Raw Air w Vikersund: Słoweńcy triumfują, Polacy tuż za podium

 • 2019-03-16 18:45

Reprezentacja Słowenii wygrała sobotni konkurs drużynowy Raw Air na mamuciej skoczni w Vikersund (HS240). Zawodnicy Gorazda Bertoncelja pokonali zespoły Niemiec i Austrii. Polska zajęła czwarte miejsce.

16.03.2019 - Podium PŚ w Vikersund16.03.2019 - Podium PŚ w Vikersund
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowali się reprezentanci Słowenii. Anze Semenic (211,5 m), Peter Prevc (215 m), Domen Prevc (232 m) oraz Timi Zajc (218,5 m) wyprzedzali na półmetku drugich Niemców o 13,2 punktu. Trzecie miejsce, ze stratą 44,2 punktu do lidera, zajmowali Austriacy, a tuż za nimi plasowali się Japończycy i Norwegowie.

Polacy rozpoczęli konkurs bardzo udanie. Po locie Piotra Żyły na odległość 219,5 metra nasz zespół prowadził, a fotel lidera utrzymał Jakub Wolny, który pobił swój rekord życiowy (227,5 m). Po skoku Dawida Kubackiego na 205 metr spadliśmy jednak na drugą pozycję, a po próbie Kamila Stocha (202 m) - na szóste, ze stratą 9,6 pkt. do miejsca na podium.

Do finału awansowały także zespoły Szwajcarii i Rosji. Już na pierwszej rundzie udział w zawodach zakończyli Finowie oraz Czesi.

Oprócz Jakuba Wolnego, nowe rekordy życiowe ustanowili Maksim Siergiejew (168 m), Dominik Peter (192 m), Naoki Nakamura (200 m), Antti Aalto (224 m) oraz Ryoyu Kobayashi (241,5 m).

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 15. (gr. 1 i 4), 17. (gr. 2) i 14. (gr. 3) belki startowej.

W finale Słoweńcy nie dali sobie odebrać pierwszego pucharowego zwycięstwa w drużynie od ponad trzech lat. Anze Semenic (218,5 m), Peter Prevc (226,5 m), Domen Prevc (235,5 m) oraz Timi Zajc (219,5 m) triumfowali z przewagą 26,6 punktu nad drugimi Niemcami.

Biało-Czerwoni wrócili na trzecią pozycję po skoku Piotra Żyły (232 m) i utrzymywali ją po lotach Jakuba Wolnego (229,5 m - nowy rekord życiowy) oraz Dawida Kubackiego (217 m). Finałowy lot Kamila Stocha zepchnął jednak Polaków na czwartą lokatę, o 16,6 punktu za Austrią.

Na piątym miejscu zawody zakończyli Japończycy, przed Norwegami, Rosjanami i Szwajcarami.

W drugiej serii rekordy życiowe oprócz Jakuba Wolnego poprawili także Dominik Peter (201 m) i Naoki Nakamura (203,5 m).

Serię finałową przeprowadzono z 17. (gr. 1), 18. (gr. 2) oraz 16. (gr. 3 i 4) platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zawodów najlepszy okazał się Domen Prevc (232 m i 232,5 m) przed Stefanem Kraftem (233 m i 239,5 m) oraz Ryoyu Kobayashim (241,5 m i 237 m). Szósty był Piotr Żyła, jedenasty Jakub Wolny, piętnasty Dawid Kubacki, zaś dwudziesty piąty Kamil Stoch.

Stefan Kraft z dorobkiem 2015,4 punktu umocnił się na prowadzeniu w turnieju Raw Air. Austriak wyprzedza drugiego Ryoyu Kobayashiego (2006,9 pkt.) o 8,5 punktu. Trzecie miejsce zajmuje Robert Johansson (1920,0 pkt.). Szósty jest Dawid Kubacki (1790,7 pkt.), jedenasty Kamil Stoch (1749,8 pkt.), a dwunasty Jakub Wolny (1748,3 pkt.).

W Pucharze Narodów przewaga Polski (5289 pkt.) nad Niemcami (4919 pkt.) zmalała do 370 punktów. Trzecie miejsce utrzymali Japończycy (4195 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano wielki finał turnieju Raw Air z udziałem czterech reprezentantów Polski. Początek zawodów o 17:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz nieoficjalne indywidualne wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację Raw Air >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (55340) komentarze: (715)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wzrost_skoczkow_narciarskich bywalec
  Wzrost podiumowiczów

  SŁOWENIA
  P.Prevc 179cm
  D.Prevc 174cm
  Semenic 187cm
  Zajc 185cm
  NIEMCY
  Freitag 173cm
  Eisenbichler 170cm
  Geiger 183cm
  Schmid 180cm
  AUSTRIA
  Kraft 166cm
  Hayboeck 182cm
  Aschenwald 180cm
  D.Huber 180cm

 • mkarcz21 bywalec
  @Orzeu_Zwisly @Orzeu_Zwisly

  Przyznaję, że podczas oglądania konkursów myślami jestem przy Twojej klasyfikacji zwłaszcza po czyimś słabym skoku ("O, ten na bank zgarnie Zwisłego Orua") ;). Też początkowo uznałem Cię za zrzędę pokroju Majora czy Jannusha, ale szybko zmieniłem zdanie.
  Co do wczorajszego konkursu, główną nagrodę przyznałbym jednak polskiemu sztabowi trenerskiemu za ustawienie kolejności, zaś po nominacji dla Stocha (z bólem serca, ale nominacja należała się niejako" z urzędu") i... Stjernena (mógł jeszcze choć na ten jeden konkurs wesprzeć drużynę; 6. miejsce na własnym terenie, w dodatku mając w pamięci poprzedni sezon, to jednak klęska).

 • stivus profesor
  @RyoyuKobayashiFAN @RyoyuKobayashiFAN

  Hula póki co skacze lepiej albo w porywach porównywalnie do naszych młodych talentów. Masz teraz Wąska, który wydawał się być najlepszy z nich, i co pokazał? Kompletnie nic. Za tydzień pewnie na Planicę wskoczą do składu Zniszczoł i Kot. Też wiele się po nich nie spodziewam. Brak zaplecza powoduje, że na zawody PŚ jeździ Hula. Horn zabiera po prostu najlepszych, a że poza naszą czwórką nie mamy nic do zaoferowania to o co ci chodzi? Hula miał dobry zeszły sezon i przyczynił się do zdobycia medalu na IO. Nie ma instynktu fightera, co pokazał podczas konkursu w Zakopanem, gdzie prowadził po pierwszej serii a także w Pjongczang na skoczni normalnej. Ale skakał dużo lepiej niz całe nasze zaplecze razem wzięte. Nie jest skoczkiem wybitnym, co najwyżej przeciętnym, a w tym sezonie wrócił na swój "normalny" poziom, który prezentował przez większą część kariery. Mnie też irytuje jego obecnośc w kadrze, przewidywalność i mizeria. Ale po prostu na razie nie mamy lepszych.

 • stivus profesor
  @JaroslavSakala @greg1702

  Kolejna fala paniki na tym forum: Czy obronimy PN? Przewaga jest bardzo duża, więc ja nie mam co do tego wątpliwości. To już lepiej kontynuujcie temat Horngachera: Zostanie czy odejdzie?

 • alo profesor

  Koniec sezonu dla Leyhe. Ale mamy "szczescie" ze Niemcy zdziesiatkowani. Najpierw Siegel potem Leyhe. Gdyby obylo sie dla nich bez kontuzjo mogloby byc ciezko obronic Puchar Narodow

 • dejw profesor
  @dejw @DanielBlanco

  Śmiem twierdzić, że jednak nie zawsze, czasem nawet mi uda się coś trafić!
  Ale żeby jeszcze polepszyć ci humor, to do klątwy dejwa dodaj jeszcze typ sprzed sezonu, o Polakach poza podium w PN i pokaz niewiary w umiejętności Tkaczenki, przed jego wyskokami w styczniu, zwieńczone medalem MŚJ. To chyba tyle z takich grubych przestrzałów ;)

 • mat1988 bywalec
  @Introverder @Yeremy91

  To sobie zobacz na Schlierenzauera - wielokrotnego Mistrza.
  Ma 29 lat a dziś jest za Kotem w klasyfikacji.

 • Greg1702 stały bywalec
  @JaroslavSakala @JaroslavSakala

  Ja się boję że stracimy PN. Kadra się wypala coraz bardziej a Stoch dochodzi do kresu swoich możliwości. Następców nie ma bo nasze zaplecze to ruina. Widać zaniedbania sięgające od 2004 roku i nic w tej sprawie nie robiono. Średnia Krokiew w Zakopanym powinna być wyremontowana w 2003 roku. Powinna w Wiśle Łabajowie powstać 95 metrowa skocznia oraz zatrudnić takich specjalistów jak Horngacher, bo Mateja, Bachleda, Maciusiak oraz Topór tylko psują talenty.

 • Yeremy91 stały bywalec
  @Introverder @Introverder

  Ale skoki to nie jest sport wytrzymałościowy i wiek nie gra tu tak dużej roli. Sensacja i wielki sukces to by były jakby na podium generalki stanął Kasai a nie 31-latek...

 • JaroslavSakala doświadczony

  Dziś Polacy mogą stracić maksymalnie do Niemców 50 punktów, żebyśmy byli nadal spokojni o PN.

 • SebaSzczesny profesor

  Nic sie wczoraj nie stało, w tym sezonie nie ma juz nic do wygrania. PN Polska wygrała. Niemozliwe żeby stracili do Niemcow 370 pkt.


 • GOKU bywalec

  A mi nie jest szkoda Stocha bo denerwuje mnie i te jego wywiady chamskie

 • cavalierjan19 profesor

  Powiem tyle, wczoraj wyjątkowo przykro patrzyło się na drugi skok Kamila. Po ludzku jest mi go szkoda.
  Pocieszające były dobre skoki Piotrka i Kuby oraz kilka całkiem przyjemnych dla oka lotów, choć tym niemniej ubolewam, iż jury nie pozwoliło na dalsze próby.

 • DanielBlanco bywalec
  @dejw @dejw

  Daje się zauważyć, że twoje przewidywania zawsze okazują się przeciwieństwem rzeczywistości....
  W tym sezonie nie tylko w przypadku Johanssona, ale także np. Kobajasziego, Peiera czy Klimowa

 • Introverder profesor
  P.S.

  Widać więc, że po 30-tce bardzo trudno o zajęcie dowolnego miejsca na podium klasyfikacji końcowej PŚ.. - tym większe brawa się należą Adamowi Małyszowi i Kamilowi Stochowi (prawdopodobnie, bo teoretycznie może go jeszcze wyprzedzić Piotr Żyła - 237 pktów straty na 3 konkursy do końca) - odpowiednio 33 oraz 31 lat, bo poza tym nie widziałem skoczków, którzy mając ponad 30 lat (skończone 31 lat) mieliby taki wynik i do tej pory Adam Małysz jest póki co być może jedynym z czymś takim ;), a i 29-30 lat to już zaawansowany wiek na takie osiągnięcie zdaje się.

 • Introverder profesor
  Statystyka skoczków, którzy zajęli swoje ostatnie miejsce na podium w klasyfikac

  Jeszcze prześledziłem wiek, w którym zawodnicy (wybrałem 5-ciu) ostatni raz stawali na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (wybierałem takich "żywotnych", których kariery były/są b. długie..)

  Janne Ahonen - 30 lat (skończone) - 3. miejsce,
  Simon Ammann - 29 lat - 2. miejsce,
  Anders Bardal - 30 lat - 2. miejsce,
  Adam Małysz - 33 lata - 3 miejsce.
  Jens Weissflog - 29 lat - 2. miejsce.

  Dominuje wiek 29-30 lat. Tylko Adam Małysz z grupy wybranych zawodników zdołał jeszcze stanąć na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w wieku 33 lat.

  Kamil ma prawie pewne podium w tym roku i zrobi to w wieku skończonych 31 lat (2. lub 3. miejsce - bardziej prawdopodobne 3.).

 • tjzE weteran

  Ogólnie sobota taka trochę przykra sportowo. Pierw kolarstwo nie poszło po myśli, a następnie skoki, cóż taki jest sport.

 • Orzeu_Zwisly weteran
  @Orzeu_Zwisly @jma

  Szanuję takie opinie

 • Introverder profesor
  Tegoroczne konkursy drużynowe

  W każdym razie miałem przygotowane zestawienie wyników z wszystkich konkursów drużynowych i klasyfikację łączną za wszystkie konkursy (sumowane po każdym konkursie - wliczając w to konkursy MŚ).


  I wyszło mi, że zdecydowanie najlepiej w tym sezonie skakali Niemcy (1 raz poza podium tylko), potem Austriacy wyraźnie za (też 1 raz poza podium) i Polacy (aż 4 razy poza podium - na 4. miejscu każdorazowo). Słowenia w tej klasyfikacji jest dopiero 5. a Norwegia dopiero 6. i tak naprawdę tylko raz mieli dobry konkurs - "na pudle". Niezłymi startami zaś imponowali Japończycy, którzy z wszystkich ekip okazali się najrówniejsi i tyle razy co my stali na "pudle" (choć ani raz nie wygrali).

 • julek16 weteran
  @Karp @xzcvvy

  Wszystko jest możliwe wydaje się nie realne tak jak że Kubacki medalu nie będzie miał a tu proszę lub było że żyła w Willingen five nie Utrzyma nie wiadomo co los przyniesie

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl