Andreas Goldberger - mentor, opiekun, poszukiwacz talentów

 • 2018-09-05 10:31

Andreas Goldberger - niegdyś znakomity skoczek narciarski, a dziś komentator sportowy, przedskoczek z charakterystyczną kamerą na kasku, łowca i opiekun młodych talentów - nie próżnuje w poszukiwaniu jak najszerszej rzeszy swoich potencjalnych następców.

Od ponad dziesięciu lat były reprezentant Austrii organizuje cykl zawodów pod nazwą Goldi Talente Cup przeznaczony dla skoczków w wieku 6-10 lat. Celem cyklu jest wdrożenie najmłodszych adeptów skoków w realia regularnej rywalizacji, jaka jest udziałem starszych zawodników. Podczas poszczególnych konkursów ich pomysłodawca i organizator wspiera skaczące dzieci wskazówkami i poradami, najbardziej obiecującym spośród nich stara się zapewnić jak najlepsze możliwości rozwoju. Przed kilkoma dniami ogłoszono kalendarz kolejnej edycji cyklu. W styczniu i lutym 2019 roku młodzi skoczkowie zmierzą się na skoczniach w Bas Goisern, Villach, Murzzuschlag, Tschagguns i Natters.

Od kilku lat trzykrotny triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Świata latem organizuje obozy pod nazwą Goldi Sommercamp dla skoczków w wieku 12-15 lat. Mają oni okazję do szkolenia i poprawiania swoich umiejętności, pod okiem prawdziwych profesjonalistów. Podczas zajęć trenerzy zwracają uwagę na technikę, szybkość, wytrzymałość oraz koordynację sportowców. Przeprowadzane są również analizy wideo oddanych skoków i pomiary siły odbicia. Jednym z gości takich obozów był Thomas Morgenstern.

Niezależnie od tych projektów Goldberger zaangażował się również w inny plan wsparcia dla szczególnie uzdolnionej młodzieży. Pod koniec 2017 roku przy finansowej pomocy Red Bulla i Volksbanku uruchomił program, w ramach którego siedmiu skoczków i skoczkini w wieku od 14 do 19 lat prowadzonych jest specjalną ścieżką mającą im pomóc w szybkim rozwoju ich talentów. Wytypowana ósemka to: Simon i Jakob Steinberger, Julijan Smid, Franky Bonnacorso, Peter Resinger, Jan Hörl, David Haagen, Stefan Rainer i Lisa Eder. Ów program obejmuje regularne weekendowe obozy treningowe pod okiem uznanych fachowców, jak choćby Heinz Kuttin, zajęcia poza skocznią, a także diagnostykę sportową. Podopieczni Goldbergera mieli okazję spotkać się z dwoma lekarzami o międzynarodowej sławie, Robertem Kocherem i Ernstem Zwickiem i zapoznać się m.in. z zasadami prawidłowego odżywiania się.

Przed kilkoma dniami zawodnicy po raz pierwszy odbyli trening w tunelu aerodynamicznym. - Zajęcia uważam za bardzo udane - ocenił Goldi - Skoczkowie mieli możliwość przetestowania w szerokim zakresie czasu tego, na co podczas treningu na skoczni mają w locie kilka sekund. Przede wszystkim można w ten sposób sprawdzić, w jaki sposób najmniejsze ruchy w powietrzu mają wpływ na jakość lotu.

Przypomnijmy, że 45-letni dziś opiekun i mentor młodych austriackich skoczków, Andreas Goldberger, to jeden z najlepszych zawodników w historii reprezentacji Austrii. W swoim dorobku ma m.in trzy Kryształowe Kula za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, cztery indywidualne medale mistrzostw świata, brązowy medal igrzysk olimpijskich oraz mistrzostwo świata w lotach narciarskich.

Adrian Dworakowski, źródło: Weekend.at

oglądalność: (3956) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bartek002 weteran
  @fridka1 @fridka1

  Może i Goldberger nie skakał za dobrze w ostatnich 2 latach kariery, ale potrafił stanąć na podium. W 2004 regularnie zdobywał punkty, w 2005 również by tak było, ale pamiętasz upadek w Austrii na TCS... Stąd 49 miejsce w Lahti i całkiem dobry ostatni skok w Kulm(na YT jest). Chodziły nawet pogłoski, że Goldberger tam coś 215,5 skoczył i uznawali to niektórzy za rekord, ale potem zdementowali (?) te informacje.

 • Jabbar993 początkujący
  @fridka1 @fridka1

  Trudno porownywac do Ahonena, skoro zakonczyl kariere w 2005r. (w wieku 32,5 lat) i w sezonie 02/03 trzykrotnie stal na podium i jeszcze w 03/04 byl w TOP 20 generalki, przy czym nawet w swoim ostatnim sezonie calkiem regularnie punktowal, do czego Ahonenowi od sezonu 13/14 bylo daleko.

 • fridka1 doświadczony

  Goldi był taką maskotką Pucharu Świata. Też przeciągał karierę jak dziś Ahonen. Miał wiele kontraktów reklamowych, pewnie to dlatego. Adam powiedział kiedyś, że nie chce skończyć jak on, z coraz gorszymi wynikami, startujący bo startujący, odcinający kupony. A lubili się bardzo, mieli jednego menagera, tego samego sponsora.

 • Damins bywalec
  Przecież nie tak dawno było o Goldim, pikantnie i zaskakująco

  https://www.skijumping.pl/wiadomosci/24019/Mama-wyrzucala-pikantne-prezenty-od-fanek---rozmowa-z-Andreasem-Goldbergerem/

 • David77 stały bywalec
  @Bartek002 @Bartek002

  Do listy sukcesów jeszcze warto zapisać 2 miejsce na MŚ w 2003 roku.

 • Bartek002 weteran

  Może artykuł o jednorazowej gwiazdce Ingebrigtsenie? Fartem wygrał MŚ w Kanadzie a potem nie odniósł żadnego większego sukcesu. No mogę do nich zaliczyć WR pobity 2-krotnie (1999 i 2005) oraz fantastyczny lot na 236m. Medali MŚ nie wliczam, bo to nie sukces zdobyć brąz a złoto drużynowo w Planicy... O [*] Mortenie Aagheimie, który był jednym z największych błysków 1998/99 do czasu głupiej skoczni w Zakopanem.
  Albo o Kokkonenie, który jest jedną z kontrowersyjnych postaci skoków. I ten jego jeden skok na 111 metrów w HiZa.

 • Baciar stały bywalec
  -

  Fajny artykuł . Oczywiście,że więcej takich

 • fridka1 doświadczony

  Super, więcej artykułów o starej gwardii, proszę.

 • BONZO_skokow bywalec
  Haha

  Tłumaczę z języka sj.pl:

  "Andreas Goldberger - niegdyś znakomity skoczek narciarski, a dziś komentator sportowy, przedskoczek z charakterystyczną kamerą na kasku, łowca i opiekun młodych talentów - nie próżnuje w poszukiwaniu"

  Andreas Goldberger - niegdyś skoczek, a dziś nie ma pieniędzy na alkohol. Z charakterystycznym wyrazem twarzy idzie do sklepu i pyta, czy "przeszło". Żul, pijak, polski Fijas. A ci o nim artykuły robią, wiadomo, że poziom macie zbliżony:).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).