PŚ Pań w Zao: Triumf Japonek

• 2018-01-20 10:42

Reprezentantki Japonii wygrały drużynowy konkurs Pucharu Świata na skoczni w Zao (HS102). Zespół gospodarzy pokonał o 54,9 punktu ekipę Słowenii. Trzecie miejsce zajęły Rosjanki.

Pierwsza seria konkursowa stała pod znakiem dominacji drużyny gospodarzy. Dobre skoki Kaori Iwabuchi (86 m), Yuki Seto (85,5 m), Yuki Ito (89,5 m) i Sary Takanashi (93 m) pozwoliły Japonkom na prowadzenie na półmetku rywalizacji w Zao.

Na drugiej pozycji, ze startą 17,8 punktu do Japonek, znajdowały się Słowenki w składzie: Ursa Bogataj (90 m), Spela Rogelj (84,5 m), Ema Klinec (84,5 m) i Nika Kriznar (91,5 m). Trzecią lokatę zajmowały Rosjanki z autorką najwyżej punktowanego skoku serii, Iriną Awwakumową (92,5 m) na czele.

Na kolejnych pozycjach plasowały się ekipy Niemiec, Austrii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 29. (gr. 1), 28. (gr. 2 i 3) oraz 27. (gr. 4) belki. Na życzenie trenera, skok z 25. belki oddawała liderka Pucharu Świata, Norweżka Maren Lundby (89,5 m).

W finale Japonki potwierdziły, iż są tego dnia najlepszą drużyną w Zao. Począwszy od skoku Kaori Iwabuchi (91 m), przez następne próby Yuki Seto (88,5 m) i Yuki Ito (95 m), aż w końcu do finałowego skoku Sary Takanashi (89 m) pewnie powiększały przewagi nad rywalkami i odniosły drugie drużynowe zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata.

Drugie miejsce, ze stratą 54,9 punktu do Japonek, zajęły Słowenki, u których finałowej próby nie ustała Nika Kriznar (91,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęły reprezentantki Rosji, które przegrały różnicą 10,7 punktu ze Słowenkami.

Na czwartej pozycji sklasyfikowane zostały Niemki, które w walce o podium straciły 24 punkty do reprezentacji Rosji. Piąte były Norweżki, a szóste - Austriaczki.

Na ostatnich dwóch pozycjach konkurs ukończyły zespoły amerykańskie. Siódme miejsce zajęła drużyna Stanów Zjednoczonych, natomiast ósme - Kanady.

Drugą rundę konkursową przeprowadzono z 29. (gr. 1-3) i 28 (gr. 4) platformy. Ponownie na życzenie trenera z niższej, bo 26. belki, skakała Maren Lundby (95,5 m).

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepsza okazała się Irina Awwakumowa (92,5 m i 94,5 m) przed Yuki Ito (89,5 m i 95 m) oraz Chiarą Hoelzl (88,5 m i 94,5 m).

Dzięki dzisiejszej wygranej, Japonki (1816 pkt.) objęły prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Narodów, wyprzedzając o 63 punkty Niemki (1753 pkt.). Trzecią lokatę zajmują Słowenki (1137 pkt.).

Długi weekend ze skokami narciarskim w Zao zakończy niedzielny konkurs indywidualny. Początek zawodów o 8:00 czasu polskiego. Rywalizację poprzedzą kwalifikacje (6:45 naszego czasu).