Kazachowie zakończyli przygotowania do sezonu

 • 2018-11-14 23:05

Ostatnią reprezentacją, która ogłosiła swój skład na inaugurujące sezon 2018/2019 konkursy Pucharu Świata w Wiśle jest Kazachstan. Odmłodzony zespół z położonego na pograniczu Europy i Azji państwa przyjedzie do Polski w czwartek, 15 listopada.

Sabirżan MuminowSabirżan Muminow
Walentina SdierżykowaWalentina Sdierżykowa

W poprzednim sezonie Kazachowie, delikatnie mówiąc, nie zachwycali na światowych skoczniach. Dość powiedzieć, że zawodnicy z tego kraju odpadali we wszystkich rozegranych kwalifikacjach do konkursów indywidualnych Pucharu Świata! Jedyny start w głównej części indywidualnych zmagań (który zresztą zakończył się ostatnią lokatą, zajętą przez Konstantina Sokolenkę) zawdzięczali odwołaniu kwalifikacji do niedzielnej rywalizacji w Willingen. Taka dyspozycja przyniosła ze sobą fatalne skutki w postaci zaledwie jednego miejsca startowego na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, co było najgorszym wynikiem w historii startów niepodległego Kazachstanu w tej imprezie.

Powstały problem postanowiono rozwiązać poprzez drastyczne odmłodzenie składu kazachskiej reprezentacji. Choć latem mogliśmy jeszcze oglądać Aleksieja Korolowa, Konstantina Sokolenkę i Marata Żaparowa (Nikołaj Karpienko, w odróżnieniu od swych kolegów, po zimie odwiesił swoje narty na przysłowiowy kołek), to zimą priorytetem mają być starty młodszych zawodników, spośród których wiek juniora skończył tylko 24-letni Sabirżan Muminow. W ramach "inwestycji" w przyszłość, Kazachowie dzięki wsparciu krajowego komitetu olimpijskiego, po raz pierwszy powołali także czteroosobową kadrę kobiet, które liderką ma być najbardziej doświadczona spośród przedstawicielek płci pięknej w tym kraju – Walentina Sdierżykowa. W planach jest także start we wszystkich konkurencjach skoków narciarskich w przyszłorocznych mistrzostwach świata.

W ostatnich dniach Kazachowie odbyli ostatni obóz treningowy przed przybyciem do Europy. Na nowoczesnym kompleksie sportowym w Szczuczyńsku, pod okiem trenerów, psychologa i doktora sportowego przygotowywało się sześciu mężczyzn – Sabirżan Muminow, Siergiej Tkaczenko, Nikita Diewiatkin, Ilszat Kadyrow, Nurszat Tursunżanow i Iwan Niechoroszew oraz jedna kobieta – Dajana Piecha. Treningi zakończyły się w sobotę, 10 listopada, po czym zawodnicy mogli przygotować się przed przylotem do Europy. Drużyna uda się do Wisły w czwartek, 15 listopada i planuje wystartować w Pucharach Świata w Wiśle, Ruce, Niżnym Tagile, Titisee-Neustadt i Engelbergu, by w końcu 17 grudnia powrócić do Ałmaty.

Kazachowie ogłosili również skład na inaugurujące sezon 2018/2019 konkursy. W Wiśle, podobnie jak w lipcowych zawodach Letniego Grand Prix, zaprezentują się Sabirżan Muminow, Siergiej Tkaczenko i Nikita Diewiatkin. Skład uzupełni nieoczekiwanie zaledwie 15-letni Nurszat Tursunżanow. Urodzony w 2003 roku skoczek dotychczas na arenie międzynarodowej wyróżnił się tym, iż każdy swój start w zawodach cyklu FIS Cup kończył bądź na ostatnim spośród sklasyfikowanych zawodników miejscu bądź też z dyskwalifikacją. Warto dodać, że z kazachskiej "czwórki" indywidualne prawo startu w zawodach Pucharu Świata ma tylko dwóch skoczków – Muminow i Tkaczenko. Oznacza to, że Diewiatkin i Tursunżanow swój występ na skoczni imienia Adama Małysza ograniczyć będą musieli wyłącznie do treningów i konkursu drużynowego.

Skład Kazachstanu na PŚ w Wiśle (HS 134):

- Nikita Diewiatkin;

- Sabirżan Muminow;

- Siergiej Tkaczenko;

- Nurszat Tursunżarow.


Paweł Borkowski, źródło: olympic.kz + inf. własna
oglądalność: (3056) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Fansabirzhanam bywalec
  @Domin10 @dejw

  Nawet 5
  (Feroiu, Kadirow, Danił Wasiliew, Kapiaš, Gobozovi)

 • borek99 doświadczony
  @Domin10 @dejw

  Czy będzie respektowany to się dopiero dowiemy, bo to jest jesienna zmiana regulaminu. A przynajmniej tak mi się wydaje, bo jestem na 99% pewny, że jeszcze latem tego warunku tam nie było - niestety majowa wersja regulaminu FIS'u jest już niedostępna, a Wayback Machine go nie zarchiwizowała, więc tego nie zweryfikujemy

 • dejw profesor
  @Domin10 @OjciecMarek

  Kolejny przepis-widmo, respektowany przez własne widzimisię :P

 • borek99 doświadczony
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Marat Żaparow to jest w ogóle ciekawa historia, bo to on pierwszy zaczął skakać i przyciągnął do tego sportu Radika (który do 12 roku życia trenował hokej na lodzie), ale sam w zawodach FIS'owskich zadebiutował dopiero w wieku 22 lat - co, zważając na to, że mówimy o kraju, gdzie jakiejś niesamowitej konkurencji nigdy nie było jest dość osobliwe. A w Pucharze Świata to już w ogóle jest jakiś ewenement, żeby przedstawiciel "egzotyki" debiutował w wieku 28 (!) lat

 • BobbyM bywalec
  Bardzo dobrze

  Jak mam oglądać nielotów, to niech to chociaż będą młode nie loty, a nie ciągle te cieniasy jak Zhaparov.

 • OjciecMarek weteran
  @Domin10 @dejw

  Tak, jestem pewien: od tego roku wprowadzono ten punkt do regulaminu FIS Cupu (art. 2 ust. 1 litera a). Pamiętając choćby o startach Daniła Wasiljewa z Kazachstanu ('04), sprawdziłem zeszłoroczny regulamin - w poprzedni latach tego przepisu nie było. Nie po raz pierwszy to raz, gdy FIS łamie swój własny regulamin, żeby przywołać zamieszanie z przepisem o różnicy HSów na obiektach Mistrzostw Świata w Seefeld ;).

 • Sigur17 doświadczony

  Ale ten skład Kazachstanu młody :O

 • alm bywalec
  Bez różnicy

  kogo by dali i tak żaden z nich nawet przez klasyfikacje nie przejdzie a jeśli chodzi o odmłodzenie to to dobry pomysł ale z Tursunżarowa trochę za wcześnie ale może za rok dwa ...

 • dejw profesor
  @Domin10 @OjciecMarek

  Jesteś pewny tego obostrzenia wiekowego w FC? Z rocznika 04 na pewno już w zeszłych latach skakało przynajmniej czterech zawodników, a i tego tego lata także, w Villach pokazał się nawet Kinnunen z 05.

 • OjciecMarek weteran
  @Domin10 @Domin10

  Nie ma na to żadnych szans, bo startować w zawodach FISowskich rozegranych w ramach jednej z trzech podstawowych serii (PŚ, PK, FIS Cup) mogą w tym sezonie startować tylko zawodnicy urodzeni w 2003 lub starsi.

 • Domin10 doświadczony

  Jak sądzicie jest szansa na wystawienie w którymś konkursie drużynowym Mizernycha?

 • Oreo doświadczony

  Sokolenko, wróć :(

 • gosposia weteran
  @gosposia

  zakończą = zakończyli

 • gosposia weteran
  dobrze, że tylko przygotowania

  Bo co by było jakby tak w tym tygodniu zakończą sezon? :)

 • Kammil początkujący

  Akurat pomysł z odmłodzeniem dobry, bo ile można patrzeć na nieudacznego Sokolenke, który na mistrzostwach Kazachstanu przegrywał z 10 letnim Mizernychem. Trzeba będzie trochę poczekać, ale przykładowy Vasiliew bardzo dobrze rokuje lepiej niż Tkaczenko w jego wieku. Muminow i Dewiatkin to raczej już przegrani.

 • dejw profesor
  @Wojtasek12 @Wojtasek12

  Poczucie atmosfery, kontakt ze światową czołówką, szukanie motywacji, zbieranie mitycznego doświadczenia - wybacz ale to są tylko puste niewiele znaczące frazesy. Na samym poczuciu atmosfery i ujrzeniu na własne oczy mistrzów świata, olimpijskich itd, nie zrobi się żadnego przeskoku poziomu. A tutaj mowa o totalnym młokosie, żółtodziobie, który dotąd oglądał plecy wszystkich egzotycznych rywali na FC i nie radzi sobie na NH, a tu ma sobie wystartować na LH, z belek ustawionych pod najlepszych skoczków świata. W jego przypadku pozytywne będzie, jeśli w ogóle wyjedzie z Wisły bez rozbicia się o bulę i szwanku na zdrowiu, i twierdzę to bez cienia sarkazmu.

 • Wojtasek12 bywalec
  Kazachstan

  A moim zdaniem powołanie, akurat do Wisły... Tego piętnasto latka to może i dobry pomysł, wiemy jaką popularnością cieszą się skoki w takim Kazachstanie. Więc może liczą, że młody przyjedzie tu, poczuje tą atmosferę, zobaczy świetnych skoczków i zacisnie zęby i będzie trenował na całego bo odnajdzie motywację, jeżeli tym sie tam kierują to fajnie, bo wyniki rzecz jasna za nim nie przemawiają :/

 • dejw profesor

  Nawet Kazachom skończyła się w końcu cierpliwość do Sokolenki, Marata i Korolewa.
  Odmłodzenie kadry to pomysł warty rozważenia, ale w tym przypadku stawianie na dzieciaka w PŚ, którego dotąd najlepszym wynikiem w zawodach międzynarodowych jest złamanie granicy 70m na FC na NH w Planicy to nawet nie jest akt szaleńczej i desperackiej brawury, a skrajnej głupoty.

 • dejw profesor

  Nawet Kazachom skończyła się w końcu cierpliwość do Sokolenki, Marata i Korolewa.
  Odmłodzenie kadry to pomysł warty rozważenia, ale w tym przypadku stawianie na dzieciaka, którego najlepszym wynikiem w zawodach międzynarodowych jest złamanie granicy 70m na FC na NH w Planicy to nawet nie jest akt szaleńczej i desperackiej brawury, a skrajnej głupoty.

 • zimowy_komentator profesor
  Marat - podsumowanie osiągnięć w PŚ

  84 x wystąpił w kwalifikacjach, z czego:

  72 x nie zakwalifikował się
  3 x został zdyskwalifikowany w kwalifikacjach
  1 x został zdyskwalifikowany
  8 x wystąpił w konkursie (najlepsza lokata 39 w Ałmatach)

  Imponujące :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).