FC w Zakopanem: Austriackie podium, Leja czwarty

 • 2018-01-13 13:25

Maximilian Steiner z Austrii wygrał sobotnie zawody z cyklu FIS Cup na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem. Skład podium uzupełnili jego rodacy - Stefan Huber i Markus Rupitsch, a tuż za nim sklasyfikowany został Krzysztof Leja, który w finale oddał najdłuższy skok dnia.

Choć rozwiązania z półmetku dawały reprezentacji Austrii dublet, runda finałowa przyniosła im możliwie najlepsze rozstrzygnięcie. Skoczkowie z tego kraju zajęli wszystkie stopnie podium, a na jego szczyt wskoczył Maximilian Steiner. Drużynowy wicemistrz świata juniorów z 2016 roku prowadzenie osiągnął już w pierwszej serii, kiedy poszybował na linię wyznaczającą nowy rozmiar Wielkiej Krokwi, a więc na 140. metr. W drugiej próbie wylądował trzy metry bliżej, ale w zupełności wystarczyło mu to do odniesienia czwartego w karierze zwycięstwo w tzw. trzeciej lidze. Drugi Stefan Huber (138,5 oraz 137 metrów) stracił do niego 1,2 pkt, a Markus Rupitsch (129,5 oraz 138,5 metra), który na podium awansował z 17. miejsca, przegrał z triumfatorem różnicą 17,2 pkt.

Jeszcze większy skok w górę tabeli zanotował Krzysztof Leja. Trenujący na co dzień poza kadrami Polskiego Związku Narciarskiego zawodnik w pierwszej próbie uzyskał 127,5 metra, co dawało mu 22. miejsce. W decydującej serii 21-latek pofrunął na 141. metr, co nie tylko wywindowało go na 4. pozycję, ale i jest nieoficjalnym rekordem nowej Wielkiej Krokwi. Strata Polaka do podium wyniosła 1,6 pkt. Piąta lokata przypadła Andrazowi Pograjcowi ze Słowenii (137,5 oraz 130 metrów), a szósty był kolejny z naszych rodaków - Bartosz Czyż (126,5 oraz 138 metrów). Junior z kadry C, w stosunku do miejsca zajmowanego po I serii, poprawił się o 17 pozycji.

Spory niedosyt po sobotnich zmaganiach może odczuwać Paweł Wąsek. Najlepszy skoczek poprzedniej edycji FIS Cup rywalizację rozpoczął od próby mierzącej 133,5 metra, co dawało mu 6. miejsce. W drugiej spisał się gorzej, lądując metr przed punktem konstrukcyjnym zmodernizowanej skoczni u podnóży Tatr. W ostatecznym rozrachunku spowodowało to spadek o 10 lokat.

Punkty do klasyfikacji generalnej dopisali też Andrzej Stękała (130,5 oraz 126,5 metra) i Krzysztof Biegun (dwukrotnie 125 metrów). Zajęli oni kolejno 21. i 29. miejsce. Pozostałych piętnastu Biało-Czerwonych odpadło już po pierwszym skoku.

Pomimo nieobecności w Zakopanem, przodownictwo w cyklu utrzymał Przemysław Kantyka, który o 15 punktów wyprzedza Eliasa Tollingera i o 50 Rupitscha. Kolejne zawody już w niedzielę o 10:30. Na 9:00 wyznaczono start serii próbnej.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>

Zobacz aktualną klasyfikację generalną FIS Cup >>
Zobacz aktualną klasyfikację 5. periodu FIS Cup >>


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13867) komentarze: (89)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jmc doświadczony
  Kolejny zawodnik z nadzieją na przyszłe starty w PŚ.

  Oby mu tylko jak to się mówi woda sodowa nie uderzyła i nie przestał trenować.

 • Regulator1 bywalec
  @czarnylis @czarnylis

  Pewnie, że masz prawo wyrażać opinię, ale nie obrażać i ośmieszać zawodnika za jego wyniki. Porównywałeś Miętusa do błazna itp. Nie każdy może wygrywać, aby wychować 1 Stocha potrzeba 100 juniorów z czego z 5 będzie skakać w seniorach na różnym poziomie. Według Twojego rozumowania trzeba naśmiewać się z tych 98 na 100 bo orientacyjnie tylko dwóch będzie reprezentowało najwyższy poziom. Jeżeli masz pretensje do selekcji to napisz, że konkretnie trener Horngaher i nie wiem kto Małysz czy Tajner popełnili błąd dając Krzyśka do kadry A zamiast dać tam Ziobrę. Napisz, że są układy, równi i równiejsi, za ostro krytykował Małysz Kastelika, nie dali Leji do kadry B, kadra B nie funkcjonuje prawidłowo, nie zawsze trzeba brać do kadry B najlepszego juniora wchodzącego w wiek seniorski itp.

 • Dolnoslazak doświadczony
  @Tomeson @Tomeson

  Z 18-tej, można to przeczytać w protokole FIS, który jest podlinkowany w artykule.
  Tak w ogóle to nie podniecałbym się nadto tymi wynikami bo FIS Cup ma jeszcze mniejsze przełożenie na PK niż PK na PŚ.

 • Tomeson profesor

  A z ktorej belki oni skakali tak w ogóle? Dobry występ Krzysztofa Lei, Ukraińca Vaskula, a reszta Polaków to słabiutko.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Brawa dla Leji .
  Czyż i Wąsek dobrze reszta już nie najlepiej .

  Niespodziewanie punkty zdobył Andrij z Ukrainy a także Czech Dusan (bardziej bym stawiał na Radka Selcera albo i też Holika a tu niespodzianka )

 • Ryszard_ stały bywalec

  Prędzej Miętus znajdzie się krajówce na Zakopane niż Leja. Zobaczycie. Jak dyrektor Małysz coś powie to nie ma bata, jest święte. Leja nie wystartuje bo będzie za gruby.

 • Domin10 profesor

  Brawa dla Leji. Powinien trafić do kadry B. Czyż również nieźle. Wąsek i Stękała przeciętnie
  Od Bieguna, Bieli i Miętusa oczekiwałem troche więcej. Co do reszty to ciężko cokolwiek od nich oczekiwać
  Brawo dla Ukraińca Waskula

 • jma profesor
  @kkkk @kkkk

  Którzy Czesi pozytywnie? Polasek i Stursa to miały być talenty na miarę solidnych punktów w PŚ i na ich regres przykro patrzeć. Holik zamyka trzydziestkę FC, a niedawno też aspirował do PŚ. Jedynie Dolezal i Lasota na miarę swoich możliwości. Ale na razie te możliwości to dalekie miejsca w FC.

 • kewa doświadczony

  mam nadzieję, ze Leja jutro potwierdzi swoją dobrą formę i wszechmocni włodarze w skokach, nie będą mieć argumentów przeciw powołaniu go na PŚ w Zakopanym.

 • Pavel profesor
  @czarnylis

  Miętus i Bukowski nie wiem dlaczego są w kadrach, ale z chęcią bym się dowiedział wszak kadry korzystają z pieniędzy ministerialnych i warto dbać, aby one były dzielone zgodnie z klasą danego sportowca. Dla przykładu wycieczka Krzysia w "ciepłe kraje" w nagrodę za 0pkt PK była mocno zabawna.

 • Janosik_13 początkujący
  Leja

  Brawo Krzychu!!! Oby i jutro udało Ci się dobrze poskakać i pokazać, że miejsce w kadrze należy Ci się jak mało komu. Miejmy nadzieję, że nasz PZN posypie głowę popiołem (jak to ktoś już w komentarzu napisał i w obsadzie kadr nie zostanie po raz kolejny pominięty. Zmarnowaliśmy wiele talentów, niech chociaż raz się to zmieni....
  Co do reszty Polaków:
  Czyż - występ myślę można zaliczyć na plus
  Wąsek - drugi skok nieco słabszy, także mogło być lepiej (zwłaszcza po skokach treningowych)
  Stękała i Biegun - jak na pozakadrowiczów (teoretycznie, bo trenują przecież z Maciusiakiem :) ) to występ chyba dla nicjh w miarę udany, zwłaszcza po ich ostatnich występach
  Pozostali, no cóż.....od Miętusa i Bieli wymagałem chociaż pierwszej "30", przecie kadrowiczom nie przystoi inaczej (przy obecnej dyspozycji to jedyne wymagania wobec nich). Bukowski od początku nie liczył się tutaj w walce o jakiekolwiek punkty. Nic do chłopaka nie mam, ale nie ma żadnych wyników, które chociaż w minimalnym stopniu mogłyby przemawaić na jego pozostanie w kadrze, o uzasadnieniu jego aktualnego powołania nie wspomne. Reszta chłopaków na liście to tacy bardziej statyści konkursowi - nic nie nawojują, ale chociaż w FIS Cupie wykorzystujemy pełny limit startowy :D :D :D
  miejmy nadzieję, że niedziela będzie dla naszych bardziej udana.

  HEJ!!!

 • Oreo profesor

  Ten Ukrainiec... skąd on się wziął? Ale Krzysiu Miętus... jutro może wbije do 30-tki... :P A podopieczni Łukasza Rutkowskiego muszą być dumni, że pokonał 2 Koreańczyków... Szkoda, liczyłem że będzie wyżej :P

 • kkkk weteran

  Dzisiaj Leja, który ma kłopoty z utrzymaniem, co dopiero mówić o sprzęcie, czy warunkach jakie mają kadrowicze dziś kapitalnie. On ma talent. Bardzo dobry wynik Czyża. Chyba się ogarnął. Wąsek trochę nierówno, ale to nie były złe próby. Stękała i Biegun małymi krokami do przodu. Reszta bez komentarza. Bardzo pozytywnie Czesi. Świetnie Austriacy. Średnio Słoweńcy i Niemcy. Rumuni naprawdę sami się niszczą. Brawa dla Ukraińca Waskula.

 • czarnylis weteran
  @czarnylis @Regulator1

  Jeśli nie reprezentowałem kraju to nie mogę wyrazić swojej opinii na temat reprezentantów? To w takim razie kiedy nigdy nie robiłeś na kasie nie masz prawa narzekać w kolejce. Jeśli nigdy nie byłeś politykiem to nie możesz wypowiadać się na ich temat. Jeśli nie jesteś piekarzem to nie możesz narzekać na jakość chleba? Ciekawe podejście.

  Gdyby o wszystkich dbano jak o Miętusa, to pal licho, niech sobie skacze w kadrach do emerytury i dwa razy pobije Noriakiego w długości kariery, ale innych się pozbywa bez skrupułów za byle co, a Krzysiek trwa.

 • wikidajlo weteran
  Leja

  ciagle wg. dyrektora Malysza wazy zdecydowanie za duzo i zamiast sie wznosic pod obloki po prostu spada. Niestety dla Malysza, spada dalej niz reszta kolegow, ktorzy maja stypendium z kadry i trzymaja wage nic nie jedzac. A Malysz tyje. :-)

 • Regulator1 bywalec
  @czarnylis @czarnylis

  Wina może być trenera i działaczy a nie zawodnika, selekcja nie jest po stronie skoczka. Miętusa można najwyżej wynić za brak wystarczających umiejętności do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej. Z drugiej strony ja też takich predyspozycji nie mam, ale może Ty repreztowałeś Polskę na arenie międzynarodowej, wówczas wracam honor, jesteś lepszy.

 • deo bywalec
  @psismaczek @psismaczek

  Ale przecież tej zimy już skakał w FIS CAP i .....fakt - punktował w sumie zebrał 29 punktów i to chyba w 2 startach. Tak więc nie sądzę żeby tutaj osiągnął rewelacyjny wynik - pewnie w 30 by się zmieścił ale raczej nie w 10.

 • winner24 początkujący
  Brawo

  Naprawdę znakomity występ Leji, szkoda tylko że 1 skok nie był tak udany

 • Jarek42 stały bywalec

  Leję traktują tak jak Ziobrę, tylko ten skacze, ale jak długo? Powinien zostać przyjęty do jakiejś kadry i jeździć systematycznie na Puchary Kontynentalne jeśli oczywiście będzie wgrywał z tymi co jeżdżą. Ale nie - wycięli Ziobrę, wycinają Leję, ale Małysz i inni wiedzą lepiej.
  Nadwaga? Wymysły.

 • Labrador_Retriever weteran
  @psismaczek @psismaczek

  No to mógł wziąć udział, ale wolał użalać się w internecie... Nieobecni głosu nie mają.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).