ZIO w Pjongczangu: Już o 13:35 walka o medale na normalnej skoczni! (lista startowa)

  • 2018-02-10 03:33

Nadszedł czas, na który najlepsi skoczkowie świata czekali całe cztery lata. Przed nimi pierwsza walka o olimpijskie medale na zimowych igrzyskach w Pjongczangu. O 13:35 czasu polskiego rozpocznie się konkurs indywidualny na normalnej skoczni. Biało-Czerwoni są jednymi z głównych kandydatów do miejsc na podium.

Medale ZIO Pjongczang 2018Medale ZIO Pjongczang 2018
fot. IOC/PyeongChang 2018
Kamil StochKamil Stoch
fot. Tadeusz Mieczyński
Andreas WellingerAndreas Wellinger
fot. Tadeusz Mieczyński
Richard FreitagRichard Freitag
fot. Tadeusz Mieczyński
Johann Andre ForfangJohann Andre Forfang
fot. Tadeusz Mieczyński
Dawid KubackiDawid Kubacki
fot. Dominik Formela
Znicz olimpijski w PjongczanguZnicz olimpijski w Pjongczangu
fot. Dominik Formela

Już niemal tradycyjnie pierwsza rywalizacja o olimpijskie medale w skokach narciarskich odbywa się w przeciągu dwóch dni po ceremonii otwarcia igrzysk. Nie inaczej jest tym razem, gdyż rywalizacja na normalnej skoczni rozegrana zostanie niemal dokładnie 24 godziny po piątkowej uroczystości, zakończonej zapaleniem znicza XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Za zawodnikami w Korei już jedenaście serii skoków na normalnym obiekcie HS109, począwszy od środowego przedpołudniowego treningu, kończąc na czwartkowych kwalifikacjach. Dotychczas rozegrane rundy wskazały głównych faworytów do medali olimpijskich, ale potwierdziły nas w przekonaniu, iż lista zawodników mogących wskoczyć na podium na tych igrzyskach jest wyjątkowo długa.

Za jednego z głównych faworytów do zwycięstwa na normalnej skoczni uznawany jest Kamil Stoch. Obrońca tytułu stanie przed osiągnięciem historycznego wyczynu. Odkąd rywalizacja na mniejszym obiekcie została włączona do programu ZIO w 1964 roku, jeszcze nikt nie był w stanie powtórzyć w tych zawodach triumfu sprzed czterech lat. Polak może więc zostać pierwszym, który dokona obrony tytułu mistrza olimpijskiego na normalnej skoczni. Lider Pucharu Świata oddał do tej pory w Korei pięć skoków, z czego cztery pozwoliły na zajęcie miejsca w czołowej trójce serii. Wszystko wskazuje na to, iż Biało-Czerwoni nie wykorzystali jeszcze swoich olimpijskich kombinezonów, w których wystąpią prawdopodobnie dopiero w sobotnim konkursie.

W walce o najwyższe laury wymieniany jest szczególnie Andreas Wellinger. Dwukrotny wicemistrz świata z Lahti zachwycił podczas czwartkowych rund, kiedy to okazał się najlepszy zarówno w serii próbnej, jak i w kwalifikacjach. Jego lot na odległość 112 metrów to do tej pory najdłuższy skok oddany w ostatnich dniach na Alpensia Jumping Park (HS109). Nasi zachodni sąsiedzi liczą również gorąco na Richarda Freitaga. Wicelider Pucharu Świata nie spisywał się dobrze na pierwszych olimpijskich treningach, ale jego ostatnie próby dały już do zrozumienia, iż będzie się liczył w walce o medale.

Nie można zapominać o reprezentantach Norwegii. Johann Andre Forfang i Robert Johansson spisywali się bardzo dobrze w dotychczasowych seriach treningowych. Zmagający się z bólem zęba, Daniel Andre Tande początkowo nie błyszczał w Korei, ale jego ostatnie próby już pozwalały mu na zajęcie miejsc w czołówce. Czwartkowy wieczór w Pjongczangu potwierdził, iż zawodnicy Alexandra Stoeckla będą szczególnie groźni, jeśli zawody zostaną przeprowadzone przy wietrze pod narty. Udowodniła to seria próbna przed kwalifikacjami, kiedy skaczący w korzystnych warunkach Norwegowie znaleźli się w ścisłej czołówce. W eliminacjach startowali już przy wietrze wiejącym w plecy i większość z nich sklasyfikowana została w drugiej dziesiątce serii.

W gronie ścisłych faworytów konkursu znajduje się jeszcze jeden reprezentant Polski. Jest nim Dawid Kubacki, który od początku spisuje się bardzo dobrze na olimpijskim normalnym obiekcie. Popularny "Mustaf" oddał do tej pory pięć skoków w Korei, z czego trzy z nich dały mu miejsce w pierwszej trójce rundy. Wysokie miejsca w zawodach mogą wywalczyć również pozostali Biało-Czerwoni - Stefan Hula i Maciej Kot. W czwartkowych kwalifikacjach nasi skoczkowie znaleźli się w komplecie w pierwszej jedenastce.

Polacy, Niemcy i Norwegowie to zdecydowanie dominujące nacje w typowaniach miejsc na podium w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni. Nie oznacza to jednak braku walki o medale przez pozostałe reprezentacje. Austriacy liczą przede wszystkim na aktualnego mistrza świata na normalnej skoczni, Stefana Krafta. Z dobrej strony na treningach pokazywali się jego rodacy - Manuel Fettner i Michael Hayboeck. Główne role w słoweńskiej kadrze powinien odgrywać wicemistrz sprzed czterech lat - Peter Prevc, a także Jernej Damjan. O kolejną niespodziankę będzie starał się czterokrotny złoty medalista olimpijski - Szwajcar Simon Ammann.

Już po raz piętnasty najlepsi skoczkowie świata będą rywalizowali o tytuł mistrza olimpijskiego na normalnej skoczni. Po raz pierwszy zawody na mniejszym z dwóch olimpijskich obiektów rozegrano w 1964 roku w Innsbrucku, kiedy to triumfował Fin Veikko Kankkonen. Jako jedyny dwukrotnie po złoty medal na normalnej skoczni sięgał Simon Ammann (Salt Lake City 2002, Vancouver 2010). Szwajcar uczynił to jednak z ośmioletnią przerwą, tym samym wciąż czekamy na pierwszego skoczka, który obroni tytuł mistrza olimpijskiego z tego typu obiektu.

Polski dorobek medalowy z normalnej skoczni to złoto Kamila Stocha (Soczi 2014), a także srebrny (Vancouver 2010) i brązowy (Salt Lake City 2002) krążek zdobyty przez Adama Małysza.

Poprzednie konkursy olimpijskie na normalnej skoczni:
IgrzyskaI miejsceII miejsceIII miejsce
Innsbruck 1964 V. Kankkonen T. Engan T. Brandtzaeg
Grenoble 1968 J. Raska R. Bachler B. Preiml
Sapporo 1972 Y. Kasaya A. Konno S. Aochi
Innsbruck 1976 H.G. Aschenbach J. Danneberg K. Schnabl
Lake Placid 1980 A. Innauer M. Deckert -
H. Yagi
Sarajewo 1984 J. Weissflog M. Nykaenen J. Puikkonen
Calgary 1988 M. Nykaenen P. Ploc J. Malec
Albertville 1992 E. Vettori M. Hoellwarth T. Nieminen
Lillehammer 1994 E. Bredesen L. Ottesen D. Thoma
Nagano 1998 J. Soininen K. Funaki A. Widhoelzl
Salt Lake City 2002 S. Ammann S. Hannawald A. Małysz
Turyn 2006 L. Bystoel M. Hautamaeki R. Ljoekelsoey
Vancouver 2010 S. Ammann A. Małysz G. Schlierenzauer
Soczi 2014 K. Stoch P. Prevc A. Bardal

Na liście startowej zawodów indywidualnych na normalnej skoczni znajduje się 50 skoczków z siedemnastu państw. Polskę reprezentować będą wcześniej wspomniani: Maciej Kot (nr 34), Stefan Hula (nr 39), Dawid Kubacki (nr 42) i Kamil Stoch (nr 50).

Organizacja sobotniego konkursu indywidualnego na normalnej skoczni stoi jednak pod znakiem zapytania. Powodem jest zbyt silnie wiejący wiatr, który w porze planowanej rywalizacji ma osiągać średnią prędkość 6 m/s. Temperatura powietrza ma wynosić -10°C. Organizatorzy liczą przede wszystkim na położenie otoczonej górami skoczni, które powinno zmniejszyć problemy związane z wiatrem. Tak było przed rokiem, kiedy to pomimo złych prognoz udało się rozegrać zawody Pucharu Świata na normalnym obiekcie.

Więcej o sytuacji na skoczni powiedzą nam treningi kobiet przed ich poniedziałkowym konkursem olimpijskim. Na liście zaplanowanej na 8:30 sesji treningowej znajdują się nazwiska 35 skoczkiń z czternastu reprezentacji narodowych.

Jeżeli pogoda nie da dziś za wygraną, to możemy być świadkami pierwszego od trzydziestu lat przełożenia olimpijskiego konkursu na inny dzień. Ostatni raz taki przypadek miał miejsce na XV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Calgary. Wtedy to rywalizację drużynową oraz indywidualną na dużej skoczni rozegrano odpowiednio 7 i 3 dni później niż pierwotnie zakładano.

W 94-letniej historii zimowych igrzysk jeszcze nigdy nie doszło do sytuacji, aby w ramach olimpijskiego konkursu skoków narciarskich rozegrano tylko jedną serię zawodów.

Oficjalny rekord normalnej skoczni Alpensia Jumping Park (HS109) wynosi 113,5 metra i należy do Stefana Krafta. Aktualny mistrz świata poszybował tak daleko w kwalifikacjach do ubiegłorocznego konkursu Pucharu Świata.

O godzinie 12:20 ma rozpocząć się seria próbna przed olimpijskimi zawodami. Początek samego konkursu wyznaczono na 13:35.

Transmisję z serii próbnej przeprowadzi stacja TVP1 (11:50).

Olimpijski konkurs na normalnej skoczni będzie można obejrzeć "na żywo" w TVP1 (12:50) i Eurosport 1 (13:25).

Wyniki na żywo będziecie mogli śledzić za pośrednictwem relacji LIVE FIS >>

Parametry techniczne skoczni:
Nazwa: Alpensia Jumping Park
Rozmiar (HS): 109 m (95% = 103,5 m)
Punkt konstrukcyjny: 98 m
Oficjalny rekord: 113,5 m - Stefan Kraft (16.02.2017)
Wysokość wieży: 20 m
Nachylenie najazdu: 35 st.
Długość najazdu: 89,5 m
Nachylenie progu: 11 st.
Długość progu: 6,4 m
Wysokość progu: 2,45 m
Nachylenie zeskoku: 34 st.
Rok budowy: 2008
Trybuny: 26.000
Punkty za zmianę belki: 7,00 pkt/m
Punkty za wiatr: 8,00/9,68 za m/s
Jury zawodów:
FunkcjaNazwiskoKraj
Dyrektor zawodów HOFER Walter
Delegat techniczny SALVI Franck
Szef zawodów KIM Heung-soo
Asystent delegata HASSLBERGER Thomas
Asystent dyrektora SEDLAK Borek
Kontrola sprzętu GRATZER Sepp

.

Sędziowie:
NazwiskoKraj
A MUN Jong-seon
B NIEMINEN Teppo
C STAHLHUT Erik
D GUŃKA Ryszard
E KERN Milos

.

Program XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018:
GodzinaWydarzenieTransmisja
Sobota, 10.02.2018
08:30 Oficjalny trening kobiet (HS109)
12:20 Seria próbna mężczyzn (HS109) TVP1
13:35 Konkurs indywidualny mężczyzn (HS109) TVP1, Eurosport 1
Niedziela, 11.02.2018
12:00 Oficjalny trening kobiet (HS109)
21:30 Odprawa techniczna kobiet
Poniedziałek, 12.02.2018
12:35 Seria próbna kobiet (HS109)
13:50 Konkurs indywidualny kobiet (HS109) TVP2, Eurosport 1
Środa, 14.02.2018
12:00 Oficjalny trening mężczyzn (HS142)
Czwartek, 15.02.2018
12:00 Oficjalny trening mężczyzn (HS142)
14:30 Odprawa techniczna mężczyzn
Piątek, 16.02.2018
12:15 Seria próbna mężczyzn (HS142) TVP1, Eurosport 1
13:30 Kwalifikacje mężczyzn (HS142) TVP1, Eurosport 1
Sobota, 17.02.2018
12:15 Seria próbna mężczyzn (HS142) TVP1
13:30 Konkurs indywidualny mężczyzn (HS142) TVP1, Eurosport 1
Niedziela, 18.02.2018
12:00 Oficjalny trening mężczyzn (HS142)
14:00 Odprawa techniczna mężczyzn
Poniedziałek 19.02.2018
12:15 Seria próbna mężczyzn (HS142) TVP1, Eurosport 1
13:30 Konkurs drużynowy mężczyzn (HS142) TVP1, Eurosport 1
Niedziela 25.02.2018
12:00 Ceremonia zamknięcia TVP1, Eurosport 1

Lista startowa treningu pań ZIO w Pjongczangu (HS109); 10.02.2018
NrZawodniczkaKrajRocznik
1 INSAM Evelyn 1994
2 PARK Guy-lim 1999
3 HENDRICKSON Sarah 1994
4 ENGLUND Nita 1992
5 HENRICH Taylor 1995
6 RINGQUIST Abby 1989
7 KUSTOWA Aleksandra 1998
8 RUNGGALDIER Elena 1990
9 MORAT Lucile 2001
10 BARANNIKOWA Anastasija 1987
11 KYKKAENEN Julia 1994
12 HARALAMBIE Daniela 1997
13 LEMARE Lea 1996
14 TICHONOWA Sofja 1998
15 OPSETH Silje 1999
16 CHANG Xinyue 1994
17 MALSINER Manuel 1997
18 ROGELJ Spela 1994
19 IRASCHKO-STOLZ Daniela 1983
20 MALSINER Lara 2000
21 SEIFRIEDSBERGER Jacqueline 1991
22 STRAUB Ramona 1993
23 IWABUCHI Kaori 1993
24 SETO Yuka 1997
25 SEYFARTH Juliane 1990
26 KRIZNAR Nika 2000
27 KLINEC Ema 1998
28 BOGATAJ Ursa 1995
29 HOELZL Chiara 1997
30 VOGT Carina 1992
31 AWWAKUMOWA Irina 1991
32 ITO Yuki 1994
33 TAKANASHI Sara 1996
34 ALTHAUS Katharina 1996
35 LUNDBY Maren 1994
Lista startowa konkursu ZIO w Pjongczangu (HS109); 10.02.2018
NrZawodnikKrajRocznik
1 CHOI Seou 1982
2 CECON Federico 1994
3 POLASEK Viktor 1997
4 NOMME Martti 1993
5 ROMASZOW Aleksiej 1992
6 NAZAROW Michaił 1994
7 GLASDER Michael 1989
8 AHONEN Janne 1977
9 BRESADOLA Davide 1988
10 ALAMOMMO Andreas 1998
11 LARSON Casey 1998
12 COLLOREDO Sebastian 1987
13 LEAROYD Jonathan 2000
14 DESCOMBES SEVOIE Vincent 1984
15 ZOGRAFSKI Władimir 1993
16 KLIMOW Jewgienij 1994
17 NOUSIAINEN Eetu 1997
18 INSAM Alex 1997
19 ITO Daiki 1985
20 BOYD-CLOWES Mackenzie 1991
21 RHOADS William 1995
22 KOUDELKA Roman 1989
23 AALTO Antti 1995
24 BICKNER Kevin 1996
25 KORNIŁOW Denis 1986
26 SCHLIERENZAUER Gregor 1990
27 DESCHWANDEN Gregor 1991
28 KOBAYASHI Ryoyu 1996
29 ZAJC Timi 2000
30 KASAI Noriaki 1972
31 FETTNER Manuel 1985
32 HAYBOECK Michael 1991
33 BARTOL Tilen 1997
34 KOT Maciej 1991
35 AMMANN Simon 1981
36 PREVC Peter 1992
37 GEIGER Karl 1993
38 DAMJAN Jernej 1983
39 HULA Stefan 1986
40 STJERNEN Andreas 1988
41 EISENBICHLER Markus 1991
42 KUBACKI Dawid 1990
43 KOBAYASHI Junshiro 1991
44 KRAFT Stefan 1993
45 JOHANSSON Robert 1990
46 FORFANG Johann Andre 1995
47 TANDE Daniel Andre 1994
48 WELLINGER Andreas 1995
49 FREITAG Richard 1991
50 STOCH Kamil 1987

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (38493) komentarze: (317)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • SchwarzerAdler weteran

    Wiatr raczej boczny, kiepsko....

  • MatiFan doświadczony
    -

    Polacy bardzo dobrze aczkolwiek niepokoi mnie te wyjście z progu Kamila. Przecież przy tym wybiciu z progu i to że go jeszcze lekko przekręciło zaraz po wyjściu z progu zajął 3 miejsce to cud. Musi Kamil wyjść dobrze z progu bo jeżeli to będą takie wybicia jak te z serii próbnej nawet o medal będzie ciężko, ale wierzę,że petarda na progu szykowana jest na konkurs i tego się trzymajmy :)

  • jlohey bywalec
    @Ad1K @Ad1K

    Rozumiem, że jakby rumakował w serii próbnej, to i tak byś powiedział, że konkurs to inna bajka i się spali?

  • skajler doświadczony
    @Saymon19 @Saymon19

    na dużej to tam nic, wyobraź sobie jak go nie wezmą do drużyny

  • SchwarzerAdler weteran

    Dużo publiki tam nie będzie na konkursie. Odpoczniemy od Januszy z trąbami :))

    Dw?ch Polak?w na podium biore w ciemno. Ale tylko na normalnej.

  • Saymon19 profesor

    Stary Kot nadęty bo Maciej słabo, już chcę widzieć jak będzie wyglądał, jak nie będzie skakł na dużej

  • PudelkoZapalek profesor

    Już ostatnio pisałem że Kamil dziwnie wychodzi z progu ale ktoś odpisał że to kamera

  • Nectro stały bywalec

    Kamil albo znowu przestrzelił próg, co już nie jest śmieszne, albo te nowe ,,sztywne" buty mu nie służą, bo dziwnie te narty wyglądały... Warunki oczywiście standardowo najsłabsze. Nie napalajmy się.

  • Damastes87 początkujący
    Typuje takie podium

    1.Stoch
    2.Hula
    3.Kubacki
    :)

  • JanekSport weteran

    Kamil trochę błąd na progu. Ale po naszych widać dobrą formę startową :D

  • Tomas17 stały bywalec
    @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

    Miałem też wrażenie, że jest bardzo zestresowany, ale może się mylę.

  • kibicsportu profesor
    @sebo939 @sebo939

    I tak jest dobrze.

  • yyy profesor

    Dobra jedziemy z nimi top 3 dzisiaj

  • sebo939 stały bywalec

    wiatr osłabł, Kamil niby trafił na progu ale dziwnie wyszedł, mógł stracić na tym z 2-3 metry.

  • erytrocyt_ka profesor
    -

    Kamil znowu jakby niezadowolony

  • Nectro stały bywalec

    taki skok z takim wybiciem i takim wiatrem LOL

  • krz2902 bywalec
    Stoch

    Ciekawe czy bardzo spoznił

  • skifightero doświadczony

    troszkę lepszy wiatr i Stoch zrobi swoje

  • PudelkoZapalek profesor
    haha

    Znowu 3 na podium no nie może być inaczej

  • Mejdzi weteran

    Stoch za wiatr tylko - 5.9 i taki skok.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl