Vasja Bajc przedłużył umowę z węgierską federacją

 • 2019-04-08 13:16

Słoweniec Vasja Bajc to jedna z najciekawszych i najbarwniejszych postaci wśród trenerów skoków narciarskich. Jako opiekun kadry Czech w okresie największych sukcesów Jakuba Jandy i jako jeden ze szkoleniowców  legendarnej już ekipy japońskich mistrzów z lat 90. wygrał w zasadzie wszystko, co było w skokach do wygrania. Walkę o najwyższe laury przeplatał z pracą na peryferiach światowych skoków.

Bajc nigdy nie bał się wyzwań. W swojej długiej trenerskiej karierze prowadził m.in. skoczków z Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Korei Południowej, od 2007 roku od zera budował tureckie skoki narciarskie. W ubiegłym roku  po tym jak z prowadzenia Turków zrezygnował Pekka Niemelae, Bajc otrzymał od tamtejszej federacji propozycję powrotu do pracy nad Bosfor. Stwierdził jednak, że nie wejdzie drugi raz do tej samej wody i zasugerował Turkom osobę Primoża Peterki.

W 2017 roku objął pieczę nad młodymi adeptami skoków z Węgier. W zakresie jego kompetencji znalazły się nie tylko sprawy stricte szkoleniowe, ale też organizacyjne. Po zakończeniu ostatniego sezonu przedłużył o rok umowę z węgierską federacją. Największe nadzieje związane ze swoją pracą u Madziarów pokłada w osobie 17-letniego Floriana Molnara (z którym przeprowadziliśmy wywiad dwa miesiące temu). – To skoczek o wielkim potencjale, który wystąpił już na tegorocznych mistrzostwach świata. Początkowo był trenowany przez swojego ojca, ale to nie wystarczało do tego, by wykonał kolejny krok na przód. Jestem takim typem trenera, który nie prowadzi zawodnika za rękę, wymagam od niego pewnej samodzielności – tłumaczy Słoweniec, który dodaje, że czyni starania, aby wzmocnić kadrę Węgier pewnym rumuńskim skoczkiem. I choć nie podaje jego nazwiska, jasnym wydaje się, że chodzi o skłóconego ze swoją federacją Eduarda Toroka, o którym obszernie pisaliśmy niedawno na naszym portalu. Z tej racji, że na Węgrzech funkcjonuje tylko jeden kompleks małych skoczni, znajdujący się w miejscowości Koszeg, głównym miejscem treningowym jest dla tamtejszych skoczków Planica.

Skoki narciarskie na Węgrzech mają długie tradycje, a w latach międzywojennych były tam sportem bardzo popularnym. W latach 40. trenerem tamtejszych skoczków był przez jakiś czas Stanisław Marusarz, który również projektował i budował Madziarom skocznie narciarskie. Za najbardziej wartościowy wynik reprezentanta Węgier można uznać 9 miejsce Laszlo Gellera  podczas zamykających Turniej Czterech Skoczni 1967/68 zawodów w Bischofshofen. W tamtym sezonie zajął też piątą lokatę w czasie Tygodnia Lotów Narciarskich rozgrywanych w Kulm. Jedynym naszym bratankiem, który poznał smak punktów Pucharu Świata jest Laszlo Fischer. W 1984 roku zajął 12 miejsce w Lake Placid i zgodnie z ówczesnymi zasadami wywalczył sobie cztery pucharowe punkty. W latach 80. jednym z przystanków Pucharu Europy, poprzednika Pucharu Kontynentalnego, bywała skocznia K-83 w Matrahazie. 

Adrian Dworakowski, źródło: Slovenske Novice/informacja własna

oglądalność: (3355) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @Joorny

  Karencja zdaje się już mu "idzie", różnie to bywało u innych skoczków (np. Moellinger nie musiał czekać nawet roku - 03.08.2003 wystartował w LPK w Ga-Pa jako Niemiec, a 24.07.2004 w LPK w Oberstdorfie już jako Szwajcar, Sandell miał cały sezon przerwy, Kokkonen rok i 11 miesięcy, choć w tym czasie skakał w lokalnych zawodach norweskich, Polichronidis i Czaadajew chyba wracali do skoków po pauzie).

 • Bernat__Sola profesor

  Nawet jakby wyskoczył im Małysz, to za wiele by nie ugrał (patrz Zografski, talent ogromny, ale kraj pochodzenia uniemożliwia mu należenie do światowej czołówki).

 • OczyAignera stały bywalec
  @JaroslavSakala

  Michał Kojonkowski - słynny trener skoków narciarskich w polskiej wersji językowej.

 • Szymon_ski_jump_444 bywalec
  Węgierski Team

  Florian Molnar, Eduard Torok

  Ciekawie to brzmi, tylko Bajc musi jeszcze przygarnąć Toroka.

 • JaroslavSakala doświadczony
  @ZXCVBNM_9999

  Strasznie mnie irytują takie błędy jak np. Kojonkowski. Nie wiem czemu, ale to strasznie wkurza.

 • ZXCVBNM_9999 weteran
  @Joorny

  Mimo wszystko trener dawnej epoki, jak Kojonkoski czy Pointner (czy tam KojonkoWski :) )

 • atalanta początkujący
  @Joorny

  Co do Funakiego, to wyszkolił go Hirokazu Yagi. :)

 • Joorny bywalec
  Vasja

  Dobry trener ..to on wyszkolił najpiękniej skaczących skoczków w historii Funakiego i Jande. Molnar też poczynił postepy. Czy ktoś orientuje się kiedy Torok może zacząc skać w barwach Węgier ? Jest jakiś okres - karencja ?

 • atalanta początkujący

  Ciekawe, czy on lubi trenować egzotykę, czy po prostu nikt inny go nie chce zatrudnić.
  Moim zdaniem Janda trafił mu się trochę przypadkiem, coś jak Tajnerowi Małysz.

 • Luk weteran

  Vasja wygląda na tym zdjęciu niczym Jeremy Clarkson.

 • Toyminator weteran
  -

  To chyba dobrze. Może to zabrzmieć śmiesznie, ale taki Molnar zrobił postępy. Nie spektakularne ,ale postęp jest widoczny.

 • ZXCVBNM_9999 weteran
  Vasja Bajc

  Nie ma jajc.
  Ciekawe czy zrobi u nich progres.
  Fajnie też, że przygarnia Toroka do siebie, jednak ten sztab nie ma zbytnich nakładów finansowych by odnieść sukces. Chyba, że wyskoczy im jakiś Małysz, ale na to szanse są 1:100000...

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Na Węgrzech to nic nowego, raczej taki jest u nich pernamentny stan skoków narciarskich. Dziwię się Bajcowi że w to wszedł.

 • ExoFan początkujący
  @Wojciechowski

  A w ręce trzyma alkomat, nawiązując udanie do swojego polecenia Turkom Primoża. :)

 • Wojciechowski profesor

  Absolutnie nie chcę być złośliwy, ale to zdjęcie chyba dość trafnie oddaje sytuację tamtejszych skoków. Rusztowania są, tylko robotników prawie brak; Bajc próbuje dyrygować, ale nie za bardzo ma komu...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).