MŚ w lotach 2024 w Harrachovie? Czesi złożyli wniosek do FIS

 • 2019-05-01 13:40

Od pechowych, bo rozegranych w niepełnym wymiarze, mistrzostw świata w lotach w 2014 roku po rozbiegu skoczni mamuciej w Harrachovie nie zjechał ani jeden skoczek. Obiekt stoi odłogiem i popada w coraz większą ruinę. Czesi chcą dać mu jednak nowe życie i złożyli wniosek o organizację światowego czempionatu dla lotników w 2024 roku.

- Zawnioskowaliśmy w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej o organizację mistrzostw w 2024 roku, jednocześnie informując, że opłata wpisowa zostanie przez nas uiszczona, gdy tylko otrzymamy gwarancje finansowe - informuje Jan Baier, wiceprzewodniczący sekcji skoków narciarskich w czeskim związku.
 
W ubiegłym roku premier Czech, Andrej Babis, zdecydował się przeznaczyć na przebudowę skoczni pół miliarda koron. Do wypłaty tych środków niezbędne jest podpisanie memorandum pomiędzy pięcioma podmiotami posiadającymi prawa do obiektów i gruntów, na których się one znajdują, a to powinno wydarzyć się pod koniec maja. Wówczas możliwe będzie rozpoczęcie prac, których pierwszym etapem musi być stworzenie dokumentacji projektowej.

 
Baier zakłada, że oprócz mistrzostw świata w 2024 roku, na skoczni będą się odbywać raz na dwa lub trzy lata zawody Pucharu Świata. Czesi liczą, że FIS do ich propozycji odniesie się już podczas kongresu w Dubrovniku zaplanowanego na przełom maja i czerwca. Oprócz skoczni mamuciej przebudowane mają zostać także mniejsze skocznie, które obecnie są zamknięte.
 
Skocznia mamucia w Harrachovie została oddana do użytku w 1980 roku. Dwukrotnie, w 1980 i 1983 roku, bito na niej rekord świata. W 2001 roku Robert Mateja, jako pierwszy Polak uzyskał tam ponad dwustumetrową odległość, skacząc 201,5 m. W ten sam weekend Adam Małysz wyśrubował krajowy rekord do 212 metrów. W Harrachovie czterokrotnie rozgrywano dotąd mistrzostwa świata w lotach narciarskich.

Adrian Dworakowski, źródło: Isport.blesk.cz
oglądalność: (7259) komentarze: (36)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @Bishop

  Był swego czasu, w latach 70., dość poważny projekt budowy kompleksu dwóch czy nawet trzech skoczni niedaleko Malinki. Jeśli dobrze pamiętam, chodziło o wschodni stok Kozińców (gdyby iść od centrum Wisły w stronę zapory). No ale w latach 70. to u nas projektowano multum rzeczy...

 • mario74 bywalec
  @Kolos

  No i z tym się zgodzę, można marzyć i nawet opowiadać o marzeniach, a przestępstwem to nie jest. Ale jest rzucaniem słów na wiatr, jeśli się nie ma możliwości czy umiejętności zrealizowania tych marzeń

 • Kolos profesor
  @mario74

  Nigdy nic nie wyszło po za spekulacje i luźne pomysły i to są fakty. Nikt nigdy na poważnie budować mamuta w Polsce niechciał. No nie licząc może pomysłów z lat 50 XX wieku kiedy myślano o wybudowaniu skoczni K-120 w Szczyrku.

  Samo mówienie że fajnie byłoby wybudować skocznię mamucią w Polsce, nawet wielokrotnie przestępstwem nie jest.

 • mario74 bywalec
  @Bishop

  Mówimy o inych rzeczach, ja mówię o wypowiedziach Włodarczyka, Ty mi wkleiłeś żart z Tajnerem!!!!!
  Włodarczyk był wcześniej i miał dziwne wizje i rzucał w wywiadach teksty typu "zbudujemy mamuta", przy czym to nie były żarty, po prostu miał odloty, nomen omen, ten wcześniejszy prezes.

 • MK92 doświadczony
  Harrachov 2024

  Bardzo się cieszę, że Czertak wraca do istnienia - przynajmniej w świadomości działaczy. A może by tak do 2024 roku uczynić legendarnego czeskiego mamuta największą skocznią na świecie, o ile przepisy FIS w tej kwestii ulegną modyfikacji?

 • Bishop bywalec
  @mario74

  Specjalnie dla ciebie przeszukałem "skokowe" strony i znalazłem ten reportaż na 1 kwietnia. Łap
  www.youtube.com/watch?v=oFi3y7nUl08

 • Bishop bywalec
  @mario74

  Jeden i drugi pomysł na skocznie Wiśle to było nieporozumienie. W Malince skocznia jest wciśnięta między drogę a górę. Przez to same problemy.Mogli ją faktycznie budować w zupełnie innym miejscu. Pomysł na skocznie w centrum to już był odlot na największym haju.

  "Przy czym jak widać to nie takie nierealne, skoro Czesi mogą" wszytskie mamuty dla stare konstrukcje.Certak też powstał w latach 70.Wybudowanie mamuta od początku w dzisiejszych czasach to inna historia.Prawdopodobnie już raczej żadna taka konstrukcja nie powstanie. Jedyna szansa na nową tego typu skoczni jest taka,że Chińczykom spodobają się skoki i stwierdzą,że wybudują sobie własną.Innej mozliwości raczej nie ma

 • mario74 bywalec
  @Bishop

  Poważnych planów nie było, ale Włodarczyk miał swoje wizje, n.p. przed budową skoczni w Malince nawijał, że lepiej zbudować skocznię w centrum miasta, w miejscu tych dla początkujących, co było niemożliwe, bo przecież tam jest ulica, w Malince też jest, ale trochę bardziej z boku od stoku, tam zrobili, fakt, tunelik i przeciwzeskok na nim, no, ale w centrum to by się nie dało, bo by musieli domy poprzestawiać dodatkowo i nie gadał tego w prima aprilis.
  A mamuta wałkował kilka razy, nie w prima aprilis i o żadnej zakopiance nie mówił, po prostu śnił na jawie.
  Przy czym jak widać to nie takie nierealne, skoro Czesi mogą.

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  Innych zgłoszeń nie było pewnie dlatego, że od lat gospodarze MŚL wymieniali się według nieoficjalnego, ale z grubsza stabilnego klucza, i zawsze była wtedy wysuwana tylko jedna kandydatura. Chętnych raczej nie zabraknie.

 • Bishop bywalec
  @mario74

  Otóż mylisz się kolego to był żart i było w niego zaangażowanych wiele osób. Tajner,Włodarczyk,Hoffer a nawet skoczkowie. Bjoern sam sie wypowiadał,że już nie może się doczekać na loty w Polsce. Mamut w Polsce mial pozwalać na loty nawet 270 metrowe. Planów na mamuta nigdy nie było.Jedynie w latach 70 był taki pomysł i tyle. A to że od czasu do czasu ktoś rzucił taki temat, to dokadnie na tej samej zasadzie co o skokach na narodowym

 • mario74 bywalec
  @Bishop

  To nie był w tym wypadku żart, bo Włodarczyk, były prezes, gadał o tym kilka razy. Możliwe, że potem powstał jakiś żart, ale to nie było żartem, on, prezes PZN nawet z Hoferem o tym gadał. Hofer miał odpowiedzieć "Chcecie to budujcie". Tego nie gadał żaden burmistrz, tylko prezes PZN poprzedni.
  Oczzywiście ten prezes to był z księżyca, bo twierdził też, że skocznia w Wiśle mogłaby powstać w centrum, z widokiem na miasto, zamiast w Malince.

 • Kolos profesor
  @gracz75

  Skocznia normalna a duża oraz mamucia to trzy różne sprawy. Skoki na skoczni K-95 są (mogą być) ciekawe ale już na K-80 nie koniecznie, tak samo skoki na K-120 są ok. A skoczni dużych typu K-110 już w zasadzie nie ma. Chyba że latem jak w Einsiedeln, ale letnie skakanie to też zupełnie co innego.

  Mamut w Harrahovie przy innych skoczniach mamucich wygląda i będzie wyglądać jak relikt przeszłości.

  Oczywiście fajnie by było żeby ożywić Czeskiego mamuta ale trzeba by w praktyce go zbudować na nowo. Nie wiem czy Czesi wiedzą na co się piszą.

  Trzymam kciuki za Certak ale trzeba mieć świadomość jak to wygląda i że nawet jeśli się uda to po 2024 roku Czechom szybko zapał minie.

  Też ciekawe co z tym zrobi FIS nie mając innych zgłoszeń na MŚL w 2024 na ten moment.

  Swoją drogą, przy 5 (4) istniejących skoczniach mamucich robienie aplikacji i formalnych wyborów organizatora MŚL to zbędna biurokracja. To powinno automatycznie przyznane, co 10 lat na każdej skoczni.

 • gracz75 doświadczony

  czy to bedzie K-185 czy K-190 to juz mniej istotne , nie rozumiem stwierdzenia ze skoki na 185 sa mniej ciekawe , owszem odległosci sa ważne ale czy skoki na K-95 sa nieciekawe , ja tam ogladam pikno tego sportu

  inna kwestia taka ze Czesi musza zmienic profil skoczni i zrobić coś ze by zminimalizować ryzyko zwiazane z wiatrem
  ja tam jestem za tym zeby Harrachow wrocił do PŚ , a nie ciagle te same mamuty

 • Kolos profesor
  @EmiI

  To wszystko zagrywki emeryta (już prawie) Hofera. Jak on odejdzie być może zacznie się poważniejsze podejście do lotów narciarskich.

  Oczywiście nie chodzi o to żeby na siłę gonić za jak najdalszymi skokami, ale też na siłę je skracać jak to robi FIS to też przesada.

  Po za tym z jakiegoś powodu skocznię duże K-110, K-115 przerobiono na skocznie K-120, K-125. I nawet tych K-120 już jest coraz mniej na rzecz K-125.

  Skakanie na skoczni K-185 przy istniejących skoczniach K-200, to jak skakanie na skoczniach dużych o K-110. Nuda mówiąc krótko.

  Chyba faktycznie Czesi powinni pomyśleć o igielicie i letnich lotach narciarskich wtedy by to było ciekawe.

 • Wojciechowski profesor
  @EmiI

  Kiedy zmienił?

 • Szymon44 doświadczony

  Trzymam kciuki za to!

  Ale byłoby pięknie, jakbyśmy się dowiedzieli w podobnym czasie, że będzie odbudowa Certaka...

 • Oczy Aignera profesor
  Ważna jest konstrukcja, a nie rozmiar

  To nie ma znaczenia, jaki rozmiar będzie mieć przebudowany Čerťák. Istotne jest to, jak zmieni się wieża i najazd. Konstrukcja wręcz musi się zmienić, a sam obiekt też powinien zostać lepiej zabezpieczony przed wiatrem. Pamiętamy przecież, jak wiele zawodów zostało storpedowanych przez złe warunki wietrzne. Nadal mam w pamięci widok rozhuśtanych siatek podczas MŚwL. Čerťák musi także sam w sobie stać się skocznią bezpieczniejszą, na której latałoby się niżej. Ogólnie rzecz biorąc, skocznia powinna się zmienić diametralnie. Czesi zdają sobie z tego wszystkiego sprawę i udana modernizacja obiektu zyska w oczach działaczy FIS-u.

 • jhno początkujący
  @EmiI

  Akurat ta zmiana była podyktowana tym, żeby Cooper-Peak było mamutem, a nie jakąś ogólną polityką FIS-u. Taki punkt K odpowiadał HS180 przed zmianą przepisów z HSami na mamutach, czyli pozwala to na skoki rekordowe w okolicach 200 m.

 • Bishop bywalec
  @mario74

  "A swoją drogą pamięta ktoś zapowiedzi poprzedniego prezesa PZN: "zbudujemy w Polsce mamuta"?" Przecież to był żart na prima aprilis.Do dzisiaj pamiętam jak burmistrz Zakopanego mówił,że mamut zostanie zbudowany kosztem Zakopianki. Jednak to był tylko żart. Jednak z żartem jest jak z plotką,zaczyna mieć własne życie

 • Bishop bywalec
  @Kolos

  Na tej samej zasadzie nikogo już nie powinny emocjonować skoki na dużej skoczni w okolicach 140 metra, a zawody powinny odbywać się tylko na skoczniach mamucich,bo tam są największe emocje. Według tej logiki najlepiej już w ogóle nie budować skoczni innych niż mamuty.Emocje mogą być na każdej skoczni,a różnorodność tylko dodaje kolorytu PŚ

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).