LGP w Wiśle: Polacy nokautują na inaugurację sezonu!

 • 2019-07-20 20:58

Nie ma mocnych na Biało-Czerwonych w Wiśle! Reprezentacja Polski triumfowała w inauguracyjnym konkursie drużynowym Letniego Grand Prix 2019 na Skoczni im. Adama Małysza (HS134)! Drużyna Michala Dolezala o 58,4 punktu wyprzedzili drugich Słoweńców. Podium uzupełnili Norwegowie.

20.07.2019 - Podium LGP w Wiśle20.07.2019 - Podium LGP w Wiśle

Biało-Czerwoni objęli prowadzenie w konkursie już po pierwszym skoku Piotra Żyły. Wiślanin poszybował na odległość 128 metrów. Następnie dalekie loty oddawali Aleksander Zniszczoł (125,5 m) oraz Kamil Stoch (128,5 m). Dominację Polaków w pierwszej serii przypieczętował Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld uzyskał 131,5 metra.

Drugie miejsce na półmetku zajmowali Słoweńcy. Tilen Bartol (129,5 m), Anze Lanisek (121,5 m), Peter Prevc (120 m) oraz Timi Zajc (128 m) tracili 26,8 punktu do drużyny Michala Dolezala. Na trzeciej pozycji plasowali się Norwegowie. Ekipa w składzie Johann Andre Forfang (124,5 m), Robin Pedersen (121,5 m), Marius Lindvik (127 m) oraz Daniel Andre Tande (124 m) znajdowała się o trzy punkty za Słowenią oraz o dwa "oczka" przed Niemcami.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane były drużyny Japonii, Austrii, Rosji oraz Czech. Już na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończyli Szwajcarzy i Finowie.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 14. (grupy 1-3) oraz 13. (grupa 4) platformy.

W finale Polacy nie dali swoim rywalom żadnych szans. Serię dalekich lotów rozpoczął Piotr Żyła, który wylądował na 130 metrze. Na pozycji lidera umocniły nas następnie próby Aleksandra Zniszczoła (124,5 m) oraz Kamila Stocha (134,5 m). Kropkę nad i postawił Dawid Kubacki, który poszybował na odległość 128,5 metra.

Biało-Czerwoni pokonali drugich Słoweńców różnicą 58,4 punktu. Ekipa Gorazda Bertoncelja musiała przez większość rundy bronić swojej pozycji. Ostatecznie Tilen Bartol (126,5 m), Anze Lanisek (126 m), Peter Prevc (128 m) oraz Timi Zajc (129 m) pokonali Norwegów o 6,5 punktu. Johann Andre Forfang (129 m), Robin Pedersen (126,5 m), Marius Lindvik (129 m) oraz Daniel Andre Tande (121 m) wyprzedzili o zaledwie 0,7 punktu Niemców, dowodzonych przez Stefana Horngachera.

Na piątej pozycji rywalizację zakończyli Japończycy przed Austriakami, Rosjanami oraz Czechami.

Finałową rundę przeprowadzono z 15. (grupy 1-2), 14. (grupa 3) oraz 12. (grupa 4) belki.

Dla reprezentacji Polski to siódme w historii zwycięstwo w zawodach drużynowych Letniego Grand Prix. Wcześniej Biało-Czerwoni triumfowali w Hinterzarten (2010) i pięciokrotnie w Wiśle (2013, 2014, 2015, 2017, 2018). Tym samym nasza drużyna zrównała się w klasyfikacji wszech czasów w liczbie wygranych konkursów zespołowych mężczyzn z ekipą Austrii.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepszy okazał się Rosjanin Jewgienij Klimow (133 m i 132 m) przed Dawidem Kubackim i Timim Zajcem. Czwarty był Kamil Stoch, szósty Piotr Żyła, natomiast siedemnasty - Aleksander Zniszczoł.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Narodów prowadzą, co oczywiste, Polacy (400 pkt.) przed Słoweńcami (350 pkt.) i Norwegami (300 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano pierwszy tego lata konkurs indywidualny. Początek zawodów w Wiśle o 17:30. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Letniego Pucharu Narodów >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (24783) komentarze: (110)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @Mati87

  Na TCS był lepszy od Kota, co Horngacher zignorował. Schuster jakoś nie wziął Wanka i Krausa do Planicy ;), więc tylko u nas usprawiedliwia się takie decyzje tym, że "chciał zakończyć współpracę poprzez skład swojej żelaznej szóstki".

 • Mati87 profesor
  @Bernat__Sola

  niby tak ale Zniszczoł też jakoś nie zaliczył fenomenalnego sezonu. Miał szansę na TCS i nic nie pokazał. Dopiero końcówka sezonu była u niego lepsza choć w porówaniu z Kotem i Hulą to i tak wypadł lepiej, tylko pytanie czy gdyby skakał wtedy w PS to czy nie wyglądałby jak Hula i Kot? Bo wszystkie szanse jakie miał wtedy w PS: czyli zawody w Polsce i TCS raczej zmarnował więc decyzje Horna się broniły, z wyjątkiem końca sezonu - ale i to można wytłumaczyć tym, ze Horn chciał zakończyć współprace z polską kadrą poprzez skład swojej żelaznej 6.

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish

  A masz jakieś dowody na to, że Wielcy Stefanek i Maciek osiągaliby w PK lepsze wyniki niż Zniszczoł? Wszyscy pamiętamy, jak skakali w ubiegłym sezonie.

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish

  Ale skąd wiesz, że Stefek byłby lepszy od zaplecza? Na lotach skakał fatalnie, w tym czasie Zniszczoł zajmował czołowe lokaty w PK i oczywiście nie został powołany, bo Horngacher go nie lubił. Gdyby obowiązywały jakieś "moralne prawa", to Schlierenzauer skakałby w kadrze Austrii i za 10 lat.

 • Bernat__Sola profesor
  @Orzeu_Zwisly

  Aha, OK, czyli klasyfikacja medalowa. Myślałem, że jakieś punkty przyznajesz czy coś, a tu klasyka.

 • Bernat__Sola profesor
  @Adam90

  Przecież skakało trzech najlepszych Niemców w ubiegłym sezonie. Jak to nie było liderów?

 • Bernat__Sola profesor
  @Mati87

  Ciśnienie było, bo to jest Wisła, więc jest większa presja ze strony mediów, kibiców itp. W Hinterzarten może już być inaczej.

 • Bernat__Sola profesor
  @equest

  Każdy skoczek odpowiedziałby, że ważniejszy jest PŚ. W PK nikt skakać nie chce, taka prawda.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Paskudny błąd Juroszka

  Ach...

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @wiola4697

  Ale wyniki są mało ważne :)
  Ja tylko oglądam LGP po to by ocenić "na oko" dyspozycję i poznać odpowiedź czy cokolwiek się w B poprawiło na przykład :)

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish

  Trochę źle to napisałem, chodziło mi oczywiście o to, że przy takim rozumowaniu w przypadku gdyby członek kadry A skakał bardzo słabo, a nikt z kadry B nie wywalczyłby miejscówki (załóżmy, że bliżej nieokreślony zawodnik kadry B skacze na przyzwoitym poziomie i zajął 10. miejsce we wszystkich konkursach PK w periodzie), to skakać ma w dalszym ciągu ten odstający zawodnik z grupy Dolezala, zamiast przyzwoitego skoczka z grupy Maciusiaka. Zresztą jak pokazała sytuacja z TCS i Kotem/Zniszczołem nawet gdy kadrowicz A był gorszy, to do PK go nie przesunęli.

 • dervish profesor
  @Pavel

  Ja takze myślę o przyszłości i w przeciwieństwie do ciebie uważam, ze tak jak w każdej innej dyscyplinie sportowej każdy sportowiec powinien startować tam gdzie jest jego miejsce.
  Jeżeli zawodnik zaplecza nie potrafi zdominować PK to oznacza to ni mniej nie więcej tylko tyle, ze PK jest wystarczająco dużym wyzwaniem dla niego. To jest dla niego motywacja: być w czołowce PK i przebić się do top 6 w hierarchii krajowej. Dopiero jak osiągnie ten cel przyjdzie pora na kolejny szczebel.

  Jest sprzeczne z duchem sportu by numer 7 czy 8 w kraju wygryzał ze składu numer 6. Najpierw musi stać się numerem szóstym.
  Jak zawodnik z zaplecza będzie lepszy od numeru 6 to nawet jak nie zawojuje PK ma prawo zgłaszać pretensje do startów w miejsce tego od którego jest mocniejszy. Ale nigdy nie będzie o tym decydował jeden czy dwa wygrane konkursy w PK, tylko po pierwsze wysoka forma w całym periodzie PK a po drugie i to jest najważniejsze forma wyższa od formy tego skoczka do którego miejsca rości sobie prawo.

  Popatrz na przykladay z przeszłości. Na te zdrowe bo pomińmy wypaczenia.

 • wiola4697 profesor
  @Mati87

  Ja bym była spokojna, bo po pierwsze Wisła to nasza skocznia i chłopaki znają ją bardzo dobrze. Po drugie praktycznie co roku w Wiśle na LGP wypadamy bardzo dobrze. Rok temu przecież Kamil wygrał w Wiśle, Hinterzarten i Einsiedeln( częściowo wpływ na to miała dyspozycja z zimy 17/18), a LGP skończył na miejscu 4 i sezon zimowy miał bardzo dobry

 • Pavel profesor
  @dervish

  Ja staram się patrzeć w przyszłość i działać tak, aby wyniki przyszły w dalszej perspektywie czasu, a ty myślisz o wynikach (czy tam ciułaniu punkcików) tu i teraz. Co przez to rozumiem? Zaplecze dostające szanse w PŚ będzie odczuwało mniejszą presję w tym jednym konkretnym starcie oraz motywację do coraz lepszych wyników, bo droga do PŚ jest otwarta. Za tym idą "profity materialne" czyli szersza obecność w TV powinna zapewnić finansowanie w postaci kontraktów sponsorskich. Ciągła rotacja to szersza grupa zawodników dostających szanse w głównym cyklu.

  Osobiście uważam, że cele dalekosiężne są ważniejsze niż "moralne prawo" do startu i tyle. Czysty pragmatyzm, zamiast obwozić np Hule po PŚ, który jest u kresu kariery, lepiej rotować młodszymi bo dalszej perspektywie są lepszą opcją dla skoków w Polsce. Oczywiście wszystko zmienia wynik, jeżeli np taki Hula będzie skakał na spokojne miejsce 25-15 co konkurs to oczywiście skakać powinien, ale już ciułanie co drugi konkurs punkciku czy dwóch nie.

 • Pavel profesor
  @Mati87

  Rok w rok tak jest i póki co nie miało to wpływu na formę w sezonie właściwym, ot taka zabawa ku uciesze kibiców.

 • dervish profesor
  @Pavel

  A ja nie zgadzam się z Tobą.
  Ty chcialbyś, żeby zawodnicy byli nagradzani za mierność, ja za wyniki. Ja chce, zeby w kadrze A wystepowali najlepsi ty chcesz dawać szanse słabszym. Sport polega na tym, ze jest rywalizacja i startują ci co ja wygrywają.
  Jezlei Stefek jest najsłabszy w kadrze A a jednocześnie jest lepszy od każdego na zapleczu to ma prawo startować w pierwszej lidze i seria słabych występów tego nie zmienia, chyba ze trener zadecyduje ze ma na chwile odpuścić starty celem odbycia treningów. Wtedy ktoś z zaplecza dostaje nieoczekiwaną szanse i może ją wykorzystać albo nie. Najczęściej jej nie wykorzystuje bo przeważnie jest na to za słaby. Gdyby był mocny to wywalczyłby sobie miejscówkę poprzez starty w PK.

  Poza tym dopóki Stefan jest w top 55 WRL to bez względu na formę ma moralne prawa do wystepów w PŚ.
  Sport polega na wykorzystywaniu nadarzających się szans.

  W Polsce zabetonowanie kadry jest wynikiem słabego poziomu zaplecza a nie betoniarskich zapędów naszych trenerów.

 • Mati87 profesor
  @Pavel

  pytanie tylko czy to jest właściwy czas na naszą mniej przeciętną formę. Raczej nie i oby to się na zimie nie odbiło.

 • Orzeu_Zwisly doświadczony
  @Bernat__Sola

  Na razie
  1-0-0 Yukiya Sato
  0-1-0 Stefan Kraft (lekko niezasłużenie dzięki kolegom)
  0-1-0 Gregor Schierenzauer
  0-1-0 Daniel Huber
  0-1-0 Clemens Aigner
  0-0-1 Antti Aalto

 • Orzeu_Zwisly doświadczony
  @FunFact

  To prawda, pomyliły mi się sezony Letnie u niego.

 • Pavel profesor
  @Mati87

  Skoki to sport mało wymierny wystarczy się pobawić belką i odległości będą niebotyczne nawet u słabych zawodników. Spójrzmy na porównanie z zimowym PŚ, w zeszłym sezonie przy wietrze od 0,5m/s do 1m/s w plecy skakano z belek 9-11, wczoraj przy wietrze 0,1-0,5 w plecy z belek 12-15, różnica w prędkościach poszczególnych zawodników to ponad 1 km/h. Wszyscy są w formie przeciętnej, ale Polacy w trochę mniej przeciętnej.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).