Coraz bliżej LGP w Zakopanem

 • 2019-08-01 22:17

Już tylko dwa tygodnie dzielą nas od powrotu Letniego Grand Prix do Zakopanego. Rywalizacja najlepszych skoczków świata na igelicie ponownie zawita na Wielką Krokiew po ośmioletniej przerwie.

Polscy kibice nie mają prawa tego lata narzekać na brak zawodów z udziałem światowej czołówki. Zaledwie kilkanaście dni temu rozegrano inauguracyjny weekend Letniego Grand Prix w Wiśle, a już niedługo cykl powróci do Polski, tym razem do Zakopanego.

Wielka Krokiew została pokryta igelitem w 2004 roku. Zaledwie kilkanaście tygodni później na skoczni rozegrano pierwsze konkursy Letniego Grand Prix w historii Polski. Zawody indywidualne zakończyły się wygraną Adama Małysza, zaś w konkursie drużynowym triumfowali Norwegowie.

Do 2009 roku Zakopane było stałym przystankiem na mapie Letniego Grand Prix. Cykl powrócił pod Tatry jeszcze raz, w 2011 roku. Wtedy to Wielka Krokiew gościła finałowe zawody Lotos Poland Tour. Drużynówka padła łupem Austriaków, zaś rywalizację indywidualną wygrał Thomas Morgenstern przed Gregorem Schlierenzauerem i Kamilem Stochem.

Teraz Letnie Grand Prix powróci do zimowej stolicy Polski po ośmiu latach przerwy. Po raz pierwszy zawody zostaną przeprowadzone na przebudowanej Wielkiej Krokwi. Tym samym możemy spodziewać nowego oficjalnego letniego rekordu obiektu. Rekord sprzed modernizacji wynosił 139,5 metra i należał do Daniela Forfanga (2004) oraz Adama Małysza (2007).

Tegoroczne zawody w Zakopanem mają potrójną wagę. Będą to nie tylko kolejne konkursy zaliczane do Letniego Grand Prix, ale również zmagania w ramach XI Pucharu Solidarności. Dodatkowo weekend na Wielkiej Krokwi będzie uświetniał 100-lecie istnienia Polskiego Związku Narciarskiego. Główne uroczystości związane z jubileuszem zaplanowano na piątek po rundzie kwalifikacyjnej.

W programie zawodów LGP Zakopane 2019 znajduje się sobotnia rywalizacja drużynowa (17 sierpnia) oraz niedzielny konkurs indywidualny (18 sierpnia). W piątkowych kwalifikacjach będzie mogło wystąpić siedmiu reprezentantów Polski. Na starcie spodziewana jest cała Kadra A, dowodzona przez trenera Michala Dolezala. Oba konkursy transmitować będą TVP1 i TVP Sport. W kanale sportowym publicznego nadawcy będzie można obejrzeć także piątkowe kwalifikacje.

W czwartek Polski Związek Narciarski poinformował, iż wciąż dostępne są bilety na zawody. Do piątku będzie można je nabyć za pośrednictwem oficjalnej strony organizatora, czyli Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Więcej szczegółów na temat sprzedaży można znaleźć tutaj >>

PROGRAM ZAWODÓW:

Piątek, 16.08.2019
10:00 - Odprawa techniczna
15:00 - Oficjalny trening
16:30 - Kwalifikacje

Sobota, 17.08.2019
14:00 - Seria próbna
15:00 - Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 18.08.2019
12:00 - Seria próbna
13:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego


Adam Bucholz, źródło: PZN
oglądalność: (5419) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • EmiI profesor
  @Pavel

  Wg planu PZN wstępnego oczywiście na 1 sierpnia, do Courchevel jadą Hula, Kot i Wolny a do Hakuby Zniszczoł, Stękała, Juroszek i Wąsek.

 • Pavel profesor
  @mateo_1809

  W czasie LGP jest LPK w Wiśle, zapewne tam nasi poskaczą. Zabawne, że zawody w Wiśle mogą mieć lepszą obsadę niż te teoretycznie wyższej rangi we Francji.

 • mateo_1809 bywalec
  Nasi

  A jak myślicie? Stoch, Kubacki i spółka pojadą do Couchevel?

 • Oczy Aignera profesor
  Autografy i agencje

  Dzisiaj otrzymałem list od Severina Freunda, w którym znalazły się trzy karty z jego autografami. Na odpowiedź czekałem niecałe dwa tygodnie.
  Kiedy skoczek podaje adres, na który można wysłać prośbę o autograf, to zazwyczaj dotyczy on agencji menedżerskiej, z którą ten zawodnik jest związany. Z doświadczenia wiem, że lepszym rozwiązaniem jest znalezienie prywatnego adresu sportowca. Tak też zrobiłem w przypadku Severina.
  W marcu wysłałem przesyłkę do ASP Sports, z którym niemiecki zawodnik jest związany. Odpowiedzi nie dostałem do tej pory. W maju napisałem kolejny list do tejże agencji z prośbą o uzyskanie autografów Simona Ammanna i Martina Schmitta, ale niestety także to życzenie nie zostało spełnione.
  Podsumowując, lepiej postarać się znaleźć prywatny adres skoczka, co zagwarantuje otrzymanie autografów, a także skróci czas oczekiwania.

 • atomek81 doświadczony
  @Pavel

  Też mi się wydaje że to kwestia organizatora. Chociaż jakieś zasady FIS chyba narzuca.

 • atalanta doświadczony
  @Pavel

  Z tego, co kiedyś mówił Tajner, wynikałoby, że to robota PZN.

 • Pavel profesor

  Ciekawi mnie czy to FIS narzuca nam tyle tych drużynówek czy może PZN ma na to parcie ze względów propagandowych. Statystyka jest nieubłagana, na zaplanowanych 8 konkursów drużynowych w sezonie letnio-zimowym 2019/20 aż 4 odbywają się w Polsce. Starty sezonu letniego i zimowego w Wiśle z rywalizacją reprezentacji są zrozumiałe, ale już kolejne tego typu zawody w Zakopanem są zbędne i dziwię się, że ktoś w taki sposób planuje kalendarz.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).