Czesi zmieniają kaski i szykują się do zimy

 • 2018-11-08 22:31

Przed reprezentantami Czech ostatnia prosta przygotowań do nadchodzącego sezonu. Te w przypadku naszych południowych sąsiadów przybrały odświeżoną formę, ponieważ wiosną na stanowisko trenera, po czteroletniej przerwie, powrócił David Jiroutek. Jedną z nowinek jest... zmiana dostawcy kasków, które minionej zimy były obiektem żartów i drwin.

David Jiroutek i Antonin HajekDavid Jiroutek i Antonin Hajek
Roman KoudelkaRoman Koudelka

- Latem najważniejsza była dla nas ciężka praca oraz podbudowanie morale w drużynie. Musieliśmy zjednoczyć zespół, ważne były także starty w konkursach z cyklu Letniego Grand Prix czy Pucharu Kontynentalnego. W pierwszej części sezonu letniego wykrystalizował się trzyosobowy zespół, w którego skład wchodzą Roman Koudelka, Lukas Hlava i Cestmir Kozisek. Później dołączył do nich Viktor Polasek. Póki co, tylko ci zawodnicy spełniają wymogi wagowe w kontekście startu w zawodach Pucharu Świata – mówi Jiroutek.

W minionej edycji Pucharu Świata najwyżej sklasyfikowanym z Czechów był nieoczekiwanie Kozisek, który znalazł się na 48. miejscu. Po czasie posuchy, tamtejsze środowisko cieszą zatem nawet drobne sukcesy na igelicie. - Bardzo ważne było dla nas podium Romana Koudelki podczas Letniego Grand Prix w Courchevel oraz zwycięstwo Lukasa Hlavy w konkursie rangi Letniego Pucharu Kontynentalnego we Frensztacie.

- Wyjeżdżamy na czwarty i jednocześnie ostatni obóz. Wcześniej skakaliśmy w Ga-Pa oraz dwukrotnie w Oberstdorfie, a tym razem miejscem docelowym jest Innsbruck, gdzie zawodnicy będą trenować na torach lodowych. Podczas jednego z wcześniejszych wyjazdów testowaliśmy m.in. kaski firmy UVEX, które będą chronić głowy naszych reprezentantów od przyszłego sezonu – kontynuuje trener.

Dla wiceprzewodniczącego sekcji skoków w czeskiej federacji, Jana Baiera, priorytetem są nie tylko wyniki. Ważnym aspektem jest także organizacja zawodów. - Najważniejsze w tym sezonie będą dla nas oczywiście mistrzostwa świata oraz Turniej Czterech Skoczni. Niestety, tej zimy nie uda nam się zorganizować żadnych zawodów w Czechach, ale w przyszłym roku planujemy ponownie zorganizować Letnie Grand Prix Pań oraz chcielibyśmy, by po długiej przerwie odbyło się u nas także Letnie Grand Prix mężczyzn.

Powrót Davida Jiroutka to nie jedyna zmiana u naszych południowych sąsiadów. Na pomoc byłym reprezentacyjnym kolegom zdecydował się Jakub Janda, który objął funkcję szefa rady doradczej. Emerytowany skoczek jest zmartwiony sytuacją rodzimych skoków. - Chłopcy nie mają gdzie trenować. Jeśli tak dalej pójdzie, zniszczymy pokolenie utalentowanych skoczków. Obiekt K-70 w Harrachovie jest otwarty tylko latem, a przystosowanie skoczni do warunków zimowych sporo by kosztowało. Wystosowaliśmy odpowiednie pisma do władz, na razie pozostają jednak bez odpowiedzi.

- Staramy się spełniać wszystkie zalecenia trenera. Musimy robić wszystko, by nasi zawodnicy odnosili sukcesy. Jeśli pojawią się osiągnięcia, łatwiej będzie o sponsorów, którzy będą mogli pomóc młodzieży – zapewnia Janda.

Skład Czech na PŚ w Wiśle (HS134):

- Cestmir Kozisek (48. miejsce w PŚ 2017/2018);

- Roman Koudelka (57. miejsce w PŚ 2017/2018);

- Lukas Hlava;

- Viktor Polasek.

Program PŚ w Wiśle (HS134):

Piątek, 16.11.2018

11:00 - Odprawa techniczna

16:00 - Oficjalny trening

18:00 - Kwalifikacje

Sobota, 17.11.2018

15:00 - Seria próbna

16:00 - Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 18.11.2018

14:00 - Seria próbna

15:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego

Natalia Żaczek, źródło: czech-ski.com + krkonossky.denik.cz

oglądalność: (4952) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • mc150193 weteran

  Zacznę komentarz tego artykułu od tego że w ostatnim sezonie skoki czeskie były w podobnej zapaści jak fińskie. Różnica polega na tym, że w Czechach jest człowiek, który był niemalże liderem zespołu pomimo tego, że najlepsze lata miał już za sobą. I on próbuje pomagać swoim młodszym kolegom jako doradca. Chodzi oczywiście o Jakuba Jandę. Dlaczego o tym mówię? Mówię dlatego, że w Finlandii nie ma takiego wielkiego zawodnika, który po zakończeniu kariery mógłby doradzać młodszym kolegom a także nie ma żadnego talentu pokroju Nykaenena. Myślę, że Czesi dość szybko się odbudują - oczywiście potęgą to nie będą ale potencjał na czołową ósemkę w zawodach drużynowych mają. Tylko, żeby uratować skocznie k-70 w Harrachovie bo inaczej będzie dramat. Skocznie Jested w Libercu oraz w Frensztacie to za mało. Życzę Czechom powodzenia, a w przyszłym sezonie Liberec jak najbardziej będzie mógł zorganizować zawody najwyższej rangi - czy to LGP czy PŚ. Przy odejściu Hofera na emeryturę (w końcu...) BAN zostanie automatycznie zniesiony.

 • magdalenahaser początkujący
  @anonim @Matthia5

  jakiś kij od sczotki polknales czy jak?? wulgarne żarty haha ale musisz mieć smutne zycie :-) tak wogole poruhal to po czesku zlamal się :-)

 • Becouse_Life bywalec
  @anonim @Matthia5

  Zalecam brac leki na paranoję, a przynajmniej próbować to leczyć:). Dzieciak jeszcze jesteś (tylko dzieciak stworzy coś takiego: ":D :D :D"), więc masz jeszcze szansę:).

 • anonim
  @anonim @Becouse_Life

  jaki "mondry", od razu skapował, o kogo chodzi, nawet kryć się nie raczy ... a wiesz, że z tą UE to wcale nie wpadłeś na głupi pomysł :D :D :D

  i nie lajkuj siebie, bo to dziecinne.

 • Becouse_Life bywalec
  @anonim @Matthia5

  Ty, uruchom jeszcze art. 7 i 13 Unii Europejskiej, zabawny "komentatorze":))). Skąd się takie jednostki biora na tym forum; widać taka specyfika fanów skoków. Co jeden to lepszy aparat. Jak nie profesory z paranojami miliona nicków, to kolejny z błyskotliwymi przemyśleniami.

 • Miki19 bywalec

  Kaski jednak pozostaną różowe tylko zmieni się producent. Główny sponsor i jego kolory (BWT) pozostaje. Film prezentujący nowe kaski i kombinezony:

  https://web.facebook.com/CzechSkijumpingTeam/videos/275193709799090/?__tn__=kC-R&eid=ARDwFLpNP7A-D_3GVUGlXakS_YfyWtoxbBqWBSWnyb05N7AFby2YUz3KW6AjMcjzgBsCySqH3PauA3oz&hc_ref=ARSZKuv1Tn8IuY7qWnIA-wXDya5XwK4pNJFafrGIxowy0kqmycbdN7bo181zlkHD-hc&fref=nf&__xts__[0]=68.ARBbJZVZJRd8bhLJLVM_Em-0ejzrStveP4fDdV2hHx0K3tRtsb_pEVisd9QBiGygyuczXnuvMgBhQM7IjWJ9ZsRivAsxBKwToFn6T_sXQoR7J0oitnGfwJXRiz4RFdBVN-W1s0wJ1_myhsXyj2RSCRDnxWUd93eiPCe4eqYA57N74il6omVXeefaV0G3oENsFPBU6NBsqKi_tXl0eYC6vvWv_bIOmc_WZEW_n_dFxVJIT7MA6HlCYBRyDk9Oe0zXTTs

 • equest weteran
  @jma @jma

  "Szkoda, że w ramach długu granicznego Czesi nie mogą nam dać Harrachova :)"

  Nie mamy kasy by rewitalizować własne skocznie a jeszcze zachciewa Ci się Harrachova ;)

 • anonim
  tymczasem widzę ...

  że niejaki Andy nadal sobie robi jaja z portalu i jest kompletnie bezkarny, dodając jeszcze wulgarne żarty. Patrzę na nowy, punkt szesnasty regulaminu, który jest śmieszny, bo zresztą sprzeczny zósmym. Chodzi sobie informatyk po forum i nikt nie może nic z nim zrobić. Ja bym uruchomił punkt siedemnasty.

 • Miki19 bywalec

  Najbardziej smuci pierwszy akapit. Kryzysu ciąg dalszy, ale światełko w tunelu gdzieś się przebija. Szkoda tylko, że władze nie pomagają w odbudowie czeskich skoków.

 • Meier_Welle bywalec

  Ktoś wie co z Vancura?

 • fridka1 doświadczony

  Ja pamiętam jak przed erą Małysza komentatorzy z Polski mówili jak to niby zazdrościmy Czechom. M. Dolezala.

 • gosposia weteran
  czeskie skoki

  Czasem można odnieść wrażenie, że czeskie skoki istnieją tylko po to...żeby polscy dzialacze mieli uzasadnienie, żeby móc pełną gębą mówić, ze w innych krajach jest gorzej.

 • eLman bywalec
  @dejw @Lukasz161017

  Mam prośbę, wrzuć zdjęcia chociaż na Zdjęcia Google i podaj link.

 • Becouse_Life bywalec

  Dobra informacja, widać że w czeskich skokach jest progres. Zmiana kasków powinna przynieść znaczącą poprawę wyników, czytałem w Zimownych Novinach, że dało im to jakieś 10-15m więcej odległości. Pisali też o prawdopodobnej zmianie skarpetek już od konkursów w Wiśle, co daje kolejne pięć metrów. Poza tym idzie młodość w czeskich skokach, te nazwiska jeszcze sa praktycznie nieznane, ale chłopcy wyróżniają się w czeskich, wewnętrznych zawodach młodzików i wkrótce szturmem powinni zawojować PŚ. Zwłaszcza trójka świetnych, wybijających się młodzików: Popil, Poruhal a Smutny.

 • Wojciechowski profesor

  Kwestia wyburzeń na razie nie wchodzi chyba w grę. Dopiero co w "Lidovych novinach" były dwa reportaże o sytuacji w Harrachovie i wynikało z nich, że władze miasteczka walczą przynajmniej o doprowadzenie do stanu używalności skoczni K-70. W tym sezonie na pewno nic się nie ruszy, bo nie mają nawet odpowiedniej dokumentacji. Sama przebudowa skoczni treningowych wymaga co najmniej - w przeliczeniu - 20 mln zł.

 • jma weteran
  Ech

  Szkoda, że w ramach długu granicznego Czesi nie mogą nam dać Harrachova :)

 • Lukasz161017 początkujący
  @dejw @dejw

  Tak dokładnie ale jest gorzej bo robiłem foto że wszystkich możliwych pozycji... Szkoda że k125 nie pokazali jak wygląda start skoczka i tak samo cała otoczenia przy mamucie

 • dejw profesor

  Harrachov obecnie wygląda tak:
  https://twitter.com/SASkinnes/status/1060452617082429440

 • Lukasz161017 początkujący

  Jakby można było dać tu foto to komentarze były by zbędne to tak do admina

 • Lukasz161017 początkujący
  @Szymon_ski_jump_444 @pi0ter

  Powiem tak byłem widziałem i stwierdzam a jestem tam często że jest tylko gorzej a nawet strasznie...skocznia k125 to ma tylko nowa tabliczke NO ENTRY rozbieg to sama łąka cała infrastruktura znika a raczej pochłania ja las.. Mumut dosłownie znika cały szkielet buli zgnity totalnie wszystko. Jedynie rozbieg jest stalowy i to go ratuje a tory obie dykta

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).