Podróż polskich skoczków do Predazzo z problemami

 • 2019-01-11 23:25

Stefan Hula, Jakub Wolny i Maciej Kot podczas dzisiejszych kwalifikacji w Predazzo nie zdołali osiągnąć punktu konstrukcyjnego obiektu Trampolino dal Ben, jednak nie przeszkodziło im to w pewnym awansie do jutrzejszego konkursu indywidualnego. Jak się okazało, po drodze do Doliny Płomieni reprezentanci Polski wraz ze sztabem szkoleniowym napotkali pewne problemy logistyczne.

Stefan HulaStefan Hula
Maciej KotMaciej Kot

Stefan Hula (29. miejsce, 118,5 metra):

- O tym, że pierwszy raz skaczę podczas PŚ w Predazzo, przypomniałem sobie podczas wywiadu do telewizji. Tutaj mamy trochę skoki w stylu retro, szczególnie jeśli chodzi o rozbieg. Dzisiaj na dojeździe do progu było lepiej z każdą próbą, podobnie z aspektami technicznymi. Trzeba walczyć o te dobre skoki. Staram się realizować polecenia trenera, konsekwentnie przenosić na swoje skoki. Wiadomo jednak, że nie jest to proste i nie da się tego zrobić ot tak.

- Dzisiaj miałem poprawić pewne sprawy związane z techniką, nad którymi nie będę się rozdrabniał. W pierwszym skoku popełniłem błąd, który trzeba było wyeliminować. Starałem się to zrobić, nawet aż do przesady. Kwalifikacyjna próba była już nieco lepsza. Ze skoku na skok pojawiało się coraz więcej pozytywów.

- Miniony Turniej Czterech Skoczni był męczący, lecz to inny rodzaj zmęczenia, niż przed rokiem. Wówczas zmagania układały się świetnie. Skakałem nieco częściej i musiałem być ciągle skoncentrowany w 100%. Oczywiście, teraz również musiałem się koncentrować, ale Turniej był ciężki ze względu na to, że nie szedł po mojej myśli. To nie jest prosta sytuacja, gdy nie wszystko wychodzi tak, jak się chce.

Maciej Kot (42. miejsce, 110 metrów):

- Moje skoki nie są optymalne. Cały czas nad nimi pracuję, dlatego ciężko spodziewać się, że będą stabilne w przypadku, gdy ciągle coś chcemy poprawić. Ogólnie dzień mogę zaliczyć na plus. Poszczególne próby nieco się od siebie różniły. Widać efekty mojej pracy. Mam dobre czucie. Wiem, co działo się na progu i na dojeździe. Pomaga to w porozumieniu się w trenerem i w obraniu dalszego kierunku. Plan, który obrałem na skok kwalifikacyjny miał przynieść lepszy efekt. Co prawda nie zrealizowałem go idealnie, lecz chyba nie w tym kierunku powinienem podążać. Wszystko to kwestia odpowiedniej analizy z trenerem. Wiemy, do czego mamy dojść, lecz prowadzą do tego różne drogi. Ostatecznie wszystko zależy od zawodnika. Najważniejsze jest to, że jutro czekają mnie kolejne skoki. Mam nadzieję, że trzy, bo moja dyspozycja na to pozwala. Trzeba o to walczyć.

- W tym momencie najistotniejszy jest dla mnie sam początek odbicia, pierwszy ruch. Bardzo trudno to, że tak powiem, "odnaleźć". Całe odbicie trwa około 0,2 sekundy. Jeśli to podzielimy na etapy, by znaleźć sam początek, to robi się naprawdę ciasno z czasem. Nie jest to łatwe, lecz ze skoku na skok powtarzam pewne schematy. W tym pomagają odpowiednie ćwiczenia, imitacje. Dążę do tego, by rozpoczęcie odbicia było jak najlepsze.

- Mamy wspólną wizję, jeśli chodzi o poprawę mojego lotu. Początek sezonu był trudny, bo wtedy straciłem odpowiednie czucie. Moje odczucie były zupełnie inne, niż trenerów. Od Engelbergu lot bardzo się poprawił. Skrzywienie nie było widoczne, lecz prosta sylwetka to nie wszystko. Jeśli wróciłbym do moich najlepszych skoków, to przekrzywienie zawsze było. Wystarczy popatrzeć na Ryoyu Kobayashiego. Po wyjściu z progu również często go wykrzywia, a mimo to jest w stanie wygrywać. To nie jest przeszkoda. Bardziej liczy się prędkość lotu. Delikatne skręcenie niekiedy może nawet pomóc. Ważne wówczas jest, by szybko wrócić do optymalnej pozycji, trzymając narty prosto i płasko. To stanowiło problem na początku sezonu. Praca wciąż trwa, ale w tym momencie można skupić się na innych rzeczach. Przy dobrym odbiciu istnieje możliwość walki o fajne rezultaty.

- W Predazzo jest bardzo fajnie. W trakcie Turnieju Czterech Skoczni na każdym obiekcie dostawaliśmy się na szczyt w nietypowy sposób – windą czy kolejką, które powodowały, że należało wyjść na skok sporo wcześniej. Można to nazwać atrakcją turystyczną, która niekoniecznie pomaga. Tutaj mamy "oldschoolowy" wyciąg krzesełkowy, który bardzo szybko wywozi nas na górę. Każdy wychodzi wtedy, kiedy chce – nie trzeba zaglądać, kiedy winda jedzie w dół. Do tego lodowy, naturalny rozbieg, jeden z niewielu w kalendarzu PŚ. To nie jest nowość, a raczej powrót do przeszłości. Na początku, po wielu skokach oddanych w torach sztucznie mrożonych, miałem dziwne odczucia. Pomimo to uważam, że to dobrze, iż czasami wracają skocznie nieco starsze, z innym profilem czy też naturalnymi torami. Przypominają się czasy dzieciństwa, gdy nikt nie myślał nawet o tym, by skakać w tak ładnych torach, wycinanych przez maszyny. Kiedyś układało się deski, które następnie zasypywało się śniegiem. Poprawiało się je następnie prostymi narzędziami jak np. siekiera lub łopatki. To miało swój klimat. Czasem warto wrócić do prostych rozwiązań, które się sprawdzają.

Jakub Wolny (31. miejsce, 117,5 metra):

- Wspomnienia z tego miejsca są dla mnie naprawdę przyjemne (Wolny zdobył w Predazzo indywidualne oraz drużynowe mistrzostwo świata juniorów w 2014 roku – przyp. red.). Miło było tu wrócić i oddawać dziś skoki. Szkoda, że nie nawiązałem nimi do wydarzeń z przeszłości. Nieco się dzisiaj męczyłem. Pozycja najazdowa była daleka od tej, jaką bym sobie życzył. Praktycznie w każdym skoku była inna, co stanowiło dziś największy problem. Przez to moje skoki na progu pod względem technicznym nie wyglądały tak, jak powinny.

- Skocznie wyglądają identycznie, jak 5 lat temu. Nie ma tutaj sztucznego najazdu, co jest fajne.

- Presja podczas Turnieju Czterech Skoczni mi nie towarzyszyła. To były dla mnie standardowe zawody, jednak rozgrywane nieco częściej, niż zwykle. Muszę podejść do kolejnego, jutrzejszego konkursu ze spokojem. Trzeba skoncentrować się na swoich celach, wtedy będzie ok.

23-latek skacze od niedawna w nowym kombinezonie. Czy skoczkowie potrzebują czasu na adaptację do nowego stroju, czy od pierwszego skoku nie stanowi on żadnych przeszkód? – Jeżeli kombinezon jest dobry, czuje się to od razu. Odczucia mogą być nieco inne, ale zależne są od tego, w jaki sposób uszyty jest nowy strój. Wszystkie kombinezony, które posiadamy, są bardzo dobre.

W czwartek, czyli dzień, w który planowo reprezentacja Polski miała dotrzeć do Włoch, okazało się, że nastąpiły pewne perturbacje związane z organizacją transportu. - Okazało się, że nasz lot do Wiednia został nieco przesunięty. Gdybyśmy mieli lecieć planowo, nie zdążylibyśmy przesiąść się do kolejnego samolotu, który miał lądować w Innsbrucku. Ostatecznie, udaliśmy się z Krakowa do Monachium, a stamtąd do Werony. Bilety udało się załatwić w pół godziny. Dotarliśmy na miejsce dopiero po godzinie 23 – przyznał bielszczanin.

Korespondencja z Predazzo, Dominik Formela


Piotr Bąk, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4733) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • zimowy_komentator profesor
  @tupoprawnyoptymista @TuPoprawnyOptymista

  700 ? Czyli dokładnie tyle ile wynosi kurs na Wolnego, że wygra dzisiejszy konkurs :)

 • Ravv weteran
  @tupoprawnyoptymista @TuPoprawnyOptymista

  Planowo, czyli zgodnie z planem zakładającym lot do Wiednia. Naprawdę, bardzo skomplikowane...

 • tupoprawnyoptymista stały bywalec

  "Okazało się, że nasz lot do Wiednia został nieco przesunięty. Gdybyśmy mieli lecieć planowo, nie zdążylibyśmy przesiąść się do kolejnego samolotu, który miał lądować w Innsbrucku" - rozumie ktoś ten bełkot? Gdyby mieli leciec planowo, to by nie zdążyli (LOL), ale samolot był opóźniony i wzieli inny. Poziom logiki w tej wypowiedzi wynosi -700.

 • gosposia weteran
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Masz trzy ręce?

 • Major_Kuprich profesor
  @Major_Kuprich @Kocurello1

  Dam sobie rękę uciąć, że dopisek o PŚ powstał po moim komentarzu.

 • Jannush profesor
  Kot filozof

  Ładny elaborat palnął. :)

 • Kocurello1 doświadczony
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  No właśnie przed MŚ. A Stefan wyraźnie zaznaczył, że chodzi mu o PŚ.

 • Major_Kuprich profesor
  Przecież Hula

  Skakał podczas MŚ w Predazzo 2013 na treningach.

  https://www.skijumping.pl/wiadomosci/15960/MS-w-Val-di-Fiemme-Fettner-Morgenstern-i-Stoch-najlepsi-na-treningach/

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).