Pitea kończy przygodę ze skokami

 • 2018-05-02 17:09

Rumuński skoczek narciarski, Sorin Iulian Pitea, kończy swoją przygodę ze sportami zimowymi. Decyzja jest pokłosiem m.in. niedawnej afery z udziałem trenera reprezentacji, której 20-latek był jedną z głównych postaci.

Sorin Iulian PiteaSorin Iulian Pitea

O konflikcie olimpijczyka z Soczi z trenerem Florinem Spulberem szerzej informowaliśmy na początku stycznia. Wówczas forum publiczne ujrzała historia przedstawiona przez Piteę, który ujawnił, iż był ofiarą użycia przemocy fizycznej stosowanej przez swojego szkoleniowca. Niebawem historię swoją perspektywą wydarzeń uzupełnił jego rówieśnik z kadry i świadek wydarzeń - Eduard Torok Rozpoczęcie konfliktu skoczków z Rumuńskim Związkiem Narciarstwa i Biathlonu, poprzez wyjawienie szokujących faktów, było efektem niewystawienia duetu znad Morza Czarnego w 66. Turnieju Czterech Skoczni.

Kliknij, aby przeczytać opis wspomnianego konfliktu >>>

Pod koniec kwietnia, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, Pitea ogłosił koniec kariery skoczka narciarskiego. Zrobił to za pośrednictwem aplikacji Instagram, gdzie zdjęcie obiektów w Rasnovie okrasił hasłami: "Straciłem marzenia. Straciłem wszystko", "Ta gra nie miała zwycięzców", "Za dużo korupcji w tym systemie", "Nikt nie wygrał" czy "Szukam czegoś nowego, gdzie odnajdę siebie".

Przedstawiciel CS Dinama Bukareszt w trakcie swojej niedługiej kariery zdążył zaznać smaku Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Soczi 2014), Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym (Lahti 2017) oraz pięciokrotnie Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. Najlepszy rezultat osiągnął przed dwoma laty, kiedy ta impreza odbywała się w Rasnovie. Na domowym obiekcie uzyskał 24. notę. W Soczi oraz Lahti ani razu nie przebrnął kwalifikacyjnego sita.

Pitea ma za sobą dwa starty konkursach rangi Pucharu Świata. Miało to miejsce w Sapporo, gdzie w 2014 roku zajmował kolejno 46. i 49. miejsce. Pięć pozostałych prób wywalczenia awansu kończyło się fiaskiem. Jednym z jego największych sukcesów jest 29. miejsce osiągnięte w zawodach Letniego Grand Prix w Ałmatach w 2014 roku. Należy dodać, że w konkursie sklasyfikowano tylko 33 skoczków.

Rumun punkty Pucharu Kontynentalnego zdobywał cztery razy. Najlepiej spisał się w 2014 roku na Okurayamie, gdzie finiszował na 12. lokacie. Ostatni międzynarodowy start zanotował 28 grudnia poprzedniego roku, w zmaganiach tej rangi, w szwajcarskim Engelbergu.

Dominik Formela, źródło: Informacja własna

oglądalność: (9229) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • FG86 bywalec
  -

  Torok również zakończył karierę.

 • kkkk doświadczony
  Nie dziwne

  To za dużo jak na jedną osobę. Spulber zniszczy rumuńskie skoki.

 • gosposia weteran
  gdyby był nieco lepszy i jeszcze młodszy...

  Mógłby, na przykład, starać się o włoskie lub francuskie obywatelstwo.
  Dwa lata straciłby pewnie na procedury, a potem wiśta i wio.
  W jego jednak przypadku nawet mający potworne problemy kadrowe Włosi ani Francuzi nie chcieli się, widocznie, bawić w jakieś naturalizacje.

 • Arkzyw początkujący
  Szkoda...

  Szkoda chłopa...kiedyś wydawało się, że dobrze się zapowiada, może coś osiągnąć. Gdyby tylko mieli normalnego trenera zamiast buca....

 • Capyxd początkujący

  Szkoda ale wole żeby Torok nie zakończył kariery

 • anonim

  Uwielbiam stwierdzenie" kończy przygode" ze skokami.Dwa słowa i już wiemy z jakiej klasy zawodnikiem mamy do czynienia..

 • stochomanka1978 doświadczony
  @Oreo @Oreo

  ja tez patrzyłam i nie ma

 • Oreo doświadczony

  patrzyłem na jego instagrama i nie widzę tego zdjęcia... ostatnie wrzucone 23 kwietnia?

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Szkoda chłopa.

 • pawel96 profesor

  Grafika, którą Pitea wrzucił jest bardzo wymowna...

 • Bartek002 weteran

  03 maja? Jestem w przyszłości... A tak poza tym, to wina trenera.

 • stochomanka1978 doświadczony

  Szkoda

 • Baciar stały bywalec
  -

  Szkoda chłopaka ..

 • sheef weteran
  Skoczkowie, którzy zakończyli kariery (aktualizacja)

  Poniżej lista zawodników, którzy zdecydowali się na zakończenie swojej przygody ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2017/2018:

  1. Jakub Janda (Czechy),
  2. Radik Żaparow (Kazachstan),
  3. Ilja Kratow (Kazachstan),
  4. Matjaz Pungertar (Słowenia),
  5. Simon Greiderer (Austria),
  6. Tom Hilde (Norwegia),
  7. Joakim Aune (Norwegia),
  8. Hyun -ki Kim (Korea Południowa),
  9. Roberto Dellasega (Włochy),
  10. Krzysztof Miętus (Polska),
  11. Tobias Birchler (Szwajcaria),
  12. Thomas Diethart (Austria),
  13. Sorin Iulian Pitea (Rumunia).

  Jak dotąd swoje kariery zdecydowało się zakończyć dwóch Kazachów, dwóch Austriaków, dwóch Norwegów, jeden Czech, jeden Słoweniec, jeden Koreańczyk, jeden Włoch, jeden Polak, jeden Szwajcar oraz jeden Rumun.

 • Sajmon_er bywalec

  Sami są sobie winni że tracą Pitee a może i Toroka. Rumunskie skoki tracą na wartościach

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).