Planica i Vikersund z HS240. FIS ujednolica przepisy o rozmiarach obiektów

 • 2017-11-16 22:03

Już w piątek, seriami treningowymi i kwalifikacjami w Wiśle, rozpocznie się nowy, olimpijski sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Nadchodzącej zimy część znanych kibicom skoczni zmieni swój rozmiar. Nie nastąpi to jednak z powodu modernizacji obiektów, a nowych przepisów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Skocznia w VikersundSkocznia w Vikersund
fot. Tadeusz Mieczyński
Walter HoferWalter Hofer
fot. Tadeusz Mieczyński

Skąd nowe przepisy? - Pierwsze wymiary hill size, zakładane podczas budowy obiektów, są opierane na teoretycznych pomiarach. Ale kiedy skocznia jest gotowa i może być użytkowana, czasami rozmiar jest dostosowywany na podstawie raportów delegata technicznego oraz innych parametrów - wyjaśnia dla naszego portalu Walter Hofer, dyrektor PŚ w skokach narciarskich.

Jak zaznacza Austriak, w minionym sezonie powstała specjalna grupa robocza, która starała się ujednolicić pomiary HS: - Poddaliśmy analizie skocznie na których rozgrywane są zawody Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego. Zauważyliśmy, że na różnych obiektach punkt HS jest ulokowany pod innymi stopniami nachylenia zeskoku. Podjęte zostały próby ujednolicenia kryteriów dotyczących hill size dla wszystkich skoczni, w zależności od owego stopnia nachylenia.

Kryteria są następujące: punkt HS na normalnych skoczniach ma znajdować się w pobliżu 32° nachylenia zeskoku. Analogicznie kąt dla dużych obiektów wynosi 31°, zaś dla mamutów - 28°.

- Podjęliśmy się tych zmian w celu zmniejszenia liczby kontuzji zawodników. Zmiany w rozmiarach mamucich obiektów wynikają natomiast z trwającego rozwoju lotów narciarskich - dodaje Hofer.

Nowe przepisy zostały już zatwierdzone przez komisję ds. skoków narciarskich podczas jesiennego kongresu FIS w Zurychu. W ostatnich dniach światowa federacja wysyła pisma do poszczególnych komitetów organizacyjnych z informacjami o potrzebnej do nałożenia korekcie rozmiaru skoczni. Takie pismo wpłynęło już do klubów posiadających obiekty mamucie.

O wszystkich zmianach będziemy informowali na bieżąco.

Nowe wymiary HS zatwierdzone przez FIS
MiejscowośćPunkt KStary HSNowy HSRóżnica
Courchevel (FRA) K-120/125 HS132 HS135 +3
Czajkowski (RUS) K-95 HS106 HS102 -4
Harrachov (CZE) K-185 HS205 HS210 +5
Lillehammer (NOR) K-90 HS100 HS98 -2
Lillehammer (NOR) K-123 HS138 HS140 +2
Ljubno (SLO) K-85 HS95 HS94 -1
Oberstdorf (GER) K-200 HS225 HS235 +10
Pjongczang (KOR) K-125 HS140 HS142 +2
Planica (SLO) K-200 HS225 HS240 +15
Predazzo (ITA) K-120 HS134 HS135 +1
Predazzo (ITA) K-95 HS106 HS104 -2
Rasnov (ROU) K-90 HS100 HS97 -3
Tauplitz/Bad Mitterndorf (AUT) K-200 HS225 HS235 +10
Vikersund (NOR) K-200 HS225 HS240 +15
Zao (JPN) K-95 HS103 HS102 -1

Nowe wymiary HS wymagające potwierdzenia przez FIS
MiejscowośćPunkt KStary HSNowy HSRóżnica
Niżny Tagił (RUS) K-90 HS97 HS96 -1
Oberstdorf (GER) K-120 HS137 HS140 +3
Soczi (RUS) K-95 HS106 HS102 -4
Szczyrk (POL) K-95 HS106 HS104 -2
Whistler (CAN) K-95 HS106 HS104 -2
Willingen (GER) K-130 HS145 HS148 +3

Adam Bucholz, źródło: informacja własna
oglądalność: (23425) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Manuzieg bywalec

  Skocznia w Garmisch-Partenkirchen też ma zmieniony rozmiar - ze 140 na 142 metr. Potwierdzenie na liście homologowanych obiektów na stronie fis-ski.com/ski-jumping, zakładka More->Rules, dział Homologations, plik Homologated Jumping Hills (akt. 19.11.17)

 • edko bywalec

  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc2JVbqp3tvmCusTmaO2mg3U_4PA1rsDTC_93IcU4FZ7HzLow/viewform

 • MK92 stały bywalec

  Jedna z nielicznych pozytywnych zmian FiSu w skokach narciarskich w bieżącej dekadzie. Na Letalnicy i Vikersundbakken wylądowanie na 240 metrze, nawet telemarkiem, nie jest jakoś bardzo utrudnione zbytnim wypłaszczeniem zeskoku. Ciekawe, kiedy będzie dostępna lista nowych rozmiarów wszystkich skoczni Pucharu Świata.

 • wiko22 bywalec

  wisła ma mieć 136

 • equest weteran
  Cieszy

  mnie szczególnie ta zmiana z tego powodu, że dopiero po skoku poza HS 240 m ( Planica i Vikersund ) sędziowie będą obniżać belkę.

 • Domin10 weteran

  Mnie ciekawi jakie będą faktyczne wymiary Wielkiej Krokwi i czy po pewnym czasie coś zmienią. Ciekawe tylko po co zmieniać HS Harrachova?

 • majkiel bywalec
  @Kocurello1 @Manuzieg

  W Szczyrku odbyły się chyba jakieś zawody Pucharu Kontynentalnego.

 • Manuzieg bywalec
  @Kocurello1 @Kocurello1

  W Zao organizowany jest Puchar Świata pań, jakbyś nie zauważył.

 • Kocurello1 doświadczony

  Ciekawe po co ten Harrachov bądź Zao używane tylko do krajowych mistrzostw Japonii w sumie taka sama sytuacja jest u nas ze Szczyrkiem

  Ehhh szkoda że w ostatnich latach nie ma skoczni normalnych w PŚ

 • wiko22 bywalec

  mnie najbardziej ciekawi wilinge i pjonkczank

 • anonim

  Powyższa tabela to chyba najlepszy dowód dla wiecznie narzekających na te same parametry obiektów, że może być pięć kolejnych skoczni o tych samych parametrach jednak w praktyce mających zupełnie różne profile. A jest tak, bo do tej pory kwestia HS-u to była zwykła kwestia dekretu a nie budowy konstrukcyjnej obiektu.

 • TandeFan23 weteran

  Harrachova w ogole nie ma co komentowac.Mamy stamtad piekne wspomnienia z 2001 r,ale niestety ten obiekt nie nadaje sie do skakania.Na marginesie ciekawe jak pojda MSwL.Ostatnie imprezy nie byly laskawe dla skoczkow.Ostatni raz komplet 4 serii rozegrano w 2010 r.

 • mc150193 weteran
  @mc150193 @mc150193

  Przepraszam - oczywiście Hoferowi. Ale w każdym razie tą skocznię trzeba wysadzić ładunkami wybuchowymi i jej już nie budować. Tam są tak fatalne warunki wietrzne, że strach tam skakać - nawet jak są przeliczniki za wiatr.

 • mc150193 weteran

  Superzmiana w skansenie zwanym Certak. Gratuluję FISowi... zamknęliście obiekt, a wy zatwierdzacie nowy HS. Super - trzeba Casperowi pomnik za to postawić.

 • Oreo weteran

  Zwłaszcza ta zmiana w Harrachovie istotna xDDD

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).