"Płoną świeczek szeregi, płoną świeczek tysiące..."

 • 2018-11-01 07:28

Tradycyjnie, jak co roku 1 listopada w dniu zadumy, refleksji i nostalgii, wspominamy na naszych łamach osoby z szeroko pojętego świata skoków narciarskich, które pożegnaliśmy w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

9 listopada 2017 roku zmarł Gene Kotlarek, amerykański skoczek, a następnie trener. Był dwukrotnym olimpijczykiem (1960, 1964), uczestnikiem mistrzostw świata (1966), rekordzistą USA w długości skoku narciarskiego. Największy międzynarodowy sukces odniósł w 1960 roku w Planicy, zajmując piąte miejsce w Tygodniu Lotów Narciarskich. Był rekordzistą dziesięciu skoczni, w tym obiektu na Holmekollen, gdzie w 1963 roku uzyskał 81,5 m. Karierę zakończył w 1967 roku w wyniku doznanej na skoczni w Westby kontuzji kostki. W latach 1968-70 był trenerem reprezentacji amerykańskich skoczków.

27 listopada w Wiedniu odszedł w wieku 64 lat Czesław Janik, mistrz Polski z 1973 roku z Wisły Malinki. Wcześniej zdobył tytuł mistrzowski w kategorii juniorów. Również w 1973 roku zajął drugie miejsce w mocno obsadzonych międzynarodowych zawodach rozgrywanych w ramach Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Był igelitowym rekordzistą świata. W 1970 roku we Frensztacie uzyskał 87 metrów. Karierę zakończył przedwcześnie, w wieku 25 lat po doznanej na skoczni kontuzji barku. Zamieszkał w Poroninie, gdzie pracował m.in. Jako strażak, potem przeniósł się na stałe do Austrii.

21 lipca zmarł w wieku 79 lat Wiktor Rjabinkin. Na kartach radzieckiej historii skoków narciarskich zapisał się tym, że jako pierwszy skoczek znad Wołgi przekroczył na nartach odległość 100 metrów, a miało to miejsce w latach 60-tych, kiedy to Związek Radziecki dysponował jedną z najsilniejszych reprezentacji na świecie. Wielokrotnie stawał na podium krajowych i międzynarodowych zawodów. Karierę skoczka zakończył przedwcześnie, w wieku 24 lat. Resztę swojego życia poświęcił pracy trenerskiej, szkoląc młodych adeptów skoków w szkole sportowej w Kawgołowie.

1 września Rosjanie pożegnali innego trenera i sędziego skoków narciarskich z Kawgołowa, Władimira Bubenowa. Miał 65 lat. Do 1978 był aktywnym skoczkiem. Brał udział w najważniejszych imprezach, mistrzostwach świata, mistrzostwach świata w lotach czy Turnieju Czterech Skoczni, nie odniósł jednak znaczących międzynarodowych sukcesów, mimo że jako junior zapowiadał się na skoczka dużego formatu.

We wrześniu w wieku 93 lat zmarł Hans Ostler. Był jednym z inicjatorów powstania Turnieju Czterech Skoczni i w różnym charakterze był z nim związany od samego początku jego istnienia, czyli od 1953 roku. W latach 1988-2003 był szefem imprezy. Jako delegat techniczny i sędzia pracował na siedmiu igrzyskach olimpijskich i dwudziestu Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym. Był ponadto honorowym prezesem Skiclub Partenkirchen. Jego największym wkładem w rozwój skoków narciarskich było wdrożenie elektronicznego pomiaru odległości skoku. Niemal do samego końca swego długiego życia brał udział jako kibic w konkursach skoków.

W ostatnich dnia Słoweńcy pożegnali wielce zasłużonego dla tamtejszych skoków trenera, Lukę Koprivska, który odszedł w wieku 77 lat po długiej i ciężkiej chorobie. W latach 70-tych był szkoleniowcem w klubie SSk Ilrija Lublana. Pod jego okiem rozwijały się talenty takich skoczków jak: Matjaz Debelak, Vasja Bajc, Primoż Ulaga czy Miran Tepes. Jako trener reprezentacji, najpierw Jugosławii a potem Słowenii, zdobywał medale olimpijskie i mistrzostw świata. W 1988 roku w Calgary Debelak wywalczył brązowy medal na dużej skoczni, a reprezentacja Jugosławii drużynowe srebro. W 1991 roku Franci Petek został mistrzem świata na dużej skoczni w Val di Fiemme.

W takim dniu jak dzisiejszy warto wspomnieć tez tych, którzy swoje życie stracili na skoczni. Artykuł na ten temat można przeczytać tutaj.

***

Dzień jesienny tak cicho
Jak liść zżółkły opada;
Złoto ma z października
Smutek ma z listopada.

(...)

Płoną świeczek szeregi,
Płoną świeczek tysiące,
Powiewają płomyki
Zamyślone i drżące.

Więc płomykiem jak dłonią,
Dłonią ciepłą i jasną,
Pozdrawiamy tych wszystkich,
Których życie już zgasło.

Hanna Łochocka: "Płoną świeczki"

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (3982) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Mateusz1998 początkujący

  https://skoki16.blogspot.com/2018/10/wspominamy-wybitne-osobowosci-ze-swiata.html

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).