Ryoyu Kobayashi: Chcę, aby o Japonii zrobiło się głośno

 • 2018-12-20 16:10

Pierwszy okres startowy nowego sezonu Pucharu Świata był pasmem sukcesów Ryoyu Kobayashi. 22-letni reprezentant Japonii wrócił do kraju jako pewny lider klasyfikacji generalnej cyklu i główny faworyt 67. Turnieju Czterech Skoczni.

Pytany przez lokalne media o tajemnicę jego ostatnich sukcesów, Ryoyu Kobayashi wskazuje na jeden konkretny szczegół: - Obniżenie pozycji całego ciała i znalezienie prawidłowego środka ciężkości w momencie najazdu na próg skoczni - mówi lider Pucharu Świata.

Przed inauguracyjnymi zawodami w Wiśle, Ryoyu Kobayashi zapowiadał, iż chciałby tej zimy odnieść dziesięć zwycięstw w konkursach zaliczanych do Pucharu Świata. Obecnie ma już na koncie cztery wiktorie, a sam doprecyzowuje swoje plany. Teraz marzy, aby zostać pierwszym Japończykiem, który w skokach narciarskich mężczyzn sięgnie po Kryształową Kulę: - Chcę, aby o Japonii zrobiło się głośno - zapewnia reprezentant Tsuchiya Home.

Gdzie znajduje się geneza eksplozji talentu lidera Pucharu Świata? Sam zainteresowany wskazuje na XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu: - Byłem w dobrej formie na igrzyskach. Oba konkursy zakończyłem w czołowej dziesiątce, ale nie byłem w stanie odnieść zwycięstwa - wyznaje Kobayashi, który postanowił skoncentrować się na poprawie swoich skoków.

W czerwcu reprezentant Japonii zaczął pracę nad poprawą najazdu na próg skoczni: - Prawidłowa pozycja dojazdowa to 80 procent lub nawet więcej podstawy dobrego skoku - przyznaje Kobayashi, który pierwsze wygrane odniósł w sierpniu podczas weekendu Letniego Grand Prix w Hakubie: - To było fantastyczne uczucie.

Członkowie kadry Japonii mieli wziąć udział w zaplanowanych na 22 grudnia lokalnych zawodach na Okurayamie w Sapporo. Konkurs został jednak przeniesiony na późniejszy termin z powodu braku śniegu.

Ryoyu Kobayashi jest głównym faworytem nadchodzącego 67. Turnieju Czterech Skoczni. Do tej pory jedynym japońskim triumfatorem tej imprezy jest mistrz olimpijski z Nagano, Kazuyoshi Funaki (1997/1998).


Adam Bucholz, źródło: Iwate Nippo + SAS
oglądalność: (4836) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @ubkiler @dzika_swinia

  Wg mnie TOP10 to już jest "na szczycie". Ale każdy ma swoje zdanie.

 • mario0993 doświadczony
  @monia866 @monia866

  Przyznam szczerze, że nie rozumiem twojego sposobu myślenia. Ryoyu nie zapowiedział, że zdobędzie KK. Stwierdził, ze o niej marzy. To dwie różne sprawy. Jestem pewien, że ty też masz swoje marzenia. Każdy je ma. To marzenia powodują, że większość sportowców pracuje cięzko, bo chyba nie po to by oddać dwa równe skoki, bądźmy poważni. Jeden będzie uwazał, że lepiej nie zapeszać, bo to przynosi pecha, a inny nie wierzy w coś takiego. Małysz też marzył o medalu złotym na IO. Nie powinniśmy odbierać nikomu prawa do marzeń, choćby nie wiem jak nierealnych. Po co w takim razie skoczkowie szykują formę na duże imprezy, odpuszczają niektóre starty jak Małysz odpuścił Willigen w 2003 roku tuż przed MŚ? Chcą zdobyć na nich medal to jasne. Jeden powie prawdę i przyzna się do swoich celów i marzeń, a drugi nie.

  Nie wierzę, że Kamil nigdy w swojej karierze nawet przez chwilę nie pomarzył o złocie IO. Oddanie dobrych, równych skoków w zawodach jest środkiem do celu. To nie oddanie dwóch dobrych skoków napędza Kamila, a raczej nagroda za nie w postaci medalu, podium. Fraza : "Chcę oddać dwa dobre skoki" jak dla mnie jest w rzeczywistości synonimem "chcę wygrywać i zdobywać medale" Bo jak komuś to nie robi różnicy, czy wygra, czy przegra i niem ma żadnego stresu, to lepiej zawesić narty na ścianie i powiedzieć "basta".

 • monia866 weteran
  @mario0993

  no faktycznie,dopiero teraz przeczytałam jeszcze raz i on mówi,że chce zdobyć tę Kulę dla Japoni,nie tylko dla siebie;) Czytanie ze zrozumieniem się kłania,hehe.

  Dalej jednak potrzymuję zdanie o jego zbytniej pewności siebie. Oby sie nie przeliczył;)
  W jakimś starym wywiadzie Małysza przed TCS (chyba w roku 94`) jak Adam był kompletnie bez formy,mówił,że chciałby choć do 50-tki się załapać,a Skupień mierzył w TOP 10 czy TOP 20. Świadczyło to tylko o skromnosci Adama,choć ktoś może powiedzieć,że ... o braku pewności siebie. Jak dla mnie Adam zawsze pozostał taki skromny. Nigdy nie zapowiadał walki o KK czy medale,a jedynie koncentrował się na dobrych skokach na konkretnych zawodach.Jak widać ,to podejście przynosiło efekty;) Również Kamil chce tylko" dobrze wykonywac swoja pracę" i dawać z siebie wszystko,a nigdy nikomu nic nie obiecuje. Może właśnie po tym poznać prawdziwych mistrzów;).Inni dużo obiecują,a później nic z tego nie wychodzi (np.politycy,ale to osobny temat;).
  "Pół biedy",jeśli są powody do takich śmiałych deklaracji bo np.forma jest dobra;) Często jednak ktoś się wymądrza,czego to nie nawygrywa,a nie jest w wystarczająco dobrej dyspozycji,żeby to osiągnąć. Np.Daniel Andre-Tande;) Takich przykładów jest więcej. Pamiętam,Janne Ahonen zapowiadał na IO w Soczi walkę o złoty medal,ale z taka formą mógł tylko o tym pomarzyć;) Również Richard Freitag na konferencji w zeszłym roku w Zakopanem (tzn.juz prawie dwa lata temu;) pytany o cele,powiedział,że będzie się starał o medal na Mś w Lahti. Jakoś tego medalu nie zdobył.Maciej Kot też miał mierzył wysoko przed MŚ w Falun,a nawet tam nie pojechał;) Podobno N.Kasai chce skakac tak długo az zdobędzie złoty medal na IO. Zobaczymy czy uda mu sie to zrealizować.Nie będzie już coraz młodszy i podobnie jak Ahonen,najlepsze lata wydaje się już mieć za sobą;) Moze dalej skakac,ale raczej już "rekreacyjnie"/dla hobby;) No chyba ,że żartował z tym medalem;) Albo wybierze się na mistrzostwa weteranów,tam ma szansę;)

  @jmc, już chyba lepsza niż polsko-niemiecka,bo wywołuje mniej negatywnych emocji wśród polskich fanów;)

 • jmc doświadczony
  Rywalizacja Polsko-Japońska

  I kto by pomyślał, że w obecnym sezonie będziemy mieć rywalizację Polsko-Japońską :)

 • dzika_swinia weteran
  @ubkiler @ubkiler

  Na jakim szczycie? Na tę chwilę jest na 3. miejscu czyli coś jednak nie wychodzi :) Kryształowych Kul tyle co Schlierenzauer, a zdobył je będąc wlaśnie pewnym siebie. Naprawdę polscy kibice są żenujący czasem,.

 • zimowy_komentator profesor
  @ZXCVBNM_9999 @erytrocyt_ka

  Może tak, ale ogólnie jest taki trend, aby umniejszać szanse kogoś spoza "układu". A dziś Adam Małysz udzielił wywiadu, w którym jak najbardziej liczy się z Ryoyu i daje mu duże szanse na odniesienie sukcesu w TCS. A czy KK trafi w jego ręce ? Tutaj zadecydują prawidła dla każdego skoczka - sezon długi i nie wiadomo. Pojawią się loty a tam też mogą się różne cuda dziać, więcj jak Japończyk będzie miał Stocha i Żyłę za plecami to może być w opałach. Choć z tego co widzieliśmy akurat Ryoyu jest lotny, no ale sprawdziany dopiero będą :)

 • erytrocyt_ka profesor
  @ZXCVBNM_9999 @zimowy_komentator

  A gdzie ja niby napisałam, że nie zdominuje sezonu? Napisałam, że przypuszczam, że nie wygra TCS, ale tego nie wiem, bo skąd mogę wiedzieć. Jeśli chodzi dominację sezonu, to napisałam tylko, że jeśli się mu to uda, to okażę mu uznanie i tyle w temacie.

 • mario0993 doświadczony
  @monia866 @monia866

  Ja tam nie zauważyłem by on marzył o sławie tylko i wyłącznie dla siebie. Taki wniosek jest dla mnie skrajną nadinterpretacją wywiadu. No chyba, że posiłkujesz się innymi źródłami. On zaznaczył chęć zdobycia KK w sporej mierze by rozsławić Japonię. Nigdzie nie powiedział, "chcę by o mnie było głośno", tylko "chcę by o Japonii było głośno". Pewność siebie jest w sporcie do wygrywania konieczna. Tutaj bardziej pycha może zaszkodzić, ale doszukiwanie się jej w tym wywiadzie jest dość znaczną nadinterpretacją. Tande mówil o tym przed sezonem świadom zaległości powstałych w okresie przygotowawczym na skutek różnych chorób. Ale co miał powiedzieć? Że marzy mu się miejsce w top 10 pucharu świata? Posądzono by go wtedy o brak ambicji. Weź tu dogodź ludziom...

 • mario0993 doświadczony
  @ZXCVBNM_9999 @skortom76

  No tylko, że Apollo swój niezaprzeczalny udział w pierwszych sukcesach Małysza miał. Jak wielki można się spierać. A ty rzucasz w niego mięsem anonimowo na forum. Chyba nie trudno się domyślić do kogo te epitety bardziej pasują w tej konfrontacji.

 • monia866 weteran
  Japończycy są na ogół skromni,

  a wypowiedź Ryoyu brzmi dość zarozumiale;) Już wielu zapowiadało,że wygra KK i jakoś im się to nie udało.
  Np. Daniel Andre Tande też miał powalczyć o to trofeum,niby sezon ciągle trwa,więc dalej ma szanse,ale bardzo marną. Kobayashi jest w duzo lepszej formie,ale ta pewność siebie też może go zgubić,a do końca zostało jeszcze wiele konkursów. Może się nawet "rozsypać" przy najbliższym TCS...w skokach nic nie wiadomo;)

  A jesli marzy o sławie,niech zostanie gwiazdą J-popu albo piłkarzem,bo skoki w Japoni popularne raczej nie są;(
  Wystarczy popatrzeć na frekwencję na konkursach w Sapporo czy Hakubie. Wyjątkiem jest Noriaki Kasai,który ma już w swoim kraju status celebryty.Jak sam mówił w ostatnim wywiadzie (tą łamaną angielszczyzną) jest często zapraszany do jap.telewizji,do różnych talk-show itd.

 • skortom76 weteran
  @ZXCVBNM_9999 @mario0993

  A co jest nie tak w uznaniu, że Apollo to debil? Apoloniusz Tajner to przygłup, debil i ćwok i żąden sąd go z tego nie uwolni

 • WingAndAPrayer bywalec
  @WingAndAPrayer @zimowy_komentator

  Miałem na myśli to, że cenię jego wielką klasę i cieszę się, że jest w stawce kolejny zawodnik na tak wysokim poziomie, ale nie jestem z nim związany emocjonalnie. Gdyby na jego miejscu znalazł się jakikolwiek inny zawodnik, ani bym się za bardzo nie zmartwił, ani nie uradował (chyba że byłby nim Polak albo jakiś outsider). Ale z resztą Twoich postów się zgadzam.

 • mario0993 doświadczony
  @ZXCVBNM_9999 @skortom76

  Ahh, to chyba ten sam pan, co nazwał Polo Tajnera debilem. w dniu dzisiejszym w innym wątku. Nie ma to jak pohejtować troche, co? W razie czego, gdyby jednak w Oberstdorfie Smok znowu odpalił, to radzę przygotować maść na ból tyłka. Podobno są teraz nowe mąści, w większej tubie. Jak to mówią: haters gonna hate...

 • zimowy_komentator profesor
  Za co lubię skoki ?

  Za to, że mogę zasiąść przed TV i podziwiać właśnie takie historie jak z Ryoyu. Skoczek naprawdę słaby robiący razem z bratem za ogon kadry Japonii z roku na rok poprawia się i zaczyna odnosić zwycięstwa. To po prostu piękna historie i dla takiego czegoś warto oglądać i pasjonować się skokami. A historia tym piękniejsza jeśli skoczek pochodzi z kraju outsiderowego, a takim poniekąd jest Japonia w męskich skokach. Dlatego cieszmy się tym i podziwiajmy, bo wszystko dzieje się na naszych oczach !

  Naprawdę warto nauczyć cieszyć się skokami samymi w sobie. Nie patrzeć na narodowość. Ja się tego nauczyłem za kiepskiego sezonu Łukasza Kruczka, wtedy zacząłem większą uwagę zwracać na skiki jako całokształt i tak mi zostało. Dlatego uwielbiam też oglądać kwalifikacje i obserwować postępy skoczków z Kazachstanu czy Estonii.

  A Polacy ? Oczywiście jestem patriotą i kibicuję naszym, ale nie skupiam się na nich w 100%. Daję im i sobie luz.

 • skortom76 weteran
  @ZXCVBNM_9999 @zimowy_komentator

  Sracie się z tą rurką z Japonii jakby to jakis heros był, a to zwykły pizdeusz, który po Obersdorfie spakuje plecak.

 • zimowy_komentator profesor
  @ZXCVBNM_9999 @erytrocyt_ka

  A czemu ma nie zdominować sezonu ? Bo jest z Japonii a ci z Japonii skaczą na pół gwiazdka, nie to co Norwegowie czy Niemcy ? No cóż, takie myślenie jest zgubne. A może się chłopak przygotował do sezonu ? Może jest pozytywnie nastawiony i startuje bez obciążeń ? Nie liczy się przecież kto z jakiego kraju kto pochodzi tylko liczy się przygotowanie. Jeśli jest przygotowany i ma formę to będzie odnosić sukcesy, tak jak P.Prevc w sezonie 2015/2016.

 • zimowy_komentator profesor
  @WingAndAPrayer @WingAndAPrayer

  A czemu cię "ani ziębi ani grzeje" ? Przecież jest liderem klasyfikacji generalnej sportu, którego transmisje oglądasz... I to on obecnie rozdaje karty !

 • Wojciechowski profesor

  Ja mam dla Kobayashiego przede wszystkim jedno życzenie - żeby nie miał takiego pecha jak Mika Laitinen. Zresztą oby już nigdy nikt takiego nie miał.

 • erytrocyt_ka profesor
  @ZXCVBNM_9999 @zxcvbnm_9999

  Jeśli Kobayashi zdominuje cały sezon, to naprawdę szacunek i trzeba będzie mu go przyznać, ale chyba normalne, że jako Polacy kibicuje się właśnie w głównej mierze polskim skoczkom. Coś mi się nie wydaje, żeby Niemcy w zeszłym sezonie na TCS mówili 'a co tam Freitag, niech sobie Stoch zdominuje ten turniej, wszystko mi jedno'... zresztą w komentarzach na skispringen nieraz mieliśmy przykład, że jest wręcz przeciwnie.

  Poza tym, no ja np przyznaje, że boli mnie trochę, że np w Engelbergu nie wygrał Żyła, jeśli była ku temu szansa, tylko Kobayashi, co jest normalne według mnie, bo nie jestem Japonką, tylko jestem Polką. Ale cóż, Ryoyu oddał lepsze skoki niż Piotrek, no to wygrał i nie mam z tym problemu, bo na to zasłużył, ale było mi po prostu trochę szkoda.

  A co do tego 'Nikt Kobayashiemu nie daje szans, Stoch go zmiecie, spali się, nie ma jeszcze mentalności zwyciężcy i to seryjnego, młody, nieopierzony...' No bo jest jeszcze młody i nieopierzony i chyba każdemu, jeśli tak sobie po prostu przypuszcza na tej podstawie, że może nie wygra TCS, wolno tak myśleć (ja też tak obstawiam), ale jeśli mimo iż Japończyk ma mniejsze doświadczenie niż Żyła, a przede wszystkim Stoch, no to tym bardziej okażę mu uznanie i przyznam, że się pomyliłam. No ale oczywiście głęboko wierzę w to, że Złoty Orzeł znowu padnie łupem polskiego skoczka.

 • koonrath bywalec
  @Vainamoinen @Vainamoinen

  Bardzo fajne zdrowe podejście :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).