Jaka Hvala po powrocie na skocznię: Wciąż czuję ból w kolanie

 • 2018-06-02 01:43

Jaka Hvala, jeden z największych, choć na razie niespełnionych, talentów ostatnich lat w słoweńskich skokach po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją powrócił na skocznię. Do sezonu przygotowuje się razem z kadrą B, którą prowadzi Igor Medved. Początek nowej drogi Hvali nie przebiega jednak do końca bezproblemowo.

Niespełna 25-letni zawodnik przed rokiem podczas zgrupowania w Villach zerwał więzadła krzyżowe w kolanie. - Przez cały trening skakałem całkiem nieźle i mogłem cieszyć się swoimi próbami. Ostatni skok nie skończył się jednak zbyt dobrze. Już po wyjściu z progu wiedziałem, że osiągnę daleką odległość. Tuż przed lądowaniem znajdowałem się jeszcze na sporej wysokości, a gdy dotknąłem igelitu, poczułem, że z moim lewym kolanem jest coś nie tak – wyjaśnił krótko po zdarzeniu. W czerwcu przeszedł operację, jej następstwem była długa i żmudna rehabilitacja. Na miejsce powrotu do skakania wybrał sobie tak pechowe dla siebie Villach, gdzie rozpoczął treningi od prób na skoczni 60-metrowej.

- Było trochę adrenaliny przed pierwszym skokiem, sam nie wiedziałem czego się spodziewać po tak długiej przerwie - opowiada w rozmowie z tabloidem Slovenske Novice - Obawy okazały się jednak nieuzasadnione. Kiedy dotarłem do progu automatycznie się odbiłem, nie miałem żadnych problemów w powietrzu. To jest jak z jazdą na rowerze, nie można tego zapomnieć.

- Proces rehabilitacji przebiegał zgodnie z planem - dodaje - Całą zimę spędziłem na siłowni, wiosną nie mogłem się już doczekać powrotu na skocznię. Podobnie jak mój kolega Ernest Prislic, który miał jeszcze dłuższą przerwę, czułem ogromny głód skoków.

Po oddaniu pierwszych skoków w kontuzjowanym niedawno kolanie ponownie poczuł ból. Reprezentant klubu SSK Ponikve ma nadzieję, że problem uda się szybko wyeliminować, póki co jednak do treningów będzie musiał podchodzić asekuracyjnie.

- Podczas lądowania z większej wysokości czuję palący ból w kolanie, być może to jakiś stan zapalny. W każdym razie poszedłem do lekarza, który zlecił dodatkowe badania. Zobaczymy, co wykażą. Najbliższy czas przygotowań będę musiał dostosować do tego jak na różnego rodzaju obciążenia będzie reagował staw kolanowy. Przez jakiś czas konieczne będzie zapewne startowanie z niższego najazdu i dokładne obserwowanie swojego ciała.

- Nie nastawiam się na żadne konkretne wyniki latem. Celem jest przystosowanie organizmu do długich skoków, pozbawionych problemów. Optymalną dyspozycję chcę osiągnąć jesienią, a następnie przełożyć ją na zimę - zakończył reprezentant Słowenii.

Jaka Hvala był objawieniem sezonu 2012/13. Wygrał wówczas konkurs Pucharu Świata w Klingenthal. Został też indywidualnym i drużynowym mistrzem świata juniorów. Nigdy nie powtórzył już tak dobrych wyników, jakie stały się jego udziałem w ówczesnym sezonie przedolimpijskim.

Adrian Dworakowski, źródło: Slovenske Novice

oglądalność: (4372) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Nowy portal erotyczny na którym znajdziesz sąsiadke.
  Wejdź załóż konto za free i szukaj!

  www.randkowo.Cf
  ------------------------
  A Może to będzie twój szczęśliwy dzień

 • jan099 początkujący

  Nowy portal erotyczny na którym znajdziesz sąsiadke.
  Wejdź załóż konto za free i szukaj!

  www.randki.5X.pl
  ------------------------
  A Może to będzie twój szczęśliwy dzień

 • jan09 początkujący

  Dziś Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
  Przeciętna człowieka to 90-109.

  www.tester-20.Tk
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz?
  Przejdź test i sprawdź:)

 • stochomanka1978 doświadczony

  około 20 lat temu miałam zwichniete kolano do dzis mnie boli i pewno jego tez poboli długo

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).