Stefan Horngacher: Chciałbym wszystkim szczerze podziękować

 • 2019-03-24 15:30

To już pewne - Stefan Horngacher przestaje pełnić funkcję głównego trenera reprezentacji Polski. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, już niedługo rozpocznie pracę w Niemczech. Jak wspomina ostatnie trzy lata spędzone wraz z naszymi kadrowiczami? Co jego zdaniem było największym sukcesem drużyny?

Stefan HorngacherStefan Horngacher
Michal Dolezal i Stefan HorngacherMichal Dolezal i Stefan Horngacher

- Z polskim zespołem odnieśliśmy naprawdę wiele sukcesów. Dwukrotnie okazywaliśmy się najlepszą drużyną sezonu, raz zajęliśmy w klasyfikacji końcowej trzecie miejsce. Jestem z tego powodu szczęśliwy. To dla mnie szczególny moment, ponieważ teraz kończę współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim. Decyzję podjąłem nie sercem, a rozumem. Muszę myśleć o swojej przyszłości, o rodzinie – stąd mój wybór.

- Nie spodziewałem się tego, że otrzymam od całego zespołu Puchar Narodów na własność. Adam Małysz powiedział, że zasłużyłem na to za ostatnie trzy lata. To dla mnie wielki zaszczyt.

- Najlepsze momenty z reprezentacją Polski? Na pewno pierwsze zwycięstwo drużyny w Klingenthal. Wczorajszy dzień również był ważny, zespół odniósł premierowy triumf w zawodach na skoczni do lotów. Polska ma dobrych skoczków, którzy równie świetnie radzą sobie na mamutach. Istotne są także wszystkie medale zdobyte na mistrzowskich imprezach. Chciałbym wszystkim szczerze podziękować. Wiąże mnie z tą ekipą wiele miłych wspomnień. Dziękuję moim podopiecznym, którzy ufali moim metodom szkoleniowym. Pomiędzy sztabem szkoleniowym a skoczkami nigdy nie było niejasności. Dziękuję również Polskiemu Związkowi Narciarskiemu. Dostaliśmy od niego wszystko, czego potrzebowaliśmy. To było dla nas istotne. Szczególnie dziękuję Adamowi Małyszowi, mojemu koledze i dyrektorowi koordynatorowi ds. skoków i kombinacji norweskiej. Słowa uznania należą się również wszystkim polskim kibicom.

- Czeka mnie kolejne wyzwanie, to nieuniknione. Jeszcze nie wszystko z federacją niemiecką zostało ustalone. Póki co kontrakt nie jest podpisany, lecz nie chciałbym zdradzać szczegółów.

- Michal Dolezal jest naprawdę dobrym człowiekiem i trenerem. Jest jednym z tych, którzy potrafią zrobić wszystko. Zna się na kombinezonach, sprawach związanych ze szkoleniem i logistyką. Uważam, że będzie właściwą osobą na stanowisku głównego szkoleniowca reprezentacji Polski.

- Kiedy poinformowałem moich podopiecznych o tym, że odchodzę? Wcześniej. Znacznie wcześniej. Czy odwiedzę Polskę w najbliższym czasie? Chciałbym mieć to w planach, ale ciężko teraz znaleźć dobry termin. Zobaczę, jak potoczą się sprawy – podsumował od dziś były szkoleniowiec Biało-Czerwonych.

Korespondencja z Planicy, Piotr Bąk


Piotr Bak, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13713) komentarze: (57)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Raptor202 weteran
  @nicoz @nicoz

  Za to będą inni zawodnicy, równie ciekawi. Przecież mają celebrytę w kasku Red Bulla, wyjątkowo ekspresywnego Markusa, Freitaga, który czasem przypomina niemiecką wersję Macieja Kota, nieprzewidywalnego Geigera, walczącego jak lew o powrót do formy Freunda, młodych i jeszcze nieopierzonych Siegela, Schmida czy Hamanna, regularnego jak mało kto Leyhego, czy też nie wiadomo dlaczego związanego z Mannerem Piusa Paschke. Poza tym potencjał ludzki większy.

 • Mati87 profesor
  @srek @fridka1

  Ja akurat nie miałem na myśli 15-latek bo nie orientuje się jak to wygląda w tej kwestii ale sądzę, że dorośli kibice też potrafią ich szanować i lubić. Janusze zawsze się pojawią ale w większość jest raczej ogarnięta.

 • fridka1 profesor
  @srek @Mati87

  Z całą pewnością podobnie mają 15-latki z Polski oblegające facebooka Wellingera. Cóż, dobre i to. Zawsze to lepsze niż jazda bez trzymanki jaką zafundowaliśmy kiedyś Hannawaldowi. Czasami mam wrażenie, że "czasy się zmieniły", a innym razem, że jednak wcale nie : )

 • Mati87 profesor
  @kolesio @fridka1

  Niech mu pomoże jak da rade bo szkoda Andiego, że ma taki kryzys formy bo to bardzo sympatyczny zawodnik. Choć przypadek Kota pokazuje, że i Horngacher nie jest idealny i nie ma recepty na każdy kryzys zawodnika. Jak dla mnie to w ostatnim sezonie za czesto z ust Horngachera padały słowa "nie wiem co się stało" dlatego uważam, że dobrze, iż doszło do zmiany i mamy teraz nowego szkoleniowca.

 • Mati87 profesor
  @srek @fridka1

  trochę uogólniasz bo nie każdy polski kibic jest typowym Januszem. Ja się takim nie czuję i bardzo lubie zagranicznych skoczków, Niemców oraz innych również. Sądzę, że wiele polskich kibiców ma podobnie.

 • mat1988 bywalec
  @jma @jma

  Przecież Schuster to jest (był) trener kompletny - zjazd na brzuchu po zeskoku Vikersundbakken potwierdza to.

 • fridka1 profesor
  @srek @Mati87

  Pewnie, że tak. Tylko, że w Janusz i Grażyna mają często pianę na ustach widząc "wściekłą triumfującą Ajzenbiślę", a niemieckiemu Helmutowi to zwisa czy Marcus wygrał akurat z Polakiem czy może z Japończykiem. Oni tam na forach nie snują bajeczek o mafiach i spiskach, a u nas pomimo upływu kilkunastu lat to nadal częste zjawisko, my musimy mieć wytłumaczenie i winnego, a jak się napatoczy Niemiec to się nadaje idealnie.

 • fridka1 profesor
  @kolesio @Mati87

  Już w końcówce sezonu olimpijskiego jakby uszło z niego powietrze (wolno mu było), a potem te wycieczki do Stanów, sam przyznawał, że oczekiwania wobec niego go przytłoczyły. Jest bardzo młody i jestem przekonana, że wróci w wielkim stylu. Horgacher nie potrafił wytłumaczyć skąd taki dołek u Kota, Schusterowi też wolno. To się po prostu w tym sporcie naturalnie zdarza i należy to przyjąć do wiadomości.

 • Maradona profesor
  @kolesio @Vow_Me_Ibrzu

  Eisenbichler w życiu prywatnym jest podobno spokojny i ułożony, dopiero podczas rywalizacji i emocji z nią związanych wstepuje w niego "wściekła Ajzenbiśla".

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec

  "do osób krnąbrnych, które nie potrafią słuchać przełożonych". Wprowadźcie wreszcie opcję edycji postów...

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec
  @kolesio @Promabalerona

  Eisenbichler jest policjantem. Taka praca raczej nie pasuje do osób krnąbrnych, którzy nie potrafią słuchać przełożonych.

 • smiechu doświadczony

  Dziękujemy Trenerze ale jak obejmie niemców to nie życzę sukcesów niestety ale powodzenia w życiu :)

 • Mati87 profesor
  @srek @fridka1

  Małyszomania to była inna epoka. Obecnie niemieccy skoczkowie mają chyba wiecej kibiców w Polsce i Niemczech, zwłaszcza Wellinger.

 • Mati87 profesor
  @kolesio @fridka1

  ale nikt nie potrafi wyjasnic z czego wynika obecna forma Wellingera? A niby czemu wg ciebie to bylo do przewidzenia po IO? Każdy wtedy sądził, że Wellinger będzie walczył ze Stochem o KK bo miał na to realne szanse a tu nagle regres i od RA zaczął się u niego kryzys.

 • fridka1 profesor
  @srek @Mati87

  A bo to już taka tradycja, od pierwszych lat Małyszomanii : )

 • fridka1 profesor
  @kolesio @Mati87

  Przecież ten dołek u Wellingera był do przewidzenia niezależnie od tego kto był jego trenerem. Schuster doprowadził Andreasa do dwukrotnego srebra MŚ i złota, srebra olimpijskiego, a Ty się dziwisz, że zaliczył jeden słabszy sezon i od razu "Schuster nie poradził sobie z Wellingerem"? A do wcześniejszych sukcesów to kto go doprowadził? Krasnoludki? Spadki formy w tym sporcie po wielkim sukcesie i u takich młodzianów to norma. Wellinger frycowe zapłacił, ale to mimo wszystko nie jest drugi Olli czy Bystoel.

 • Mati87 profesor
  @srek @srek

  co ty piszesz? Niemcy właśnie zakończyli współpracę z równie dobrym a może i lepszym trenerem niż Horngacher i jakoś wiekszą potęgą niż my nie są.

 • Mati87 profesor
  @kolesio @kolesio

  wydaje mi się, że zajmie im troche czasu zintegrowanie się i zaufanie trenerowi. Schuster wydawał sie bardziej wyluzowany co podobało się zawodnikiem. Horgacher jest zupełnie inny a wiadomo, że relacje z trenerem są kluczowe w dalszym rozwoju.

 • Mati87 profesor
  @oksymoron @oksymoron

  na dwa fronty to raczej nie. Skoro zostaje z nami to pracuje tylko dla nas.

 • Mati87 profesor
  @kolesio @fridka1

  tylko z Wellingerem nie poradził sobie nawet Schuster, który jest równie dobrym a może nawet lepszym trenerem jak Horngaher a nie dał rady i nadal Wellinger jest bez formy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).