Sion rezygnuje ze starań o zimowe igrzyska w 2026 roku

 • 2018-06-11 09:47

Mieszkańcy szwajcarskiego kantonu Valais we wczorajszym referendum opowiedzieli się przeciwko organizacji przez Sion Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. 54 procent biorących udział w głosowaniu powiedziało "nie" przeprowadzeniu przez Szwajcarię największej zimowej imprezy sportowej. Ściślej rzecz ujmując przedmiotem referendum było zapytanie mieszkańców o zgodę na przeznaczenie przez kanton stu milionów franków szwajcarskich na pokrycie kosztów organizacji igrzysk. W samym Sionie sprzeciw wobec takich planów był jeszcze większy, przeciwko zagłosowało 61 % osób.

- To koniec naszych starań, nie mamy żadnego planu B – oznajmił Phillipe Varone, prezydent Sionu. Brak alternatywnego rozwiązania był m.in. skutkiem faktu, że inicjatorzy olimpijskiej idei wcześniej zakładali, że referendum przyniesie pozytywny wynik.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zarzucił odpowiedzialnym za szwajcarską kandydaturę brak rzetelnej komunikacji ze społeczeństwem w związku z kosztami planowanej imprezy na wcześniej etapach trwania zabiegów o igrzyska, co miało być pośrednią przyczyną wczorajszej decyzji lokalnej społeczności.

Położona w zachodniej Szwajcarii miejscowość Sion została pierwszym oficjalnym kandydatem do zorganizowania zimowych igrzysk w 2026 roku. W kwietniu 2017 roku walne zgromadzenie Szwajcarskiego Parlamentu Sportu ratyfikowało podjętą miesiąc wcześniej decyzję komitetu wykonawczego o zgłoszeniu oficjalnej kandydatury. Przypomnijmy, że konkursy skoków narciarskich miały gościć Kandersteg i Engelberg.

Na polu boju o igrzyska pozostaje pięć kandydatur: Calgary (Kanada), Sztokholm (Szwecja), Graz (Austria), Erzurum (Turcja), Sapporo (Japonia) oraz włoska kandydatura, na którą składają się Mediolan, Turyn i Cortina d’Ampezzo. Decyzja MKOL-u zostanie ogłoszona w przyszłym roku.

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (4851) komentarze: (27)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dam5 początkujący

  Sprawdź kto z Twojej okolicy szuka towarzystwa.
  Kamerki, Fotki i wiele więcej!

  www.t2m.io/HY8X3R

  Może to będzie twój szczęśliwy dzień

 • skamil początkujący

  Sprawdź kto z Twojej okolicy szuka towarzystwa.
  Kamerki, Fotki i wiele więcej!

  www.erstronq.dz.pl

  Może to będzie twój szczęśliwy dzień

 • dzika_swinia weteran
  @Pavel @pavel

  Świadome społeczeństwo? Raczej takie na jakie jest kreowane przez media, czyli w życiu liczy się tylko kasa.
  W Polsce tak źle nie jest, ale za to rządzą nami osły - wystarczyłoby realne zainteresowanie się krajem to i nasze szanse na IO diametralnie by wzrosły.

 • Pavel profesor
  @kolos

  Pytanie zostało postawione idealnie z uszanowaniem mieszkańców, którzy zamiast mydlenia oczów IO dostali jasny przekaz "chcesz IO to musisz się zgodzić na sfinansowanie 100mln z twoich podatków". Z tego właśnie słynie Szwajcaria. Co do frekwencji, cóż jakby to powiedzieć "nieobecni głosu nie mają".

  @kibicsportu Bycie fanem sportu czy też nie ma tu znaczenia bo składali by się wszyscy. Powiem więcej, jako fan szeroko pojętego sportu jest przeciwko organizacji IO w Polsce.

 • Louis_Fernandez początkujący
  @kibicsportu @kibicsportu

  Faktycznie ci, którzy mają sport "gdzieś", nie powinni głosować. I pytania (@#kolos) do nich powinny być inaczej formułowane. To chyba tylko paru głupków tutaj mogło wymyślić:).

 • kibicsportu profesor
  @kibicsportu @kibicsportu

  Najlepsze jest to, że większość głosowała pewnie, która ma sport gdzieś.

 • kibicsportu profesor
  @kibicsportu @gosposia

  Widzę, że odezwała się. Chyba już wiem kto głosował przeciw za IO w Krakowie.. Do garów, a nie do pisania.

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  "Świadome społeczeństwa"?? Raczej lewackie i znudzone. Ja się zastanawiam co za głupek sformułował w ten sposób pytanie w referendum.

  Pytanie w stylu "Czy chcesz wydać 100 milionów" wygląda mi na pisane przez populistów anty-IO. W ten sposób można by uwalić wszystko, w dowolnym referendum w dowolnym kraju.

  Gdyby zapytano ogólnie "Czy chcesz IO" pewnie wyniki byłby inne.


  Ciekaw mnie tez jaka była frekwencja. Znając relacja szwajcarskie pewnie dośc wysoka ale i tak zapewne mniejszość zadecydowała za większość.

 • benz początkujący

  Nowy portal randkowy na którym znajdziesz sąsiadke.
  Jak?...Wejdź załóż konto za free i szukaj!

  www.randkowo.Cf
  ------------------------
  A Może to będzie twój szczęśliwy dzień

 • wiatrhula111 doświadczony
  @kibicsportu @gosposia

  Nie wiedziałem że gosposia jest też kucem

 • Pavel profesor

  Świadome społeczeństwa coraz rzadziej decydują się na organizowanie takich molochów jakimi są IO. Masa aren, infrastruktura, logistyka, bezpieczeństwo to wszystko generuje kosmiczne koszta, a profity wędrują głównie do MKOLu. Co więcej nawet nie ma gwarancji, że obiekty powstałe do obsługi igrzysk kiedykolwiek po tej imprezie będą potrzebne. W ciągu ostatnich 18 lat mieliśmy pięć zimowych igrzysk, 10 skoczni i żadnej z nich w obecnym kalendarzu PŚ. Dobitnym przykładem wyrzuconych pieniędzy w błoto są Ateny, polecam na YT kanał Urbex History, gdzie jeden z prowadzących zwiedza olimpijskie obiekty.

  Niestety w obecnych czasach idea igrzysk odeszła w zapomnienie, a sama impreza została rozdmuchana do nieprawdopodobnych rozmiarów. Nic dziwnego, że chętnych do organizacji coraz mniej w praktyce obracamy się wokół tej samej grupy państw.

 • skomil2 początkujący

  Nowy portal erotyc,zny na którym znajdziesz krótki flirt a nawet 2połowe.
  Jak?...Wejdź załóż konto za free i szukaj!

  www.randki.5X.pl
  ------------------------
  Może to będzie twój szczęśliwy dzień

 • Wojciechowski profesor
  @Miki19 @miki19

  A mnie nie przypomina, bo przynajmniej w Szwajcarii od początku była jasność - albo ludność to poprze, albo kończyny zabawę z kandydaturą. W Krakowie referendum zostało wymuszone.

 • tad redaktor

  fane są skoki.

 • tad redaktor

  no wielka szkoda

 • tad redaktor

  no szkoda....

 • skami bywalec

  portal erotyczny - zaprasszam! www.randkuj.Xh.pl

 • janin początkujący

  Nowy portal erotyczny na którym znajdziesz sąsiadke.
  Wejdź załóż konto za free i szukaj!

  www.randkuj.Xh.pl
  ------------------------
  A Może to będzie twój szczęśliwy dzień

 • Miki19 bywalec

  Szkoda. Przypomina mi to starania o IO przez Kraków. Rozumiem, że to duże pieniądze, trudna organizacja, ale na pewno przyczyniłoby się to do rozwoju sportów zimowych (w tym oczywiście skoków).

 • Meier_Welle bywalec

  Japonia
  Żeby Kasai miał na koncie 10 IO

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).