Włosi z krajówką, Bartol i Lindvik wracają do PŚ

 • 2019-01-09 14:45

Znanych jest już coraz więcej składów na zbliżający się weekend Pucharu Świata w Predazzo (HS135). Swoje ekipy ogłosili trenerzy reprezentacji Włoch, Słowenii, Norwegii i Finlandii. Do rywalizacji elity, dzięki dobrym wynikom osiąganym w Pucharze Kontynentalnym, powrócą Tilen Bartol i Marius Lindvik.

Tilen BartolTilen Bartol
Peter PrevcPeter Prevc
Robin PedersenRobin Pedersen
Marius LindvikMarius Lindvik

Słoweńscy skoczkowie spisali się bardzo rozczarowująco podczas 67. Turnieju Czterech Skoczni. Żaden z nich nie uplasował się w czołowej "15" klasyfikacji generalnej niemiecko-austriackich zmagań. Z powodu fatalnej dyspozycji po rywalizacji w Garmisch-Partenkirchen drużynę Gorazda Bertoncelja opuścili bracia Prevc – Peter i Domen. W Predazzo do ekipy Słoweńców dołączy Tilen Bartol. Będą to dla niego pierwsze starty w PŚ 2018/19. Młody Słoweniec triumfował w jednym z konkursów w ramach Pucharu Kontynentalnego rozegranych w ubiegły weekend w Klingenthal. Pokazał jednak, że jego forma nie jest zbyt stabilna – w drugich zawodach na Vogtland Arenie zajął 51. pozycję.

Działacz związku, odpowiedzialny za sprawy związane ze skokami narciarskimi i kombinacją norweską, Ljubo Jasnić, nie kryje swojego niezadowolenia z wyników osiąganych dotychczas przez podopiecznych Bertoncelja. Przed 43-letnim trenerem zostało postawione ultimatum – w przeciągu dwóch tygodni skoczkowie mają osiągnąć lepsze rezultaty, w przeciwnym wypadku zostaną podjęte radykalne kroki.

Niestety, oprócz kryzysu formy, Słoweńców nie opuszcza pech. Problemy z kombinezonami Timiego Zajca oraz Anze Laniska przyczyniły się do ich słabego występu w zawodach w Bischofshofen. Żaden z nich nie zdołał wówczas awansować do czołowej "30".

– Nikt nie jest zadowolony z tego, co widzieliśmy podczas Turnieju Czterech Skoczni. To prestiżowe zawody, jednak nie poszły po naszej myśli. Zapewnione zostały odpowiednie warunki szkoleniowe, porównywalne z innymi zespołami. Poprosiliśmy sztab szkoleniowy o analizę, by ustalić, co powinno ulec poprawie w przyszłości – powiedział Jasnić.

– Musimy zwrócić szczególną uwagę na sprawy sprzętowe. Działające zamki przy rękawach i odpowiednie smarowanie nart to istotne szczegóły. Zawodnicy nie powinni zaprzątać tym sobie głowy, ich zadaniem jest skakanie. Mamy odpowiednich ludzi, którzy dostają wynagrodzenie za to, by tym się zająć. Gdy patrzy się na kluby piłkarskie takie, jak FC Barcelona czy Real Madryt, wszystko działa tam jak powinno – stwierdził przedstawiciel federacji.

Zaistniałą sytuację podsumował również Bertoncelj, który zdaje sobie sprawę z tego, że takie błędy nie mogą się ponownie przydarzyć. – Nie odczuwam dodatkowej presji. Gdybym o tym myślał, nie przyniosłoby to dobrych skutków – przyznał główny szkoleniowiec reprezentacji.

Przykrą sytuację z Bischofshofen skomentował Timi Zajc. – Zaraz przed startem suwak na lewym rękawie złamał się. Nie byłem w stanie go zasunąć do końca. Kontroler powiedział mi, że będę mógł skoczyć tylko wówczas, gdy to naprawię. Można to było zrobić wyłącznie za pomocą taśmy klejącej. Zupełnie mnie to zdekoncentrowało. Zamiast myśleć o skoku, skupiłem się na zamku błyskawicznym. Moje nogi drżały w trakcie najazdu na próg. Bardzo się rozczarowałem, bo mierzyłem w dobry wynik podczas całego turnieju – skwitował 20. zawodnik 67. TCS.

Oprócz Tilena Bartola, Timiego Zajca i Anze Laniska, do Włoch udadzą się również Anze Semenic, Jernej Damjan oraz Peter Prevc, który dostał okazję do zrehabilitowania się za złe występy w niemieckiej części TCS.

Zmiany również nastąpiły w kadrze Norwegów. Najlepszym zawodnikiem czwartego periodu sezonu 2018/2019 został Marius Lindvik, dzięki czemu ponownie będzie miał okazję do walki o punkty Pucharu Świata. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na obiekcie Trampolino dal Ben nie ujrzymy Daniela Andre Tande, który ma skupić się na spokojnym treningu w kraju. Niewykluczone, iż w przypadku szybkiego powrotu do dobrej dyspozycji, ujrzymy 24-latka już w Zakopanem.

- Nie zdecydowaliśmy jeszcze, jak długo Tande pozostanie w domu. Wszystko zależy od tego, jakie postępy poczyni. Wraz z nami do Predazzo uda się Robin Pedersen. W ubiegłym tygodniu pokazał dobre skoki, szczególnie w Bischofshofen – przyznał szkoleniowiec Norwegów, Alexander Stoeckl.

Jak trener kadry skomentował dobre występy Mariusa Lindvika w Pucharze Kontynentalnym? – Marius zapewnił dodatkowe miejsce w PŚ. Cieszymy się, że możemy ponownie wystawić siedmiu zawodników w trakcie całego periodu. Kontynuujemy naszą strategię – skoczek, który przyczynił się do powiększenia kwoty startowej otrzymuje dodatkowe miejsce. Z niecierpliwością czekam na rywalizację w przyszły weekend. Jestem przekonany, że będziemy rywalizować o najwyższe cele – podsumował Austriak.

Swoje składy awizowali również Włosi i Finowie. Trener Łukasz Kruczek desygnował do startu pięciu swoich podopiecznych. W dolinie Val di Fiemme zaprezentują się Alex Insam, Sebastian Colloredo, Davide i Giovanni Bresadola oraz Federico Cecon. Do tej pory na podium domowych zawodów stanęło tylko dwóch Włochów – stało się to 16 lutego 1990 roku, gdy triumfował Roberto Cecon. Trzecią lokatę zajął wówczas Virginio Lunardi, a czwarte miejsce przypadło w udziale Ivo Pertile. Podczas zbliżającego się weekendu ten wyczyn będzie dla podopiecznych polskiego szkoleniowca niemal niemożliwy do osiągnięcia, lecz reprezentanci Italii z pewnością będą chcieli powalczyć o zdobycie punktów do klasyfikacji generalnej PŚ. Trener Finów, Lauri Hakola, do Włoch zabierze trzech kadrowiczów. Będą to Antti Aalto, Eetu Nousiainen i Andreas Alamommo.

Skład Słowenii na PŚ w Predazzo:

- Timi Zajc (12. miejsce w PŚ 2018/19);

- Anze Lanisek (27. miejsce w PŚ 2018/19);

- Jernej Damjan (35. miejsce w PŚ 2018/19);

- Peter Prevc (35. miejsce w PŚ 2018/19);

- Anze Semenic (42. miejsce w PŚ 2018/19);

- Tilen Bartol.

Skład Norwegii na PŚ w Predazzo:

- Johann Andre Forfang (6. miejsce w PŚ 2018/19);

- Robert Johansson (10. miejsce w PŚ 2018/19);

- Andreas Stjernen (18. miejsce w PŚ 2018/19).

- Halvor Egner Granerud (20. miejsce w PŚ 2018/19);

- Anders Fannemel (24. miejsce w PŚ 2018/19);

- Marius Lindvik (41. miejsce w PŚ 2018/19);

- Robin Pedersen (47. miejsce w PŚ 2018/19).

Skład Włoch na PŚ w Predazzo:

- Alex Insam (54. miejsce w PŚ 2018/19);

- Davide Bresadola;

- Giovanni Bresadola;

- Federico Cecon;

- Sebastian Colloredo.

Skład Finlandii na PŚ w Predazzo:

- Antti Aalto (16. miejsce w PŚ 2018/19);

- Andreas Alamommo;

- Eetu Nousiainen.

PROGRAM ZAWODÓW:

Piątek, 11.01.2019
11:00 - Odprawa techniczna
16:00 - Oficjalny trening
18:00 - Kwalifikacje

Sobota, 12.01.2019
15:00 - Seria próbna
16:00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 13.01.2019
16:00 - Kwalifikacje
17:00 - Pierwsza seria konkursowa

Piotr Bąk, źródło: delo.si/skiforbundet.no/fisi.org/hiihtolihto.fi

oglądalność: (8543) komentarze: (55)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Raptor202 doświadczony
  @Vishnu @Vishnu

  Nie ma prawa startu w PŚ.

 • Vishnu bywalec

  A gdzie Zeno di Lenardo ?

 • unnameduser stały bywalec
  @skortom76 @dar06

  A to nie Kuttin odbudował Mateję?

 • JojuKobayashiFan początkujący

  Pewnie się powtarzam ale Horngacher powinien to samo zrobić ze Stochem. Nie ma sensu żeby doświadczony i utytułowany skoczek był tak ośmieszany przez Joju.

  Także te 2 tygodnie Stoch powinien spokojnie potrenować i poczekać aż nasz mistrz złapie wreszcie zadyszkę.

 • pawelf1 profesor
  @skortom76 @skortom76

  Ty się nie "bój" o Kruczka . Ten gościu jest kuty na cztery nogi .:) Już sobie załatwił papiery oficjalnego delagata technicznego Fis na zawody . Czy jakoś tak to się nazywa . Pzn go wysłał na szkolenia. Nie zdiwił by się jak by jakąś fuchę w Fisie załapał . Jak nie teraz to w przyszłości:)

 • tupoprawnyoptymista stały bywalec
  @skortom76 @dar06

  Austriacy podobno codziennie dzwonią do Kruczka, pytając czy po sezonie będzie wolny.

 • dar06 doświadczony
  @skortom76 @skortom76

  Do Austrii bym Kruczka widział aby odbudował Gregora i ich Kadrę
  Bo Kuttin rozwalił całą potęgę Austriacką i najlepszego skoczka Gregora
  było wiadomo jaki z niego fachowiec z Małysza zrobił przeciętniacha a pozostali Polacy
  za jego nie istnieli
  To dziwne było ze strony Austriackiej zadudnić takiego pseudo trenera
  to teraz jest obawia ze drugi ich trener Horngacher okaże się takim samym co Kuttin

 • skortom76 stały bywalec

  Ciekawe jak wyjdą Kruczkowi mistrzostwa wszechświata, w sumie wielkiej rewolucji nie zrobił a jeszcze zgasił Insama. Jeżeli Włosi go zwolnią po tym sezonie to może mieć problem z kasą, chyba, że Chińczycy gdzieś go wkleją.

 • mc150193 weteran
  @mkarcz21 @fankapilcha

  Na pewno radzą sobie gorzej od niższych zawodników jak nie mają formy.

 • anonim
  @FankaPilcha @mc150193

  Watts nie Whats, ile razy można powtarzać ten sam błąd.

 • dar06 doświadczony
  @dar06 @Adastm

  Nie wiem co ty oglądasz ale na pewno nie skoki
  Colloredo stał na podium he powiem ze to był krasnoludek a w zadnym wypadku Colloredo
  a Bresadola w PS ma łącznie 108 pkt od sezonu 2010

  Tak jak nie jest twórca sukcesów Kruczek który stworzył drużynę
  a twój trenerek jakoś nie może przez te lata nawet występami w PS przegonić rezultat
  Kruczka a wynosi 280 pkt w jednym starcie

 • tupoprawnyoptymista stały bywalec
  @Kolos @kolos

  Nie skoczków, tylko ich namiastek, jakiś żałosnych buloklepów. Jak to jest dla ciebie promocja dyscypliny, to nawet nie dyskutuję dalej. Znasz twierdzenie JAKOŚĆ nie ILOŚĆ? Prześpij się z nim, to przestaniesz bredzić.

 • Kolos profesor
  @Kolos @TuPoprawnyOptymista

  Nie wiem, po co to kupienie. Na pewno brak skoczków w PŚ dobrze nie wpływa na jakość skoków. Więcej skoczków, więcej szans.

 • dejw profesor
  @skokowy123 @Brzozowy

  U Słoweńców ten stan umysłu to trwa już dłużej :) To jest niepojęte, że oni w tak mistrzowski sposób kompletnie nie wykorzystują swojego ogromnego potencjału juniorskiego i nie są w ogóle w stanie zbudować liczącej się w PN drużyny. W tym sezonie to w ogóle wszystko wskazuje na to, że nie zmieszczą się nawet w 5ce, a to już by rozbiło bank żenady.

 • tupoprawnyoptymista stały bywalec
  @Kolos @kolos

  Dokładnie, przydałoby się wtedy dwóch kolejnych skoczków z Włoch na ostatnich miejscach. To bardzo dobry pomysł i może pozytywnie wpłynąć na rozwój dyscypliny skoków narciarskich. Masz jeszcze jakieś ciekawe pomysły dla FIS? Może +1 miejsce w ramach krajówki dla miejscowego piekarza?

 • Raptor202 doświadczony
  @Vryysas @Domin10

  Kastelika bez sensu. Raz ktoś by go skrytykował, to znowu by się obraził i przestał trenować.

 • pi0ter bywalec
  @skokowy123 @Skokowy123

  Tak jak napisałem, rozmawiałem z nim. Tak więc mogę powiedzieć że informacja własna

 • Brzozowy stały bywalec
  @skokowy123 @Skokowy123

  Słoweńcy ostatnio to w ogóle jest jakiś stan umysłu.

  Kto nowy przychodzi do PŚ to okazuje się najlepszy lub prawie najlepszy z całej kadry.
  Jak Demon w Ruce, Peter w Engelbergu czy ostatnio Lanisek w Innsbrucku.

  Dlatego niespecjalnie będę zaskoczony jeśli Bartol wykręci w Val di Fiemme najlepszy wynik wśród Słoweńców.
  A poprzeczka nie jest przecież zawieszona jakoś szczególnie wysoko ;)

 • Lestek weteran
  @dar06 @W_S

  Akurat Colloredo stał na podium PŚ ;) Po konkursie mieszanym (Lillehammer, 2012), ale zawsze ;)

 • skokowy123 profesor

  Bartol może zapunktować już w ten weekend.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).