Michal Dolezal: Przygotowania do nowego sezonu ruszyły!

 • 2019-04-08 22:08

Fakt nominacji Czecha na trenera jednej z najlepszych reprezentacji w skokach narciarskich nie umknął uwadze naszych południowych sąsiadów. Nowy szkoleniowiec Polaków, Michal Dolezal, w rozmowie z serwisem denik.cz opowiada o wyzwaniach, które czekają go na nowym stanowisku.

Michał DoleżalMichał Doleżal

- Prawdą jest, że polska kadra nie jest już najmłodsza, ale nie dzielę skoczków na młodych i starych. Niemniej, zamierzam dolać nowej krwi do zespołu. Chcę bliżej współpracować z zapleczem kadry narodowej i dać młodym sportowcom więcej szans - zapowiada 41-latek.

- Polacy wykorzystali potencjał „Małyszomanii”, co nie udało się w Czechach przy okazji sukcesów Jakuba Jandy. W Polsce remontowano stare, bądź budowano nowe obiekty, a w dyscyplinie pojawiły się duże pieniądze, natomiast w Czechach pozwolono na sytuację, w której zimą nie ma miejsca na skoki narciarskie - zauważa były zawodnik Dukli Liberec.

Czy zdaniem Dolezala liderzy naszej kadry dotrwają do XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w 2022 roku zorganizuje Pekin? - Nie można koncentrować się na igrzyskach, które odbędą się za trzy lata. Kamil Stoch ma 32 lata, trzy złote medale tej imprezy w domu i nie mamy potwierdzenia czy wystąpi w Chinach. Celem jest skakanie dobrze w każdych następnych zawodach

- Z polskimi skoczkami znam się bardzo dobrze. To profesjonaliści, więc praca z nimi będzie dla mnie prawdziwą przyjemnością. Z drugiej strony czuję wielką odpowiedzialność. Zamierzam podchodzić do swoich zadań z dużą pokorą. Do tej pory byłem odpowiedzialny przede wszystkim za materiały i kombinezony, a także byłem konsultantem głównego trenera w sprawie techniki. Teraz zajmę się utrzymaniem istniejącego systemu. Przygotowania do następnego sezonu już ruszyły! - dodaje następca Stefana Horngachera.

Dominik Formela, źródło: denik.cz

oglądalność: (9867) komentarze: (100)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • kaczorowskimateusz02 początkujący
  Jestem dobrej myśli

  Jestem dobrej myśli, myślę że Michal Doleżal da radę i w następnym sezonie wprowadzi szczególnie młodych zawodników do rywalizacji z najlepszymi zawodnikami ze światowej czołówki. Liczę na rozwój np. Pawła Wąska czy na zwycięstwo w konkursie Jakuba Wolnego. Są tez inni świetni zawodnicy jak Kacper Juroszek, który na MP skoczył 133m. Jestem dobrej myśli! Pozdrawiam! Mateusz Kaczorowski

 • eni początkujący
  Ciekawe,

  Ze nikt nie zastanawia się czy Horngacher miałby takie wyniki bez pomocy DOLEŻALA z innym asystentem. Nie jest tajemnicą ,że Horngacher często ograniczał się do przysyłania pisemnych instrukcji..Sądząc po wynikach współpraca tego tandemu dobrze układała się nie umniejszając zasług pozostałych członków sztabu szkoleniowego.

 • mateusz3951 doświadczony

  Orientuję się ktoś, kiedy związek ogłosi składy polskich kadr na sezon 2019/20?

 • zibip47 początkujący
  @Miszczbuloklep

  Poeta chciałby uruchomienia dopływu świeżej krwi do kadry A. A jako poczatkujący wiem że zaplecze trenuje po pracy na własne utrzymanie i na finansowanie dojazdów na treningi. Wiem że kiedyś były stypendia sportowe które zapewniały podstawowe utrzymanie. Jak by coś takiego uruchomić dla zaplęcza to dawkę treningów można zwiekszyć, zwiększając dawkę trningów osiąga sie wieksza progresję wyników. Wiem tyle co TY z opublikowanych wywiadów odchodzących skoczków. np wyobraź sobie trening skoczka który w tygodniu był 2-3 razy busem w Angli przewożąc pasażerów. Gdzie tu racjonalne odżywianie, odpoczynek?
  Może jestem w błedzie ale chcę się dalej wzruszać osiągnięciami polskich skoczków, a Oni starzeją się.
  Zauważ że ten wywiad prowadziły czeskie media. Czytałeś wywiad z z Doleżalem po ogłoszeniu go trenerem polskiej kadry? Czy przeczytałes wywiad z Tajnerem na temat zmian w skokach prowadzących do podniesienia osiągnięc w pracy z zapleczem/? Bo mnie nie interesuje bardzo póżne ojcostwo Tajnera czy wakacje Małysza

 • Miszczbuloklep początkujący
  @OczyAignera

  Bartek Czyż jak tylko się pozbiera to jeszcze niejeden raz pozytywnie nas zaskoczy.
  Przyszłość naszych skoków wbrew pozorom nie wygląda tak dramatycznie. Oprócz wymienionych przez Ciebie chłopaków są jeszcze Kacper Stosel, Krzysiu Kieta, Wiktor Pękala, Adam Niżnik, Jarek Krzak, czy coraz lepiej skaczący Adrian Nalepka z Zagórza. Mamy jeszcze Piotrka Kudzię, który na razie jest kombinatorem, ale potrafi pięknie skakać (na treningu na Krokwi skoczył 143,5m - wprawdzie z wysokiej belki, ale wynik robi wrażenie).
  Każdy z tych chłopaków to potencjalny przyszły zdobywca KK w przyszłości bliższej lub dalszej. Pod warunkiem, że PZN o nich zadba.

 • Miszczbuloklep początkujący
  @zibip47

  "Zmiany w ilości treningu młodych"[***] Co poeta miał na myśli?
  Masz wiedzę na temat objętości treningowych "młodych"?
  Jeżeli tak, to podziel się .

 • zibip47 początkujący
  @xzcvvy

  Sensem jest ciężka praca na treningach kadry B i C. Tak by zapewnić dopływ świeżej krwi do starych mistrzów. Z wywiadów z odchodzącymi młodymi skoczkami wynika że By się poświęcić treningom należy zdjąc z nich pracę na rzecz swojego utrzymania ( na pewno znasz te wywiady - tam sie powtarza element ekonomiczny) Doleżal jest Doleżalem a Horngacher Horngacherem to nie ulega wątpliwośći. Skad wiesz że Doleżalowi starczy czasu na treningi z Młodymi gdy bedzie miał zajęcieze starymi, więc może ograniczyć się do wysyłania 1 młodego na wycieczkę na konkurs PŚ , oczywiście jezeli na nastą pią zmiany w ilości treningu młodych
  O procentowaniu wyjazdu Wąska na PŚ przekonamy się w nadchodzącym sezonie

 • xzcvvy doświadczony
  @zibip47

  Powtarzasz się to po pierwsze.
  Po drugie Dolezal i Horngacher to dwie inne osoby i po co te przypuszczenia że Czech będzie robił dokładnie to samo jest bez sensu.
  I jak to starty w PŚ nie dały nic Waskowi?
  Zdobył doświadczenie które zaprocentuje w przyszlosci :))

 • zibip47 początkujący
  przyszłość skoków

  do newsa: Michal Dolezal: Przygotowania do nowego sezonu ruszyły!
  Wyobraźcie sobie taka sytuację : Doleżal po roku pracy osiaga sukces z naszymi starymi wyjadaczami. Kadrę B i C będzie traktował tak ja Horngacher że od czasu do czasu weżmie jakiegoś młodego na Konkurs PŚ i ten tam zajmie 51- 60te miejsce. Czy 2-3 skoki oddane w konkursie PŚ podniosą jego poziom sportowy??TO całkiem możliwy scenariusz .
  Czeskie skoki sa w dołku więc czesi Czesi sięgną po Doleżala. On napewno jest patriotą i mimo silnych związków z Polską pójdzie trenować swoich. Możliwe ??
  Koniecznie trzeba uruchomić strumyczek świeżej krwi do naszej kadry A

 • zibip47 początkujący
  przyszłość skoków

  Jestem tu nowy. Mnie by interesowało przedłużenie sukcesów Stocha Kubackiego, Żyły i Wolnego, ale w postaci nowych młodych obiecujących zawodników - niech prześcigają starych. Aby to stało się możliwe należy wymusić zmiany ekonomiczne w podejściu do kadry B i C. Kiedy powstanie artykuł rzetelny na temat przyszłości polskich skoków w oparciu o wiarygodne żródła tj wywiad z Doleżalem, A.Tajnerem i członkami kadry B. a także z ministrem sportu (ma kasę)? Z relacji odchodzących młodych zawodników wynika że odchodzą by zająć się pracą na swoje utrzymanie. We współczesnym sporcie aby osiągnąć wyniki na światowym poziomie należy ciężko i długo pracować na treningach co jest nie do pogodzenia np z pracą kierowcy na samochodowych długodystansowych liniach pasażerskich. Jeśli teraz nie wymusimy na decydentach zmiany w podejściu do kadry B i C to w ciągu roku nić się nie zmieni. Czy M Dolezal nie powinien bliżej sprecyzować swojej pracy z młodymi, czy będzie wyglądało tak jak robił to Horngaher że dopuści do startów w PŚ Wąska.Wąska starty w PŚ nic mu nie dały, zaliczył wycieczkę na konkurs PŚ. Czy tak ma wyglądać zainteresowanie trenera kadrą B?

 • fridka1 doświadczony
  @Kolos

  Zgadzam się, że można być "asystentem" i "asystentem". Można trenować Austriaków albo Chińczyków i jednak ma znaczenie jaki to jest kraj i z jaką presją przyjdzie się trenerowi mierzyć. Przy okazji "serialu" z Horngacherem z ostatnich dwóch miesięcy, można było odnieść wrażenie, że Stefan to chyba najważniejsza osoba w państwie, oczywiście z przymrużeniem oka, ale takie jaja w Czechach nie byłyby możliwe, no chyba, że mówilibyśmy o hokeju.

 • Pito1994 początkujący
  @Kolos

  Jest różnica gdzie się było asystentem. Nie ma porównania praca w Niemczech, gdzie niemal wszystko na zapleczu działa wzorowo i jest zbudowany świetny system, a praca w Czechach gdzie skoki są w kiepskiej kondycji. Najbardziej wartościowe z pewnością były te 3 lata spędzone w Polsce, gdzie kadra działała na najwyższym poziomie. Czy to wystarczy, żeby sprawdzić sie jako pierwszy trener nie wiem. Ale CV ma na pewno uboższe niż Horngaher gdy przychodził do Polski.

 • Kolos profesor
  @fridka1

  To tylko kwestia "ładniejszego" kraju w CV. Piastowali podobne stanowiska asystentów oraz trenerów zaplecza tyle że Horngaher w Niemczech a Dolezal w Czechach i w Polsce.

 • wiola4697 weteran
  @OczyAignera

  No aż tak bardzo to nie, ale zawsze właśnie jeszcze mogą się rozwijać :) tak jak np. Kuba Wolny :)

 • OczyAignera stały bywalec
  @wiola4697

  Olek i Andrzej już tacy młodzi nie są, ale mają jeszcze czas na rozwój. Oby ich forma w następnym sezonie była jeszcze lepsza i stabilniejsza.

 • wiola4697 weteran
  @OczyAignera

  Nie można także zapomnieć o Olku Zniszczołe i Andrzeju Stękale

 • wiola4697 weteran
  @xzcvvy

  Zgadzam się

 • OczyAignera stały bywalec
  Przyszłość

  Ja liczę na to, że Bartek Czyż wróci do dobrej dyspozycji. Musi dobrze przepracować okres przygotowawczy i zdecydowanie poprawić swoją technikę. To jest kluczowy zawodnik w kontekście niedalekiej przyszłości. Jeżeli nasi młodzi reprezentanci, czyli Tomek Pilch, Paweł Wąsek, Kacper Juroszek oraz właśnie Bartek Czyż będą skakać solidnie, to przejście na sportową emeryturę Kamila czy Maćka nie będzie takim smutnym przeżyciem, ponieważ nadzieja na dobrą przyszłość będzie wśród nas.

 • fridka1 doświadczony
  @Matthias88

  CV Horngachera przed objęciem kadry, a CV Dolezala to jak porównywanie Barcelony i Belgradu w rankingu najpiękniejszych miast Europy. Totalnie od czapy.

 • fridka1 doświadczony
  @Matthias88

  Ja też. Życzę mu dobrze, ale on nie wie w co się wpakował. Bycie dostawcą sukienek Angeliny Jolie to nie jest wybitna rekomendacja. Trochę się podśmiewam, ale wystarczy zobaczyć kto, poza Horngacherem, będzie pracował dla niemieckiej kadry, a kto dla nas. Michal wziął tę fuchę nie "bo sercem wybrał" ale dlatego, że byłby frajerem. Ze swoim cv nie mógłby liczyć na kadrę A innej potężnej reprezentacji, a tak się trafiło jak ślepej kurze. I jeszcze raz podkreślam, że źle nie życzę. Czeska szkoła jakoś nie powala na kolana.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).