PZN zatwierdził kadry na sezon 2018/2019!

 • 2018-04-18 16:10

Podczas wtorkowego posiedzenia Zarządu Polskiego Związku Narciarskiego przeanalizowano i zatwierdzono składy kadr skoczków narciarskich na sezon 2018/2019. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, skompletowano trzy męskie grupy szkoleniowe oraz jedną kobiecą.

W kadrze A obyło się bez zmian. W składzie znalazło się sześciu zawodników, którzy pełnili tę rolę w poprzednim sezonie - Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Jakub Wolny i Piotr Żyła.

Zmiany nastąpiły w kadrze B. W drużynie pozostali Przemysław Kantyka, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł. Nowymi twarzami na zapleczu polskiej kadry A są z kolei Bartosz Czyż, Tomasz Pilch i Paweł Wąsek.

Największa rewolucja kadrowa nastąpiła w gronie juniorów. W strukturach kadr narodowych po raz pierwszy znaleźli się Mateusz Gruszka, Szymon Jojko, Szymon Pawłowski i Kacper Stosel. W porównaniu z poprzednią zimą, w drużynie pozostali Kacper Juroszek, Karol Niemczyk i Damian Skupień.

Kadra kobiet w nadchodzącym sezonie składać się będzie z czterech zawodniczek - Kamili Karpiel, Joanny Kil, Kingi Rajdy i Anny Twardosz.

Jak informuje na stronie internetowej Polski Związek Narciarski: "Zarząd PZN będzie kontynuował politykę zabezpieczenia wszystkich potrzeb organizacyjnych, szkoleniowych i logistycznych dla naszych najlepszych grup szkoleniowych. Kontynuowana będzie współpraca z dr. Haraldem Pernitschem oraz innymi osobami współpracującymi. W szczególności zabezpieczone będą potrzeby Kadry Narodowej A i B. Natomiast sama koncepcja szkolenia poszerzona zostanie o elementy innowacyjne, wdrażane w zakresie kontroli treningu. Nadzór nad całością kadr będzie sprawował dyrektor Adam Małysz przy udziale trenera Stefana Horngachera. Trenerzy wszystkich kadr deklarują bardzo ścisłą współpracę."

W nadchodzącym sezonie trenerem kadry A będzie Stefan Horngacher, B - Maciej Maciusiak, natomiast Juniorów - Wojciech Topór.

Nowym trenerem kobiecej reprezentacji został Marcin Bachleda, który będzie mógł liczyć na współpracę ze Sławomirem Hankusem i Wojciechem Tajnerem.

Były reprezentant Polski, a w ostatnich latach jeden z trenerów w kadrach narodowych, Robert Mateja w sezonie 2018/2019 będzie pełnił rolę asystenta głównego szkoleniowca polskich kombinatorów norweskich - Danny'ego Winkelmanna.

Kadra Narodowa A:

Zawodnicy:

- Stefan Hula (1986, KS Eve-nement Zakopane);

- Maciej Kot (1991, AZS Zakopane);

- Dawid Kubacki (1990, TS Wisła Zakopane);

- Kamil Stoch (1987, KS Eve-nement Zakopane);

- Jakub Wolny (1995, LKS Klimczok Bystra);

- Piotr Żyła (1987, WSS Wisła).

Sztab szkoleniowy:

- Stefan Horngacher – trener główny kadry A, B, Juniorów;

- Grzegorz Sobczyk – asystent trenera głównego;

- Zbigniew Klimowski – asystent trenera głównego, koordynator kadry A i B;

- Michal Doleżal – trener techniczny, koordynacja sprzętowa kadry A, B, Juniorów;

- Łukasz Gębala – fizjoterapeuta;

- Kacper Skrobot – serwisant;

- Maciej Kreczmer – serwisant.

Osoby współpracujące:

- dr Harald Pernitsch – konsultant naukowy – kadra A i B;

- Aleksander Winiarski – lekarz – kadra A, B, Juniorów;

- Jakub Kozel – fizjoterapeuta;

- Piotr Krężałek – biomechanik – kadra A, B, Juniorów;

- Matthias Prodinger – konsultant ds. sprzętu;

- Adam Małysz – dyrektor: kadra A, B, Juniorów, Kobiet i Kombinacji norweskiej, konsultant Zarządu PZN;

- Paweł Witczak – IT, analiza video, logistyka – wszystkie kadry w skokach;

- Jan Winkiel – osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami.

Kadra Narodowa B:

Zawodnicy:

- Bartosz Czyż (1999, WSS Wisła);

- Przemysław Kantyka (1996, LKS Klimczok Bystra);

- Klemens Murańka (1994, TS Wisła Zakopane);

- Tomasz Pilch (2000, WSS Wisła);

- Paweł Wąsek (1999, WSS Wisła);

- Aleksander Zniszczoł (1994, WSS Wisła).

Sztab szkoleniowy:

- Maciej Maciusiak – trener główny;

- Radek Žídek – trener techniczny;

- Daniel Kwiatkowski – asystent trenera głównego;

- Michał Górny – fizjoterapeuta;

- Kamil Skrobot – serwisant.

Osoby współpracujące:

- Magdalena Wieczorek – dietetyk, kadra B i Juniorów.

Kadra Narodowa Juniorów:

Zawodnicy:

- Mateusz Gruszka (2001, AZS Zakopane);

- Szymon Jojko (2001, WSS Wisła);

- Kacper Juroszek (2001, WSS Wisła);

- Karol Niemczyk (2001, LKS Klimczok Bystra);

- Szymon Pawłowski (2000, LKS Klimczok Bystra);

- Damian Skupień (1999, TS Wisła Zakopane);

- Kacper Stosel (2001, AZS Zakopane).

Sztab szkoleniowy:

- Wojciech Topór – trener główny;

- Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego;

- Piotr Fijas – asystent trenera głównego;

- Andrzej Zapotoczny – serwisant, fizjoterapeuta, trener techniczny;

- Wakat na stanowisku fizjoterapeuty.

Kadra Narodowa Juniorek:

Zawodniczki:

- Kamila Karpiel (2001, AZS Zakopane);

- Joanna Kil (2000, AZS Zakopane);

- Kinga Rajda (2000, SSR LZS Sokół Szczyrk);

- Anna Twardosz (2001, PKS Olimpijczyk Gilowice).

Sztab szkoleniowy:

- Marcin Bachleda – trener główny;

- Sławomir Hankus - trener współpracujący;

- Wojciech Tajner - trener współpracujący.


Dominik Formela i Adam Bucholz, źródło: PZN
oglądalność: (28497) komentarze: (91)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • mateusz3951 doświadczony

  Ciekawe na jak długo Stękale, Biegunowi, Kastelikowi czy Ziobrze starczy motywacji na treningi poza kadrami. Część z nich (wyłączam Ziobrę) może zrezygnować z powodu problemów finansowych, bo zapewne niełatwo będzie im wiązać koniec z końcem.

 • EmiI profesor
  @Pavel @kolos

  Związku może nie ma w tym sensie, że Ziobro byłby w kadrze A, gdyby nie Miętus, ale sama obecność w kadrze Miętusa A czy Bukowskiego w kadrze B może mieć olbrzymi negatywny wpływ psychologiczny na innych, w tym Ziobre. Zawodnicy wtedy czują poczucie niesprawiedliwości, nawet jeśli nikomu nie nic powiedzą czy to przez obawę o pozycję, czy to przez sympatię do nich, jako kolegów. Widzą że wyniki nie mają znaczenia, a promowana jest słabizna. I długofalowo na polskich skokach może taka polityka (w tym sezonie na szczęscie zachamowana) na zasadzie: "jak będziemy dawać zasiłki dla bezrobotnych, i dla samotnych matek będziemy mieli dużo więcej bezrobotnych i samotnych matek" to tutaj może być schemat "jak będziemy powoływać do kadry buloklepów będziemy mieli coraz więcej buloklepów".

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  Nie widzę związku Miętusa ze Ziobrą. Ziobro jest po prostu kłótliwy i to nie jest tajemnica. Skoro nawet Horngaher nie dał rady mu przemówić do rozsądku i współpracować to winy PZN-u tu nie ma.

  Zresztą Ziobro w swojej karierze miał tylko dwa wielkie dni, po za tym nie pokazał w zasadzie nic Więc strata dla Polskich skoków tak naprawdę niewielka.

  Cały dorobek Ziobry w PŚ to dokładnie 500 pkt. Z czego 180 czyli ponad 1/3 w dwóch wiadomych konkursach.

  Dorobek Miętusa to 222 pkt.

  Co nie zmienia faktu źe pomiędzy obecnością Miętusa w kadrze A i nie obecnością w niej Ziobry nie ma źadnego związku.

 • Pavel profesor
  @kolos

  Sam, sam, po prostu doszedł do wniosku, że w obliczu dosyć oczywistego promowaniu słabszych zawodników kosztem tych lepszych w imię dosyć mętnych przesłanek, kopanie się z koniem na ma sensu i zajął się biznesem. My straciliśmy skoczka jak na nasze warunki bardzo solidnego tylko dlatego, że na siłę chciano przedłużyć nieudaną karierę Miętusa. Bilans dosyć niekorzystny, z której strony by nie patrzeć, tym bardziej, że "Krzyś" dzięki pobytowi w kadrze A nie zyskał nic i nic polskim skokom nie dał.

 • Kolos profesor
  @bxi @bxi

  Ziobro sam się skreślił z kadr na własne źyczenie. Skreślenie Bieguna (oraz Stękały) moźe wygląda nie bardzo, zwłaszcza w kontekscie zeszłej zimy kiedy raz w kadrze byli, potem nie, by po kontrowersjach ich przywracać a teraz znów ich nie ma; ale jest jednak sportowo uzasadnione.

  Natomiast Pałasz i Szwab nie ma w kadrze bo z definicji nie mogło ich być w kadrze juniorek a taką powołano. Dobre pytqnie co z nimi. Być moźe oboe daly sobie po cichu spokój ze skakaniem? W przypadku Szwab od dawna skaczacej fatalnie nie byloby to dziwne.

 • bxi doświadczony
  Większość zmian wydaje się być pozytywna i przemyślana.

  W męskich skokach trochę szkoda miejsc dla Ziobry i Bieguna. Pokazali kiedyś że coś potrafią. Janek Ziobro sam zamknął sobie dalszą drogę kariery. Może obydwaj przestali się rozwijać na tyle że podjęto decyzję że nie ma dla nich miejsca? Zmiany trenerów wydają się być pozytywne. Jeśli Maciusiak wykaże się teraz sukcesami w kadrze B, to po odejściu Hornachera prawdopodobnie zajmie jego miejsce w kadrze A.
  W skokach pań zabrakło Magdy Pałasz i Asi Szwab. Nie mamy za dużo pań w skokach więc może ich brakować. Ogłoszony sztab szkoleniowy raczej nie rokuje spektakularnych sukcesów.

  Szkoda że nie zatrudniono do męskiej kadry B oraz do kadry pań bardzo dobrych trenerów ? specjalistów z zagranicy. Prawdopodobnie zabrakło pieniędzy ze względu na wydatki Horngachera na kadrę A. Ważne że polskie skoki (meskie) się rozwijają i idą w dobrym kierunku.

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  Dyplomatyczne wychwalał poztywne strony Miętusa? :) I to w momencie gdy w zasadzie powinien wiedzieć źe ten zakończył karierę i od dawna było oczywiste źe nie wypaliło?

  Nie twierdzę źe Mietus był piorytetem pracy Horngahera, na pewno nie. Po za tym oczywiste jest źe skład kadry dyskutuje się w gronie trenerów, całego sztabu. I ten i ów trener podsuwał takie a nie inne kandydatury, ale ostatecznie to Horngaher decydował. I gdyby Horngaher nie chciał to by Miętusa nie wziął do kadry, Hornagher miał i ma dalej dość atutów by móc postawić na swoim. Skoro jednak wziął Mietusa to on odpowiada za niepowodzenie tego pomysłu.

  To nie jest tak ze co dobre to Horngaher a co złe to juź nie. Horngaher nie jest nieomylny jak tu chcą niektórzy, zreszta ci sami którzy Kruczkowi przypisywali wszystkie poraźki Polaków, ale juź ich suckesy nie były jego zasługą. Ot, taki odchył w drugą stronę.

  Jak dla mnie oczywiste jest źe Horngaher dokonuje złych i dobrych wyborów. Jak widać na tym forum to nie takie oczywiste jak mi się wydaje :)

 • Aaabbbb profesor
  @dervish @kolos

  Polityczna wypowiedź. Twierdzisz, że przed sezonem, Sztefan ze wszystkich polskich skoczków wybrał sobie akurat Miętusa??!! Że tak dobrze znał zaplecze? Czy może losował?

 • Brygadzista doświadczony

  Chyba premysleli sprawe i zaczeli patrzec w przyszlosc

 • Pavel profesor
  @kolos

  A co miał powiedzieć? "Namówili mnie na tego Miętusa, niestety był słabiutki i w sumie zmarnowaliśmy to miejsce w kadrze jak i środki za tym idące, a do tego Ziobro strzelił focha" :) Odpowiedział dyplomatycznie wg wersji jaka ma obowiązywać i w sumie tyle.

  Kolejna sprawa, @Dervishowi zapewne chodziło o to, że często do kadry "juniorskiej" wciskani byli seniorzy, aby ich przechować gdziekolwiek np Miętus czy Bukowski. Obecnie składa się tylko z juniorów.

 • Kolos profesor
  @dervish @Aaabbbb

  Jeszcze tuź przed ogłoszeniem przez Miętusa konca kariery Horngaher wypowiadał się o jego zdolnościach (źe lotnik) tak więc nie mam wątpliwości co do odpoiwedzialności Horngahera za eksperyment z Miętusem i jego nie wypał. Nikt mu nie wcisnął tego Miętusa na siłę.

 • Kolos profesor
  @dervish @dervish

  Kadra C to od zawsze była kadra juniorska (kiedyś tak miała w nazwie a nie literkę). I nie ma w tym nic dziwnego źe najlepsi juniorzy trafiają do kadry B. To raczej normalna praktyka.

 • dzika_swinia weteran

  Żona Żyły znów atakuje, widać brakuje atencji

 • dervish profesor
  Kadra juniorow

  W rzeczywistości kadrą juniorów jest kadra B bo tam mamy trzech najlepszych polskich juniorów którzy będą stanowili trzon reprezentacji na MŚJ.
  Kadra C w sytuacji kiedy zabrakło w niej miejsca dla seniorów jawi się jako zaplecze kadry juniorów.

 • Mc15011 doświadczony
  Tak reasumując wybory kadr PZNu

  BACHLEDA TRENEREM ZAWODNICZEK, A HANKUS ASYSTENTEM!? Przecież to będzie jeszcze większa kompromitacja niż za czasów głównego trenera Hankusa. Mówię wam serio. Tam potrzeba istnej rewolucji która na pewno byłaby o wiele lepsza niż taka podmiana. Gdyby doszło do istnej rewolucji w kadrze kobiet - zobaczylibyście - to by wszystko się zmieniło na lepsze jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. A tak to zamienił stryjek siekierkę na kijek.... Idąc dalej Mateja asystentem Winkelmana? Ok tylko, że nasi kombinatorzy poza Kupczakiem nie najlepiej skaczą - a sam dobry bieg to zdecydowanie za mało. Natomiast zmiany w kadrach B i juniorów są w porządku. Tylko Żidek jako trener techniczny w kadrze B... ehhh niech będzie. W każdym razie liczę na to że polscy skoczkowie będą nadal osiągać sukcesy a nasi juniorzy z roczników 2001 zaczną piąć się w góre z potencjałem. Nie ma Bukowskiego? To jest najlepsza wiadomość jaką mogłem dostać... Bo kadra A była do przewidzenia... tylko dołączył informatyk, którego rządał Horngacher. Tylko że pzn musi zatrudnić jeszcze większą liczbę sponsorów. Bo dodatkowa osoba w kadrze A to są dodatkowe wydaki i trzeba się zabezpieczyć finansowo.

  Z tego co piszą inni użytkownicy, Leja przechodzi do kombinacji... moim zdaniem dobry pomysł. Bo waga to nie są przelewki, a skakać przecież potrafi. Tylko musi bardzo mocno popracować nad biegiem, bo z tym będzie miał na początku bardzo duże problemy.

 • Piotr S. weteran
  @Ravv @Ravv

  Z wielu wypowiedzi trenerów i władz PZN wynika jednak, że MSJ traktują poważnie, wręcz uważaja że to dla naszych juniorów jest to najważniejsza impreza w sezonie. I tak jest od wielu lat. Powiedz Tomkowi Pilchowi, który przegrał o włos medal MSJ i bardzo to przeżył, że to jest mało ważna impreza. Nie wiem czy spodobają mu się takie słowa.

 • SN2016 stały bywalec

  Kadra A i B przewidywalnie, juniorzy też, tylko ja się pytam po co oni do kadry wzięli Niemczyka który nie umie dobrze skakać i tuła się pod koniec tabeli FC. Czy w Polsce naprawdę nie ma jakiegoś lepszego juniora? No raczej nie wierzę.
  Podsumowując: na szczęście albo niestety bez sensacji

 • Xellos profesor
  kadra A i B bez niespodzianek

  Przewidywalne do bólu.

  Natomiast kadra C wygląda ciekawie. Teoretycznie nowe nazwiska wyglądają słabo, ale przecież może ktoś zaskoczyć. Choć by dlatego - Michal Doleżal ? trener techniczny, koordynacja sprzętowa kadry A, B, Juniorów. Czasami lepszy sprzęt robi różnicę. Zobaczymy. Uważam też, że lepsze to niż zobaczenie w kadrze C, Bieguna i Stękałę ;) Trzeba dawać szansę następnym, a powiększanie na siłę kadry B to też kiepski pomysł. Niech Maciusiak się skupi na tej szóstce a nie robić mu kadrę 12 osobową, bo jeszcze Kastelik, bo Biela, bo Leja, bo Ziobro... nie róbmy z Maciusiaka boga skoków. Mocno pomógł swego czasu Kotu i Kubackiemu bo się na nich skupił. A wrzucenie mu do wora zawodników z rozmaitymi problemami, różnymi diametralnie od siebie to nie wiem co by miał osiągnąć. Przecież tu ma właśnie taką analogię jak kiedyś, dostał Zniszczoła i Murańkę tak jak kiedyś Kota i Kubackiego. To takie dwa główne tematy jego "do naprawy". Przecież Pilch, Wąsek, Czyż się normalnie rozwijają, mają czas jeszcze, spokojnie, sukcesy przed nimi. Normalnie będą sobie trenować a uwaga będzie skupiona na tym czy Maciusiak coś wyciągnie z Murańki i Zniszczoła. A tutaj miałby dostać do nich jeszcze kolejną gromadę skoczków z problemami ? ;) Litości...

 • Easydoor początkujący
  @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

  rozumiem, że zrobisz zrzutkę na siępomaga aby zapłacić za dodatkowe, wyimaginowane przez Ciebie miejsca? Właściwie to zdaję sobie sprawę, że forum (jeszcze lepiej niż papier) wszystko przyjmie. Świetny pomysł to ile deklarujesz wpłacać co miesiąc na Kadrę B z Kastelikiem?

 • Malopolska doświadczony

  Bez szczególnych niespodzianek.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl