Polacy testują arenę MŚJ 2019

 • 2018-12-05 13:10

Już za niespełna dwa miesiące poznamy medalistów Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym 2019. Tym razem wydarzenie odbędzie się w fińskim mieście Lahti, gdzie od dzisiaj do soboty trenować będzie polska kadra młodzieżowa, którą od tego roku prowadzi trener Wojciech Topór.

Wojciech TopórWojciech Topór

Przypomnijmy, iż pierwotnie organizatorem MŚJ 2019 miało być Vuokatti. W kwietniu Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zgłosiła jednak liczne uwagi dotyczące złego stanu technicznego tamtejszej skoczni. Włodarze obiektu, wobec braku funduszy, nie byliby w stanie sprostać kosztownej modernizacji w tak krótkim czasie, a podzielenie konkurencji na kilka miast nie wchodziło w grę. Na tej podstawie Fiński Związek Narciarski podjął rozmowy z przedstawicielami Lahti oraz Kuopio. Ostatecznie to w pierwszym z tych miast odbędzie się kolejna impreza rangi mistrzowskiej na przestrzeni kilku lat. W 2017 roku Lahti gościło Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, gdzie reprezentacja Polski sięgnęła po pierwszy w historii złoty medal w drużynie.

O pójście w ślady seniorów niełatwo będzie polskim juniorom, którzy we wtorek udali się w podróż na północ Europy, aby zapoznać się ze skocznią normalną kompleksu Salpausselkae (HS100). To na tym obiekcie, pod koniec stycznia, odbędą się wszystkie konkursy MŚJ 2019. Dla następców Kamila Stocha i spółki będzie to pierwsza okazja do potrenowania na śniegu przed pierwszymi tej zimy występami na arenie międzynarodowej.

- Chłopacy grudniowe starty na śniegu rozpoczną od konkursów z cyklu FIS Cup, które odbędą się w Notodden (14-15 grudnia). Do tego mamy zgodę Polskiego Związku Narciarskiego, aby trzech zawodników poleciało do Stanów Zjednoczonych, gdzie już w dniach 19-20 grudnia rozegraną zostaną kolejne zawody tej rangi - tłumaczy naszemu serwisowi Wojciech Topór, główny szkoleniowiec kadry C na sezon 2018/2019.

Czy w obu lokalizacjach zobaczymy te same nazwiska? - Do Norwegii poleci inna grupa niż do USA. W obu miejscach pokaże się tylko skoczek, który będzie walczył o dodatkowe miejsce startowe na kolejny period Pucharu Kontynentalnego.

- Niestety, trzecioligowy kalendarz jest bardzo ubogi, a większość lokalizacji w terminarzu na sezon 2018/2019 jest dość egzotyczna. Różnica między Norwegią a USA to kilka dni, a potem długo, długo nic... Dla najmłodszych członków kadry ważne będą regularne skoki w zawodach LOTOS Cup. Oczywiście, jeżeli ktoś będzie w dobrej formie, wówczas będzie walczył o miejsce w składzie na Puchar Kontynentalny - dodaje wieloletni asystent m.in. Macieja Maciusiaka.

Uzupełnijmy, że w kadrze młodzieżowej na tę zimę znalazło się siedmiu skoczków. Są to: Mateusz Gruszka (2001, AZS Zakopane), Szymon Jojko (2001, WSS Wisła), Kacper Juroszek (2001, WSS Wisła), Karol Niemczyk (2001, LKS Klimczok Bystra), Szymon Pawłowski (2000, LKS Klimczok Bystra), Damian Skupień (1999, TS Wisła Zakopane), Kacper Stosel (2001, AZS Zakopane).

Oprócz wspomnianej grupy, w polskich kadrach znajduje się jeszcze trzech skoczków mających prawo startu w MŚJ 2019. Mowa o członkach kadry B, do której przed tym sezonem awansowali Bartosz Czyż (1999, WSS Wisła), Tomasz Pilch (2000, WSS Wisła) i Paweł Wąsek (1999, WSS Wisła). Ta trójka powinna stanowić o sile polskiej drużyny podczas MŚJ 2019, które potrwają od 20 do 27 stycznia.

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata Juniorów 2019:

Poniedziałek, 21.01.2019

15:30 - Odprawa techniczna

Wtorek, 22.01.2019

13:30 - Oficjalny trening kobiet

16:00 - Oficjalny trening mężczyzn

Środa, 23.01.2019

15:30 - Oficjalny trening kobiet

17:30 - Oficjalny trening mężczyzn

19:45 - Odprawa techniczna

Czwartek, 24.01.2019

13:00 - Seria próbna kobiet

14:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego kobiet

16:30 - Seria próbna mężczyzn

17:30 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego mężczyzn

Piątek, 25.01.2019

12:00 - Oficjalny trening kobiet

15:00 - Oficjalny trening mężczyzn

17:15 - Odprawa techniczna

19:30 - Ceremonia medalowa konkursów indywidualnych

Sobota, 26.01.2019

13:00 - Seria próbna kobiet

14:00 - Pierwsza seria konkursu drużynowego kobiet

16:30 - Seria próbna mężczyzn

17:30 - Pierwsza seria konkursu drużynowego mężczyzn

19:30 - Ceremonia medalowa konkursów drużynowych

20:00 - Odprawa techniczna

Niedziela, 27.01.2019

13:00 - Seria próbna drużyn mieszanych

14:00 - Pierwsza seria konkursu drużyn mieszanych

16:15 - Ceremonia medalowa konkursu drużyn mieszanych

* wszystkie godziny wg. czasu polskiego (CET)


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6502) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @konrad95 @konrad95

  Rok temu też odprawa techniczna MŚJ była dzień po zawodach w Zakopanem, a jednak Wąsek, Czyż i Pilch wystartowali.

 • Bernat__Sola profesor
  @Jerzy36 @Jerzy36

  Pilch nigdy nie powiedział, że zdobycie MŚJ to dla niego najważniejszy cel w karierze. Na pewno w dłuższej perspektywie marzy o KK, IO czy MŚ.

 • Bernat__Sola profesor
  @Jerzy36 @DanielBlanco

  Czyli ma się nie cieszyć z pierwszych punktów w karierze. Aha.

 • Bernat__Sola profesor
  @Jerzy36 @Jerzy36

  Zobacz, jak Pilch skacze w tej chwili w PK i wtedy się zastanawiaj nad PŚ. Jak już wymieniasz Wolnego i Rutkowskiego, to popatrz, kto był MŚJ w latach 1993-1994, popatrz gdzie jest zwycięzca z 2015. Tak poza tym widać, że jesteś multikontem Adriana, nawet schemat nadawania nicka ten sam.

 • Bernat__Sola profesor
  @semion @semion

  Ja nie widziałem jakiegokolwiek skoku Pilcha na poziomie Schlierenzauera z 2008 roku. Jeśli byłby na takim poziomie, to jak najbardziej, może się nie skupiać na MŚJ. Ale w tej chwili to nie jest poziom nawet okazjonalnych punktów w PŚ.

 • Bernat__Sola profesor
  @Jerzy36 @Jerzy36

  Osiągnął 6. miejsce w PŚ, o wiele więcej niż kilka "pokrzywdzonych talentów" jak Kłusek czy Leja.

 • Bernat__Sola profesor

  "Chłopacy" - Tak mówią chyba wszyscy trenerzy skoków, nawet w tłumaczeniu rozmowy z którymś z zagranicznych widziałem "chłopacy".

 • dejw profesor

  W przypadku polskich zawodników, określanych mianem talentów/niewypałów dochodzi tutaj do przechodzenia od jednej skrajności w drugą. Pojawiają się opinie, że nawet Stękała był wielkim talentem - co jest kompletną bzdurą, że Wolny to przeciętniak i ciułacz punktów - choć ostatni i początek obecnego sezonu pokazują że jest wyraźnie na fali wznoszącej, czy wreszcie że Pilch jest wydmuchanym talentem o mentalności dziecka, bo ośmielił się ucieszyć ze zdobycia pucharowego punktu w Zakopanem. I jeszcze na dokładkę, domniemywanie że w Polsce uwala się talenty szykując ich na MŚJ, zamiast skakać w PŚ. No tak, bo poziom sportowy jest tu bez znaczenia. Pilch będąc w austriackiej części TCSu zdobywa 0 punktów, a nr 6 Wolny ustanawia tam swój PB na poziomie połowy drugiej dziesiątki; a później w lutowej kampanii PK Wolny walczy o podia, a Pilch o punkty.

  Fakty są takie, że Pilch wybuchnął niemal dokładnie rok temu i pokazał spore możliwości, oraz że od tego poziomu jest w tej chwili daleko - chyba że nastąpiła zdecydowana poprawa względem tego co było w Wiśle. Szanse na to jakieś są, chociaż małe.

  I skoro pojawiają się porównania do Schlirenzauera. Ilu takich Gregorów odkryła Austria w ostatnich 6, 7 latach? Ilu takich Gregorów pojawiło się w tych latach w ogóle w Pucharze Świata, wystrzeliło i utrzymało na takim poziomie na dłużej?

 • Jerzy36 początkujący
  @Jerzy36 @DanielBlanco

  tak pamietam widzialem sam reakcje Pilcha cieszyl sie z tego punktu jakby zloto na olimpiadzie zdobyl. Przykro mi ale takimi zawodnikami nie bedziemy odnosic sukcesow do tego podejscie jego wuja ze ma czas i zeby nie startowal na turnieju 4 skoczni
  w jego wieku zawodnicy marzyli o wygrywaniu krysztalowej kuli a ten niewychylajacy sie czlowiek marzy o wygrywaniu zawodow dla dzieci a jak uciula punkcine w pucharze swiata to skacze z radosci mentalnosc 13 latka zaczynajacego skakac
  podsumowujac Pilch to kolejny nie wychylajacy sie wyrobnik ktory pozbawiony jest charakteru i checi odnoszenia prawdziwych sukcesow tacy zawodnicy kadry nam nie zbawia a wiec proponuje wrocic do przedszkola panie Pilch najlepiej

 • madrek doświadczony

  Czytam komentarze i dochodzę do smutnego wniosku. Poziom merytoryczny niektórych użytkowników jest tak zatrważający, że aż szkoda czasu aby te bzdury prostować. Ręce nie mają gdzie opadać.

 • madrek doświadczony
  @semion @semion

  To Pilch został w jakiś sposób uwalony?

 • DanielBlanco bywalec
  @Jerzy36 @Jerzy36

  Widząc zachowanie Pilcha po zdobyciu 1 (słownie: jednego) punktu w PŚ bedąc w 18. roku życia, mnie również przypomnieli się Łukasz Rutkowski i Marcin Bachleda. Pamiętam jak Łukasz po zdobyciu 28. miejsca w Kuusamo w 2009 był tak wniebowzięty jakby wygrał konkurs PŚ. Już wtedy wiedziałem, że nic z niego nie będzie. Ot taki drugi "Diabełek" Bachleda, który zwykł mawiać: "moim celem na ten sezon są dwa miejsca w 30-ce" czy "lepiej się nie wychylać".
  Pilch, młody człowieku, a może jednak lepiej się wychylić?

 • skokowy123 profesor
  @konrad95 @konrad95

  No czyli Pilch z Wąskiem niedostępni na Zakopane to ciekawe kogo tam wystawimy :)
  Szykuje się znowu niewykorzystana krajówka

 • Jerzy36 początkujący
  @Jerzy36 @dzika_swinia

  ołojojoj rzeczywiscie pomagaja te pieniadze przykladem jest chocby Nurmsalu, Rutkowski czy Wolny, przecietni skoczkowie ktorej dwojka nie skacze a Wolny jeszcze cos probuje

  Jeszcze potrzebna jest mentalnosc Pilch gdyby byl normalny jak Austriacy to by sie pchal na PS i nie gadal bzdur w wywiadach ze mistrzostwa juniorow najwazniejsze rosnie kolejny o mentalnosci Bachledy i Rutkowskiego nie wychylac sie i skakac w slabych zawodach a tak przykro to mowic rosnie kolejny malo ambitny ciulacz punktow z reszta u nas w porownaniu do mlodych Austriakow czy Slowencow nie maja wielkich ambicji i taki Zajc zjada mysleniem mentalonoscia i charakterem naszego Pilcha na glowe bo on chce skakac w Ps i to jest dla niego najwazniejsze a nasz wydmuchany talent niech sobie dalej skacze w zawodach dla dzieci i sie nie osmiesza

 • alm bywalec
  Bardzo

  starzy ci juniorzy w porównaniu z Nursztatem Tursunżanowem który jest z 2003

 • konrad95 doświadczony

  Patrząc na terminy MŚJ niewykluczone, że nasi juniorzy nie wystartują w PŚ w Zakopanem.
  Pewnie będą chcieli ich oszczędzać i będzie problem z wypełnieniem krajówki.
  Dla juniorów to ważna impreza. Dobry wynik z takich zawodów będzie pamiętany i przyniesie wymierne korzyści w przyszłości.
  Ciułanie punktów w PŚ nie wiele daje. Każdy pamięta Rutkowskiego że względu na złoto MŚJ. Jego wyniki w PŚ nie są zbyt istotne i nikt z pamięci nie wymieni ich dokładnie.

 • Ravv weteran
  @semion @semion

  Kto jest obecnie najmłodszym Austriakiem w PŚ?

 • dzika_swinia weteran
  @semion @semion

  Super, tylko że my żadnego Schlierenzauera ani Morgensterna nie mieliśmy, którzy by kogoś bili na głowę w debiucie w PŚ. Tak więc nie ma podstaw do trzymania naszych juniorów w PŚ ze względu na samą metrykę.

 • semion bywalec
  Ta sama sprawa co w newsie o Aigro

  Austriacy nie bawią się w pseudoimprezy dla trampkarzy. Oni swoje talenty odważnie wystawiają od początku. Morgenstern i Schlierenzauer w wieku 16 lat bili wszystkich na głowę w PŚ. Nasze nieokrzesane diamenty są trzymane pod kloszem i pod pretekstem przygotowań do MŚJ zarzyna się ich możliwości. Mam wrażenie, że to jakiś odgórny prikaz - uwalić każdy młody talent w Polsce, tak jak Pilcha czy Murańkę.

 • dzika_swinia weteran
  @Jerzy36 @Jerzy36

  Medal daje przy okazji pieniądze, które mogą pomóc w dalszym treningu. Do reszty szkoda się odnosić, bełkot przeciętnego janusza

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).