Wypowiedzi Murańki oraz Wąska po inauguracji Pucharu Kontynentalnego

 • 2018-12-08 20:11

Pierwsze punkty do swojego dorobku w rozpoczętym dziś sezonie Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich dopisali Klemens Murańka oraz Paweł Wąsek. Podopieczni trenera Macieja Maciusiaka zostali sklasyfikowani na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki, ale obaj znajdują pozytywy w swoim sobotnim występie na norweskiej ziemi.

Klemens MurańkaKlemens Murańka

Klemens Murańka (16. miejsce):

- W zawodach takiej rangi, w każdym razie dla mnie, celem nie są punkty i awans do serii finałowej. Tutaj minimum powinna być czołowa szóstka lub podium. Wiem, że stać mnie na skoki dające takie miejsca, bo wielokrotnie je zajmowałem - mówi 24-latek, który do drugiej rundy awansował rzutem na taśmę, zajmując 30. miejsce. Lot na 130. metr pozwolił mu awansować o czternaście lokat.

- W pierwszej serii sobotniego konkursu miałem trochę problemów na najeździe (115,5 metra - przyp. red.). Jechałem za bardzo wycofany, co wpłynęło odbicie. Nie poszedłem do kierunku, zostałem w miejscu i nie nakręciło mnie odpowiednio nad bulą. W drugiej rundzie było znacznie lepiej. To był poziom ze zgrupowania w Wiśle. Były to dobre i równe skoki. W niedzielę postaram się to kontynuować, bo czułem, że finałowa próba była poprawna. Nie był to mistrzowski poziom, ale cieszę się, że ostatnie treningi udało mi się przenieść na zawody. Dla mnie jest to ważne.

Jak drużynowy medalista Mistrzostw Świata z 2015 roku przyjął krytykę kadry B, która spłynęła po listopadowym falstarcie w Wiśle? - W kwalifikacjach do Pucharu Świata w Wiśle startowaliśmy w grupie krajowej, gdy warunki wietrzne nie były korzystne. Były podobne do tych, na które trafił Kamil Stoch pod koniec serii. Niewiele wówczas brakowało, aby i on nie awansował do zawodów. Uważam, że porażka naszej grupy wynikała tam głównie z warunków. Z tak krótkiego najazdu, z jakiego skacze się w Pucharze Świata, nie dało się daleko odlecieć przy tak złych warunkach nad bulą. Nie jesteśmy supermenami, lecz ludźmi. Na pogodę nie mamy wpływu.

Paweł Wąsek (22. miejsce):

- W sobotę skakało mi się całkiem nieźle. Już w trakcie zgrupowania w Wiśle miałem dość dobre czucie. Jestem zadowolony ze skoków oddanych podczas dzisiejszej inauguracji, bo dały mi sporo radości. Pojawiały się małe błędy, ale poziom był podobny do tego, który pokazywałem na wspomnianym obozie treningowym. Powoli wszystko zmierza w dobrym kierunku - oznajmił mieszkaniec Ustronia, który w Lillehammer oddał próby na odległość 118,5 oraz 123 metrów.

- Prawda jest taka, że kadra A mocno nam odskoczyła. Trochę krytyki się przyda, bo mamy duży dystans do odrobienia. Warunki w kwalifikacjach do Pucharu Świata w Wiśle nie były najlepsze, ale nie wolno całej winy zrzucać na wiatr. Jak widać, Kamil Stoch i pozostali zawodnicy z czołówki, którzy mieli podobne warunki, potrafili uzyskać prawo startu w konkursie głównym. Wina z pewnością leży po naszej stronie - uważa 19-latek.

W tym tygodniu polska kadra młodzieżowa, prowadzona przez trenera Wojciecha Topora, testowała skocznię normalną w Lahti, gdzie w styczniu odbędą się Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. Czy dla Wąska będzie to ważne wydarzenie? - Pojawiają się takie myśli, ponieważ będą to moje ostatnie Mistrzostwa Świata Juniorów, więc fajnie byłoby osiągnąć tam dobry rezultat. O ile pojadę, bo nikt nie powiedział, że z pewnością dostanę się do kadry. Mam jednak świadomość, że to jeden konkurs w skali kilkumiesięcznego sezonu. Chcę się skupić na swoich skokach, aby tej zimy wyglądały dobrze i pozwoliły mi coś ugrać, a nie tylko skoczyć na światowym czempionacie dla juniorów.

Korespondencja z Lillehammer, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2835) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jmc doświadczony
  @jmc @Bernat__Sola

  Zgadza się. Nadmiarowy wyraz, miało być trzydziestki, bez "drugiej" :)

 • Bernat__Sola profesor
  @jmc @jmc

  W drugiej trzydziestce to on już jest :P

 • jmc doświadczony

  Przydałyby się dobre skoki Klimka, dla jego pracy nad powrotem do PŚ i dla powiększenia kwoty zawodników w CoC. Obecnie jest na 61 miejscu w rankingu FIS CRL. Co najmniej na koniec obecnego etapu powinien skoczyć o 6 oczek. Oczywiście takie zadanie również stoi przed Andrzejem , ale on jest dopiero na 113 miejscu więc trochę to dłużej potrwa jeżeli w ogóle uda mu się regularnie awansować do drugiej trzydziestki. Mam nadzieję, że tak. W końcu przed kilkoma laty występując w PŚ pokazał, że potrafi dobrze skakać. Jednak potrzebna jest regularna i żmudna praca. A z tym nie wszyscy sobie radzą.

 • Nowyskoczek5 profesor

  Po treningach myślałem ze tylko Olek i Klemens wejda do 30 a tu prosze....jeszcze Paweł wszedł .

 • Meggy92 doświadczony
  Paweł Wąsek

  Brzmi chłopak rozsądnie, trzymam kciuki!

 • AlanWake doświadczony

  "(...) nie dało się daleko odlecieć przy tak złych warunkach nad bulą. Nie jesteśmy supermenami, lecz ludźmi. Na pogodę nie mamy wpływu". Rozwalił mnie tym tekstem a propos Q w Wiśle, to Murańka rozumiem, że tych 50 co awansowało, to nie ludzie tylko supermeny?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).