Adlerschanze zostanie zmodernizowana

 • 2018-09-05 22:51

Wielokrotny organizator zawodów najwyższej rangi kobiet i mężczyzn, a także gospodarz Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym 2010, szykuje się do modernizacji największej spośród skoczni wchodzących w skład kompleksu Adler-Skistadion. Burmistrz gminy Hinterzarten, bo o tej miejscowości mowa, zapowiedział przebudowę obiektu HS 108, który w 2019 roku straci homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Adlerschanze w HinterzartenAdlerschanze w Hinterzarten
Skocznie w HinterzartenSkocznie w Hinterzarten
Skocznie w HinterzartenSkocznie w Hinterzarten
Skocznia w HinterzartenSkocznia w Hinterzarten
Skocznia w Hinterzarten zimąSkocznia w Hinterzarten zimą

Certyfikat FIS wygasa dokładnie 26 października przyszłego roku, a już teraz, o czym pisaliśmy pod koniec kwietnia, skocznia została wyłączona z użytku zimowego. O powodach takiej decyzji więcej przeczytacie >>>TUTAJ<<<.

Jaki los czeka arenę, która tego lata gościła najlepszych skoczków i skoczkinie świata w ramach cyklu Letniego Grand Prix? O tym, w rozmowie z Luisem Holuchem z serwisu skisprungschanzen.com, informuje burmistrz miasteczka - Klaus-Michael Tatsch.

- Mówimy o modernizacji, nie odbudowie. Przeprowadziliśmy dokładną analizę obiektu, po której wiemy, w jaki sposób dostosować skocznię do nowoczesnych standardów. Przede wszystkim musimy zmniejszyć stromiznę rozbiegu. Kolejnym celem jest zwiększenie komfortu sportowców poprzez stworzenie osobnej toalety dla pań, a także ogrzewanego pomieszczenia w wieży najazdowej. Całość powinna kosztować nas około 2,2 mln euro.

Jak rozłożą się wspomniane koszta? - Około 30% pokryje państwo, ponieważ kompleks jest częścią olimpijskiego ośrodka szkoleniowego Freiburg-Schwarzwald, a dla tego typu obiektów istnieje stały system finansowania i dotacji. Kraj związkowy Badenia-Wirtembergia weźmie na siebie 40%, więc pozostałe 30% należy do społeczności Hinterzarten. Mówimy o kwocie rzędu 660 000 euro. Rada miasta rozpoczęła już zbiórkę tej kwoty - tłumaczy burmistrz.

Tatsch wspomina też o dalszych planach, wykraczających poza remont samej skoczni. - Po części związanej z więżą najazdową, która jest priorytetem, chcemy poprawić infrastrukturę stadionu. Mowa tutaj o drogach wokół kompleksu czy zbudowaniu ogrodzenia, co poprawi bezpieczeństwo, a także zwiększy przychody płynące od turystów odwiedzających to miejsce.

Polityk zapowiada, iż renowacja pozwoli wznowić działanie skoczni także w okresie zimowym. - Szalenie istotnym aspektem jest też bezpieczeństwo pracowników obiektu, którzy w większości są wolontariuszami. Zimy zmieniły się na przestrzeni lat. Teraz nie wystarczy uzupełniać pojedynczych braków w śniegu podczas całego sezonu. Wskutek częstej zmiany pogody, należy to czynić niemal każdego tygodnia, a czasami nawet każdego dnia. Niestety, na wieży najazdowej aktualnie jest zbyt mało miejsca, aby poruszać się choćby po jednej z jej stron, co bardzo komplikuje prace na rozbiegu. Ostatecznie uznaliśmy, że korzystanie z obiektu zimą wiąże się ze zbyt dużym niebezpieczeństwem. Modernizacja zmieni ten stan rzeczy.

Przypomnijmy, iż początek skoczni w Hinterzarten sięga 1924 roku, a jej ostatnia przebudowa miała miejsce w 1999 roku. Aktualnym rekordzistą skoczni normalnej jest Noriaki Kasai, który w rok później poszybował na odległość 112,5 metra. W 2005 roku obok obiektu K-95 powstały trzy mniejsze, których punkty konstrukcyjne usytuowane są na 15., 30. i 70. metrze. Trzy lata temu zdemontowano stary wyciąg krzesełkowy, który został zastąpiony nowoczesną kolejką. Omawiane prace mają ruszyć pod koniec lata 2019 roku.

Dominik Formela, źródło: skisprungschanzen.com

oglądalność: (3858) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bartek002 weteran

  https://www.youtube.com/watch?v=ykbnpbygbpc
  Słynny skok na 110,5 Kokkonena.
  https://www.youtube.com/watch?v=ut6BTR_Hv7A
  111m Hoellwartha.
  https://www.youtube.com/watch?v=8PV3ABfxSRw
  Speath w 2008 skacze 110m

 • Bartek002 weteran

  Adlerschanze nie była coś z 20 lat remontowana, bo pamiętam ten słynny skok Kasaiego na 112 metrów.
  Fajnie, że zostanie zmieniony rozbieg, ale niech wreszcie ruszą ten rekord. Uważam że tam powinni latać za 110 metrów w każdym konkursie.

 • Pavel profesor
  @pi0ter

  Co jest śmiesznego w osobnej toalecie? Toż to standard nawet w głupim markecie, a w momencie gdy mamy rozgrywane konkursy skoków kobiet jest to konieczność. Wspomniane jest to w kontekście ogólnej rozbudowy całego zaplecza czyli ogrzewanych pomieszczeń dla sportowców i całej infrastruktury drogowej wraz z parkingami i grodzeniem terenu. Jak wspominają włodarze prace w zimie wymagają w obecnych czasach większych nakładów osobowych i aby w ogóle obiekt mógł funkcjonować zimą muszą poczynić kroki pozwalające na pracę na terenie skoczni.

 • skortom76 stały bywalec
  @skortom76 @Meggy92

  Od kiedy to pisanie prawdy jest fobią? Możesz sobie sprawdzić, że ustawa taka wyszła, więc jakie fakty jeszcze Ci nie pasują?

 • Meggy92 bywalec
  @skortom76 @skortom76

  Bardzo proszę moderację o usunięcie tego transfobicznego komentarza. Zachowajcie poziom na swojej stronie.

 • pi0ter bywalec
  @Pavel @pavel

  Przyznaję, nie doczytałem. Ale i tak trochę rozweselił mnie fakt tej osobnej toalety, oczywiście nie umniejszając włodarzom.

 • skortom76 stały bywalec

  Ale trzeba jeszcze zrobić trzecią toaletę dla wynalazków typu Grodzki, baba z brodą z Eurowizji i zwolenników KODu. W Niemczech od bieżącego roku oficjalnie istnieje trzecia płeć. A myślałęm, że głupszej instytucji od polskiego sejmu nie ma, Bundestag przebił nawet cyrk z Wiejskiej.

 • Pavel profesor
  @pi0ter

  Czytasz ty w ogóle ze zrozumieniem, czy po prostu co drugie zdanie i z tego wyciągasz tak światłe wnioski jak nam napisałeś niżej? Masz wyraźnie powiedziane, że włodarze skupiają się na przebudowie rozbiegu: "Przede wszystkim musimy zmniejszyć stromiznę rozbiegu.".

 • pi0ter bywalec
  -

  Serio, osobna toaleta dla pań? :D

  Podejrzewałem, że będzie chodziło raczej o zmianę kątu nachylenia progu czy modernizację buli a tu takie zaskoczenie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).