Już 24 czerwca poznamy gospodarza XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich

 • 2019-06-12 14:47

To już bardzo niedługo. 24 czerwca na 134. Sesji MKOl w Lozannie poznamy gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. W szranki stają dwie kandydatury – włoska (Mediolan i Cortina d’Ampezzo) oraz szwedzka (Sztokholm-Åre). Poniżej prezentujemy w pigułce sylwetki miast kandydatów.

Skocznie w PredazzoSkocznie w Predazzo


Sztokholm – Åre

Gdyby igrzyska przyszło organizować Szwedom, ich uczestnicy toczyliby rywalizację w czterech lokalizacjach: Sztokholm (m.in. hokej na lodzie, curling, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, biegi narciarskie, biathlon), Åre (narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, snowboard), Falun (skoki narciarskie i kombinacja norweska) oraz położona na Łotwie Sigulda, gdzie rozegrane zostałyby konkurencje bobslejowe i saneczkarskie.

Dziewięć z dwunastu obiektów jest już gotowych. Jeden powstanie niezależnie od tego czy MKOl powierzy Szwecji przeprowadzenie igrzysk, dwie areny musiałby zostać  zbudowane – trasy do biegów narciarskich i biathlonu oraz hala do łyżwiarstwa szybkiego. Ceremonia otwarcia odbyłaby się na stadionie narodowym Friends Arena w Sztokholmie, a zakończenie igrzysk miałoby mieć miejsce równolegle we wszystkich czterech lokalizacjach, w których przeprowadzano zawody.

Sztokholm był w 1912 roku gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich, organizował także olimpijskie zawody jeździeckie w 1956 roku, kiedy imprezę gościło australijskie Melbourne, ale z powodu obowiązującej wówczas kwarantanny dla zwierząt nie mogło rozegrać konkurencji hippicznych.

Mediolan – Cortina

Również Włosi organizowaliby zmagania w czterech lokalizacjach: Mediolan (hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie), Valtellina (narciarstwo alpejskie mężczyzn, narciarstwo dowolne, snowboard), Val di Fiemme (biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, łyżwiarstwo szybkie) i Cortina (narciarstwo alpejskie kobiet, bobsleje, saneczkarstwo, curling, biathlon). Włosi dysponują już niemal wszystkimi gotowymi arenami, konieczna będzie jedynie budowa hali do hokeja na lodzie, ale ona i tak ma powstać niezależnie od igrzysk. Na słynnym stadionie San Siro odbyłaby się ceremonia otwarcia, natomiast jako lokalizację organizacji zakończenia zaproponowano starożytny amfiteatr w Weronie.

Cortina d’Ampezzo była już gospodarzem białej olimpiady w 1956 roku. W 2006 roku takową organizował Turyn. Ponadto w 1960 roku Letnie Igrzyska Olimpijskie odbywały się w Rzymie.

***

W poniedziałek, 24 czerwca o godzinie 14.00 czasu lokalnego swoją półgodzinną prezentację przedstawią Szwedzi. Po piętnastominutowej przerwie przyjdzie czas na reprezentantów włoskiej kandydatury. O 15.15 przedstawiciele potencjalnych miast gospodarzy zmierzą się z pytaniami zadawanymi przez komisję MKOl, około godziny 18.00 zostanie wyłoniony gospodarz igrzysk, które odbędą się za 7 lat i zostaną zorganizowane w dniach 6-22 lutego.


Adrian Dworakowski, źródło: Olympicchannel.com
oglądalność: (3011) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • mario74 bywalec

  w woj. śląskim może kiedyś ZIO? Skocznie są, biegi - na Kubalonce, ale trzeba zbudować trybuny itd., hokej - Spodek i Gliwice, curling - gdziekolwiek, narciarstwo zjazdowe - no to jest kłopot, niby trasy są, ale nie są już nowoczesne, w każdym razie - Szczyrk, no.... nie ma toru bobslejowego, w Bielsku są tradycje, może tam, no i do łyżwiarstwa szybkiego nie ma hali, ale skoro już te olimpiady odbywają się w wielu miejscach i wielu państwach, to łyżwiarstwo można byłoby zrobić w Tomaszowie Mazowieckim, tam jest...

 • Adrian D. bywalec
  @Oczy Aignera

  Ten drugi Innsbruck był robiony awaryjnie, po tym jak w ostatniej chwili wycofało się Denver.

 • Oczy Aignera stały bywalec
  @Pavel

  W Innsbrucku igrzyska zorganizowano w 1964 i 1976 roku, co daje 12 lat różnicy. W przypadku kandydatur włoskich jest to 20 lat, a dodatkowo lokalizacje aren nie są identyczne.

 • Pavel profesor

  Ja osobiście chciałbym zobaczyć IO w Szwecji, Skandynawia nie miała igrzysk od 1994 roku, kiedy to odbyły się one w Lillehammer. Włochy natomiast to dosyć nowa historia i Turyn 2006.

 • Lestek weteran
  W latach 60. niektóre media zagraniczne pisywały o "Stadionie Śląskim w Katowicach"

  ...ale "Friends Arena" tak naprawdę położona jest nie w Sztokholmie, tylko w Solnie :)

 • kryska stały bywalec

  Tor bobslejowy w Cortinie jest tak gotowy na igrzyska jak nasz tor w Karpaczu... To nieużywany antyk, a sam MKOl zasugerował Włochom, żeby zamiast niego wzięli do programu tor w St. Moritz.

 • Oczy Aignera stały bywalec
  @Adrian D. Inny błąd

  Dobrze, że ten błąd z kandydaturą Mediolan-Åre też już poprawiłeś.

 • kibicsportu profesor
  -

  Mam nadzieję, że IO dostaną Włochy.

 • Adrian D. bywalec
  @Wojciechowski

  Ehh.. no tak 😉

 • Wojciechowski profesor

  "Dwanaście z dziewięciu obiektów jest już gotowych".
  Dziewięć z dwunastu czy dwanaście z dziewiętnastu? ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).