Coline Mattel zakończyła karierę

 • 2018-03-29 20:35

Najbardziej utytułowana francuska skoczkini narciarska, Coline Mattel, kończy przygodę z zawodowym sportem. Brązowa medalistka olimpijska z Soczi postanowiła pożegnać się ze skokami narciarskimi w wieku niespełna 23 lat.

Coline MattelColine Mattel

- Nie była to łatwa decyzja, ale po 11 latach konkurowania na arenie międzynarodowej, czas zakończyć karierę skoczkini narciarskiej. Ostatnie skoki oddam w najbliższą niedzielę, 1 kwietnia, kiedy wezmę udział w Mistrzostwach Francji. Zrobię to z ciężkim sercem, ale bez żalu i goryczy. Prawdopodobnie to skoki narciarskie dały mi najlepsze momenty w życiu - mówi Mattel na łamach oficjalnego portalu Francuskiego Związku Narciarskiego.

- Intensywne emocje, przyjaźń, radość, smutek, ból, zwycięstwa, medale, porażki, samozaparcie, wątpliwości, strach, ulga czy szczęście. Wszystkiego tego zaznałam podczas mojej kariery, a więc żyłam na 100%. To te odczucia i ludzie, którzy towarzyszyli mi przez lata, pomogli stać mi się osobą, którą jestem dzisiaj. Dorastałam w środowisku sportowym i byłam częścią walki kobiet o rozwój tej dyscypliny i traktowanie jej na równi z męskimi skokami. Jestem dumna, że napisałam mały fragment tej historii - dodaje.

Przed kilkoma laty Mattel uchodziła za jedną z najbardziej utalentowanych skoczkiń młodego pokolenia, co poparła wieloma sukcesami. W 2009 roku (w wieku niespełna 14 lat! - przyp. red.) zdobyła brąz Mistrzostw Świat Juniorów, rok później wywalczyła srebro, a już w 2011 roku nie miała sobie równych. W tym samym sezonie, w Oslo, została posiadaczką brązowego medalu Mistrzostw Świata seniorów.

W kategoriach młodzieżowych pokazała się z bardzo dobrej strony jeszcze w 2014 roku, kiedy zdobyła drugi brąz. Tej samej zimy wskoczyła na najniższy stopień podium Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Były to pierwsze zawody pań w historii tego wydarzenia.

Wyliczając sukcesy Mattel należy wspomnieć o sezonach 2010/2011 i 2012/2013, które to zakończyła na kolejno 2. i 3. pozycji klasyfikacji generalnych Pucharu Kontynentalnego i Pucharu Świat. Pisząc o Pucharze Kontynentalnym należy dodać, iż był to ostatni sezon, kiedy były to rozgrywki najwyższej rangi w skokach kobiet. Premierowe zawody PŚ Pań Mattel ukończyła na 2. pozycji, a pierwsze zwycięstwo odniosła w grudniu 2012 roku w Krasnej Polanie w Rosji. Ten sukces powtórzyła dwa miesiące później w Sapporo w Japonii.

Po raz ostatni na podium zawodów najwyższej rangi stanęła w styczniu 2014 roku, również w Sapporo. Kolejne lata przyniosły znaczną obniżkę formy Francuzki. Od początku sezonu 2014/2015 Mattel tylko raz zameldowała się w czołowej "10" Pucharu Świata, a miało to miejsce w grudniu 2016 roku w Niżnym Tagile w Rosji. Ostatnie punkty zdobyła podczas zeszłorocznej próby przedolimpijskiej w Pjongczangu. Tej zimy wystartowała tylko w jednym konkursie, a stało się to tylko dzięki odwołaniu kwalifikacji. W Zao przedstawicielka Trójkolorowych finiszowała na 47. lokacie. Był to jej ostatni występ w konkursie rozgrywanym pod egidą FIS.


Dominik Formela, źródło: ffs.fr
oglądalność: (5634) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @lom88 @lom88

  Szanowna redakcjo, czas pomyśleć o tym: https://pl.wikipedia.org/wiki/CAPTCHA

 • lom88 początkujący

  Dziś Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
  Przeciętna człowieka to 90-109.

  www.tester.co.gp
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz? Wejdź i sprawdź:)
  Fajna zabawa

 • hagb początkujący

  Dziś Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
  Przeciętna człowieka to 90-109.

  www.tester.co.gp
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz? Wejdź i sprawdź:)
  Fajna zabawa

 • emaniek początkujący

  Dziś Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
  Przeciętna człowieka to 90-109.

  www.tester.co.gp
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz? Wejdź i sprawdź:)
  Fajna zabawa

 • Labrador_Retriever weteran
  @kkkk @kkkk

  Na pewno nowinki techniczne, a nie szkolenie? Czasem mam wrażenie, że trochę przecenia się wartość tych pierwszych, a zapomina o tym drugim, które wydaje mi się najbardziej odmienne od sytuacji słabszych reprezentacji. Może jedno i drugie ma znaczenie, może głównie szeroko pojęte zaplecze naukowe, bo przyznam szczerze, że nie wiem do końca, jak szeroka jest współpraca niektórych reprezentacji z naukowcami. Czy tyczy się ona jedynie sprzętu, czy też samego treningu skoczka? Sam sprzęt za nikogo nie skoczy, sam sprzęt nie zapewni nikomu sukcesów.

 • Oreo profesor
  @Nowyskoczek5 @kuba923

  tyle że młodzi francuzi szybko kończą kariery. Pamiętasz jeszcze takich skoczków jak Viry czy N. Mayer czy Mabboux?

 • Kolos profesor

  Szybko zaczynała, szybko kończy. Ostatnie lata skakała fatalnie. Zabrakło motywacji.

 • kuba923 doświadczony
  @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

  Mi tam go nie żal. Ma swoich zastępców, którzy może osiągną jeszcze lepsze wyniki od niego jak np. Learoyd, Brasme, Roch-Dupland czy Contamine

 • Baciar stały bywalec
  -

  Szkoda tej Francuzki ... Młodo kończy karierę ...

 • Oreo profesor

  Pewnie zaczęła brać antykoncepcję hormonalną, zaczęła tyć w ramach skutków ubocznych i baju baju dobre wyniki.

 • KazakhstanPower bywalec

  Szkoda, wraz z prowadzeniem PŚ z każdym sezonem Francja i USA tracą na wartości w kobiecych skokach. Niedługo będzie tylko Austria, Niemcy, Norwegia i Słowenia jak u męzczyzn ( i Japonia zamiast Polski). Nuda.

 • Nowyskoczek5 profesor
  Boje sie o Vincenta

  Chyba tez po mistrzostwach Francji zakończy kariere :(

 • kkkk weteran

  No niestety, ale Francuzki, podobnie jak Amerykanki, zaliczyły duży zjazd. Nowinki techniczne zabijają słabsze reprezentacje.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).