Anton Oeyvindsson: Jestem bardzo dumny z tego, że mogę reprezentować Islandię

 • 2018-03-29 15:48

Mimo kilkudziesięciu lat tradycji uprawiania skoków narciarskich i trzech olimpijskich startów, od lat na skoczniach narciarskich nie pojawiał się żaden Islandczyk. Sytuacja ta ostatnio uległa zmianie za sprawą trenującego w Norwegii 16-latka.

Niespełna dwa tygodnie temu w Trondheim odbyły się finałowe konkursy cyklu FIS Youth Cup w kombinacji norweskiej. Mimo udanych występów Polaków (w pierwszym konkursie w starszej grupie chłopców 2. lokatę zajął Andrzej Szczechowicz, a 3. był Piotr Kudzia, z kolei dzień później Szczechowicz okazał się najlepszy) zawody te zapewne przeszłyby bez większego echa. Na starcie rywalizacji w starszej grupie wiekowej pojawił się jednak zawodnik, który sprawił, iż przeszły one do historii.

Sprawcą całego "zamieszania" okazał się Anton Øyvindsson. Urodzony w lipcu 2002 roku sportowiec nie osiągnął co prawda spektakularnych rezultatów (w gronie 20 startujących zajął 17. i 15. lokatę) jednak został pierwszym od ponad 50 lat lat reprezentantem Islandii, który w oficjalnych zawodach międzynarodowych rangi FIS zaprezentował się na skoczni narciarskiej (ostatnim udokumentowanym startem był dotąd występ Skarphéðinna Guðmundssona, który na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960 w Squaw Valley zajął 43. miejsce w konkursie skoków narciarskich). Korzystając z okazji postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z młodym kombinatorem norweskim trenującym na co dzień w norweskim Hamar.

Paweł Borkowski (Skijumping.pl): Czy mógłbyś nam przybliżyć swoją historię? Choć reprezentujesz Islandię to na co dzień trenujesz w Norwegii. Jak trafiłeś do tego kraju?

Anton Øyvindsson: Urodziłem się w Akureyri. Moja matka jest Islandką, a ojciec Norwegiem. Ze względu pracę taty zaledwie 8 tygodni po moich narodzinach przeprowadziliśmy się z Islandii do Norwegii, gdzie mieszkamy do dzisiaj. Odwiedzam jednak swoją ojczyznę i bardzo dobrze mówię po islandzku.

P.B.: Jak zaczęła się twoja przygoda ze sportem? Czy od początku "ciągnęło cię" na skocznie czy też może zaczynałeś od innych sportów?

A.O.: W wieku około 1,5 roku zacząłem jeździć na nartach biegowych. Przez kilka lat trenowałem kolarstwo górskie. Przez trzy lata przed pierwszymi skokami startowałem również w zawodach biathlonowych. Teraz skupiam się na kombinacji norweskiej i skokach narciarskich, ale latem biorę też udział w zawodach w biegu na orientację.

P.B.: Jak to się stało, że zacząłeś trenować kombinację norweską?

A.O.: Od zawsze lubiłem jazdę na nartach. Przez kilka lat po zakończonym treningu biegowym lubiłem skakać na nartach biegowych z najmniejszej skoczni. Kiedyś zobaczyłem w telewizji Toma Hilde, po czym zachciałem zostać skoczkiem narciarskim. Miałem 10 lat, gdy tata wysłał mnie na pierwszy trening w tej dyscyplinie. Od tego momentu skoki narciarskie i kombinacja norweska znalazły się w centrum mojego zainteresowania.

P.B.: Jak wyglądają twoje treningi?

A.O.: Zimą w poniedziałki i środy trenuję biegi narciarskie, a we wtorki i czwartki skoki narciarskie. Z kolei weekendy to czas na starty w zawodach lub kolejne treningi. Od wiosny do jesieni trening oparty jest bardziej na zabawie i jest miksem podstawowych ćwiczeń, skoków na igelicie, treningów na nartorolkach, biegów i biegów na orientację. Dodatkowo w domu dużo trenuję na trampolinie.

P.B.: Niedawno zadebiutowałeś w zawodach międzynarodowych rangi FIS jako pierwszy od ponad 50 lat Islandczyk startujący w takich zmaganiach w skokach narciarskich lub kombinacji norweskiej. Jakie to uczucie? Jak oceniasz swój start w Trondheim?

A.O.: Jestem bardzo dumny z tego, że mogę reprezentować Islandię w międzynarodowych zawodach w kombinacji norweskiej jako pierwszy Islandczyk od wielu wielu lat. Ogólnie rzecz biorąc jestem szczęśliwy z wyników. Wszyscy moi rywale są bardzo dobrzy. Prawdopodobnie mogłem zaprezentować się nieco lepiej na skoczni, jednak wciąż jeszcze muszę pracować nad swoją pozycją najazdową na rozbiegu.

P.B: Podczas zawodów w Trondheim nieco lepiej prezentowałeś się na skoczni niż w biegu. Która z części kombinacji norweskiej jest twoją silniejszą stroną?

A.O.: Myślę, że teraz jestem równie dobry w obu częściach. Początkowo lepiej sobie radziłem na trasach biegowych, gdyż skoki zaczął trenować stosunkowo późno, jednak ostatnio znacznie poprawiłem się w tej drugiej specjalności.

P.B.: Jaki był najdalszy oddany dotąd przez ciebie skok? Dotychczas za rekord Islandii uznawany był rezultat 80 metrów uzyskany przez Skarphéðinna Guðmundssona podczas treningów w czasie igrzysk w Squaw Valley w 1960 roku. Czy udało ci się przekroczyć ten dystans?

A.O.: Tej zimy zadebiutowałem w oficjalnych zawodach na skoczni K90 w Lillehammer, gdzie uzyskałem 77 metrów. Na tym samym obiekcie podczas jednego z tegorocznych treningów z NTG Lillehammer skoczyłem z kolei 92 metry i, o ile dobrze wiem, jest to właśnie rekord Islandii.

P.B.: Otrzymujesz jakieś wsparcie od Islandzkiego Związku Narciarskiego? Czy twoje starty wzbudziły jakieś zainteresowanie w islandzkich mediach?

A.O.: Islandzki Związek Narciarski obecnie nie zajmuje się wcale skokami narciarskimi i kombinacją norweską, więc póki co nie otrzymałem od nich żadnego wsparcia. Również islandzkie media dotychczas nie interesowały się mną. Pracujemy jednak nad tym, aby ten stan zmienić!

P.B.: Wspominaliśmy już o dotychczasowym rekordzie Islandii. Jak wygląda twoja wiedza o historii skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w twojej ojczyźnie? Myślisz, że jest szansa na to, żeby sporty te ponownie odżyły na islandzkiej ziemi?

A.O.: Wiem co nieco o historii na podstawie tego co można przeczytać w internecie. Odwiedziłem także skocznię narciarską w miejscowości Olafsfjördur. Co do przyszłości to być może dzieci czasem próbują skakać na nartach w ramach zabawy, jednak uważam, że jeszcze przez wiele lat te sporty nie powrócą na Islandię.

P.B.: Na koniec chcielibyśmy poznać twoje plany na kolejny sezon. W jakich zawodach zamierzasz startować?

A.O.: W przyszłym sezonie będę startować w cyklu FIS Youth Cup i mam nadzieję, że wystartuję w kilku zawodach tej rangi. Tego lata zaczynam naukę i treningi w NTG Lillehammer (gimnazjum sportowe będące norweskim odpowiednikiem austriackiej szkoły w Stams), na co bardzo czekam. Latem polecę również do Stanów Zjednoczonych, gdzie wezmę udział w zawodach kombinacji norweskiej w Steamboat Springs, a następnie będę samodzielnie trenował w Utah Olympic Park.

P.B.: Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.

A.O.: Dziękuję.


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (17839) komentarze: (38)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Don Kichot początkujący
  @lom88

  Halo moderacja bot?
  Nizej jest kilka tych samych lancuszkow, Islandczyk na fali, czytam stary artykul, a tu sciernisko.

 • lom88 początkujący

  Dziś Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
  Przeciętna człowieka to 90-109.

  www.tester.co.gp
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz? Wejdź i sprawdź:)
  Fajna zabawa

 • Wojciechowski profesor
  @Malopolska @antytalent

  Z "jednym Słowakiem" to nie przesadzałbym, kiedy raz czy dwa wystawili nawet zespoły do "drużynówek" w PŚ.

 • maroamoroso początkujący
  Ile krajów

  Hej

  Szukam informacji ile krajów aktualnie ma zarejestrowanych zawodników oraz ile kiedykolwiek zdobywało międzynarodowe punkty w PS, COC lub FIS CUP.

  Aktualnie mają zarejestrowanych:
  1) Polska, 2) Norwegia, 3) Austria, 4) Niemcy, 5) Japonia, 6) Szwajcaria, 7) Słowenia, 8) Rosja, 9) Czechy, 10) Włochy, 11) USA, 12) Finlandia, 13) Kanada, 14) Francja.15) Bułgaria, 16) Kazachstan, 17) Estonia, 18) Korea Płd., 19) Turcja , 20) Rumunia, 21) Ukraina, 22) Węgry , 23) Słowacja, 24) Łotwa, 25) W.Brytania, 26) Grecja, 27) Gruzja, 28) Chiny, 29) Holandia, 30) Szwecja, 31) Islandia (połowicznie, bo to kombinator)
  Dodatkowo niedawno zarejestrowanych skoczków miały:
  1) Białoruś
  2) Chorwacja
  Jeszcze odleglej:
  1) Kirgistan
  Z wyżej wymienionych krajów w Pś punktowali: POL, NOR, GER, AUT, JPN. SUI, SLO, RUS, CZE, ITA, USA, FIN, CAN, FRA, BUL, KAZ, EST, KOR, SVK, UKR, NED, SWE, BLR (RAZEM: 23)
  w COC dochodzą: TUR, ROU, GRE, CHN (4)
  W FIS CUP: ???
  oraz czy inne kraje brały udział w PS, COC lub FiS CUP (zdobywały badź nie punkty) w historii tych konkursów?
  Będę wdzięczny za odpowiedź! Podobno jakiś Hiszpan skakał kiedyś? Australijczyk? Litwin? Liechtenstein?

 • borek99 doświadczony
  @Malopolska @Kolos

  Białoruskie dzieciaki skakały rok temu (marzec 2018) na Lidze Szkolnej w Zakopanem i generalnie co jakiś czas pokazują się gdzieś na krajowych zawodach dzieci w różnych państwach z nową grupą dzieci, z której kompletnie nic nie wynika, bo żadne nie doczekuje skakania na większych skoczniach...

 • Kolos profesor
  @Malopolska @Malopolska

  Natomiast przydałby się artykuł o Kirgistanie, coś tam się dzieje skoro rejestrują w bazie FIS zawodników a nawet zawodniczki.

 • Kolos profesor
  @Malopolska @antytalent

  Ukraina moim zdaniem nie rokuje tak źle. Jednak duźo ostrzejsze limity startowe eliminują takich zawodników z takich krajów ze startów w PŚ. Chociaź brakuje ukraińcom zawodników pokorju Schumbarentsa czy Lazarovicha.

  Z koleji na Bialorusi juź się zupelnie nie skacze, dawni skaczący na poziomie PŚ juź dawno pokończyli kariery, a nawet jedyne skocznie w Raubichi które nawet widnieją na bialoruskim banknocie 5000 rublowym miały być zburzone albo i juź są. Ostatni start Bialorusinów w skokach to występ 2 lata temu Białoruskich dzieci w Lotos Cup.

 • Kolos profesor
  @Malopolska @antytalent

  Nie zupełnie - Ingemar Mayr był holendrem w polowie (jego matka była holenderką) ale faktycznie Christoph Krezuer był austriakiem który namówiony przez Mayra zaczął reprezentować Holandię.

 • hagb początkujący

  Dziś Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
  Przeciętna człowieka to 90-109.

  www.tester.co.gp
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz? Wejdź i sprawdź:)
  Fajna zabawa

 • KazakhstanPower stały bywalec
  @Malopolska @antytalent

  Holender Antonissen* (nie wiem skąd mi się wziął van der Aalst)

 • KazakhstanPower stały bywalec
  @Malopolska @Malopolska

  Ci "Holendrzy" to tak naprawde Austriacy którzy nie mieścili się w kadrze Austrii. Ogólnie w PŚ pare lat temu skakali jeszcze Szwedzi, Słowacy ( w zasadzie jeden, najpierw Mesik potem Zmoray), Chinczycy, Białorusini, pojawiał się Grek Polychronidis (własciwie niemiec greckiego pochodzenia) i Holender van der Aalst. Obecnie w zasadzie tylko Turcy awansowali na poziom PŚ i niewiele wskazuje by się to grono powiększało, a wręcz spadnie (Koniec kariery Choiów i Kima, Zografski zostaje ostatnim bułgarem, słabo rokuje Ukraina)

 • Malopolska doświadczony

  I takich artykułów/wywiadów potrzeba w przerwie między sezonami!
  Swoją drogą bardzo wyważony i konkretny chłopak. Droga daleka, ale trzymam kciuki żeby kiedyś zadebiutował w PŚ!
  Z "egzotycznych" krajów, to pamiętam Holendrów na przełomie XXI wieku np. punktował Ingemar Mayr czy Kreuzer. Wtedy punktowali nieźle nawet Koreańczycy, Kazachowie czy Ukraińcy. Mieliśmy jeszcze "końcówkę" Szwedów. Byli również skoczkowie z Chin, Białorusi, a nawet Kirgistanu. Też Grek skakał...
  Trochę nam się skala krajów obecnie zawęziła, więc każdy nowy skoczek to pozytywna rzecz. Dobrze, że chociaż w niektórych krajach, jak choćby Turcja, zaczęli inwestować w skoki.

 • Kolos profesor
  @Joorny @fansabirzhanam

  To wspomniany kirgizki kombinator norweski z bazy FIS, skoki raczej na nim nie zyskają.

 • emaniek początkujący

  Dziś Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
  Przeciętna człowieka to 90-109.

  www.tester.co.gp
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz? Wejdź i sprawdź:)
  Fajna zabawa

 • Baciar stały bywalec
  -

  Świetny artykuł o egzotyce.. Więcej takich ;)

 • Fansabirzhanam bywalec
  @Joorny @antytalent

  Z Kirgizów skacze też Kirił Opłaczkin z rocznika 04., oraz jedna skoczkini, której nazwiska nie pamiętam.

 • Nowyskoczek5 profesor
  Fajnie

  Chciałbym go zobaczyć w Fis Cup .

 • Kolos profesor
  @KazakhstanPower @antytalent

  Faktycznie są ci kirgizowie, ciekawe źe nie zarejstrowali nikogo w skokach męźczyzn? Mi to wyglada na podchodzy pod MŚ juniorów w 2019 roku lub 2020. Gdzieś się chyba pojawią w FIS-owskich zawodach w 2019 roku.

 • KazakhstanPower stały bywalec
  @Joorny @Joorny

  Był też raz drugi w kwalifikacjach do konkursu w Ga-PA bodajże w 2001 roku, pech chciał że trafił na Ingebrigtsena i odpadł. Ogólnie był Kazachem, ale reprezentował Kirgistan po konflicje z trenerem Wierwiejkinem.

 • matius439 bywalec

  Maciusiak trenerem kadry B, a Topór kadry juniorów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).