Wicemistrzyni świata kończy karierę

 • 2018-08-22 20:25

Wielokrotna triumfatorka zawodów rangi Pucharu Kontynentalnego, kiedy ten stanowił najwyższą rangę zawodów kobiet, wicemistrzyni świata z 2009 roku i uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, Ulrike Graessler, kończy karierę skoczkini narciarskiej. 31-letnia Niemka ogłosiła, iż w sezonie 2018/2019 nie pojawi się na starcie żadnych zawodów.

Ulrike GraesslerUlrike Graessler
Ulrike GraesslerUlrike Graessler

Sportsmenka pochodząca z saksońskiego Eilenburgu na arenie międzynarodowej rywalizowała od początku XXI wieku. Na przestrzeni lat wywalczyła sobie opinię jednej z prekursorek kobiecych skoków. W tym czasie skoki narciarskie w żeńskim wydaniu przeszły długą drogę, ze sportu zaściankowego na salony, której zwieńczeniem było włączenie zmagań kobiet do programu zimowych igrzysk olimpijskich. W premierowych zawodach udział wzięła też Graessler, która w Soczi wywalczyła 22. pozycję.

W sezonach 2006/2007 i 2009/2010 przedstawicielka klubu sportowego z Klingenthal zajmowała drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. W latach 2008 i 2009 nie miała ona sobie równych w letniej edycji PK. Najlepszy sezon w Pucharze Świata zaliczyła zimą 2011/2012, kiedy ten debiutował w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). W trzynastu konkursach łącznie zdobyła 546 "oczek", co dało jej 4. lokatę na finiszu sezonu. W debiutanckim sezonie Pucharu Świata Pań dwukrotnie wskoczyła na najniższy stopień podium. Po razie we włoskim Val di Fiemme i japońskim Zao. Największym indywidualnym sukcesem Graessler jest srebro Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Krążek z tego kruszcu zdobyła w 2009 roku w Libercu, gdzie uległa tylko Lindsey Van ze Stanów Zjednoczonych. Cztery lata później, w Val di Fiemme, zgarnęła brąz w mikście. Jej towarzyszami w zespole byli Richard Freitag, Carina Vogt i Severin Freund.

Karierę doświadczonej zawodniczki przerwał upadek w Notodden, do którego doszło w grudniu 2015 roku. Niemka nie ustała lotu na odległość 97,5 metra, a kilkanaście minut później, gdy upadek zaliczyła jej rodaczka, Sophia Goerlich, sztab szkoleniowy naszych zachodnich sąsiadów podjął decyzję o wycofaniu swojej drużyny z rywalizacji w Norwegii. Wówczas członkowie jury zawodów postanowili unieważnić dotychczasowe wyniki i zarządzić restart pierwszej serii. Trenerzy Niemek wycofanie ekipy argumentowali względami bezpieczeństwa i złym przygotowaniem zeskoku.

Graessler, wskutek wspomnianego wydarzenia, uszkodziła m.in. obojczyk i żebra, a rehabilitacja i powrót do sprawności pod okiem lekarzy i fizjoterapeutów zajął jej blisko dwa lata. Na belkę startową wróciła latem 2017 roku. W sezonie 2017/2018 dopięła swego i otrzymała powołanie na zawody najwyższej rangi. Najlepiej spisała się w Zao. W Azji zdołała wywalczyć 30. miejsce i pierwszy punkt po blisko trzech latach przerwy. Jak okazało się tego lata, ostatni w karierze.

Jednym z powodów zawieszenia nart na przysłowiowym kołku był brak nominacji do którejkolwiek z niemieckich kadr na sezon 2018/2019, o czym poinformowała sama sportsmenka za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

- Każdy skok po powrocie był dla mnie dużym wyzwaniem. Krok po kroku, udawało mi się jednak nabierać coraz większą pewność siebie, co zaowocowało powrotem do Pucharu Świata. Pomimo krótkiego czasu na przygotowanie do zimy, znów udało mi się wywalczyć punkt w zmaganiach elity. Niezłe skoki w Pucharze Kontynentalnym w Brotterode (7. i 12. miejsce - przyp. red.), a także triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Niemiec, były czymś więcej, niż mogłam oczekiwać. Nader wszystko stawiam nasz triumf w Pucharze Narodów, gdzie pokonaliśmy Japonki różnicą zaledwie 5 punktów. Towarzyszenie reszcie reprezentacji na podium i wspólne odsłuchanie hymnu było cudownym uczuciem - pisze Graessler.

- Do października nadal chciałam próbować swoich sił i dowiedzieć się, czy jestem w stanie prezentować poziom Pucharu Świata, jednak wobec braku powołania do kadr narodowych, a także zwolnienia z policji federalnej, nie widzę szans na dalsze uprawianie sportu na poziomie profesjonalnym. Dużą rolę odgrywają też moje ograniczenia fizyczne, szczególnie w zakresie ruchomości stawu kolanowego i kostki. Pomimo kontuzji, chciałam spróbować ponownie, aby nie żałować czegoś po latach. Teraz zamierzam skupić się na życiu rodzinnym. Oczywiście, nie zamierzam zapomnieć o wszystkich, którzy pomagali mi i wspierali mnie przez ostatnie 24 lata, kiedy trenowałam skoki narciarskie. Szczególnie podziękowania należą się mojemu bratu, Akselowi, który zaraził mnie pasją do tego sportu - dodała 31-latka.


Dominik Formela, źródło: facebook.com/UlrikeGraessler
oglądalność: (4118) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor

  . "Na przestrzeni lat wywalczyła sobie opinię jednej z prekursorek kobiecych skoków."

  - co to za bełkot? Prekursorem czegoś się jest albo nie. Nie można sobie wywalczyć "opinii prekursora".

  A Graessler nawet trudno uznać za jedną z pierwszych Niemek które skakały...

 • anonim
  Żeby być szczerym to nie wiedziałem, że do tej pory tą karierę jeszcze kontynuow

  Ostatnie lata może i były chude, ale Ulrike to kawał historii tego sportu, w szczególności jego początków. Powodzenia w dalszym życiu!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).