Noriaki Kasai: 2030? Dam z siebie wszystko!

 • 2018-10-12 16:40

Noriaki Kasai nie wystąpił w żadnym z konkursów tegorocznej edycji Letniego Grand Prix, co zdarzyło mu się po raz pierwszy od 1995 roku. Legendarny japoński skoczek nie próżnował jednak w ostatnich miesiącach, podczas których trenował nową sylwetkę dojazdową na próg skoczni.

Miniona zima nie była do końca udana dla 46-letniego zawodnika z Sapporo. Co prawda Japończyk po raz ósmy w karierze uczestniczył w zimowych igrzyskach olimpijskich, co uczyniło go absolutnym rekordzistą, ale po raz pierwszy od sezonu 2013/2014 nie stanął ani razu na podium zawodów Pucharu Świata.

W letnim sezonie Noriaki Kasai nie wystąpił w ani jednym konkursie międzynarodowym pod egidą FIS. Wicemistrz olimpijski z Soczi skupiał się na zmianie swojej sylwetki dojazdowej, szukając przyczyn słabych ostatnio prędkości na progu skoczni. Starał się wzorować na Norwegach, którzy ostatniej zimy dominowali pod tym względem.

- Obniżyłem moją pozycję w trakcie zjazdu na próg, która dotychczas była stosunkowo wysoka - wyjaśnia Noriaki Kasai w rozmowie z lokalnymi mediami. Jak przyznaje, dzięki wprowadzonym zmianom, jego prędkość wzrosła o 1-2 km/h, jednocześnie wydłużając skoki o cztery metry.

Jeszcze niedawno Noriaki Kasai twierdził, iż swoją karierę zakończy w wieku 50 lat albo na zimowych igrzyskach olimpijskich w Sapporo, jeśli jego rodzinna miejscowość otrzyma organizację tej imprezy w 2026 roku. Japończyk zmienił jednak zdanie w tej kwestii.

- Zamierzam skakać tak długo, dopóki żadna kontuzja lub uraz mi to uniemożliwią - wyznaje 46-letni Kasai.

Ostatnio Sapporo zrezygnowało z walki o ZIO w 2026 roku, jednocześnie zapowiadając starania o organizację kolejnej edycji tej imprezy w 2030 roku. Noriaki Kasai będzie mieć wtedy 57 lat. Czy widzi on siebie w tym wieku biorącego udział w olimpijskim konkursie w rodzinnym mieście? - Dam z siebie wszystko! - zapowiada mistrz świata w lotach z 1992 roku.


Adam Bucholz, źródło: Sanspo
oglądalność: (11443) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @gosposia @gosposia

  Nie wiem jak Longo bo kolarstwo to jednak sport wytrzymałościowe i faktycznie bez wspomagania ciężko. Trzeba też brać pod uwagę że sukcesy podstsrzałej Longo w kolarstwie to też efekt niskiego poziomu tego sportu wśród kobiet. Zresztą Longo istotnie miała jakieś zarzuty o doping ale zdaje się niczego jej nie udowodniono i nie zdyskwalifikowano.

  Natomiast co do Kasai ego to ciągle się pytam, jak niby miałby się wspomagać i czym? Skoki to nie jest spory wytrzymałościowe, żaden doping typu EPO, przełączanie krwi skoczków nic nie da.

 • Złoty Orzeł profesor
  @Złoty Orzeł @Bartek002

  Popatrz się, wróżbita Maciej, muszę go zlokalizować bo potrzebuję porad wróża :D

  makres
  16 lat temu

  14.03.2003

  hannawald po zbliżającym się sezonie 2003/2004 skończy karierę i będzie spokój, bez większych kontrowersji, bo nie widzę kogoś kto miałby wskoczyć na jego miejsce. z drugiej strony to chwała hannawaldowi, za to, że potrafi wzbudzić w kibicach tak duże emocje (nie ważne jakie... ktoś kiedyś powiedział, że lepiej mówić o kimś źle, niż nie mówić w ogóle))

 • Złoty Orzeł profesor
  @Złoty Orzeł @zimowy_komentator

  Sprzed 30.12.2011 komentarze znikają :(

 • dejw profesor

  Na naukę nigdy nie jest za późno - powiedział sobie 45letni Kasai i przygotowując się do swojego 30 sezonu w PŚ postanowił całkowicie zmienić technikę dojazdową ;)

  Zanim będzie miał możliwość zademonstrowania efektów musi jeszcze przebić się do japońskiej szóstki, a to wcale nie będzie takie łatwe. Na szczęście Japończycy przed inauguracją w Wiśle planują rozegranie 6ciu konkursów w kraju (w tym mistrzostwa na koniec października), więc okazji do weryfikacji formy będzie sporo.
  Tak przy okazji, w JPN skakano już dzisiaj,w Kazuno na HS86. Obsada nie powaliła, wygrał Watanabe przed Mabuchim i Nagai, dopiero 6ty był Nakamura, a 9ty Iwasa.

 • gosposia weteran
  @gosposia @kolos

  Jeżeli ktoś naprawdę wierzy w to, że 50-letnia kobieta jest w stanie otrzeć się o medal MŚ w koalrstwie, to taki ktoś jest ...
  Może sie wstrzymam, bo znow się ktoś obrazi.
  Jeannie Longo, jeśli osiągała jakieś sukcesy bez wspomagania, to na pewno było to wiele, wiele lat przed tym, zanim zajęła to 4 miejsce.

 • gosposia weteran
  @Kolos @kolos

  Jeszcze większe uznanie bedzie budził rozwijający się Kasai w wieku lat 56-ciu. Albo 66-ciu.
  Pytanie czy wtedy też nie będą sobie tłumaczyć tego fenomenu, tylko przyjmować go jako dar niebios.

 • equest profesor
  @Noriaki

  będziesz miał chłopie trochę więcej lat niż ja obecnie.
  Ale układ stoi. Będę Ci kibicował :)

 • Shakyor bywalec

  Ciekawe co się prędzej skończy - kariera Kasaiego czy transmisje skoków w TVP?

 • zimowy_komentator profesor
  @Złoty Orzeł @kolos

  Kiedyś z ciekawości zajrzałem na artykuł z bodajże 2003 roku i odpowiedziałem na czyjś stary komentarz czy napisałem swój - już nie pamiętam. W każdym razie po odświeżeniu strony zniknęły wszystkie komentarze spod tego artykułu - taki feler.

 • Kolos profesor
  @Złoty Orzeł @zimowy_komentator

  Za ostatnie 17 lat komentarze nie zniknęły, nie znikną i za 12 lat następnych

 • zimowy_komentator profesor
  @Złoty Orzeł @Bartek002

  Do tego czasu Tadek zmieni stronę i wszystkie komentarze pójdą się...

 • Kolos profesor

  Sam fakt że w wieku 46 lat Kasai jeszcze się rozwija i modyfikuje aspekty techniczne swoich skoków budzi duże uznanie.

 • Kolos profesor
  @gosposia @gosposia

  Zależy co to znaczy "wyczynów" skoki to nie jest sport wydolnosciowy, teoretycznie więc starsi wiekiem nie powinni mieć problemy.

  Zresztą Kasai nie jest (jeszcze) jakimś absolutnym precedens wiekowym w zawodowym sporcie. Np. nie jaka Jeannie Longo uprawiająca kolarstwo na IO 2008 w wieku prawie 50 lat otarła się o olimpijski medal zdobywając 4 miejsce.

  Nie sądzę żeby Kasai się "wspomagał" bo i czym? W skokach doping farmakologiczne niewiele może dać.

 • Kolos profesor
  @Shakyor @shakyor

  To samo mówili o Kasai jakieś 10 lat temu :) A od tego czasu wygrał kilka konkursów PŚ i o mało nie został mistrzem olimpijskim, :) Oczywiście co rok będzie trudniej Kasaiemu o sukcesy ale ciągle jest w formie na regularne punktowane w PŚ z przebłyskami na top 15. Jak na ukończone 46 lat to duże osiągnięcie.


  Noriaki Kasai to absolutny fenomen który przekroczył już tyle granic niemożliwości że w jego przypadku nic już mnie nie zdziwi :). Pozostaje tylko życzyć mu zdrowia i sukcesów.

 • Shakyor bywalec
  Shakyor

  Śmiem wątpić w to, że kopiując styl Norwegów zacznie znów dalej latać albo że dotrwa do 50. Z całym szacunkiem dla niego, podziwiam jego determinację do skakania, ale może być naprawdę ciężko wrócić do dyspozycji, która pozwalała mu walczyć o podium. A klepanie buli raczej prędzej zawodnika zdołuje niż podbuduje. Wieku i organizmu się nie oszuka.
  Nie mniej jednak, kibicuję mu i wierzę, że nadal będzie się łapał do kadry A i będzie mocnym filarem drużyny.

 • bxi weteran
  Prędkość wzrosła o 1-2 km/h

  "Obniżyłem moją pozycję w trakcie zjazdu na próg, która dotychczas była stosunkowo wysoka - wyjaśnia Noriaki Kasai w rozmowie z lokalnymi mediami. Jak przyznaje, dzięki wprowadzonym zmianom, jego prędkość wzrosła o 1-2 km/h, jednocześnie wydłużając skoki o cztery metry."
  Ciekawe ile w tym prawdy?

 • Damins bywalec

  Niesamowity gość.. Jestem tylko ciekawy zakładając, że jeśli dotrwa chociażby do kolejnych igrzysk to czy w nich wystąpi nawet, gdy jego forma sportowa będzie słaba? I ciekawe co z Ahonenem... Pewnie po sezonie 2028/2029 w którym będzie na emeryturze przypomni mu się, że w jego dorobku brakuje tylko olimpijskiego złota, wróci do skoków i będzie rywalizował miedzy innymi z Kasaim i trzynastoletnim Klimkiem Murańką... Z tym Ahonenem to już żartuje, ale myślę, ze Kasai jest w stanie dotrwać, ale przypuszczam, że w słabej formie sportowej. Dobrze, że nie wziął przykładu z Takanobu Okabe i nie ustąpił miejsca młodszym

 • gosposia weteran
  57 lat...

  Mój dobry kumpel jest w tym wieku.
  Regularnie, kilka razy w tygodniu, pływa, jeździ na rowerze, chodzi na siłownię.
  Ma niezłą sylwetkę i niezłe wyniki.
  Nie wyobraża sobie sytuacji, że mógłby to robić na poziomie wyczynowym. Twierdzi autorytatywnie, ze tego, bez niedozwolonego wspomagania, nie da się robić ani w wieku 57, ani 46 lat.

 • Złoty Orzeł profesor

  Jeżeli widzisz w 2030 ten komentarz sprzed 12 lat i widzisz że Kasai skacze na IO w Sapporo, to składam mu gratulacje. Nieśmiertelności.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).