Tanaka kończy karierę

 • 2018-05-01 02:38

26-letnia Atsuko Tanaka, reprezentująca przez większość kariery Kanadę, postanowiła zakończyć przygodę ze skokami narciarskimi. Wicemistrzyni świata juniorek sprzed dwunastu lat o swoim wyborze poinformowała za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

- Nadszedł czas, aby napisać nowy rozdział mojego życia. Zdecydowanie, to nie była łatwa decyzja, ale po 15 latach jestem gotowa do zakończenia kariery skoczkini narciarskiej. Trzy ostatnie lata w tym sporcie były dla mnie cierpieniem. Podczas nich walczyłam z wieloma kontuzjami, a także miałam problemy sfery psychicznej. Nie żałuję jednak tego czasu, bo w głębi serca mam świadomość, że dałam z siebie wszystko. Tylko to się dla mnie liczy - pisze dwunasta zawodniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

- Przez 15 lat wiodłam niewiarygodne życie, które dane jest niewielu osobom. Podróżowałam po świecie od 12 roku życia i, od tamtej pory, stworzyłam wiele pięknych wspomnień oraz poznałam wspaniałych ludzi. Skoki narciarskie, od czasu do czasu, wywołują intensywne emocje, ale cenię sobie wszystkie złe oraz dobre doświadczenia, ponieważ to właśnie one uczyniły mnie osobą, którą jestem dzisiaj - dodaje piętnastka skoczkini Mistrzostw Świata 2013 w Predazzo.

- Moja fascynacja tą dyscypliną sportu zaczęła się od brata (Yuya Tanaka - przyp. red.). Zawsze ciekawiło mnie to, że przeciwstawia się prawom grawitacji. Kiedy go obserwowałam, sama chciałam spróbować skakania na nartach.

- W początkowych latach mojej kariery skoki kobiet były w fazie międzynarodowego rozwoju. Nie miałyśmy Pucharu Świata, Mistrzostw Świata seniorów czy juniorów, bądź Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Ale to, co miałyśmy, to pasja i upór w dążeniu do celów. Dzięki kobietom, które pchały ten sport na coraz wyższy poziom, mogłam rywalizować w Pucharze Kontynentalnym czy później we wszystkich wymienionych wyżej kategoriach. Wspomnienia z tymi osobami będę pielęgnowała do końca życia.

- Na koniec, chciałabym podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie przez całą karierę. Nie jestem w stanie słowami opisać swojej wdzięczności. Nie mogłabym przejść tej piętnastoletniej drogi bez każdego z was. Byliście ze mną podczas wzlotów i upadków - zakończyła Tanaka.

Kanadyjka na arenie międzynarodowej zadebiutowała w wieku 12 lat, kiedy to w Park City, w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego, zajęła 16. miejsce. Rok później, na tym samym obiekcie, odniosła pierwszy triumf w konkursie zaliczanym do klasyfikacji generalnej tego cyklu. W lutym 2006 roku, w słoweńskim Kranju, wywalczyła srebro Mistrzostw Świata Juniorów. Lepsza wówczas okazała się tylko Juliane Seyfarth z Niemiec.

Premierowe zawody PŚ Pań Tanaka zakończyła na 26. pozycji. Taki rezultat osiągnęła w 2011 roku w Lillehammer. Jej najlepszym sezonem okazał się 2012/2013, kiedy 208 punktów dało jej 19. lokatę w elicie. Najlepszy pojedynczy występ zanotowała w 2015 roku w Oslo Holmenkollen (5. pozycja). Jedyne podium w zawodach najwyższej rangi wywalczyła jesienią 2013 roku w Letnim Grand Prix w Ałmatach (3. lokata).

Minionej zimy Kanadyjka punktowała tylko raz. Miało to miejsce w Zao, gdzie została ona sklasyfikowana na 29. miejscu. Warto dodać, że w latach 2011-2012 Tanaka reprezentowała Japonię. Stało się tak za sprawą powiązań rodzinnych, a także studiów na Uniwersytecie Hokusho.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4672) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Baciar stały bywalec
  -

  Kibicowałem tej Kanadyjce. Szkoda,że zakończyła karierę

 • pawel96 profesor

  Powoli wysypują się skoczkinie ze słabszych krajów..

 • polotajner stały bywalec

  Pierwszy raz o niej słysze.

 • Złoty Orzeł profesor

  Wybitna to ona nie była. Ale do widzenia.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).