Andrzej Stękała o nieudanej współpracy z Horngacherem

 • 2019-04-04 15:33

W minioną środę Niemiecki Związek Narciarski oficjalnie ogłosił, iż Stefan Horngacher przejmuje tamtejszą kadrę po swoim rodaku - Wernerze Schusterze. Pomimo serii sukcesów osiągniętych przez Austriaka podczas trzyletniej przygody z polską kadrą narodową, nie wszyscy nasi skoczkowie pozytywnie wspominają okres współpracy z tym szkoleniowcem.

Andrzej StękałaAndrzej Stękała

Jednym z takich zawodników jest Andrzej Stękała, trenujący na co dzień z kadrą B. Niespełna 24-latek w rozmowie z Tomaszem Kalembą ze sport.onet.pl wspomina lato 2016 roku, gdy trafił do grupy kierowanej przez Horngachera.

- Całkowicie przestawił moją technikę, choć to mi nie pasowało i źle się czułem. Nie lubił mnie, zresztą ja jego też. Z góry narzucił mi coś, co mi nie pasowało. Tym, którzy odnosili sukcesy, ewidentnie wszystko spasowało. Trener Krzysztof Sobański mówił mi, że u Stefana Horngachera będę skakał niesamowicie, a wyszło fatalnie – czytamy słowa Stękały na sport.onet.pl.

W kolejnych miesiącach rozregulowany Stękała trafił pod skrzydła Macieja Maciusiaka, który raz jeszcze wywarł na nim dobry wpły. To pod jego okiem skoczek przebił się w sezonie 2015/2016 do Pucharu Świata, gdzie był jednym z najsilniejszych ogniw Biało-Czerwonych. Wspominianej zimy zdobył 105 punktów, co dało mu 34. pozycję w całym cyklu.

Zawodnik z Dzianisza, łączący pracę kelnera z treningami na skoczni i będący oficjalnie poza kadrami PZN, konsekwentnie pracował nad zmianą techniki, która z czasem zaczęła dawać rezultaty na arenie międzynarodowej. Latem 2018 roku Stękała po blisko dwóch latach sięgnął po punkty zawodów najwyższej rangi (LGP w Hakubie – przyp. red.), a w marcu tego roku dwukrotnie wskoczył na podium zmagań zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. W Czajkowskim w Rosji, gdzie drugoligowcy wieńczyli sezon, lepszy od Stękały był tylko Aleksander Zniszczoł. Po drodze Stękała zakwalifikował się też do zawodów PŚ w Zakopanem, co nie udało mu się w listopadzie w Wiśle.

Jeszcze w listopadzie, przy okazji zmagań na obiekcie im. Adama Małysza, skoczek wykluczał porzucenie pracy w Chacie Zbójnickiej w Zakopanem, która jest jego głównym źródłem zarobku. - Nie zostawię tej pracy. Przy powołaniu do kadry musielibyśmy pójść na ugodę. Wdrożyłem się tam i mam tam super znajmomych. Nie dałbym rady tego porzucić, bo to moje drugie, naprawdę fajne życie.

Poniżej obejrzysz kilkuminutową rozmowę ze Stękałą, którą przeprowadziliśmy na początku sezonu w Lillehammer, gdzie inaugurowano Puchar Kontynentalny 2018/19.

Dominik Formela, źródło: sport.onet.pl

oglądalność: (11134) komentarze: (40)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Xellos profesor
  Jeszcze jedno

  Odniosę się do tego, że ponoć wszyscy skaczą tak samo jak od linijki. To są jakieś bajki dla ludzi co oglądają tylko tabelki a nie transmisję w TV. Przecież to nawet widać, że nasza kadra A nie skacze tak samo. Gdzie Stoch a gdzie Żyła, Kubacki, litości z takimi tekstami. Tym bardziej udowadnia to Maciej Kot, z którym robili eksperymenty - na które zgodził się sam zawodnik. I Kot i Horngacher wierzyli, że będzie skakał jeszcze lepiej. I to pokazuje jak indywidualne było podejście do skoczka. Bo te eksperymenty dotyczyły tylko Kota a nie całej kadry.

  Cokolwiek Horngacher narzucił Stękale, dotyczyło to jego. Widocznie trener wierzył, że dla niego to będzie dobre. A czy by zadziałało to nawet nie wiemy. Dlatego, że z wywiadu sprzed lat jasno wynikało, że Stękała nie realizował tego planu. Więc podkreślę, jedynym co realizował i guzik to dało to Murańka. A co do tego, że Stękała niby dobrze skakał przed. To przypomnę, że Żyła na jego tle miał wręcz rewelacyjne wyniki. Miał nawet wygraną skacząc garbikiem i fajeczką. A mimo wszystko zmienił wszystko wedle życzeń Horngachera. Marny więc argument, że Stękała dobrze skakał i nic nie trzeba było zmieniać.

  To przypomnijmy. Ostatni sezon Kruczka, Żyła zdobył 89 pkt. a Stękała 105 pkt. Czyli rozumiem marne 16pkt. więcej miało sprawić, że Stękała nadal skacze po swojemu a Żyle zmieniamy wszystko od A do Z. OK !

  I na koniec przypomnę kto trenował całą kadrę wedle jednego schematu. Był to Łukasz Kruczek. Wszyscy mieli skakać na jedną modłę i po słynnych treningach, które miały podwyższyć im wysokość nad zeskokiem, Maciej Kot utracił prędkość przelotową i agresywność w locie. To właśnie wtedy Kot się stoczył z powodu potraktowania całej kadry jednym programem technicznym, brakiem indywidualności. Teraz też się stoczył ale właśnie z innej przyczyny, z powodu indywidualnych eksperymentów.

 • Xellos profesor
  hahaha

  Panie Stękała. A ja pamiętam do dziś wywiad, w którym mówisz, że nie chce ci się latem trenować i masz problem z wagą. Potocznie tutaj zwany był "do zimy zdążę".

  Po latach chyba myśli, że ludzie zapomnieli. Tak więc powodzenia z takim podejściem do życia, panie Andrzej do zimy zdążę Stękała.

  Jedyny serio zmarnowany zawodnik to Murańka. Ten facet wykonuje od lat wszystkie polecenia, najpierw Kruczka, potem Horngachera a efektów nie ma. Natomiast taki Ziobro ze Stękałą mają swoje za uszami.

 • fotretypy początkujący
  kurs 100

  https://przewidywa.sport.blog/ - Trafili kurs 46 wczoraj i skan kuponu juz na blogu! masa potwierdzeń ! na dziś mają SPECJALNĄ PROMOCJĘ! polecam bo sam gralem ten 46 kurs i trafilem z nimi. Są uczciwi.

 • dejw profesor

  Za 3letniej kadencji Horngachera ZDECYDOWANIE życiową formę osiągnęło 6ciu jego zawodników. Nie udało się z trójką, wśród której był bohater artykułu. Owy bohater jeszcze na początku współpracy z Austriakiem wypowiadał się o nim w samych superlatywach, a chwilę potem beztrosko potrafił przyznać, że ma jakieś tam problemy z wagą, ale czym tu się przejmować skoro to tylko lato.
  A teraz daje do zrozumienia, że za jego zapaścią kryje się Horngacher, bo go, biedaczka nie polubił.
  I nawet jeśli, to najwidoczniej słusznie.

 • Adrian Lozio początkujący

  Takie wyciąganie „brudów" po odejściu jest po prostu niepoważne

 • margorzata_a początkujący

  Z jednej strony zawsze jest tak, że z jednymi osobami pracuje się nam lepiej i jesteśmy bardziej przekonani do ich metod pracy a z innymi nie, skoki to sport gdzie bardzo liczą się różne indywidualne czasem intuicyjnie czuje się, że może nie do końca to jest to z drugiej jednak strony zwalanie na to, że kogoś się nie lubiło lub ktoś kogoś nie lubił jest nieprofesjonalne. W pracy też nie wszystkich się kocha ale trzeba razem pracować nie zatruwając sobie życia :) Nie sądzę, że Horngacher, który nie byl z naszego polskiego piekiełka przyszedł i tak po prostu Stękały nie polubił i aż tak dawał to odczuć.... natomiast faktycznie czasem może czegoś zabraknie.... oby Stękała faktycznie zaczął odnosić jakieś sukcesy :)

 • ZKuba36 stały bywalec
  Stękała

  Moim zdaniem Stękała, trenując z trenerem Maciusiakiem, miał bardzo dobrą technikę, o czym świadczą wyniki Stękały na mamucie. Co tu było do zmiany?

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Po za tym kwestia jest nie w tym że Hornagher narzucił Stękale zmiany techniczne a on z takich czy innych przyczyn się do tego nie przystosował. A raczej to że Hornagher najwyraźniej narzucił zawodnikowi zmianę techniki i widzą że to nic nie daje dalej się upierał przy swoim.

  Na pewno winą Hornaghera jest zapaść naszej kadry B.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Nie widzę arogancji w tym że zawodnik opowiada że trenujac metodami Hornaghera było fatalnie a jak z tego zrezygnował to jest dużo lepiej co widać po wynikach.

  Biorac pod uwagę że Stekała łaczy skakanie z pracą to jego wyniki z minionego sezonu są godne uznania, conajmniej.

 • Pito1994 początkujący
  @Monzanator

  "Po co inwestować w drugi szereg". A może po to żeby była jakaś kontynuacja w skokach? Kadra A wiecznie skakać nie będzie więc trzeba mocno inwestować w zaplecze. A przy tak niewielkiej liczbie zawodników, nie możemy sobie pozwolić na stratę Stękały.

 • ExoFan początkujący
  @Pavel

  Nie budzi się, tylko trudno żeby o takich rzeczach mówił w sytuacji, gdy Horngacher był trenerem kadry A. Po prostu nie sr... we własne gniazdo. Natomiast wątpliwe, by ten zawodnik coś konkretnego osiągnął z jakimkolwiek trenerem.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Metody treningowe Maciusiaka bardziej pasują Stękale i w sumie nie ma o czym dyskutować, z resztą Maciusiak to dobry trener i w sumie osobiście bardziej widziałbym go w roli trenera kadry A niż Dolezala, ale to już osobna kwestia.

  Bardziej chodzi mi o zachowanie samego zawodnika, który po 2,5 roku budzi się z letargu i stwierdza, że Horngacher to zły był i w ogóle to go "nie lubi" i całkiem zapomina, że sam nie bardzo do treningów się przykładał w czasie gdy był kadrze A. Co więcej w tym sezonie też nic wielkiego nie pokazał, oczywiście progres zrobił spory, ale wynikowo to dalej marność. Na koniec jeszcze stawia warunki. Jak dla mnie za dużo w tym arogancji i to arogancji nie popratej żadnymi wynikami.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Wszystko byłoby dobrze gdyby nie progres Stękały w tym sezonie. I to progres osiągnięty zdała od metod szkoleniowych Horngahera. Tego pominąć i zanegować się nie da.

 • Monzanator początkujący
  @ZXCVBNM_9999

  Jak Stękała nawet nie mógł zrzucić wagi według planu Horngachera - co było podstawą - to o czym my mówimy? Z tej mąki chleb będzie marny i SH szybko to przejrzał. Po co inwestować w drugi szereg skoro celem były medale IO i MŚ? Top 20-30 Stękały w PŚ nie było głównym celem.

 • Pavel profesor

  Takie wypowiedzi Stękały z września 2016:

  "Skąd takie wyniki? Po prostu słabo skaczę latem, wkradły się małe błędy, których ciężko się pozbyć. Na dodatek trochę wzrosła mi waga, co razem powoduje, że moja dyspozycja jest taka, jaka jest."

  " Pracuję nad tym, żeby skoki były coraz lepsze, a z trenerem Horngacherem współpracuje mi się naprawdę dobrze. Żeby być dobrym trzeba zawsze wprowadzać coś nowego, nie zawsze jest to łatwe, ale myśle że jak już się przyzwyczaję do tych zmian to może dać to naprawdę super efekt"

  Czyli de facto można wywnioskować, że Horngacher rzeczywiście wprowadził jakieś zmiany w technice Stękały, ale sam zawodnik w sumie nie bardzo się przyłożył, aby to wdrożyć, skoro zdążyła waga mu wzrosnąć. Z resztą argumenty "nie lubię go" są na poziomie dziecka z piaskownicy, szefa w robocie też lubić nie musisz, ale do jego poleceń stosować się trzeba i tyle. Co więcej nawet mogę zrozumieć sytuację, że współpraca trenera z jakimś zawodnikiem może się nie układać, zdarza sie tak, ale Stękała ostatni raz pracował z Horngacherem na początku jesieni 2016, teraz mamy wiosnę 2019. Zawodnik nagle zwala całą winę za swoje beznadziejne 2,5 sezonu na trenera, z którym pracował raptem 6 miesięcy i to 3 lata temu. Dla mnie to nie jest poważne zachowanie.

 • ZXCVBNM_9999 weteran
  @Monzanator

  Tak, ale jak chcemy mieć skoki dłużej niż 3 lata, to tacy zawodnicy mają znaczenie - ogromne.

 • Monzanator początkujący
  @Kolos

  Ale kogo tak naprawdę obchodzi drugorzędny skoczek, który na dodatek łączy treningi ze zwykłą pracą? U nas ładuje się od frontu i tylko kadra A ma znaczenie. Horngacher doprowadził do złotych medali IO i MŚ a także sukcesów w drużynie. Stękała to zawodnik ósmego wyboru i trudno żeby priorytetem trenera kadry A była jego reaktywacja. Co do powrotu Stękały do PŚ nie mam żadnych oczekiwań i nadziei.

 • Kolos profesor
  @fridka1

  Trudno żeby wywoływać awantury gdy Horngaher był na stołku a więc i u władzy.

  Cokolwiek by mówić o podejściu Stękały do treningu to bronią go wyniki z tego sezonu.

  Zupełnie natomiast źle świadczy o Horngaherze to że jest całkowicie nie elastyczny. Nie każdego da się przyciąć od linijki do swoich pomysłów. A co więcej nie każdemu skoczkowi to wychodzi na dobre.

  Na pewno narzucone rygor i wzorce posłużyły Żyłe bo ogarnął tę pozycję dojazdową ale też jemu służy przede wszystkim uporządkowana głowa. Co do innych skoczków w tym Kubackiego to mam wątpliwości.

 • OczyAignera stały bywalec
  Problemy z wagą

  Paweł Wąsek też mówił o tym, że przed sezonem musiał zbić 1,5 kilograma.

 • eni początkujący
  @atomek81

  Wiadomo ,że w przypadku Maćka Kota instrukcje trenera odniosły nieprzewidziany ,fatalny rezultat .Pozostaje jednak faktem ,żę Horngacher nosil się od roku z zamiarem odejścia i w tym czasie nastapila wręcz zapaść zaplecza.Jako główny trener nie starał się należycie o poprawę wyników w kadrach B i C. Pracował na wyniki z skoczkami startującymi w PŚ i tutaj osiągnął wręcz rewelacyjne rezultaty ,które z pewnościa były dobrą kartą do negocjacji z Niemcami.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).