Obiekt w Ruce gotowy, trwa naśnieżanie w Wiśle i Titisee-Neustadt

 • 2017-11-12 15:51

Intensywne prace związane z naśnieżeniem obiektu rozpoczęły się nie tylko w wiślańskiej Malince. W środę kontenery ze śniegiem pojawiły się również w Titisee-Neustadt, które po przerwie ponownie znalazło się w kalendarzu Pucharu Świata. W Niżnym Tagile armatki śnieżne pracują od października, zaś w Ruce obiekt jest już do dyspozycji sportowców.

Choć pogoda w Polsce nie sprzyja przygotowaniom obiektu, w Wiśle wszystko idzie zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Naśnieżanie rozpoczęło się dzisiaj, 12 listopada, i potrwa nieco dłużej niż planowano. Organizatorzy przyznają, że są przygotowani niemal na wszystko, a cały obiekt będzie gotowy na 17 listopada, kiedy to odbędą się kwalifikacje. Dodatnie temperatury nie powinny zatem przeszkodzić w przeprowadzeniu rywalizacji inaugurującej sezon olimpijski.

Do konkursów Pucharu Świata w Titisee-Neustadt pozostał jeszcze miesiąc, ale pierwsze kontenery za śniegiem pojawiły się tam już w środę. Niemcy musieli z nich skorzystać, ponieważ ilość śniegu wyprodukowanego przez "Black Forest Glacier" okazała się niewystarczająca. Na obiekcie zamontowano również armatki, z których organizatorzy skorzystają tuż po spadku temperatury powietrza.

Warto przypomnieć, że skocznia Hochfirstschanze w ubiegłym sezonie nie znalazła się w kalendarzu PŚ, a ostatnie zawody w Titisee-Neustadt rozegrano w marcu 2016 roku. Tegoroczne konkursy zaplanowano na 9-10 grudnia.

Po rocznej absencji najlepsi skoczkowie świata zawitają też do Niżnego Tagiłu, gdzie od ponad dwóch tygodni trwają przygotowania do pierwszego weekendu grudnia i konkursów z cyklu Pucharu Świata. Rosjanie zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej wybudowali siatki przeciwwietrzne, a do naśnieżania kompleksu Tramplin Stork korzystają z armatek śnieżnych.

Najwcześniej spośród aren Pucharu Świata sezon zimowy rozpoczął się w Ruce. Skocznię HS 142 przykrył naturalny śnieg wspierany armatkami, co pozwoliło tamtejszym włodarzom przygotować obiekt do treningów. Z takiej możliwości skorzystali już m.in. fińscy skoczkowie oraz skoczkinie.


Natalia Żaczek i Dominik Formela, źródło: PZN + facebook.com/weltcupskispringentitiseeneustadt + twitter.c
oglądalność: (10975) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MK92 doświadczony
  @MK92 @RyoyuKobayashiFAN

  Finlandia to nie Skandynawia Tak naprawdę, tylko kraj nordycki ;) Tak samo Islandia.

 • Luk profesor

  Najnowsza prognoza krótkoterminowa dla Wisły:

  http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_map_um.php?ntype=0u&fdate=2017111506&row=486&col=213&lang=pl

  Jak widać, w piątek wiatr będzie prawie niezauważalny, ale problemem będzie padający deszcz. Niestety, według prognoz średnioterminowych wiatr nasili się w sobotę, a jego apogeum będzie w niedzielę :/

 • RyoyuKobayashiFAN doświadczony
  orientuje sie ktos

  ile wynosi koszt wylozenia sztucznym sniegiem kompletnie skoczni. Wszystkie koszty, prad, paliwo , robocizna.

 • RyoyuKobayashiFAN doświadczony
  @MK92 @MK92

  to nie do konca , takze w skandynawii jest czesm problem ze sniegiem.

 • MK92 doświadczony

  Zgadzam się, że Kuusamo ma swój niepowtarzalny, bajkowy urok prawdziwej zimy. W końcu to obok Rovaniemi fińska brama do Laponii. W Niżnym Tagile też jest już piękna zima. A u nas, w Europie Środkowej, trzeba naśnieżać skocznie w listopadzie i grudniu...

 • kibicsportu profesor
  @PGr @PGr

  Byleby nie wiało.

 • PGr weteran
  A już myślałem że w Wiśle będzie klimat jak w Ruce.

  Za dwa dni skończą się temperatury około 0 i przestanie prószyć. Temperatury w + tak nie zagrażają konkursowi, tylko naturalny śnieg w koło zniknie...
  Ale tak będzie piękna inauguracja sezonu z licznymi kibicami.

 • Xander1 profesor

  Ja uważam że najlepszy klimat jest w Kussamo, Oberstdorfie, Ga-Pa, Zakopane i Sapporo.
  W Kussamo wiadomo piękna zimowa aura, do tego wiatr który również dodaje tego uroku.
  Początek TCS też jest świetny. Ten świąteczno-sylwestrowy klimat w niemczech zawsze dobrze się ogląda.
  Zakopane wiadomo nasza skocznia, świetni kibice, biało-czerwone trybuny.
  No i Sapporo i nocne wstawanie. Uwielbiam te skocznie i klimat.

 • Tomas17 stały bywalec
  @David77 @nasir

  Ja do tego dodałbym Titisee-Neustadt (koniecznie przy sztucznym oświetleniu), Engelberg i Lillehammer. No i wiadomo - Zakopane. W ogóle jakoś bardziej podoba mi się pierwsza część sezonu, tak do PŚ w Zakopanem. Później to już tylko zbliża się wszystko ku końcowi :(

 • salto_de_esqui weteran

  Faktycznie, Ruka ma klimat. Zimowy, fantastyczny. Najbardziej urzeka tych dwudziestu kibiców podczas zawodów, tworzą niesamowitą atmosferę.

 • Nasir doświadczony
  @David77 @David77

  Rownież uważam, że Ruka jest super jeśli chodzi o klimat. A najlepsze zawody w sezonie to zawsze Oberstdorf. Super atmosfera, do tego początek TCS, gdzie jest jeszcze mnóstwo spekulacji kto wygra turniej, do tego klimat po świąteczny, a przedsylwestrowy. W dodatku można tam daleko skakać i umiejscowienie kamery jest bardzo dobre.

 • papa_s weteran
  @Lewy444 @lewy444

  Jak wszystkiego nie rozmyje deszcz:(

 • kibicsportu profesor
  @David77 @SN2016

  W GA-PA najlepszy z TCS, bo to nowy rok itp..

 • SN2016 stały bywalec
  @David77 @filip12345

  Ja lubię też klimat TCS (szczególnie Oberstdorfu i Ga-Pa).

 • Lewy444 bywalec

  Będzie się działo

 • kibicsportu profesor
  -

  W końcu w Wiśle pada śnieg, a nie deszcz.

 • thymiotus bywalec
  @kibicsportu @kibicsportu

  W prognozie zapowiadają przez kilka kolejnych nocy ujemne temperatury - w razie czego, nie powinno być większych problemów z naśnieżeniem.

 • kibicsportu profesor
  -

  Właśnie na skoczni w Wiśle na śnieg nakładają jakąś mate czy coś w tym rodzaju, aby się nie topil, bo dalej leje deszcz.

 • David77 stały bywalec
  @filip12345

  Pełna zgoda, Puchar Świata traci nieobecnością Sapporo, chociaż wiadomo, że przy Igrzyskach dwukrotna zmiana strefy czasowej byłaby niemożliwa,a raczej nikt by się na nią nie zdecydował. Jak rozmawiamy już o klimacie skoczni, to jeszcze konkursy podczas słonecznej pogody w Planicy są niesamowite :) I jeszcze jedno wspomnienie, kiedyś podczas norweskich konkursów w powtórkach pojawiała się muzyka https://www.youtube.com/watch?v=By7jA0w0jUg, to też miało swój klimat.

 • filip12345 doświadczony
  @David77 @David77

  Mi się też podoba klimat w Sapporo. Jest tam skocznia która ma swoją unikalną atmosferę. Szkoda, że w nadchodzącym sezonie nie ma tam zawodów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).