Raw Air w Oslo: Triumf Johanssona, Kobayashi z Kryształową Kulą!

 • 2019-03-10 16:22

Robert Johansson został zwycięzcą niedzielnego konkursu Raw Air w Oslo (HS134). Lider turnieju triumfował po skokach na odległość 127 m i 129,5 m. Drugi był Stefan Kraft, a trzeci Peter Prevc. Kryształową Kulę zapewnił sobie piąty Ryoyu Kobayashi. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch był trzynasty. Punktowało czterech Biało-Czerwonych.

Robert JohanssonRobert Johansson

Po pierwszej serii prowadził Stefan Kraft. Austriak poszybował na 134 metr i wyprzedzał o 6,9 punktu Norwega Roberta Johanssona (127 m), zaś o 10,8 pkt. swojego rodaka, Daniela Hubera (132 m). Czwarty był Ryoyu Kobayashi (127 m), piąty Domen Prevc (129 m), a szósty - Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski uzyskał 125,5 metra i tracił trzy punkty do miejsca na podium.

Czołową dziesiątkę rundy uzupełnili Yukiya Sato (130 m), Peter Prevc (125,5 m), Philipp Aschenwald (127 m) oraz Timi Zajc (124,5 m).

Do finału awansowało czterech Polaków. Oprócz Stocha, sztuki tej dokonali czternasty Dawid Kubacki (123 m), szesnasty Piotr Żyła (124 m) oraz siedemnasty Jakub Wolny (127 m).

Stefan Hula po skoku na 112 metr zakończył zawody na trzydziestej szóstej pozycji. Czterdziesty drugi był Paweł Wąsek (106,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 15. belki startowej. Ostatnia dziesiątka zawodników oddawała swoje próby z 14. platformy.

W finale Robert Johansson udanie zaatakował skokiem na odległość 129,5 metra, dzięki czemu odniósł drugie pucharowe zwycięstwo w karierze. Norweg pokonał o 3,7 punktu Stefana Krafta (126 m). Na najniższy stopień podium wskoczył z ósmej pozycji Peter Prevc (129 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Philipp Aschenwald (130,5 m), Ryoyu Kobayashi (126 m) oraz Domen Prevc (123,5 m).

Na siódmej pozycji zawody zakończył Roman Koudelka (130 m). Ósmy był Yukiya Sato (126 m), dziewiąty Johann Andre Forfang (130 m), zaś dziesiąty - Markus Eisenbichler (132,5 m).

Po raz drugi w tym sezonie w czołowej dziesiątce konkursu nie znalazł się ani jeden reprezentant Polski. Najlepszym z Biało-Czerwonych okazał się trzynasty Kamil Stoch (117 m). Dziewiętnastą lokatę zajął Jakub Wolny (124 m), dwudziesty czwarty był Dawid Kubacki (115 m), zaś dwudziesty szósty - Piotr Żyła (113,5 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 15. platformy. Podobnie jak w I serii, ostatnia dziesiątka zawodników oddawała próby z 14. belki.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Robert Johansson (547,0 pkt.). umocnił się na prowadzeniu w turnieju Raw Air. Norweg wyprzedza Ryoyu Kobayashiego (518,9 pkt.) oraz Stefana Krafta (516,5 pkt.). Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch (463,8 pkt.) zajmuje jedenastą lokatę.

Niedziela przyniosła także finałowe rozstrzygnięcia w Pucharze Świata. Pierwszą Kryształową Kulę dla Japonii zapewnił Ryoyu Kobayashi (1665 pkt.), który o równe 500 punktów wyprzedza Kamila Stocha (1165 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Stefan Kraft (1097 pkt.), czwarty jest Piotr Żyła (968 pkt.), a piąty - Dawid Kubacki (841 pkt.).

Polacy utrzymali się na prowadzeniu w Pucharze Narodów. Biało-Czerwoni mają w dorobku 4869 punktów i wyprzedzają o 460 "oczek" drugich Niemców (4409 pkt.). Trzecie miejsce zajmują Japończycy (3753 pkt.).

Na poniedziałek zaplanowano prolog do wtorkowego konkursu w Lillehammer (HS140). Początek serii zaplanowano na 17:30. O 15:15 rozpocznie się z kolei sesja treningowa.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Raw Air >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (46687) komentarze: (637)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • iwo1333 bywalec
  @iwo1333 @Wojciechowski

  Z wyżej wymienionych, myślę że:
  1. Kasai
  2. Loitzl
  3. Wellinger
  4. Koch

 • Wojciechowski profesor
  @iwo1333 @Bernat__Sola

  O, dziękuję. Zatem tym bardziej podtrzymuję zdanie, że najlepszy w tym gronie jest Kasai.

 • Bernat__Sola profesor
  @iwo1333 @Wojciechowski

  Z zawodników z co najmniej 20 podiami PŚ liderami cyklu nie byli tylko Kasai, Wellinger, Koch i Loitzl.

 • firefly weteran

  W sumie tak sobie myślę, że trochę to znamienne, że Kamil zajął idealnie takie miejsce, jakie było potrzebne do zaklepania KK przez Ryoyu. Ani o punkcik w jedną czy drugą stronę. Idealne, soczyste, okrąglutkie 500 pkt.

  Zobaczymy jak będzie dzisiaj w Lillehammer, ale ja też zaczynam się skłaniać ku opinii, że formuła Horna się pomału wyczerpuje i potrzeba świeżego spojrzenia. Mieliśmy z nim fantastyczne sukcesy i nadal jest dobrze, ale te słabsze konkursy, upadek Kota, falująca forma Żyły, czy problemy Stocha trochę dają do myślenia.

 • Mati87 profesor
  @koronex1989 @koronex1989

  zgadzam się

 • koronex1989 doświadczony
  @koronex1989 @Mati87

  Oby tak było bo Hornschuh to mimo to kandydat, który chyba wprowadziłby jakieś inne metody treningowe aniżeli Doleżal.

 • Mati87 profesor
  @koronex1989 @koronex1989

  wg Rafała Kota głównym kandydatem jest Hornschuh a Doleżal to opcja nr 3. Zastanawiam się czy te pogłoski o Dolezalu to nie przypadkiem tylko wytwór mediów.

 • koronex1989 doświadczony

  No cóż formuła się wyczerpuje. Może być tak że mimo wszystko Horn odchodzi w dobrym momencie. Czyli dalej jest dobrze czy wręcz bardzo dobrze ale ilość słabszych w konkursów w przeciągu tego sezonu w porównaniu do 2 poprzednich jest większa.

  Dlatego tym bardziej nie podoba mi się kandydatura Doleżala na trenera. Bo ten facet będąc wcześniej u boku Austriaka będzie się opierał głównie na jego metodach, raczej nie wymyśli niczego nowego a tym samym nie będzie efektu nowej miotły. A tym samym jeśli skoczkom już powoli obrzydła formuła Hongachera to nawet zmieniając go na Doleżala to spodziewam się dalszej stagnacji. A jak jeszcze Czech nie będzie miał tak samo twardej ręki jak Austriak to tym większa bieda.

 • atomek81 doświadczony
  @skajler @Skajler

  Jak rozumiem, według Twojej teorii, Niemcy są na 6 miejscu? Ciekawe, bardzo ciekawe teorie. Troszkę otworzę Ci oczka: jesteś bardzo odosobniony ze swoimi teoriami.

  No chyba, że pisząc "takie są nasze sukcesy na obecną chwilę" masz na myśli tylko i wyłącznie ostatni weekend. Tylko, że w takim przypadku Twoje pisanie ma jeszcze mniej sensu...
  Już dzisiaj będzie inaczej, znaczy wszystko wróci do normy, a jutro znowu będziemy na podium!

  Swoją drogą, skoro Słoweńcy mają lepsze zaplecze i warunki i zaciąg ludzki, a ciągle jesteśmy przed nimi, to tym większy szacunek dla naszych skoczków, że ciągle są wstanie skakać ponad swoje możliwości :)

 • skajler doświadczony
  @iwo1333 @iwo1333

  Maciek Kocur

 • skajler doświadczony
  otworzę Wam nieco oczka

  w rywalizacji 4 nacji, które traktują skoki w miarę poważnie jesteśmy aktualnie na 5 miejscu, gdyby tylko Słoweńcy zainwestowali w lepszego trenera również i oni dysponując znacznie lepszym zapleczem, warunkami i zaciągiem ludzkim zostawili by nas w tyle

  takie są nasze sukcesy na obecną chwilę

 • Wojciechowski profesor
  @iwo1333 @iwo1333

  O ile mnie pamięć nie myli, liderem PŚ nie był nigdy... Noriaki Kasai. Jeśli tak, to chyba nie miał by konkurencji.

  To byłby numer, gdyby wygrał jakiś konkurs inauguracyjny i sięgnął po żółty plastron!

 • grzmiwuj doświadczony
  czekanie na ostatni gwizdek?

  Tak kiepsko to jeszcze w tym sezonie nie było. Nie chodzi mi nawet o wyniki, ale o atmosferę w drużynie. jestem bardzo ciekaw Lillehammer, ale po Oslo to nie zdziwię się, jeśli Polacy ani razu do końca sezonu nie staną na podium (wliczając drużynówki). Coś mi się wydaje, że te historie wokół Horngachera mocno namieszały i odbijają się na wynikach - choćby skoczkowie, Małysz i Tajner sto razy powtarzali, że jest inaczej. Zauważcie, że nigdzie w mediach nie ma nawet rozmowy z Horngacherem po Oslo. Jeśli w Lillehammer będzie równie źle, to chyba czeka nas czekanie na "ostatni gwizdek" i dokończenie tego sezonu. Szkoda by było.

 • iwo1333 bywalec

  Najlepszy skoczek który nigdy nie był liderem PŚ?

 • Tomek1982 doświadczony
  Super

  Bez sensu te skoki i wyniki. Johanson ma forme i chyba Kraft z Kobayashim go nie zmęcza

 • Wojtasek12 bywalec
  @Wojtasek12 @Introverder

  Zgadzam się, ale tu liczę jedną kule, bo dwie raczej jak i nawet jedna będzie trudno. Ale nawiązuje do tego, że jeszcze pare osiągnięć i będzie go można nazywać najlepszym skoczkiem w historii. Jednak zadyszke łapie... Ale jednak też zwrocilbym uwagę, że dla niektórych wiek to tylko liczba. Można miec i 35 a osiągi 25latka.No ale to gdybanie. Czas pokaże! I tak jest prawie najlepszy w historii :)

 • AndzejZ początkujący
  @bardzostarysceptyk @ZKuba36

  31 punktów (m. 16, 23, 26, 28). Najlepszy był Wolny.

 • Bernat__Sola profesor

  Nie mam Twittera, ale może pan Tomek Golik przegląda tę stronę: z obecnie skaczących jeszcze Hvala i Kraus czekają na podium ponad 4 lata. No i Funaki :P.

 • Bernat__Sola profesor
  Statystyki cz. 2

  Zwycięzcy kwalifikacji przy wcześniejszych zasadach (top10 prekwalifikowane) i Man of the Day (najlepszy zawodnik spoza top10):

  Wisła Q: Jewgienij Klimow, Wisła MOTD: Jewgienij Klimow
  Ruka 1 MOTD: Domen Prevc
  Ruka 2 Q: Stefan Kraft, Ruka 2 MOTD: Johann Andre Forfang
  Niżny Tagił 1 Q: Johann Andre Forfang, Niżny Tagił 1 MOTD: Johann Andre Forfang
  Niżny Tagił 2 Q: Kevin Bickner, Niżny Tagił 2 MOTD: Antti Aalto
  Engelberg 1 Q: Stefan Kraft, Engelberg 1 MOTD: Daniel Huber
  Engelberg 2 Q: Marius Lindvik, Engelberg 2 MOTD: Dawid Kubacki
  Oberstdorf Q (duża skocznia): Stefan Kraft, Oberstdorf MOTD (duża skocznia): Markus Eisenbichler
  Garmisch-Partenkirchen Q: Dawid Kubacki, Garmisch-Partenkirchen MOTD: Markus Eisenbichler
  Innsbruck Q: Roman Koudelka, Innsbruck MOTD: Stefan Kraft
  Bischofshofen Q: Halvor Egner Granerud, Bischofshofen MOTD: Dawid Kubacki
  Predazzo 1 Q: Roman Koudelka, Predazzo 1 MOTD: Roman Koudelka
  Predazzo 2 MOTD: David Siegel
  Zakopane Q: Timi Zajc, Zakopane MOTD: Yukiya Sato
  Sapporo 1 Q: Stefan Hula, Sapporo 1 MOTD: Roman Koudelka
  Sapporo 2 Q: Manuel Fettner, Sapporo 2 MOTD: Timi Zajc
  Oberstdorf 1 Q (loty): Timi Zajc, Oberstdorf 1 MOTD (loty): Timi Zajc
  Oberstdorf 2 Q (loty): Ryoyu Kobayashi, Oberstdorf 2 MOTD (loty): Ryoyu Kobayashi
  Oberstdorf 3 Q (loty): Daniel-Andre Tande, Oberstdorf 3 MOTD (loty): Jewgienij Klimow
  Lahti Q: Halvor Egner Granerud, Lahti MOTD: Halvor Egner Granerud
  Willingen 1 i 2 Q: Karl Geiger, Willingen 1 MOTD: Karl Geiger
  Willingen 2 MOTD: Markus Eisenbichler
  Oslo Q: Yukiya Sato, Oslo MOTD: Peter Prevc

  Zestawienie zawodników punktujących w każdym konkursie nie wymaga zmian.

 • Bernat__Sola profesor
  Statystyki cz. 1

  Walka o Kryształową Bulę:

  1. Sabirżan Muminow: 845
  2. Martti N?mme: 555
  3. Dienis Korniłow: 497
  4. Kevin Bickner: 470
  5. Michaił Nazarow: 459
  6. Casey Larson: 407
  7. Andreas Alamommo: 404
  8. Eetu Nousiainen/Roman Siergiejewicz Trofimow: 392
  10. Siergiej Tkaczenko: 374
  11. Andreas Schuler: 357
  12. Čestmír Kožíšek: 347
  13. Michaił Maksimoczkin: 313
  14. Maksim Siergiejew: 307
  15. Alex Insam: 269

  Puchar Neptyków (zawodów drużynowych nie wliczam):

  1. Rosja: 3841
  2. Finlandia: 1619
  3. Kazachstan: 1219
  4. Słowenia: 1133
  5. Japonia: 1072

  Zestawienie juniorów z prawem startu w PŚ nie wymaga zmian.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).