Mackenzie Boyd-Clowes pełen obaw o przyszłość kanadyjskich skoków

 • 2018-02-21 19:40

Podczas XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu jedyny reprezentant Kanady, Mackenzie Boyd-Clowes, zaprezentował się z bardzo przyzwoitej strony, plasując się w konkursach indywidualnych na 21. i 26. miejscu. Pomimo dobrych rezultatów, sam zainteresowany twierdzi, że sytuacja w kanadyjskich skokach nie wygląda zbyt różowo.

Skoczek z Calgary na co dzień podróżuje oraz trenuje wraz z kadrą Stanów Zjednoczonych. Nie może czuć się samotny, chociaż patrząc na aspekty czysto sportowe, od pewnego czasu jest jedynym reprezentantem kadry narodowej trenera Gregora Linsiga w Pucharze Świata oraz imprezach mistrzowskich najwyższej rangi.

- To smutne, że w naszym kraju nie ma wielu innych zawodników, począwszy od mojego wieku aż po programy rozwojowe – powiedział 26-latek. – Niewiele osób zajmuje się tym sportem. Nie mamy także wystarczającej ilości obiektów. Chciałbym, aby skoki rosły u nas w siłę.

Co przyciągnęło kanadyjskiego jedynaka do tej mało popularnej w Kraju Klonowego Liścia dyscypliny? – Myślę, że gdybym usłyszał to pytanie osiem lat temu, odpowiedziałbym – chęć latania. Zawsze o tym marzyłem. W tym momencie muszę jednak powiedzieć coś innego. Tak naprawdę na skoki narciarskie natknąłem się przez zupełny przypadek – przyznał Boyd-Clowes.

Gdy w młodym wieku został zrekrutowany dzięki programowi rozwoju skoków w Calgary, nie zakochał się w tym sporcie od pierwszego wejrzenia. Pomimo to, po kilku latach rekreacyjnych treningów, ujrzał w nich nadzieję na przyszłość i skupił się na nich w stu procentach. Jego decyzja zaowocowała między innymi bardzo dobrymi wynikami osiągniętymi w zmaganiach olimpijskich w Pjongczangu.

- Miejsce w pierwszej "30" na igrzyskach? Być może dla wielu osób z zewnątrz to nie jest niesamowity wynik. Dla skoczka narciarskiego z Kanady tak naprawdę to wielka sprawa, chociaż czułem się nieco dziwnie, przebywając w wiosce olimpijskiej wraz ze sportowcami, którzy walczyli o medale. Gdybym uzyskał w tym roku takie same rezultaty, jak osiem lat temu, gdy debiutowałem na igrzyskach (w Vancouver w 2010 roku Boyd-Clowes dwukrotnie odpadł w kwalifikacjach – przyp. red.), i tak nie spotkałoby się to pewnie z wielkim zaskoczeniem ze strony kibiców.

- Skoki narciarskie są mało popularnym sportem w Kanadzie. Większość fanów ogląda je wyłącznie przy okazji igrzysk olimpijskich. W Europie sytuacja wygląda inaczej. Zmagania w skokach potrafią zgromadzić nawet 30-40 tysięcy osób. To jeden z najczęściej oglądanych sportów zimowych przez mieszkańców Starego Kontynentu. To zupełnie inny świat – stwierdził ze smutkiem członek klubu Altius Nordic Ski Club.

Rekordzista Kanady w długości lotu obawia się o przetrwanie swojej dyscypliny w Kanadzie. Jedyny ośrodek szkoleniowy znajduje się w prowincji Alberta, w Calgary.

- To bardzo istotne, abyśmy utrzymali te obiekty otwarte. Powinniśmy wspierać rozwój młodych talentów. Jeśli skocznie w Calgary zostaną zamknięte, będzie można pożegnać się ze skokami narciarskimi w Kanadzie – podsumował sytuację Boyd-Clowes.


Piotr Bąk, źródło: olympics.cbc.ca
oglądalność: (12174) komentarze: (34)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • tlen weteran
  @Oreo @Oreo

  a jakby "prawacką" ideologie lansował, to byłby ok?

 • wiatrhula111 profesor
  @Oreo @feniks212

  A czemu nie?

 • Goldberger początkujący
  @Oreo @Oreo

  A co mają prywatne poglądy Mackenziego do skoków narciarskich? Niech sobie chłopak lajkuje co mu się podoba. My patrzymy na niego jako na sportowca...i tylko sportowca ;-) P.S. Proszę - Nie mieszajmy polityki ze sportem...

 • Oreo profesor
  @Oreo @Rumcajs

  No ale Mackenzie miesza skoro wykorzystuje twittera i swoją relatywną popularność do promowania lewackiej ideologii :P

 • Rumcajs bywalec
  @Oreo @feniks212

  Uważam, że nie powinno się mieszać sportu w politykę i na odwrót, tyle.

 • feniks212 doświadczony
  @Oreo @Rumcajs

  To znaczy, że uważasz, iż "mógłby sobie być i nazistą"? Bo ja nie widzę możliwości trywializowania wyznawania przez kogokolwiek ideologii zbrodniczej.

 • Rumcajs bywalec
  @Oreo @Oreo

  A może sobie być i komunistą. Nie mieszajmy sportu w politykę...

 • Oreo profesor

  Jako ciekawostkę podam że Mackenzie jest lewakiem i cały czas lajkuje pro-lewicowe tweety. Mówię to dla korwinistów, że nie powinni go lubić za to :D

 • Kubacki123 bywalec

  To co? Możemy odtrąbić

  Sukces narodowy. Żenada wstyd i hańba to poziom dziewczyn nie mówię o nich ale o tym co prezentujemy we wszystkich sportach zimowych po za skokami i tylko i wyłącznie mężczyzn. Po takich igrzyskach się wstydzę bycia Polakiem. Klasyfikacja medalowa mówi sama za siebie wyniki godne Mołdawii z całym szacunkiem dla nich

 • Aaabbbb weteran
  @Rumcajs @Rumcajs

  My, tutaj zebrani, jesteśmy zakręceni na punkcie skoków, ale znakomita większość kibicuje zwycięzcom. Gdyby, nie daj Boże, trafiły nam się 2-3 lata chude, to nagle okazałoby się, że i u nas nie ma już mody na skoki.
  To, że my i ze trzy inne kraje uważamy skoki za popularne i fajne, nie oznacza, że tak jest w Kanadzie czy USA. Tam nawet kopana dopiero zyskuje na popularności. Hokej, kosz, baseball, futbol amerykański i golf. I wrestling dla dzieci :)

  Zgadzam się z Tobą w pełni co do ostatniego zdania - też mi się marzy kilkanaście silnych drużyn.

 • Rumcajs bywalec

  Rzeczywiście to przykre, że w kraju, który przecież odnosi sukcesy w sportach zimowych, nie ma praktycznie w ogóle skoczków. Moim zdaniem to nie prawda, że skoki to jakaś totalna nisza. Fakt, sporty zimowe generalnie nie są zbyt dochodowe i popularne w porównaniu z piłką nożną czy koszykówką, ale skoki narciarskie na tle innych dyscyplin zimowych są raczej jedną z najchętniej oglądanych, obok narciarstwa alpejskiego. Oby to ruszyło i w Kanadzie, i w USA, i na całym świecie, bo wpłynie to pozytywnie na skoki, na ich popularność i rozwój. Im więcej państw w Pucharze Świata tym lepiej. Marzy mi się konkurs drużynowy np. z 15 reprezentacjami, z których każda ma realne szanse na walkę o pierwszą ósemkę.

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski @Kolos

  Nie nazwałbym tego w ten sposób. Stany Zjednoczone były istotnym centrum skoków narciarskich, gdy w Kanadzie nikt chyba jeszcze o nich nawet nie słyszał.

 • Wojciechowski profesor
  @ᐸᓚᓂᒥᙶᓃᑦ @chriseggii

  Był już kiedyś dziewiąty w lotach na Kulm.

 • Wojciechowski profesor
  @Kubacki123 @Kubacki123

  Nie, nie było. Człowiek, który obok Funakiego i Harady był najbl?żej Pucharu Świata ze skoczków pozaeuropejskich, tak jak najmłodszy w historii zwycięzca zawodów PŚ i Tygodnia Lotów Narciarskich, a przy tym też mistrz świata juniorów, to wybryki natury.

 • kryska doświadczony
  @Pavel @pavel

  Jeśli chcesz maksymalizować liczbę medali na igrzyskach to skoki to jedna z gorszych opcji - gorsze chyba tylko są hokej i curling.
  No i dla Chińczyków dobre byłyby sporty, w których jest dużo szans medalowych, czyli dużo konkurencji, czyli biegi, biathlon, łyżwiarstwo szybkie, short track itp. A już najlepsze są snowboard i narciarstwo dowolne, w którym już teraz Chińczycy odnoszą sukcesy.
  Dla gospodarzy dobra opcja to sporty saneczkowe, a szczególnie skeleton, gdzie ważne jest znanie toru na pamięć.
  Ja wątpię czy Chińczycy byliby w stanie wprowadzić Chinkę do walki o medale w skokach "nordyckich" ale za to w samych skokach akrobatycznych mogą mieć worek medali.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Dla Chińczyków kompleks małych skoczni to żaden koszt, mamuty, dziesięć dużych, podobnie, wszystko rozbija się o promocję sportów zimowych "u góry". Zapewne IO będą motorem napędowym, jako, że Chiny uwielbiają u siebie zdobywać medale. Za przykład niech posłużą letnie zmagania w 2004 roku Chiny miały 63 medale, a w 2008 w Pekinie wygrali klasyfikację medalową z 100.

  Jeszcze większe pole do popisu mają w zimowych IO, gdzie nigdy nie brylowali. Pytanie tylko czy będą chcieli inwestować w sporty gdzie "próg wejścia" wejścia jest dosyć wysoki. Skoki mają takie szczęście, że ich kobieca odmiana stoi na bardzo niskim poziomie, a więc jest łakomym kąskiem medalowym. Wiąże się z tym budowa skoczni, na których skorzystać mogą i mężczyźni.

 • Kolos profesor
  @pawel96 @pawel96

  Teź mnie to interesuje. Chińczycy zapowiadali nawet budowę skoczni mamuciej i cisza. A zostało im ledwie 4 lata do IO. Odpuszczają sobie temat skoków?

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski @Wojciechowski

  Tradycje w skokach to w USA i w Kanadzie mają porównywalne akurat. Jedyna różnica to infrasktruktura skokowa która w USA jest dość bogata a w Kanadzie prawie zerowa.

 • ᐸᓚᓂᒥᙶᓃᑦ początkujący

  Zawsze kibicuję ludziom, którzy reprezentują kraje mało kojarzące się ze skokami. To są często osoby, które muszą nieźle się napocić, aby w ogóle móc brać udział w treningach, przez biedną infrastrukturę w kraju, bądź jej całkowity brak.
  Z tego powodu liczę na to, że Boyd-Clowes kiedyś załapie się do pierwszej dziesiątki w konkursie, czy Zografski wróci do formy sprzed kilku lat.

 • Obeznany stały bywalec
  Szwecja

  Z innej egzotyki to ostatnio odbyły się mistrzostwa Szwecji w skokach. W zawodach wzięło udział 5ciu skoczków, wygrał Simon Eklund przed Olofem Lundgrenem, trzeci był Josef Larsson.
  Info z FB: https://www.facebook.com/backhoppning/

  Wszystko wskazuje na to, że zobaczymy ich na fis cupie w Falun :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).