Puchar Beskidów ponownie znika z kalendarza

 • 2019-04-25 20:37

- Nie zamierzam krytykować Czechów, bo to byli i są koledzy, ale większość kosztów organizacji Pucharu Beskidów leżało po polskiej stronie. To nie było partnerskie zachowanie - mówi Andrzej Wąsowicz, pełniący funkcję prezesa Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego na temat turnieju, który dwa lata po reaktywacji ponownie zawiesza działalność.

Puchar BeskidówPuchar Beskidów
Skocznia w SzczyrkuSkocznia w Szczyrku
Skocznia w Wiśle-MalinceSkocznia w Wiśle-Malince
Skocznia we FrensztacieSkocznia we Frensztacie

- To prawda, Puchar Beskidów nie odbędzie się w 2019 roku. Wszystko z powodu terminu, w którym Czesi będą organizować zawody z cyklu Letniego Grand Prix pań - mówi polski działacz o turnieju, który w latach 2017-2018 był częścią Letniego Pucharu Kontynentalnego, odbywając się przez trzy dni z rzędu na obiektach w Szczyrku, Wiśle oraz Frensztacie pod Radhoszczem.

- W Planicy spotkałem się z Janem Baierem (wiceprzewodniczący ds. skoków narciarskich w Czeskim Związku Narciarskim - przyp. red.), który zajmuje się organizacją zmagań we Frensztacie. Po zapoznaniu się z kalendarzem przyznał, że nie warto mieszać i doszliśmy do wniosku, którym jest odejście od Pucharu Beskidów na co najmniej rok - dodaje były wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego.

- Powrót Pucharu Beskidów nie spotkał się z dużym zainteresowaniem. Odbywały się konkursy, które nas, jako Śląsko-Beskidzki Związek Narciarski, kosztowały bardzo dużo. Czesi brali na siebie około 33% kosztów i trudno było dogadać się w tej sprawie. Myśmy kwaterowali wszystkie ekipy w Wiśle, a następnie organizowaliśmy nie tylko piątkowy dojazd do Szczyrku, ale i niedzielny do Frensztatu - dodaje Wąsowicz.

Dlaczego Puchar Beskidów, zamiast dołączyć do Willingen Five czy Planica 7, chyli się ku upadkowi? - Czesi są w rozsypce organizacyjnej. Jakub Janda po otrzymaniu mandatu poselskiego robi porządki w Pradze, ale podupadają główne ośrodki skoków narciarskich w Libercu oraz Harrachovie. Proszę sobie wyobrazić, że wszyscy czescy skoczkowie, włącznie z Romanem Koudelką, brali osobne faktury za treningi w Polsce. Skacząc dla reprezentacji prowadzą swoje działalności. Trudno mi to zrozumieć... Spójrzmy też na stan ich skoczni. Obiekt we Frensztacie pamięta jeszcze zamierzchłe czasy. Skakać jednak się da, skoro Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przyznała homologację.

- Kiedyś Puchar Beskidów przyciągał najlepszych skoczków świata, a teraz mieliśmy do czynienia ze słabiutką obsadą. Można powiedzieć, że wiele reprezentacji wysyłało na te zawody swoje trzecie garnitury. Do kosztów logistycznych tej imprezy dochodziły nagrody, nie tylko pojedynczych konkursów, ale i dla czołówki całego turnieju. Mówiąc szczerze - nie żałuję tegorocznej decyzji dotyczącej rezygnacji. Chciałem pokazać, że potrafimy się bez tego obejść, organizując typowe konkursy zaliczane do klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego. Jeśli Czesi chcą z nami współpracować, muszą się w porę zreflektować i wejść na wyższy poziom organizacji - słyszymy na temat imprezy, której premiera miała miejsce w 1958 roku. Z dwoma przerwami (1973-1974 i 1981-1982) rozegrano 28 edycji. W dwóch przeprowadzonych po reaktywacji - w 2017 i 2018 roku - najlepsi okazywali się Klemens Murańka i Philipp Aschenwald.

Tego lata Czesi ponownie zorganizują letni konkurs najwyższej rangi pań, co będzie miało miejsca 18 sierpnia. W ich przededniu, a więc 16 i 17 sierpnia, rozegrane zostaną drugoligowe zawody mężczyzn na igelicie, a więc tydzień po zmaganiach na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince (10-11 sierpnia). W terminarzu LPK 2019 zabrakło też Szczyrku, gdzie tego lata powróci Pucharu Kontynentalny pań (8-9 sierpnia).

- W poniedziałek oficjalnie nowym trenerem polskiej kadry pań zostanie ogłoszony Łukasz Kruczek, któremu określono konkretne zadania do wykonania. Konkursy w Szczyrku będą doskonałą okazją, żeby obejrzeć nasze dziewczyny w akcji na domowym obiekcie. Do tego nie chcemy zostawiać Szczyrku bez żadnej imprezy, bo ten kompleks zasługuje na to, żeby organizować tam zawody rangi międzynarodowej.

Kliknij, aby zobaczyć kalendarz Letniego Pucharu Kontynentalnego 2019 >>>

Kliknij, aby zobaczyć kalendarz Letniego Pucharu Kontynentalnego pań 2019 >>>

Dominik Formela, źródło: Informacja własna

oglądalność: (2990) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @EmiI

  Oczywiste chyba że mniej? Polacy zapewnili skocznie, nagrody oraz transport i noclegi. Czesi tylko skocznię i nagrody.

 • EmiI profesor
  @Kolos

  Ale to 33% czy mniej? Bo z jednej strony piszę że podział niesprawiedliwy a z drugiej dodaje że Czesi czyli organizator 33% konkursów pokrył 33% kosztów.

 • Kolos profesor
  @EmiI

  Czesi zapewniali tylko przygotowanie swojej skoczni oraz nagrody za konkursy we Frenstadzie. Noclegi i przejazdy w całości już finansowali Polacy. Nie był to równy rozdział kosztów. To jest w tekście.

 • EmiI profesor

  Nie rozumiem. Najpierw żal że Czesi nie partycypują w kosztach a potem że pokrywają 33% kosztów organizując 33% konkursów?

 • Antoni początkujący

  Jak Janda dostal sie do "zlobu" dzieki skokom to interesuje sie polityka a nie skokami.

 • dejw profesor
  @Kolos

  No ale czego niby Wąsowicz się spodziewał? Że Czesi którzy i tak mają już w nosie skoki wyczarują znikąd kasę, żeby dołożyć się do sierpniowej zabawy na igelicie, która poza garstką pasjonatów nie interesuje nikogo, zwłaszcza wobec pokrywających się terminów z GPKobiet?

 • Bishop początkujący

  Czeskie skoki upadają już całkowicie .Szkoda przecież to nacja z wielkimi tradycjami w tej dyscyplinie.Co jakiś czas jakieś państwo wypada ze skoków narciarskich. Jak dalej tak pójdzie to skakać będą może z 4 kraje

 • Kolos profesor
  @dejw

  Mimo wszystko szkoda że u Czechów taka amatorka organizacyjna...

 • dejw profesor

  Och nie, cóż za fatalna wiadomość.. Przecież Stoch miał mieć specjalnie przygotowany cykl startowy, aby wygrać go tego lata.. Teraz już nie ma szans na zostanie skoczkiem w 100% spełnionym..

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).