Lukas Mueller wygrał proces z austriacką federacją

 • 2019-05-04 08:45

Sypał gęsty śnieg. Warunki były trudne, widoczność mocno ograniczona. Na skoczni Kulm w Bad Mitterndorf trwał drugi dzień testowania skoczni przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich w 2016 roku. Jeden z testerów obiektu Lukas Mueller, mistrz świata juniorów z 2009 roku, doznał niezwykle groźnego upadku, który na zawsze zmienił jego życie i skazał na wózek inwalidzki. Wczoraj austriacka prasa poinformowała, że wygrał proces sądowy z ÖSV, który wcześniej odmawiał wypłacenia skoczkowi odszkodowania.

Austriacka federacja, która była organizatorem mistrzostw uważała to nieszczęśliwe zdarzenie za "wypadek rekreacyjny" z tego względu, że Mueller nie wziął w nich udziału jako reprezentant Austrii, a był tylko jednym z przedskoczków. Z taką wykładnią nie zgadzał się od początku adwokat skoczka, wskazując, że Mueller na świadczenie swoich usług zawarł pisemną umowę z organizatorem, miał dostać wynagrodzenie, a ponadto otrzymał plastron startowy, co czyniło go uczestnikiem imprezy. Sąd w Karyntii uznał te argumenty za zasadne, w związku z tym całe zdarzenie uzyskało status "wypadku przy pracy", co z kolei zobowiązuje Austriacki Związek Narciarski do wypłacenia byłemu skoczkowi odszkodowania. Nie wiadomo jeszcze o jakiej kwocie czy kwotach mowa. - Pytanie na teraz brzmi: jaki jest status osób społecznie zaangażowanych i wolonatariuszy, którzy - poza strukturami kadr - biorą udział w wydarzeniach sportowych i jak będzie się odnosić do nich prawo pracy - zastanawia się Szef ÖSV Peter Schroecksnadel.
 
Skoczkowie narciarscy zobowiązani są do wykupienia prywatnego ubezpieczenia od wypadku. Z tego tytułu Austriak otrzymał 480 tysięcy euro oraz ponad 300 tysięcy euro od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Ogromne koszty leczenia i rehabilitacji sprawiają, że skoczkowi pilnie potrzebne są dodatkowe fundusze.
 
27-latek pogodził się już z tym, że wózek inwalidzki będzie mu prawdopodobnie towarzyszył do końca życia. Co jakiś czas publikuje na swoich profilach w mediach społecznościowych filmy, na których porusza się o kulach, jak jednak przyznaje, te krótkie widoczne w materiałach video chwile wiążą się z nieopisanym bólem. Mimo to stara się być aktywny sportowo - jest członkiem drużyny rugby poruszającej się na wózku, jeździ na nartach, na specjalnie przygotowanym dla siebie sprzęcie, bierze też udział w corocznym biegu charytatywnym Wings For Life World Run. Nie przestał interesować się skokami narciarskimi. Stara się oglądać transmisje z zawodów Pucharu Świata, gdy tylko ma na to czas.
 
Lukas Mueller jest mistrzem świata juniorów z 2009 roku ze Szczyrbskiego Jeziora, ma w swoim dorobku także złoty krążek wywalczony na tej imprezie w konkursie drużynowym oraz kolejne złoto z drużynówki, rozegranej rok później podczas juniorskiego czempionatu w Hinterzarten. Najwyższym miejscem, jakie wywalczył w zawodach Pucharu Świata, była szósta pozycja w inaugurującym TCS 2009/10 konkursie w Oberstdorfie. 14 razy stawał na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego.

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8970) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • atalanta doświadczony

  Brawo sąd. Na takie właśnie orzeczenie liczyłam.

 • Kolos profesor
  @Oczy Aignera

  Ale widać wyraźnie że miał pecha bo upadł na kręgosłup. Gdyby nie to nadal by skakał. Oczywiście były wizualnie gorzej wyglądające upadki ale dopóki skoczek nie przyjmie pierwszego uderzenia o skocznię na głowę lub na kręgosłup, to nie robi sobie poważniejszej krzywydy.

 • Tomek88 profesor
  Skandal

  Na YouTube znajduje się filmik pokazujący upadek Lukasa Muellera.Zastanawia mnie kto zezwolił na skakanie w tak koszmarnych warunkach.Sypiący śnieg,ograniczona widoczność a w dodatku szalejący wiatr,to nie mogło się dobrze skończyć.Upadek może nie wyglądał bardzo groźnie ale skończył się tragicznie i to pokazuje jak pozornie niegroźna sytuacja może zmienić całe życie.Życzę Lukasowi powrotu do zdrowia.Oby udało mu się stanąć na nogi,żeby nie musiał reszty życia spędzić na wózku.

  Tu macie link pokazujący upadek Muellera.Zwróćcie uwagę na koszmarne warunki,słabą widoczność i szalejący wiatr(spójrzcie na wstążke od 2-4 sekundy filmu).Nie wiem kto zezwolił nie tylko Lukasowi ale i reszcie skoczków na udział w tych testach.

  https://youtu.be/dyFRj07qOko

 • Oczy Aignera profesor
  Cienka bariera

  Wczoraj oglądałem filmik z tym pechowym skokiem i trzeba przyznać, że upadek nie wskazywał na to, że jego okoliczności będą tragiczne. To pokazuje, jak niewielka jest bariera między odniesieniem niegroźnej kontuzji a paraliżem ciała.

 • Jellycrusher bywalec
  @nicoz Nie o to chodzi.

  Tutaj istotniejsza jest próba wykrętu przed słusznie należnym zadość uczynieniem. Pieniądze nie odtworzą mu kręgosłupa, ale na pewno ułatwią życie i korzystanie z pomocy medycznej.

 • nicoz doświadczony
  Szlachetne zdrowie ...

  Czy są takie pieniądze, które dadzą nadzieję na poruszanie się bez wózka a nawet i bez kul? Czas pokaże; życzę powrotu do zdrowia.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).