Harrachov zamyka kolejne skocznie

 • 2018-05-31 22:50

Upadek kompleksu skoczni narciarskich w Harrachovie postępuje. Po wielokrotnie opisywanych problemach z obiektami K-185 oraz K-125, tym razem czeskie media podały informacje o zamknięciu skoczni K-90 i K-40.

- Przedłużanie agonii nie ma sensu. Nawet jeśli kompleks ma znaczenie sportowe czy historyczne - grzmią przedstawiciele Czeskiego Związku Narciarskiego, którzy w komunikacie prasowym stwierdzili, iż skocznie normalna oraz mała muszą zostać zamknięte w trybie natychmiastowym. Powodem takiej decyzji są przestarzałe i skorodowane konstrukcje, które zagrażają zdrowiu osób z nich użytkujących. Operatorzy tych obiektów stwierdzili, że nie chcą podejmować zbędnego ryzyka. Jak wykazują raporty i badania, przedłużanie żywotności czy planowanie modernizacji jest ekonomicznie bezpodstawne.

- W tej chwili nie możemy pozwolić na użytkowanie tych obiektów. Zawodnicy nie będą mogli korzystać z dwóch z trzech dotychczas otwartych mniejszych skoczni naszego kompleksu, gdyż jest to zbyt niebezpieczne - wyjaśnia Petr Graclik, sekretarz generalny Czeskiego Komitetu Olimpijskiego.

Tym samym największą obecnie czynną skocznią w Harrachovie jest obiekt K-26. Z roku na rok czeska infrastruktura skoków narciarskich pogarsza się. Obecnie nasi południowi sąsiedzi mają tylko trzy areny, na których mogłyby zagościć konkursy Pucharu Świata - duża i normalna skocznia w Libercu oraz normalny obiekt we Frensztacie. Do 5 czerwca zapadnie decyzja, czy w tej pierwszej miejscowości odbędą się nadchodzącej zimy zawody o Kryształową Kulę.

Zgodnie z niepisaną umową gospodarzy obiektów mamucich, mistrzostwa świata w lotach narciarskich w 2024 roku powinny odbyć się w Harrachovie. Goszczący ostatni raz skoczków w 2014 roku, Certak jest obecnie w fatalnym stanie i wymaga natychmiastowej modernizacji. Czy Czesi spróbują uratować imprezę, która potrafiła przyciągnąć na trybuny ponad 10 tysięcy kibiców, głównie z Polski?

- Zrobimy wszystko we współpracy z Czeskim Związkiem Narciarskim, aby spełnić rządową obietnicę inwestycyjną dotyczącą przebudowy kompleksu. To absolutnie wyjątkowy i niezbędny rejon dla sportów zimowych w Czechach - zapewnia Graclik.

Organizator MŚ w lotach narciarskich w 2024 roku ma zostać ogłoszony za dwa lata podczas Kongresu FIS.

Dominik Formela i Adam Bucholz, źródło: ceskatelevize.cz/harrachov.cz./inf. własna

oglądalność: (11901) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lukasz161017 początkujący
  zal i smutek

  Bylem pod skocznia jakieś 2 godziny temu a teraz patrzę na nie z okna hotelu i serce się krają ze taki kompleks skoczni znika z mapy skoków ze te wszystkie skocznie znikna. Bliskosc granicy do polski normalnie jakby były w Polsce bo od lat tam zalewali swoja obecnością polscy staje się rzeczywistością ze nigdy juz więcej nikt tam nie skoczy boli. Dziwi mnie podejście czechow jak i władz regionalnych ze nic z tym nie robią. Znając życie i dzisiejszy bum na skoki ze strony polakow. Mieli by dobry dobry interes a my zawody prawie w domu. Ludzie do zakopanego pędzą przez cala polske a znając życie i by tu byli. Sami dolnoslazacy by wykupili bilety. Wszystko co piękne znika. A taki futbol rozlewa się w przepychu. Dlaczego nie ma jakiegoś milionera z zajawka jak szejki na piłkę by to pocisgnac. Ja jestem zwykłym robolem ale jakbym miał pieniądze przekazał bym na skocznie by moc dawać innym radosc a wiem ze jest ich dużo i samemu się cieszyc

 • jan099 początkujący

  Nowy portal erotyczny na którym znajdziesz sąsiadke.
  Wejdź załóż konto za free i szukaj!

  www.randki.5X.pl
  ------------------------
  A Może to będzie twój szczęśliwy dzień

 • Mc15011 doświadczony
  @gosposia @gosposia

  Właśnie to miałem na myśli, że nie tyle o co poszło tylko jak Czesi wrobili FIS w konia - i to o ile mnie pamięć nie myli 6 lat temu. Natomiast ja jeszcze lepiej - mógłbym go wyrzucić po zawodach w Zakopcu 4 lata temu, gdzie była wręcz tragikomedia połączona z kinem niemym.

 • gosposia weteran
  @gosposia @Mc15011

  Ja nad wywaleniem Hofera myślę, tyle razy... ile o nim pomyślę:)
  Co do Liberca. Ja pamiętam nie tyle o co poszło, ile jak postąpili Czesi. gdyby tak postąpili Polacy, to mieliby dożywotni szlaban na organizowanie zawodów PŚ.

 • salto_de_esqui weteran
  @Wojciechowski @Wojciechowski

  Może już zakończmy. Ergo: artykuł jest o zamknięciu skoczni, a nie o homologacji. Pewien art. regulaminu coś mówi o komentowaniu. Dalej uważam, że mamy cztery aktywne skocznie, a nie trzy jak Czesi, zresztą to i tak zabawne, bo oni skoki mają gdzieś, a u nas podnieta tym sportem na całego.

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski @salto_de_esqui

  A tak serio, to o co chodzi? Bo tej EWnigmy to ja już rozszyfrować nie potrafię, taki jestem tępy...

 • salto_de_esqui weteran
  @Wojciechowski @Wojciechowski

  Skocznia jest gotowa, a nie zamknięta. I tym zamykam...

  McCyferka, Hofera to nic, ale napisz listę setki ludzi z FIS, których już umieściłeś w więzieniu. Sezon ogórkowy, to zwiększ nam dawkę humoru:).

 • Mc15011 doświadczony
  @gosposia @gosposia

  Ja to już myślę nad tym zwolnieniem Hofera od ponad 3 lat!!! To jest od momentu, gdy skocznia w Bischofshofen została źle przygotowana, a Hofer jako dyrektor PŚ dopuścił tą skocznię do rozegrania zawodów. Wtedy fatalny upadek zaliczył Nick Fairall a HOFER wraz z ze swoim jury i szefem zawodów, nie skoczkowie ze Stochem na czele, powinien mu wypłacić gigantyczne odszkodowanie. Natomiast ja uważam że Liberec nie powinien mieć w ogóle miejsca w kalendarzu PŚ. Jeżeli pamiętacie o co poszło, to ok a jak nie to zapraszam do moich wcześniejszych publikacji.

 • Mc15011 doświadczony
  @Cejot @Cejot

  Ja na całe szczęście to ukryłem tego dzieciaka. Bo on myśli, że jest panem i władcą. Zapomniał o tym, że są też moderatorzy, którzy powinni w końcu przywołać go do porządku. Nie wiem co tam za głupoty wypisuje - i całe szczęście. Zresztą ukryłem też tego pana, który mi zarzucił że "jestem Januszem" skoków. Zapomniał o tym że Zakopane wyrzuciło kasę w błoto i w końcu po trzecim niepowodzeniu porzuciło zamiary o organizacji MŚ. Dlatego wtedy uznałem przyznanie organizacji MŚ w narciarstwie klasycznym Planicy (de facto za 4 podejściem) za wielką kompromitację pznu. Taka prawda a jak ktoś myśli inaczej to czeka go dokładnie to samo co użytkownika @pavel.

 • bxi stały bywalec
  Czechy a Polska

  Brak spektakularnych sukcesów sportowych oznacza małe zainteresowanie publiczności, brak sponsorów oraz zainteresowania mediów, a tym samym brak decyzji wydania pieniędzy przez polityków. Koło samo się napędza. Widać jakie Polska miała duże szczęście z wybitnymi osiągnięciami Adama Małysza. Patrząc na Czechów pewnie nie mielibyśmy już żadnej czynnej skoczni narciarskiej zdolnej do przeprowadzenia zawodów FIS.

 • gosposia weteran
  a co do Harrachova...

  Dużo lepiej od wszystkich skoczni (o mamucie lepiej w ogóle nie wspominać) wygląda knajpa Pavla Ploca.
  Stoi w środku wsi, przy głównej ulicy i jest częścią hoteliku, którego Ploc jest właścicielem.
  Na ścianach sporo zdjęć z Plocem, m.in. takie, na którym zdobywa medal MŚwL.
  Jedzenie, jak pamiętam,też nie najgorsze.W każdym razie jak na Czechy to super.

 • jan09 początkujący

  Dziś Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
  Przeciętna człowieka to 90-109.

  www.tester-20.Tk
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz?
  Przejdź test i sprawdź:)

 • gosposia weteran
  Hofer out!

  Paranoja.
  Czesi z Liberca dostają PŚ, którego w ogóle nie chcą. Tymczasem innym, którzy go chcą, blokuje się do niego dostęp.
  I ktoś się jeszcze zastanawia czy Hofer jest do zwolnienia czy nie.

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski @salto_de_esqui

  To że homologacji FIS nie ma, to znaczy, że jej... nie ma. Gdybanie zostawmy na inną okazję, na razie mamy trzy skocznie, które mogą gościć PŚ.

 • MK92 stały bywalec
  Przebudowa Czertaka

  Do 2024 roku jest jeszcze 6 lat, więc może Czesi coś zrobią. Mogliby wkopać mamuta w stok, tak jak zrobili Norwegowie w Vikersund. Szkoda, żeby taki legendarny obiekt przepadł.

 • dzika_swinia weteran
  @Cejot @Cejot

  Jak jesteś taki mądry to się zgłoś na moderatora, może jestem w mniejszości, ale nie obchodzi mnie ten bełkot kogo byście nie pobanowali i kto jest idiotą. Brak argumentów to standardowo trzeba polecieć ad personam, no brawo. Tylko odechciewa się tu wchodzić nie dość że sezon ogórkowy

 • salto_de_esqui weteran
  @Cejot @Cejot

  Jakie wulgarne słownictwo, śmieszny człowieku. Nie używam przekleństw, a jeśli już, to wybiórczo, dodając ***. Kolejny żenujący "obywatel forum sj", co to śledzi życie innych zamiast zająć się sobą. Moje komentarze, to są moje komentarze i moje opinie. Dla mnie szczytem głupoty jest to, co ty wypisujesz, a jednak nie czuję potrzeby wypisywania tego w każdym wpisie. Doktora ci facet trzeba./

 • stochomanka1978 doświadczony

  WSTYD

 • Cejot stały bywalec

  salto_de_esqui już dawno powinien wylecieć stąd z banem. Nie chodzi o głupkowate komentarze, ale chociażby o wulgarne słownictwo i prowokacje.

 • kryska stały bywalec

  Średnia Krokiew nadal ma aktualną homologację, tak samo cztery skocznie w Harrachovie (K-185, K-125, K-90, K-70). Karpaczowi homologacja skończyła się 5 miesięcy temu. Poza tym między "da się skakać" a "da się zorganizować PŚ" jest przepaść... Pewnie jakby ukraiński skoczek obejrzał te 6 skoczni to by powiedział, że są spoko, a jakby zobaczył tą w Sarejewie to też by powiedział, że może być, byle tylko kosiarką przejechać i naśnieżyć...

  @Gerwazy masz rację

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).