Wąsek wraca do Pucharu Świata

 • 2019-03-05 17:41

Polski Związek Narciarski potwierdził informacje Przeglądu Sportowego, iż trener Stefan Horngacher wybrał sześciu zawodników, którzy rozpoczną rywalizację w trzeciej edycji Raw Air. Do piątki reprezentującej nasz kraj podczas mistrzostw świata w Seefeld dołączy Paweł Wąsek. Norweski turniej, składający się z dziesięciu dni zmagań w czterech miejscowościach, rozpocznie się już w piątek. W trakcie jego trwania niewykluczone są zmiany w szeregach Biało-Czerwonych.

Maciej KotMaciej Kot

Dla szóstego skoczka tegorocznych mistrzostw świata juniorów będzie to pierwsze starcie z najbardziej wymagającym turniejem w cyklu Pucharu Świata. Do klasyfikacji generalnej Raw Air zaliczanych jest szesnaście skoków, na które składają się kwalifikacje (zwane prologami), a także próby z zawodów indywidualnych i drużynowych. Dziesięciodniowa rywalizacja odbędzie się na obiektach w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund. Tej zimy Wąsek brał udział w zawodach najwyższej rangi w Wiśle, Zakopanem, Oberstdorfie i Lahti. Po pierwsze punkty w karierze sięgnął 20 stycznia na Wielkiej Krokwi, gdzie finiszował 27. Niespełna dwa tygodnie temu uzyskał najlepszy wynik na poziomie drugoligowym, wskakując na drugi stopień podium zmagań w Brotterode.

Taki ruch trenera Stefana Horngachera oznacza, iż na Holmenkollen zabraknie Macieja Kota, który wskutek braku powołania na mistrzostwa świata został oddelegowany do grupy trenera Macieja Maciusiaka, walczącej o punkty Pucharu Kontynentalnego. Tam Kot zajmował kolejno 23., 16., 39. i 9. miejsce. Wąskowi w stolicy Norwegii towarzyszyć będą Stefan Hula, Jakub Wolny, Kamil Stoch, Piotr Żyła, a także mistrz świata ze skoczni normalnej - Dawid Kubacki. Nasz zespół do Skandynawii wyleci w czwartek. Niewykluczone, że po konkursach w Oslo dojdzie do zmiany w składzie.

Skład Polski na Raw Air 2019:

- Kamil Stoch (2. miejsce w PŚ 2018/19);

- Piotr Żyła (4. miejsce w PŚ 2018/19);

- Dawid Kubacki (5. miejsce w PŚ 2018/19);

- Jakub Wolny (24. miejsce w PŚ 2018/19);

- Stefan Hula (38. miejsce w PŚ 2018/19);

- Paweł Wąsek (67. miejsce w PŚ 2018/19).

Program Raw Air 2019:

Oslo (HS134):

Piątek, 08.03.2019

13:00 - Odprawa techniczna

17:00 - Oficjalny trening

19:30 - Prolog (kwalifikacje)

Sobota, 09.03.2019

13:30 - Seria próbna

14:30 - Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 10.03.2019

13:20 - Seria próbna

14:30 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego

Lillehammer (HS140):

Poniedziałek, 11.03.2019

14:00 - Odprawa techniczna

15:30 - Oficjalny trening

17:30 - Prolog (kwalifikacje)

Wtorek, 12.03.2019

16:00 - Seria próbna

17:00 - Pierwsza seria konkursowa

Trondheim (HS140):

Środa, 13.03.2019

13:05 - Odprawa techniczna

15:30 - Oficjalny trening

17:30 - Prolog (kwalifikacje)

Czwartek, 14.03.2019

16:00 - Seria próbna

17:00 - Pierwsza seria konkursowa

Vikersund (HS240):

Piątek, 15.03.2019

10:00 - Odprawa techniczna

15:30 - Oficjalny trening

17:30 - Prolog (kwalifikacje)

Sobota, 16.03.2019

15:45 - Seria próbna

17:00 - Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 17.03.2019

16:00 - Seria próbna

17:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego


Dominik Formela, źródło: PZN + Przegląd Sportowy
oglądalność: (16151) komentarze: (231)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • war3d bywalec

  Gdzie sens gdzie logika . Z całym szacunkiem dla Pawła ale Olek go niszczy w każdym pk a przecież wcale jeszcze nie stary tym bardziej na polskie standardy

 • Prymka początkujący
  Wymiana

  Jakby jakaś zmiana miała być to raczej Zniszczoł za Wolnego,albo Stękała za Stefanka.Wąsek powinien zostać do końca sezonu

 • ZKuba36 profesor
  @Karp @Karp

  Aby wyrównać poziom Polaków z poziomem Czechów? Źidek w kadrze B nie wystarcza?

 • kkkk weteran
  @Bad @zimowy_komentator

  Wyniki Huli, czy odbudowanie Kota i Kubackiego (po zapaści u Kruczka) są zasługą Maciusiaka. Żyła realizował wtedy plan treningowy od Jana Szturca.

 • Karpi początkujący
  ufff

  Myślałem że Wolnego nie będzie

 • zimowy_komentator profesor
  @Bad @Bad

  Hula zaczął skakać dobrze jeszcze za Kruczka. Pamiętam jak dziś jego 10 miejsce w Lillehamer i podniecającego się Szczęsnego, który gloryfikował osiągnięcie Stefana. A t dlatego, bo Stefan był jedynym Polakiem w TOP10 tego konkursu - reszta skoczków była hen hen daleko. Piotrek też buli za Kruczka nie klepał, Maciej Kot także zaczął dobrze skakać pod okiem Kruczka. Jedynie Kubacki uczynił znaczący postęp dopiero za Horngachera. No ale gdzie Zniszczoł, gdzie Murańka, gdzie skoczkowie z zaplecza? Tego brak.

 • Karp weteran
  @Bad @Bad

  A czemu maja skakac maksymalnie dwa lata i przed igrzyskami zakonczyć karierę?

 • Mati87 profesor
  @Bad @Bad

  Chyba trochę przesadziłeś. Aby dobrze się przygotowac do IO to kadra B musiałaby juz od nastepnego sezonu regularnie skakać i punktowac w PS co jest mało prawdopodobne. Pozostaje wierzyć, że Stoch i Żyła poskaczą do IO bo o Wolnego i Kubackiego jestem raczej spokojny (oby zdrowie dopisało a będzie dobrze).

 • Bad bywalec
  @Bad @Mati87

  3lata na przygotowanie grupy skoczków do ZIO w mojej ocenie jest wystarczająco dużo czasu.
  Mam inne zdanie na temat kontynuacji kariery przez skoczków kadry A. Stoch, Hula i Żyła w mojej ocenie poskaczą maksymalnie dwa lata.
  Trudno mi wyobrazić, żeby któryś z nich skakał do Pekinu. W Pekinie na chwilę obecną poskaczą Kubacki, Wolny, Wąsek, Zniszczoł, Stękała, Plich. Oczywiście to są to tylko moje przypuszczenia i do tego czasu napewno wiele się zmieni. Pojawią się nowe twarze i być może ktoś z kadry A będzie kontynuować karierę i odnosić sukcesy

 • Mati87 profesor
  @Bad @bigoszmakiem

  Ja pamiętam 2011 rok doskonale i mówiło sie wtedy, ze to już koniec polskich skoków. To nie jest bzdura tylko tak było. Może byli tacy optymiści co uważali inaczej ale to była mniejszość. Wygrane Stocha niczego nie oznaczały. Budziły optymizm ale bez przesady. Jakie znaczenie mają 2-3 wygrane konkursy PS? Niewielkie bo wystarczy spojrzeć na Macka Kota, który 2 razy wygrał a dalej jego kariera stanęła w miejscu. Wątpie by wtedy ze Stochem wiązano tak wielkie nadzieję by widzieć w nim drugiego Małysza. czas jednak pokazał, że dorównał ( a może nawet przebił) Adamowi osiągnięciami sportowymi.

 • Mati87 profesor
  @Bad @Bad

  Potencjał to nie wszystko. Wystarczy spojrzeć na naszą piłkę, gdzie mamy duży potencjał oraz piłkarzy grających w najlepszych europejskich klubach a na sukcesy repry to się nie przekłada.

  Oczywiście zaplecze jest ważne ale niei chodzi oto, żeby z góry skreślać naszą przyszłość w skokach bo teraz młodzi nie odnoszą sukcesów. Poczekajmy. U nas to działa inaczej niż w Niemczech czy Norwegii. U nas im starszy tym lepiej skacze a u nich im starszy tym gorsze wyniki uzyskuje.

  W Pekinie to ja widze obecną kadrę A (oby tylko chcieli skakać ale myślę, że te 3 sezony jeszcze ogarną) bo kadra B ma za mało czasu by któregos przygotowac do tak ważnej imprezy.

 • bigoszmakiem stały bywalec
  @Bad @Mati87

  Co za bzdura, "wszyscy uznali, że to koniec skoków w Polsce", podczas gdy po ogłoszeniu końca kariery, w Planicy nastąpiła nawet symboliczna zmiana warty, kiedy Stoch wygrał, a Małysz był trzeci - wszyscy z ogromnym optymizmem patrzyli w przyszłość, bo był godny następca.

 • Bad bywalec
  @Bad @Mati87

  Być może masz rację. Jednak ja jestem dość ostrożny i z dystansem patrzę w przyszłość.
  Oczywiście chciałbym żeby Polska pozostała w elicie, jednak chłodno kalkulując i porywnując potencjał z innymi nacjami nie wygląda to korzystnie.
  Jednak sport rządzi się swoimi prawami i być może w niedalekiej przyszłości będziemy zachwycać się sukcesami następców kadry A.
  Właśnie w Pekinie Ci o których mowa powinni walczyć o najwyższe trofea. Nowy trener powinien na tym najbardziej się skupić, nie zapominając o innych ważnych imprezach poprzedzających IO

 • Mati87 profesor
  @Bad @Bad

  A co to ma do tego o czym ja napisałem? Chodzi mi oto, że jak Małysz kończył karierę to też wszyscy uznali, że to koniec skoków w Polsce i większość nie chciała z nadzieją patrzeć w przyszłość bo uznała, że takiego skoczka jak Małysz już nie będzie i ciężko tym osobom było wytłumaczyć, że może być jeszcze pięknie bo pojawi sie ktoś inny.

  Teraz jest podobnie a nawet inaczej bo nikt z obecnej kadry A nie kończy jeszcze kariery a już słyszę, że koniec polskich skoków bo Horngaher odchodzi. A ja mam pytanie: czy to Horngaher zdobywał dla nas medale i trofea czy nasi skoczkowie, którzy nadal mają zamiar skakać? Po drugie, nawet jeśli obecnej kadrze A zostało 2 -3 lata skakania (np. do Pekinu i basta) to czemu skreślamy ich następców? Bo co? Bo teraz słabiej się prezentują? Dajmy im troche czasu a osiągną wyższy poziom. Jestem tego pewny.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Czytanie poraz setny o końcu skoków w Polsce robi się nudne

  Owszem mamy kadrę B w kryzysie, ale nie róbcie ze skoczków 22-24 letnich dziadków kończących karierę.
  Wolny, Zniszczoł, Stękała - jak najbardziej rokują. Jeden pojddyncze skoki oddaje na TOP3, drugi był 6 w kwali (zawalił konkurs, ale formę w Zakopanem miał wyższą niż taki Hula. U niego trzeba głowę ogarnąć), trzeci z niebytu potrafi zajmować miejsca w 10 PK, choć dużo czasu poświęca na pracę. Dodać do tego Wąska, Pilcha i jakoś to przeżyjemy :)

 • Bad bywalec
  @pawelf1 @pawelf1

  Uważam, że nadchodzący sezon może być znacznie słabszy od obecnego. Możemy podzielić los Norwegow

 • Bad bywalec
  @Bad @Mati87

  Małysz był osamotniony w walce o najwyższe cele. I od 2011 Polska zrobiła nieprawdopodobny postęp w skokach.
  Kamil wygrał prawie wszystko co jest do wygrania. Piotrek został medalistą MS, indywidualnie i drużynowo. Dawid również. Nawet Hula pod okiem Horngachera skakał zadziwiająco.
  Kadra się starzeje i w związku z tym jako kibic mam pewne wątpliwości co do przyszłości. W ciągu najbliższych dwóch lat powinniśmy mieć zamienników Stocha, Żyły i Huli. Dawid w mojej ocenie może jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczyć pozytywnie. Ma do tego odpowiednie argumenty.

 • pawelf1 profesor
  @pawelf1 @pawelf1

  * Doleżala..........

 • pawelf1 profesor
  Wygląda to na Doleżela

  Skoro odmówił pójścia do Niemiec za Horngacherem to ma to określony cel....... Teraz wszyscy czekają na to czy Horn dogada się z Niemcami co jak widać nie jest wcale takie proste:):):).........
  Tak czy siak nie będę z góry oceniał następcy tylko jego ewentualne wyniki a na to przyjdzie czas za parę - parenaście miesięcy.....

 • Mati87 profesor
  @Bad @Bad

  2011 - Adam Małysz kończy karierę - ile razy ja czytałem, że już wtedy nastapił koniec pewnej epoki i lepiej juz nie będzie :D

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).