Noriaki Kasai łącznikiem japońskiej przyjaźni z Finlandią

 • 2018-12-22 02:00

W 2019 roku Japonia i Finlandia będą świętować 100-lecie zawarcia stosunków dyplomatycznych. 46-letni Noriaki Kasai, którego z Krajem Tysiąca Jezior łączą liczne sportowe wspomnienia, został ambasadorem wydarzenia.

Noriaki KasaiNoriaki Kasai

Zawodnik z Japonii pierwsze międzynarodowe kroki związane ze skokami narciarskimi stawiał w 1989 roku podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Lahti, mając wówczas 16 lat. Wyniki młodego Kasaiego były słabe, a triumfowali wówczas m.in. fińscy skoczkowie - Matti Nykänen i Jari Puikkonen. Zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni w swojej bogatej karierze na podium w Finlandii stawał jednak kilkukrotnie. Po trzy razy w Lahti (w latach 1992-94) i w Kuopio (1999 i 2000 r.), a także dwukrotnie w Ruce (2014 r.), co uczyniło go najstarszym zwycięzcą konkursu Pucharu Świata w wieku 42 lat, 5 miesięcy i 23 dni.

Japońska myśl szkoleniowa jest od lat związana z fińskimi trenerami. W 2002 r. opiekunem kadry został Pekka Niemelä, który pracował z taki zawodnikami jak Daiki Itō, Kazuya Yoshioka i oczywiście Noriaki Kasai. Kooperacja obu krajów na płaszczyźnie skoków narciarskich trwała ponad 10 lat, a schematy pracy przyjęły się już na stałe. – Styl trenerski Finlandii był skuteczny i podkreślał jakość nad ilością. Po skończonych treningach uczestniczyliśmy w psich zaprzęgach i chodziliśmy obserwować dzikie niedźwiedzie – wspomina Kasai. – Teraz próbuję nauczyć tego fińskiego stylu młodych sportowców – zdradza.

Noriaki Kasai podkreśla, jak wielką rolę w jago karierze sportowej odegrała współpraca z fińskimi trenerami, dzięki której zdobył trzy medale światowego czempionatu w Val di Fiemme w 2003 roku. – Otrzymałem od nich porady w skokach i treningach, które diametralnie zmieniły moje wyniki. Dzięki fińskiemu stylowi udało mi się znowu spełniać marzenia i nadzieje – przyznaje zawodnik. Szkoleniowcy z Finlandii wprowadzili jako stały element przygotowań oglądanie filmów z oddawanych skoków i ich późniejszą analizę, zaczęto wówczas po raz pierwszy pracować w tunelach aerodynamicznych, na co nie pozwalały japońskie warunki.

Pomimo tego, że Azjata zapowiada jeszcze starty w pucharowych konkursach przez najbliższe 10 lat, nie opuszczają go jednak myśli dotyczące działań szkoleniowych. Jak sam przyznaje, chciałby w przyszłości działać na rzecz rozwoju tej dyscypliny zimowej w obu krajach i zachęcać młode osoby do wyboru skoków narciarskich. – Mam nadzieję, że będę dalej skakał i pogłębiał naszą wymianę, a kiedy przejdę na emeryturę i zostanę trenerem, chciałbym szkolić w Finlandii, a także uczyć fińskich młodych skoczków i sprawić, by byli bezkonkurencyjni – wyjawia.

Rok po zakończeniu I wojny światowej Japonia i Finlandia oficjalnie rozpoczęły wzajemne stosunki dyplomatyczne, a ich okrągła setna rocznica obchodzona będzie w przyszłym roku. W związku z wydarzeniem Noraki Kasai został honorowym ambasadorem relacji między oboma krajami, a obszerny wywiad z jego udziałem można przeczytać na oficjalnej stronie poświęconej uroczystościom. Kliknij >>>TUTAJ<<<.


Agnieszka Żarnowiecka, źródło: japanfinland100.jp
oglądalność: (4119) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor

  Co do samego artykułu, łącznikiem mógłby być też Matti Nykaenen - 6 zwycięstw w Sapporo.

 • Bernat__Sola profesor
  @pam98 @pam98

  Spamu ciąg dalszy. Niech redakcja zbanuje te boty.

 • pam98 początkujący

  Młode panienki z Twojej okolicy szukają towarzystwa.

  www.romantica.1K.pl
  .,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.
  Zupełna anonimowość
  Darmowy dostęp, Setki ofert z całego kraju.

 • wiatrhula111 profesor
  @Domin10 @Domin10

  Obaj się nie powinni nigdy publicznie pokazywać

 • Cejot stały bywalec
  @Domin10 @Domin10

  Sławka Peszkę znam, bo mieszkał ode mnie w odległości 2 km (Jedlicze) i te wszystkie historie o chlaniu są przesadzone. Owszem - lubił wypić i jak wracał z Lecha Poznań na Jedlicze to zabalował, ale zupełnie tak samo jak przeciętny człowiek w jego wieku.

 • Damins bywalec

  Niech Noriaki po zakończeniu kariery wpada do Polski! Cenna postać. Pamiętam też jak fin Kari Ylianttila był głównym trenerem japończyków parę lat temu

 • Domin10 profesor

  Za to łącznikiem Polskiej przyjazni z Finlandią powinien być Peszko lub Olek (nie Zniszczoł)

 • OjciecMarek weteran

  "Stosunki dyplomowe"

  ...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).