Puchar Świata wróci do Lake Placid? Ruszyła przebudowa

 • 2019-05-08 15:16

Zimowa Uniwersjada w 2023 roku odbędzie się w Ameryce Północnej. Jej gospodarzem będzie amerykańskie Lake Placid w stanie Nowy Jork, gdzie dwukrotnie rozgrywano zimowe igrzyska olimpijskie - w 1932 i 1980 roku. Rozpoczęta niedawno modernizacja skoczni przypomina słowa Waltera Hofera, który wymienił ten ośrodek w gronie potencjalnych organizatorów wracającego za ocean Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Walter HoferWalter Hofer
Znicz olimpijski w Lake PlacidZnicz olimpijski w Lake Placid

- Zamierzamy powrócić na zachodnią półkulę. W planach jest weekend w Stanach Zjednoczonych. Gdzie dokładnie? To nie jest jeszcze jasne. W grę wchodzą Iron Mountain, Lake Placid oraz Park City - zapowiadał dyrektor Pucharu Świata w rozmowie z serwisem Skijumping.pl, która miała miejsce jesienią minionego roku.

Słowa działacza mają odzwierciedlenie w prowizorycznym kalendarzu na sezon 2019/20, gdzie ulokowano 133-metrowy obiekt Pine Mountain. Kandydatura nie jest jednak zatwierdzona, a ostateczna decyzja ma zapaść podczas nadchodzącego kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w Chorwacji.

- Największe szanse ma pierwsze z tych miast, ponieważ aktualnie trwa tam przebudowa. Zmodernizowany ma zostać też kompleks w Lake Placid, natomiast olimpijskie skocznie w Park City dostępne są w każdej chwili. Nie możemy zapominać o skoczni do lotów narciarskich w Ironwood, jednak ta nie będzie gotowa wcześniej niż latem 2020 roku - dodawał Austriak.

Wobec braków infrastrukturalnych w Iron Mountain, potencjalna kandydatura Lake Placid zyskuje na wartości. W stanie Michigan, gdzie rokrocznie toczą się zmagania rangi Pucharu Kontynentalnego, wciąż nie ruszyły prace związane z budową alternatywnych schodów, windy czy ogrzewanego pomieszczenia dla skoczków - te były zaplanowane na lata 2019-2020, o czym pisaliśmy >>>TUTAJ<<<. Uczestnicy drugoligowych konkursów do tej pory na belkę startową wspinali się schodami prowadzącymi wzdłuż rozbiegu, co w Pucharze Świata jest niedopuszczalne.

Jak wygląda sytuacja kompleksu olimpijskiego w Lake Placid? O tym informuje portal adirondackdailyenterprise.com. Wiosną zdemontowano już wysłużone tory najazdowe, które zostaną zastąpione nowoczesnymi, zaopatrzonymi w system mrożenia. Do jesieni ma zostać zakończona część prac, która pochłonie około 3 miliony dolarów. Reszta działań, etapami, będzie realizowana do czasu wydarzenia zaplanowanego na 2023 rok. Oprócz zmian na rozbiegu, obiekty 90 i 120-metrowe zostaną przystosowane do aktualnych przepisów poprzez zmianę profilu przestarzałych zeskoków. Kolejną z nowości będzie wyciąg gondolowy, który zastąpi stary - krzesełkowy. Każda z gondoli ma mieścić osiem osób. W planach jest też przeszklona winda transportująca użytkowników areny na wieżę skoczni. Takie rozwiązanie jest ukłonem w kierunku turystów zwiedzających ośrodek. Wszystkie inwestycje, dotyczące i pozostałych dyscyplin rozgrywanych w tym regionie, łącznie mają pochłonąć 80 milionów dolarów.

Lake Placid gościło cykl Pucharu Świata nieprzerwanie w sezonach 1982/83 – 1990/91. Na ile trwające prace renowacyjne zwiększają szanse kompleksu na rychły powrót do kalendarza najbardziej prestiżowego cyklu w skokach narciarskich i czy ten faktycznie wróci do Stanów Zjednoczonych? Odpowiedź powinniśmy poznać jeszcze w tym miesiącu. Po raz ostatni PŚ w skokach gościł w USA w sezonie 2003/2004, gdy w ostatni weekend lutego mierzono się w Park City. Polskim kibicom ten weekend kojarzy się przede wszystkim przez pryzmat groźnego upadku Adama Małysza podzas jednego z treningów, który wykluczył go z rywalizacji do końca wspomnianej zimy.

Tak kompleks w Lake Placid prezentował się jesienią 2018 roku:


Dominik Formela, źródło: inf. własna + adirondackdailyenterprise.com
oglądalność: (4294) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MK92 doświadczony
  Ładne skocznie

  Obiekty w Lake Placid przypominają trochę te zbudowane na wzgórzach Pojezierza Fińskiego.

 • Oczy Aignera profesor
  ''Zapałki''

  Kiedy patrzę na skocznie w Lake Placid, to od razu na myśl przychodzi mi kompleks Lugnet w Falun. Tamte obiekty były okropne. One z daleka wyglądały dosłownie tak, jakby najazd stał na dwóch ''zapałkach''. W Lake Placid co prawda rozbieg nie ma takiej samej konstrukcji, jednakże tam ''zapałki'' mają zdecydowanie mniejszy rozmiar.

 • Wojciechowski profesor
  @W Punkt

  Nie, nie, to rzeczywiście było Park City (47. miejsce). Między Zakopanem i wyjazdem do Stanów miał jeszcze nieudane MŚ w lotach w Planicy.

 • W Punkt doświadczony
  @tomek20

  Ostatni występ Hannawalda to było, moim zdaniem, Zakopane i 30 miejsce w pierwszym z konkursów.
  Potem już chyba nie wystąpił.

 • W Punkt doświadczony
  dobrze by było

  Pytanie tylko czy Jankesi nie odwalą lipy i skocznia nie będzie , po przebudowie, wyglądać tak samo jak przed.
  Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby chcieli wyłożyć sporych pieniądzy na coś, co nie przyniesie im od razu znaczących osiągnięć.

 • Tomek88 profesor
  @Oczy Aignera

  Dzięki za info ! powodzenia w zdobywaniu autografów.

 • Oczy Aignera profesor
  @Tomek88

  Listy wysyłam. To nie jest duży wydatek, bo tak naprawdę list za granicę w dwie strony kosztuje 12 złotych. Jutro na przykład wyślę list do Andreasa Koflera.

 • Tomek88 profesor
  @Oczy Aignera

  Jak ty sobie załatwiasz te autografy ??

 • Oczy Aignera profesor
  Autografy

  Dzisiaj dostałem list od Richarda Freitaga z aż czterema kartami z jego autografami. Musiałem czekać prawie dwa miesiące. Szybciej było w przypadku listu od Davida Siegela, który otrzymałem w poniedziałek. Czas oczekiwania wynosił trzy tygodnie.

 • Oczy Aignera profesor
  @ms_

  Gdyby tych skoczni nie było, to Sam Bolton nie pobiłby rekordu Wielkiej Brytanii w długości lotu.

 • Tomek88 profesor
  Park City

  W Usa są fajne skocznie ale moim zdaniem w przyszłym sezonie zawody Pucharu Świata mogą odbyć się tylko w Park City.W Iron Mountain musi być gruntowna przbudowa aby skocznia się nadawała na organizowanie zawodów najwyższej rangi(chodzi o windę a także ogólny wygląd skoczni).W Lake Placid skocznia olimpijska też musi przejść przebudowę i w przyszłości mogą odbywać się tam zawody Pucharu Świata ale nie w sezonie 2019/2020. Według mnie umieszczenie Iron Mountain w kalendarzu na przyszły sezon to niezrozumiała decyzja biorać pod uwagę o kilka klas lepszy stan techniczny skoczni w Park City. To właśnie tam powinni skakać w przyszłym sezonie w PŚ.Zobaczymy jak to się potoczy.

 • atalanta doświadczony

  Wyobrażam sobie, jak tam wieje, na czubku tej prawie łysej góry.

 • ms_ bywalec
  @Bishop

  A czego miały by nie stać, organizują tam od czasu do czasu jakieś zawody, choćby ostatnio w połowie marca mistrzostwa Kanady.

 • Bishop bywalec

  Liczę,że w przyszłości przynajmniej dwa weekendy będą zarezerwowane dla skoków w USA.Fajnie byłoby do tego jeszcze dodać Kanadę,ale tam chyba już skoki całkowicie upadły.

  Ktoś w ogóle wie co się dzieje ze skoczniami w Vancuver? To w ogóle jeszcze stoi w jednym kawałku?

 • ZbyszekM początkujący

  Bardzo dobra wiadomość. Nie może być tak, że skocznie olimpijskie stoją i niszczeją, powinny być tam rozgrywane różnego rodzaju zawodu. Już teraz obiekty wyglądają dużo lepiej aniżeli rusztowanie w Iron Mountain, ale nie uda im się zdążyć z przebudową na najbliższy puchar świata. Obecnie tylko skocznie w Salt Lake City są gotowe do organizacji zawodów najwyższej rangi.

 • tomek20 weteran

  Konkurs w Salt Lake City z 2004 roku kojarzy się nie tylko z upadkiem Adama, ale też ze zwycięstwem Noriakiego i bodajże był to też ostatni występ Svena Hannawalda.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).