Eklund i Moberg mistrzami Szwecji, Falun naśnieża skocznię

 • 2018-10-16 22:53

Szwecja to jeden z krajów, w którym na październik wyznaczono mistrzostwa w skokach narciarskich. W warunkach letnich rozegrano je w poprzednią sobotę na kompleksie skoczni narciarskich w Oernskoeldsvik, a złote medale zgarnęli Simon Eklund oraz Astrid Moberg. Przykrym dla Skandynawów faktem jest, iż na rozbiegu obiektu normalnego stawiły się zaledwie dwie panie i pięciu mężczyzn.

Astrid MobergAstrid Moberg

W żeńskiej kategorii Frida Westman (70 i 66 metrów) została znokautowana przez Astrid Moberg. 17-latka lądowała na 91. i 88. metrze skoczni Paradiskullen (HS100), a swoją rówieśniczkę wyprzedziła o 101,5 pkt.

Do rywalizacji mężczyzn przystąpiło zaledwie pięciu ochotników. Dużo o poziomie tego konkursu może powiedzieć fakt, iż został on zdominowany przez Simona Eklunda (92 i 93 metry). Mowa o 22-latku, który ostatni międzynarodowy występ zaliczył podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2015 roku, gdzie w Falun był najsłabszym punktem ekipy gospodarzy. Drugie miejsce przypadło Jonathanowi Swedbergowi (81 i 80 metrów), a trzecie Markusowi Flemstroemowi (dwukrotnie 79 metrów). Uzupełnieniem stawki byli Tobias Froeier (75 i 71 metrów) oraz Anders Gustafsson (65 i 60 metrów).

Pełne wyniki zawodów kobiet i mężczyzn znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

Tego samego dnia przeprowadzono też Letnie Mistrzostwa Szwecji Juniorów, na starcie których pojawili się ci sami sportowcy, z wyłączeniem Eklunda i Gustafssona, których z występu wykluczył wiek.

Swedberg (80 oraz 88 metrów) raz jeszcze udowodnił wyższość nad Flemstroemem (75,5 oraz 80 metrów) i Froeierem (74 i 71 metrów), a Moberg (89 oraz 86 metrów) ponownie nie pozostawiła złudzeń Westman (65 oraz 69 metrów).

Pełne wyniki zawodów juniorów znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

Najmłodsi w Norrlandii skakali na obiektach K-35 i K-55. Na pierwszym z nich Jakub Piniaha (dwukrotnie 26,5 metra) wygrał z Oskarem Heurlinem (20 oraz 20,5 metra), a na drugim Froeier (49,5 oraz 47,5 metra) pokonał Rickarda Nystroema (37,5 oraz 38 metrów) i Styrbjoerna Ekstranda

Pełne wyniki zawodów dzieci znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

Choć szwedzkie skoki narciarskie są w agonalnym stanie, niewykluczone, iż w najbliższych tygodniach do tego właśnie kraju zawita kilku utytułowanych przedstawicieli tej dyscypliny narciarstwa klasycznego. Może się tak stać za sprawą austriackiej kadry narodowej, która planuje przedsezonowe zgrupowanie na normalnej skoczni Lugnet w Falun.

Skąd taki kierunek? Włodarze tej skoczni, po raz drugi z rzędu, oferują jesienne zgrupowania na zgromadzonym poprzedniej zimy śniegu. Zainteresowanie takim rozwiązaniem wyraził już nowy trener Stefana Krafta i spółki - Andreas Felder. Dzięki temu Austriacy, zapoznanie ze śniegiem, mają przejść jeszcze przed premierą 40. sezonu Pucharu Świata, do której dojdzie w Wiśle-Malince (16-18 listopada). O planach tej drużyny więcej przeczytacie >>>TUTAJ<<<.

Skocznia K-90 w Falun ma zostać oddana do użytku 28 października, jej zimowe otwarcie w 2017 roku znajdziecie >>>TUTAJ<<<.


Dominik Formela, źródło: sm2018.nu + facebook.com/backhoppning
oglądalność: (6347) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Malopolska weteran
  @Malopolska @pi0ter

  Każdy wie jak źle wygląda sytuacji ze skokami w Szwecji, więc nie ma co pisać, że jest dobrze.

 • pi0ter bywalec
  @Malopolska @gosposia

  No dobra nie ma napisane wprost o kilku tysiącach (tu trochę przesadziłem) ale po prostu o dużym zainteresowaniu marcowymi zawodami:

  http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=great-interest-fis-cup-final-sweden.html?fbclid=IwAR1TvHqWsZ78HbHoLn9kyqgRIVEN_RX00JzP9URJ2Kc55eHAsgjkYMhknyA

 • pi0ter bywalec
  @Malopolska @gosposia

  Napisałem to naprawdę poważnie bo taka sytuacja, ale nie mogę w tej chwili znaleźć artykułu w którym było o tym napisane. Jesteś w stanie po prostu uwierzyć na słowo?

 • gosposia weteran
  @Malopolska @pi0ter

  Gdyby informacja o tym, ze na FC przyszło kilka tysięcy osób okazała się prawdziwa, to to byłby rekord świata.
  Zweryfikuj te info i jeśli ci się to potwierdzi, zgłoś to do Księgi Guinessa. jeśli jest taka kategoria, to na pewno się to tam znajdzie.

 • pi0ter bywalec
  @Malopolska @Malopolska

  A właśnie wyobraź sobie że tak nie jest. Fakt, może tej skaczącej młodzieży nie ma aż tak wiele, ale w porównaniu do ogólnej liczebności tamtejszych skoczków wygląda to i tak korzystnie. Zarazem na marcowym FC w Falun pojawiło się kilka tysięcy osób na trybunach, więc zainteresowanie nie jest aż tak małe.

 • gosposia weteran
  @gosposia @kolos

  A jak miał zbawić skoro nigdy (tak przynajmniej mi się wydaje) w szwedzkich barwach nie wystąpił.
  W I lidze na 100%, w innych chyba też.

 • fridka1 profesor
  @gosposia @kolos

  Ja pamiętam, że Herr niby chciał skakać dla Polski, ale ostatecznie nawet nie składał "papierów". Było o tym głośno w mediach przez jakiś czas i tylko tyle.

 • Kolos profesor
  @gosposia @gosposia

  Kiedyś obywatelstwo na Szwedzkie zmieniał pół-Polak, pół-Niemiec Alexander Herr, skoczek nie porównywalnie lepszy od wymienionej dwójki (chociaż Herr wygranej, przynajmniej indywidualnej w PŚ nigdy nie miał, a Biegun tak). A Szwedzkich skoków nie zbawił.

 • Malopolska weteran

  Rzeczywiście dramatycznie to wygląda zarówno pod kątem frekwencji jak i poziomu. Wśród dzieci też nie widać zainteresowania. Dobrze, że jeszcze chociaż kilka osób skacze.

 • gosposia weteran
  mało wybrednie żartując...

  Gdyby Biegun, Kłusek i kto tam jeszcze zmienili w odpowiednim czasie obywatelstwo na szwedzkie, to dziś nie tylko kontynuowali by kariery, ale jeszcze całe to podium, o którym wyżej, byłoby polskie:)

 • ms_ bywalec
  @Kolos @kolos

  Szwedzi naśnieżyli skocznię w Falun także w zeszłym roku w podobnym terminie, więc nie jest to zrobione z myślą o austriackich skoczkach.

 • Szymon_ski_jump_444 doświadczony
  @Szymon_ski_jump_444 @Szymon_ski_jump_444

  Nie chodziło mi o to, żeby startował, jakby co.

 • Szymon_ski_jump_444 doświadczony

  Brakuje mi Johana Eriksona. Wiem, że już długo nie skacze, ale mógł startować w Falun 2015 na MŚ. W Szwecji brakuje takiego skoczka na poziomie chociaż Eriksona.

 • Kolos profesor

  Stan agonalny czy nie ale ciągle w Szwecji skaczą. Chociaż obecnie większe szanse na zaistnienie mają Szwedzki niż Szwedzi.

  Swoją drogą ciekawi mnie ile musieli zabulić Austriacy za wynajem normalnej skoczni w Falun, że Szwedów opłaca się ją naśnieżyć dla kilku- kilkunastu skoków treningowych...

 • pi0ter bywalec
  @Tomeson @Tomeson

  Inngjerdingen chyba zawiesił karierę, Od ponad roku nie pokazał się nigdzie, podobno właśnie miał mieć roczną przerwę.

  Tak poza tym, przykładowo nie wystartował również Lundgren, który jeszcze trochę rokował.

  No i oprócz tego sytuacja podobna do FC - zawodnik, który od dłuższego czasu nie startował leje na głowę tych, którzy pokazują się jeszcze w miarę regularnie (czyli 1-2 razy do roku). Pocieszające jest to, że trochę młodzieży trenuje, zaś dziewczyny są jeszcze młode i (podobno) mają być trochę dofinansowane.

 • ms_ bywalec
  @Tomeson @Tomeson

  Chyba zawiesił karierę.

 • dzika_swinia weteran
  @HAZARD @HAZARD

  Froeier 2005 lub 2006

 • HAZARD weteran

  Z którego rocznika są Froeier i Swedberg? Niestety nie posiadają fis-code.

 • anonim
  @Tomeson @Tomeson

  Nie mam stuprocentowej pewności, ale chyba poszedł w ślady Sandella - czyli powrót do norweskiej reprezentacji ...

 • Tomeson profesor

  Zwycięstwo Eklunda mnie nie dziwi, bardziej ciekawi mnie co się teraz dzieje z Christianem Inngjerdingenem...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).