Robert Kranjec kończy karierę

 • 2019-03-20 11:02

Nadchodzący finał Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Planicy (HS240) będzie ostatnim startem dla Roberta Kranjca. Mistrz świata w lotach z 2012 roku oficjalnie zapowiedział zakończenie sportowej kariery.

Robert Kranjec zadebiutował w zawodach Pucharu Świata w 1998 roku w Trondheim, zajmując 48. pozycję. Na pierwsze podium w karierze czekał do 2002 roku, kiedy to uplasował się na trzeciej pozycji w Lahti.

Słoweniec uznawany jest za jednego z największych tzw. lotników w ostatnich latach. Oprócz pierwszej pucharowej wiktorii w Ruce w 2005 roku, pozostałe sześć triumfów odniósł na mamucich skoczniach. W 2012 roku w Vikersund został mistrzem świata w lotach narciarskich. Ponadto w sezonach 2009/10 i 2011/12 zdobywał Małą Kryształową Kulę za triumfy w klasyfikacji lotów.

Drużynowo Kranjec sięgnął po brązowy medal zimowych igrzysk olimpijskich w Salt Lake City (2002), a także po krążki tego samego koloru na mistrzostwach świata w Oslo (2011) oraz MŚ w lotach w Vikersund (2012).

Robert Kranjec wystartuje w czwartkowych kwalifikacjach do piątkowego konkursu indywidualnego. 37-latek ma jeszcze szansę wystąpić w sobotnich zawodach drużynowych. W niedzielę zaprezentuje się wyłącznie najlepsza trzydziestka kończącego się sezonu Pucharu Świata, zaś dla Słoweńca weekend w Planicy będzie pierwszym startem w tej edycji cyklu.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14003) komentarze: (99)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lestek weteran
  @Oreo @Oreo

  Adoptowali z żoną dziewczynkę z Gwinei Bissau.

 • fridka1 profesor

  Moje najlepsze skojarzenie związane z Krańcem to jego piękny ukłon przed Małyszem na koniec kariery Adama, Planica 2011.

 • deSKI bywalec
  rocznik 1981 i zakończenie kariery:

  -Matti Hautamaeki- 2012r.,
  -Robert Kranjec- 2019r.
  -Simon Ammann- ?

 • Raptor202 weteran
  @zimowy_komentator @kolos

  W zeszłym sezonie wiele lepiej nie skakał, a i tak w Planicy potrafił zająć dwunaste miejsce.

 • Ad1K weteran

  Niewątpliwie odchodzi wielki, wybitny lotnik, bardzo sympatyczny skoczek, którego bardzo lubiłem. Ciekawe czy postanowi zostać przy skokach?

 • margorzata_a bywalec

  Szkoda, Co prawda to "naturalna kole rzeczy" ale to taki skoczek, o którym słyszałam od zawsze, od kiedy zaczęłam częściej i z większym zaangażowaniem oglądać skoki. Za jego nazwiskiem jest kawałek pięknej historii tego sportu :)

 • Oczy Aignera profesor
  @Oczy Aignera @Bernat__Sola

  Rzeczywiście. To drugie miejsce w niedzielę pokazało, że Robert jest królem Planicy i wielkim lotnikiem. Piątkowa wygrana natomiast była pokazem siły i klasy tego zawodnika, ponieważ pokonał wtedy najlepszego skoczka sezonu.

 • Oreo weteran

  hm, Kranjec ma adoptowaną czarną córkę, czy jakiś AfroAmerykanin mu dmuchnął żonę?

 • Bernat__Sola profesor
  @zimowy_komentator @kolos

  Przecież punktował na mamucie w Oberstdorfie. Zawalił tam tylko 1. konkurs, gdzie faktycznie zdarzyło mu się NQ.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oczy Aignera @Bernat__Sola

  ("Wyślij komentarz" mi się wcisnęło) czwartek 3., w piątek 1., w sobotę 2. w drużynie, w niedzielę 2. indywidualnie.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oczy Aignera @OczyAignera

  Wtedy zaliczył wszystkie miejsca na podium: w cz

 • Bernat__Sola profesor
  @Cejot @kolos

  Fettner ma już prawie 34 lata, nie 32.

 • Kolos profesor
  @zimowy_komentator @Raptor202

  Raczej w to wątpię, ostatnio Tepes skacze tragicznie, nawet na skoczni mamuciej jeśli tam dostawał szansę startu, myślę że będzie miał duży problem z awansem do 40-dziestki konkursowej.

 • SchwarzerAdler weteran

  Szkoda, ale kiedyś musiał przyjść ten czas.
  Mam nadzieję że będzie odpowiednie pożegnanie w Planicy (Słoweńcy na pewno mu takie zafundują) i wysoka lokata w konkursie !
  Brawa Robert, dzięki za emocje w konkursach !


  ps. chciałem się nawet wybrać na piątkowy konkurs ( mam "tylko" ok 250 km) ale jak pomyślę o tych tłumach i wyprawie z czteroletnim dzieckiem niestety odchodzi mi ochota....

 • Oczy Aignera profesor
  Klasa

  Symbolem wielkiej klasy Roberta jest jego ostatnie miejsce na podium, które miało miejsce w Planicy w piątkowym konkursie w 2016 roku. Wygrał go, wyprzedzając Petera Prevca.

 • zimowy_komentator profesor
  Zmiana zasad - jeszcze lepszy pomysł

  W ostatnim konkursie powinna wystąpić najlepsza 30-stka PŚ oraz najlepsza 30-stka PŚwL (ci skoczkowie, których nie ma w PŚ). Spojrzałem na aktualną klasyfikację lotów i 30-sty zawodnik ma zaledwie 15 pkt. Próg wejścia jest niski i gdyby rok temu taka zasada obowiązywała to Kranjec miałby ze swoimi 26 pkt. realną szansę na kolejny występ. W sumie to logiczne, bo przecież Planica to konkursy w lotach.

 • unnameduser stały bywalec
  @zimowy_komentator @JaroslavSakala

  Nie jest powiedziane, że wszyscy z Top 30 będą w formie. Zografski wypadł z czołowej 30, ale gdyby w niej został, nie jest powiedziane że wygrałby z wszystkimi ze słoweńskiej krajówki. Tym bardziej, jakby był w niej Kranjec :)

 • Janeman weteran
  @zimowy_komentator @zimowy_komentator

  Może nie pamiętasz czasow gdy Słoweńcy nie szli tak szeroką ławą jak obecnie (nawet mimo pewnego dołka w ostatnich sezonach) i w pierwszej 30 PŚ było ich średnio 2 - wtedy obowiązywała zasada (albo zwyczaj bo FiS nie raz robił coś bez "podkładu") 30 najlepszych ale conajmniej 4 Słoweń, więc "dorzucano" dwóch gospodarzy.

 • equest weteran
  Jest kilku godnych następców,

  młodych Słoweńców.

 • Oreo weteran

  Nieeeee :'(

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl