Polski akcent w amerykańskiej kadrze na MŚ w Seefeld - "Inspiracją był Adam Małysz"

 • 2019-02-07 23:04

Sztab trenerski reprezentacji Stanów Zjednoczonych zdecydował się wystawić podczas Mistrzostw Świata w Seefeld zespół w konkursie drużynowym. W obliczu problemów kadrowych sklecenie czwórki skoczków nie było jednak rzeczą prostą. Michael Glasder dopiero wraca na skocznię po problemach zdrowotnych, a William Roads zrobił sobie przerwę od skoków. W tej sytuacji do znanych z występów w Pucharze Świata Kevina Bicknera i Caseya Larsona dołączy Andrew Urlaub oraz, mający polskie korzenie, Patrick Gasienica.

Patrick pochodzi z wyjątkowo usportowionej i mocno związanej ze skokami podhalańskiej rodziny, której część wyemigrowała w poszukiwania szczęścia za wielką wodą. Urodził się w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych. Ojciec kontynuował za oceanem rozpoczętą w Polsce karierę skoczka i pasją do nart zaraził swojego syna. Swoje trzy grosze dorzucił, a jakże, Adam Małysz - Skoki narciarskie zacząłem uprawiać w wieku około 6-7 lat - opowiada młody skoczek - To sport od pokoleń obecny w mojej rodzinie. Mój dziadek był skoczkiem, tata był skoczkiem, wujek skakał na nartach. Od kiedy tylko pamiętam podziwiałem mojego ojca w locie i chciałem robić to samo co on. Ale ogromną inspirację stanowił dla mnie również Adam Małysz. Patrzyłem na niego z prawdziwym podziwem i marzyłem, by kiedyś skakać tak pięknie jak on - przyznaje młody zawodnik, który zdjęciem zrobionym niegdyś z polskim superskoczkiem podzielił się w ostatnich dniach na jednym z portali społecznościowych.

Ojciec Patricka, Albert Gasienica, do dziś nie potrafi się rozstać ze skocznią i startuje w zawodach weteranów. W całej swojej karierze zawodniczej zdobył jednak tylko jeden punkt Pucharu Kontynentalnego. Ambicje jego syna, który jak dotąd w "Kontynentalu" najwyżej uplasował się na 41 miejscu, sięgają znacznie wyżej. - Stawiam sobie wysokie cele. Chcę w przyszłości startować w Pucharze Świata i zdobywać w nim punkty. Widzę to, że stale się rozwijam i robię postępy, co jest efektem naprawdę ciężkiej pracy. Oczywiście najwyżej na liście moich celów, do których będę dążył, są igrzyska olimpijskie. Nie może być inaczej. Co do założeń na najbliższe tygodnie to liczę na dobry start w Seefeld i pobicie mojego rekordu życiowego, który wynosi 138 metrów. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie poprawię go podczas imprezy w Austrii, ale mam nadzieję zakończyć ten sezon startem w Planicy i tam powalczyć o życiową odległość.W tym sezonie zimowym Gasienica zajął 9 i 12 miejsce podczas zawodów FIS Cup w Park City. W czołowej trzydziestce "trzecioligowych" zmagań znalazł się także przed kilkoma tygodniami w Planicy. W krótkim czasie przeskoczył poziomem kilku swoich kolegów aspirujących do reprezentowania USA, co nie umknęło uwadze amerykańskich szkoleniowców - Oczywiście powołanie na mistrzostwa w Seefeld było dla mnie niespodzianką. Cieszę się, że trenerzy dostrzegli moją ciężką pracę. Gdzieś tam z tyłu głowy tliła się nadzieja, ale starałem się o tym za dużo nie myśleć, tylko robić swoje. Jestem bardzo wdzięczny za otrzymaną szansę reprezentowania mojego kraju na tak ważnej imprezie - cieszy się syn polskich emigrantów.

Daleki kraj w Europie Środkowej będący ojczyzną rodziców nie jest Patrickowi bynajmniej obcy - Moi rodzice pochodzą z Zakopanego. W mojej rodzinie wszyscy mówią po polsku. Ja dużo rozumiem, gorzej jest z prowadzeniem rozmowy. Pracuję jednak nad tym, chcę w dobrym stopniu opanować polski język. Z Polską cały czas mam kontakt, moi dziadkowie nadal mieszkają w Zakopanem, a ja dwa lata temu spędziłem tam kilka miesięcy. Mogę powiedzieć, że kocham Polskę - zakończył reprezentant USA na mistrzostwa w Seefeld.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8681) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @Domin10 @Domin10

  Urlaub i Gasienica są lepsi od Deana po prostu.

 • Shoutaro bywalec
  @Maradona

  Patrick też występuje jako Gasienica-Mracielnik w niektórych źródłach, np. tutaj (ósme miejsce wśród mężczyzn):
  https://www.usanordic.org/wp-content/uploads/2018/07/HS100-US-Ski-Jumping-Nordic-Combined-Championship-Ski-Jumping-Results.pdf

  Więc podejrzewam, że tak brzmi jego pełne nazwisko, a "Patrick Gasienica" to takie skrócenie na potrzeby FISu. Choć możliwe też, że zmienił sobie nazwisko urzędowo (podejrzewam, że egzystowanie w anglojęzycznym kraju pod nazwiskiem Gąsienica-Mracielnik musi być trudne).

 • OjciecMarek weteran
  @skortom76 @pawelf1

  No decydują, ale Związek Narciarski już nie wcisnął w usta trenerowi, że weźmie tylko dwie zawodniczki, bo co do pozostałych, to boi się o ich bezpieczeństwo. To samo bezpieczeństwo, które nie przeszkadzało im startować na MŚJ w Lahti. To samo bezpieczeństwo, o które nie obawiał się sam Bachleda, gdy startował na MŚ 2001 w sezonie, w którym tylko raz przeszedł przez kwalifikacje, a i punktów PK nie zdobywał zbyt często...

  A co do Kruczka, to ewentualne wystawienie/niewystawienie drużyny przez związek będzie pochodną jego szkoleniowych dokonań. Że tekst o jajach trenera to pewien skrót myślowy? Oczywiście, ale całkiem uzasadniony.

 • pawelf1 profesor
  @skortom76 @skortom76

  Zwykle to związek decyduje czy wystawia drużynę . To tak jakby powiedzieć ,że to Bachleda zdecyduje czy wystawimy drużynę dziewczyn na MŚ :):):) Nie zaszkodzi czasami pomyśleć :)

 • skortom76 weteran

  Ciekawe, czy Kruczkowi starczy jaj by wystawić ekipę w drużynówce, w końcu Kazachowie nie byliby ostatni. Ale myślę, że nie ma odwagi pochwalić się swoimi osiągnięciami włoskiej przygody. Wcześniej włoskie skoki były blisko dna, za Kruczka zaczęli pukać w dno od spodu...

 • jma profesor
  @Tomeson @poleprostokata

  Tak tak. Albo piwko albo skoki :)

 • skajler doświadczony

  tylko się skompromisuje

 • poleprostokata początkujący
  @Tomeson @Tomeson

  Piłem z AJ'em piwo na jakichś wrześniowych zawodach w Fox River to mówił, że zawiesił narty na kołek bo trudno mu było dietę trzymać. Sympatyczny gość. Tak, wiem jak absurdalnie mój komentarz brzmi, ale jak zobaczyłem AJ Brown w komentach to mi zaczęło świtać w głowie i taką podnietę złapałem, że aż się zarejestrowałem, by się pochwalić :D

 • TomekNS doświadczony

  Fajnie:) Oby pokazał klasę. moze w nastepnym roku zobaczymy go w zakopanem :)

 • bxi doświadczony
  Sympatyczny chłopak

  Będzie komu kibicować po za Polakami.

 • dar06 doświadczony

  walka aby nie być ostatnim w zawodach ,to jest prawdziwe obliczę tej potęgi

 • gosposia weteran
  Rhoads

  Żeby się nie okazało, że zrobił sobie przerwę 30-letnią i wystartuje dopiero w mistrzostwach weteranów w roku 2048.

 • Domin10 weteran

  Swoją drogą dziwna sprawa ze nie wystawili Deana

 • Ravv weteran
  @sosik333 @sosik333

  Urlaub jest raczej lepszy. Z Gąsienicy chyba nic nie będzie, chociaż życzę mu jak najlepiej.

 • Domin10 weteran
  Świetna informacja

  Bardzo fajnie że Amerykanie wystawią drużynę i to jeszcze z skoczkiem o Polskich korzeniach.

 • sosik333 doświadczony

  No proszę - a ja myślałem, że to jakaś nadzwyczajna zbieżność nazwisk.
  Gąsienica to obecnie faktycznie najlepszy skoczek w USA zaraz po Larsonie i Bicknerze (który mam nadzieje odpuścił Lahti i szlifuje formę na MŚ, bo jest tragedia).

 • Baciar stały bywalec
  -

  Kadry A i B - oczywiście USA

 • Baciar stały bywalec
  -

  Możesz Oreo czy i Ci inni popatrzyć jak skaczą z zaplecza kadry A a później komentować sprawy

 • Baciar stały bywalec
  @Tomeson @Oreo

  AJ Brown będzie na CoC-u w Zakopanem Teraz zaczął od nowa treningi

 • Tomeson profesor
  @Tomeson @Oreo

  Serio? W ogóle nie wiedziałem o tym, przynajmniej nic tutaj o tym nie pisali.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).