Joakim Aune wraca do skoków narciarskich

 • 2018-09-28 13:07

Nieoczekiwany zwrot akcji przybrały losy jednego z norweskich skoczków narciarskich, który w marcu ogłosił zakończenie sportowej kariery. Joakim Larsen Aune, bo o nim mowa, postanowił wznowić regularne treningi i niewykluczone, że w sezonie 2018/2019 ponownie zobaczymy go na starcie międzynarodowych zawodów.

Joakim AuneJoakim Aune
Joakim AuneJoakim Aune

25-latek swoją decyzję sprzed kilku miesięcy argumentował brakiem motywacji, problemami zdrowotnymi oraz kwestiami finansowymi. Przypomnijmy, że w kwietniu 2017 roku przeszedł on operację prawego kolana, z którego bólami zmagał się już w trakcie sezonu 2016/2017, czyli najlepszego w całej karierze. Wówczas zadebiutował w Pucharze Świata, gdzie dwukrotnie plasował się na punktowanych lokatach, a cyklu Pucharu Kontynentalnego zakończył na 8. miejscu.

Po przejściu zabiegu i żmudnej rehabilitacji, Aune w sezonie olimpijskim nie był w stanie wrócić na poziom prezentowany przed wizytą na stole operacyjnym. Uszkodzone kolano to nie jedyny kłopot zawodnika. Norweg, z powodu zaburzeń błędnika, miewa problemy z równowagą, zmaga się z przewlekłymi bólami głowy, a do tego nie słyszy na jedno ucho.

Poprzedniej zimy został powołany do grupy krajowej przy okazji drugiej edycji turnieju Raw Air, jednak przed własną publicznością ani razu nie zdołał awansować do konkursu głównego. Gorsze rezultaty notował też na drugoligowym szczeblu, gdzie tylko raz zmieścił się w czołowej "10" konkursu.

Aune nie pozbył się jednak ekwipunku skoczka narciarskiego, a tego lata kilkukrotnie spróbował swoich sił na obiektach w Trondheim, gdzie trenował na co dzień. Jego dyspozycja była na tyle wysoka, iż postanowił zmierzyć się z rodakami w krajowych zawodach zaliczanych do cyklu Konica Minolta Norges Cup. Ku zdumieniu wielu obserwatorów, jak równy z równym rywalizował on z członkami kadry narodowej na sezon 2018/2019. Aune w hobbystycznych występach nieznacznie przegrywał z Andreasem Stjernenem czy Halvorem Egnerem Granerudem.

- Od wiosny skupiłem się na uporządkowaniu wszystkiego, co nie dotyczy skoków narciarskich. Jestem szczęśliwy z faktu, że mi się to udało. W ostatnich dniach poskakałem z kadrami narodowymi i grupą treningową z Trondheim i byłem naprawdę zaskoczony, że z tej samej belki jestem w stanie osiągać podobne odległości, co czołówka naszej reprezentacji. To stawia mnie przed trudnym wyborem pod kątem przyszłości... - pisał Aune na początku sierpnia na łamach swojego profilu na platformie Instagram.

Teraz, na ostatniej prostej sezonu letniego, Aune przyznał się na łamach mediów społecznościowych norweskiej reprezentacji, iż wraca do trenowania skoków narciarskich.

- To właśnie to było wcześniej problemem! Był tylko trening i odpoczynek. Kiedy szło źle na skoczni, szło też źle w innych dziedzinach życia. Teraz wszystko poukładało się w życiu prywatnym, na uczelni i na skoczni. Mogę cieszyć się codziennością. Jest mi trudniej zrezygnować ze skoków niż kontynuować karierę. Trenerzy Henning Stensrud i Thomas Lobben pomogli mi dostać się do zaplecza kadry narodowej i znowu stać się jego częścią. Wygląda to obiecująco, bo mamy teraz niezwykle dobry zespół - powiedział Aune w rozmowie z przedstawicielami Norweskiego Związku Narciarskiego. Kadrę norweskiej kadry B na sezon 2018/2019 publikowaliśmy >>>TUTAJ<<<.

Przypomnijmy, iż Aune na co dzień prowadzi także kanał na YouTube, gdzie publikuje kręcone przez siebie vlogi i inne materiały. Te znajdziecie >>>TUTAJ<<<.


Dominik Formela i Olga Maciejewska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3191) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Shakyor bywalec

  On jest jeszcze w takim wieku, że strzelanie fochów to norma. Jeszcze będzie tak, że jak mu połowa sezonu zimowego nie wyjdzie to znów będzie "rozważał" rzucenie skoków. Nie mniej, powodzenia!

 • Agent99 weteran
  Aune

  To świetna wiadomość. Sierpniowe występy Joakima na zawodach lokalnych dawały cząstkę nadzieji, że ten zawodnik powróci do profesjonalnego skakania. Mam nadzieję, że to nie będzie powrót w stylu Nurmsalu kilka mięsięcy skakania i potem znów na emeryturkę, choć trzeba taki obrót sprawy też przyjąć do myśli, bo Norweg nadal zmaga się z problemami zdrowotnymi. Polubiłem tego zawodnika dzięki PŚ w Oslo w 2017 roku, gdzie spisał się dobrze. Poza tym każdy zawodnik niezależnie od formy jaką prezentuje jest ważny dla kadry narodowej.

 • Major_Kuprich profesor
  Długo nie wytrzymał

  Na emeryturze.

 • Nowyskoczek5 profesor
  No i super !

  Bardzo sie ciesze ze Aune wraca do skoków.
  Powodzenia Joakim w sezonie zimowym ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).