Mieszkańcy Einsiedeln nie chcą modernizacji skoczni

  • 2019-05-20 14:15

W miniony weekend, w kantonie Schwyz, odbyło się zapowiadane referendum w sprawie dofinansowania przebudowy kompleksu skoczni w Einsiedeln ze środków publicznych. Ku rozczarowaniu włodarzy obiektu i osób zaangażowanych w projekt, mieszkańcy gminy nie poparli pomysłu.

Skocznie w EinsiedelnSkocznie w Einsiedeln
fot. Tadeusz Mieczyński

Frekwencja niedzielnego głosowania wyniosła 56,9%. Przeciwnych idei przekazania 1,1 mln CHF na rozbudowę i funkcjonowanie skoczni było 4369 osób, a poparło ją zaledwie 1814 mieszkańców Einsiedeln. Projekt zakładał, iż gmina przekaże na prace remontowe dwa razy po 200 000 CHF, a do tego co roku – przez 10 lat – będzie wspierać funkcjonowanie areny kwotą wynoszącą 70 000 CHF. O ile pomysł dotyczący skoków narciarskich zakończył się fiaskiem, o tyle zgodzono się na pożyczkę w celu budowy nowego budynku szkolnego w pobliskim Trachslau. Ten cel poparło 64,6% głosujących.

Zaskoczenia takim wynikiem nie kryje Daniel Kaelin, członek spółki zarządzającej skoczniami. - Nie spodziewaliśmy się takiego uderzenia w twarz. Jeśli nie znajdziemy innego rozwiązania, wówczas obiekt może popaść w ruinę. Dla wszystkich nie będzie to łatwa rozgrywka.

W promocję akcji zaangażowany był m.in. Killian Peier, a więc pierwszy szwajcarski medalista mistrzostw świata od czasu Andreasa Kuettela i Simona Ammanna, których imionami nazwano dwie największe skocznie (HS117 i HS77), wchodzące w skład omawianego ośrodka. Z bohaterem światowego czempionatu w Seefeld można było spotkać się pod koniec kwietnia, gdy w Einsiedeln zorganizowano dzień otwarty skoczni. Psikusa tego wiosennego dnia postanowiła sprawić aura, która w tym regionie Europy sypnęła śniegiem. To właśnie chęć przystosowania skoczni do warunków zimowych - dotąd używanych tylko latem - była główną motywacją planowanej modernizacji, o której szczegółach pisaliśmy >>>TUTAJ<<<.

Zawody w Einsiedeln, które w 2018 roku cieszyły się bardzo małym zainteresowaniem ze strony Szwajcarów, nie znalazły się w tegorocznym kalendarzu Letniego Grand Prix 2019. Jako powody podane problemy z dopięciem budżetu imprezy, a także planowane prace modernizacyjne. Pełen kalendarz LGP 2019 znajdziesz >>>TUTAJ<<<.


Dominik Formela, źródło: srf.ch + bote.ch
oglądalność: (4197) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • MK92 stały bywalec

    Niewątpliwie jest to przykra informacja dla świata skoków narciarskich.

  • Bishop stały bywalec
    @Kolos

    A to mieli głosować za inwestycją w skocznie co będzie przynosić stary,a nie zyski? Lepiej niech skocznia popadnie w ruinę niż będzie przynosić straty. Pieniądzę pójda tam gdzie trzeba-na szkołę,a nie na jakiegoś szwajcarskiego misia

  • Kolos profesor
    @Bishop

    No tak, głosując przeciwko finasowaniu, mieszkancy zaglosowali de facto za obróceniem skoczni w ruinę. Na pewno to korzyśc dla miasta, sportu, mieszkańców?

    Tym bardziej że kwoty nie były wysokie....

  • Iwo bywalec
    @Bishop

    "U nas pewnie motłoch zagłosowałby za każdą inwestycją związaną ze skokami".
    Ty to zrobiłeś. Nie ja.

  • Bishop stały bywalec
    @Iwo

    Nie porównuj IO,która już od dawna ma złą opinie co do organizacji z budową obiektu popularnej dyscypliny. Swego czasu budowę skoczni w Wiśle popierało ze 120% Polaków, wszyscy w Polsce plus Polonia.

  • Iwo bywalec
    @Bishop

    W takim wypadku mieszkańcy by poparli organizacje igrzysk w Krakowie, a tak nie było.

  • Oczy Aignera profesor
    @DominikFormela

    W Kanderstegu nie ma dużej skoczni. Największa skocznia to jest obiekt normalny, na którym właśnie odbywały się MŚJ w 2018 roku. Jan Hoerl ma takich pomocników, że na jego kartach do autografów jest napisane, że zdobył medale na MŚJ w Kanderstegu, ale w 2019 roku.

  • wiola4697 profesor

    Przykre :(

  • Bishop stały bywalec

    No i to jest rozsądne społeczeństwo,co potrafi liczyć pieniądze,a nie walić w kompletnie bezsensowne inwestycje. Zresztą dlatego mają tyle kasy. U nas pewnie motłoch zagłosowałby za każdą inwestycją związaną ze skokami,a potem płacz że podatki wysokie.

  • atalanta doświadczony

    Można się było spodziewać takiego wyniku. Gdyby to się działo u nas, rezultat głosowania byłby pewnie podobny.

  • Kolos profesor

    Ciekawe jak było sformulowane pytanie.... Po za tym jasno widać na tym przykładzie słabe strony podejmowania decyzji przez referenda. W Polsce nic by nie zbudowano gdyby o finansowaniu przedsiewzięc miały decydować referenda.

    W sumie co się dziwić, smutne to ale skocznie nigdy nigdzie nie będą pirotytem i zawsze latwo "uwalić" taką inwestycję jako nieopłacalną czy zbędną...

  • DominikFormela redaktor
    @Gerwazy

    Nie ma. "Całoroczne" skocznie Szwajcarzy zbudowali niedawno w Kanderstegu, gdzie w 2018 roku odbywały się MŚJ.

  • Gerwazy doświadczony

    No to lipa.
    Tak wgl czy na skoczni w Engelbergu jest igielit?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl