2021 rok przełomową datą dla Iron Mountain i Ironwood? Hofer z wizytą w USA

 • 2019-08-15 01:05

Iron Mountain w Stanach Zjednoczonych nie będzie organizatorem zawodów rangi Pucharu Świata w sezonie 2019/20, pomimo licznych zapowiedzi oraz ulokowania miasta w prowizorycznym kalendarzu nadchodzącego cyklu. Choć przyszłoroczny termin po Amerykanach przejął rumuński Rasnov, gospodarze obiektu w stanie Michigan nie dają za wygraną. W tym tygodniu region wizytował Walter Hofer, a efektem rozmów podjętych za oceanem są nowe zapewnienia w sprawie powrotu najlepszych skoczków świata na Pine Mountain. Podczas środowej konferencji prasowej poruszano też kwestię przywrócenia do użytku obiektu w Ironwood.

Skocznia w Iron MountainSkocznia w Iron Mountain
IronwoodIronwood

Jak informują serwisy upmatters.com oraz uppermichiganssource.com, dyrektor Pucharu Świata pojawił się w USA pomiędzy zawodami z cyklu Letniego Grand Prix w Courchevel i Zakopanem. Do spotkania lokalnych władz i austriackiego działacza doszło w Galerii Sław Narciarstwa i Snowboardu w Ishpeming. Głównym powodem zwołania konferencji prasowej było ogłoszenie powrotu Iron Mountain do cyklu Pucharu Świata, co ma nastąpić w 2021 roku. 

Zawody rangi Pucharu Świata odbywały się na Pine Mountatin w 1996 i 2000 roku. Od tego czasu archaiczny obiekt w USA regularnie gościł skoczków w ramach Pucharu Kontynentalnego. - Z przyjemnością przyjąłem zobowiązanie do powrotu najlepszych zawodników do Michigan po 21 latach nieobecności. To duża szansa dla całego stanu - uważa Bill Demong, złoty medalista olimpijski w kombinacji norweskiej i działacz USA Nordic, zajmującego się narciarstwem klasycznym.

- Sprowadzenie zawodów najwyższej rangi do Ameryki Północnej jest dla nas priorytetem - powiedział Hofer w obecności Gretchen Whitmer, czyli gubernator stanu Michigan. Oboje zobowiązali się do powrotu Pucharu Świata w skokach narciarskich do Iron Mountain, mówiąc o modernizacji mającej pochłonąć około 4 mln $. Władze stanowe - reprezentowane przez Whitmer - potwierdziły, iż pokryją większość tej kwoty, poświęcając na ten cel 3 mln $.

Proponowany kalendarz Pucharu Świata na sezon 2020/21, w którym ma znaleźć się Iron Mountatin, zostanie opublikowany już w październiku tego roku. Skocznia nie znalazła się w terminarzu na najbliższy sezon, ponieważ Amerykanie nie przystąpili do niezbędnej modernizacji, w ramach której ma powstać m.in. winda i ogrzewane pomieszczenie na szczycie rozbiegu. W ostatnich miesiącach poprawkom uległ m.in. profil zeskoku, odpowiadający teraz aktualnym standardom FIS.

Wizyta Hofera w Stanach Zjednoczonych dotyczyła nie tylko Iron Mountain. Podczas spotkania poruszono również kwestię Copper Peak, a więc największej skoczni na kontynencie i półkuli zachodniej, o której modernizacji i wskrzeszeniu mówi się od lat. Obiekt w Ironwood - zlokalizowany około 200 km na północny zachód od Pine Mountain - musi przejść renowację mającą pochłonąć 15 mln $. I w tym przypadku częściową pomoc zaoferowały władze stanu Michigan, które w 2018 roku w ramach promocji i rozwoj regionu przeznaczyły na sport i turystykę 10 mln $. Do przywrócenia dawnego blasku arenie w hrabstwie Gogebic potrzebne są jednak dodatkowe fundsze z prywatnych źródeł. - Skocznia potrzebuje gruntownej przebudowy i wszystkiego, co jest związane z jej użytkowaniem - zaznaczył Austriak.

Według najnowszych założeń i ustaleń, prace w Ironwood mają ruszyć w 2020 roku, a już w 2021 roku obiekt ma zostać oddany do użytku. Zgodnie z planem Amerykanów, ma to być największa skocznia na świecie umożliwiająca skoki zarówno zimą jak i latem. Niewykluczone, iż we wspomnianym terminie zostaną tam rozegrane zawody zaliczane do Letniego Grand Prix.


Dominik Formela, źródło: upmatters.com & uppermichiganssource.com
oglądalność: (5255) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @W Punkt

  Pozwolili rozegrać Mistrzostwa świata na skoczni z roztapiającym się najazdem, dopusciliby i Iron Mountain. Sęk w tym że nie leży ono w Austrii...

 • Kolos profesor

  Odcinek telenoweli nr. 15000. Pod tytułem "renowacja skoczni w Ironwood". To już było i w 2013 roku i 2017, i jeszcze parę razy. Raz już nawet był wyznaczony termin zawodów i nic... Nie uwierzę że cokolwiek się zmieni w sytuacji skoczni w Ironwood dopóki nie zobaczę zawodów na niej rozgrywanych...

 • Janek145 weteran

  Never ending story

 • W Punkt doświadczony

  Amerykanie pewnie by tak chcieli: nic na skoczni nie zrobić, a dostać organizację PŚ. Miejmy nadzieję, że nikt im na to nie pozwoli. A Hofer niech pakuje walizki, a nie miesza w sezonie, w którym go już nie będzie. Farewell, Hofer, farewell.

 • Bishop bywalec
  @tomek20

  Pewnie trochę powiększą,ale w życiu ci z tej skoczni nie wycisną tyle ile z pozostałych mamutów

 • Bishop bywalec

  Co roku od paru lat,czyta się o ambitnych planach remontu skoczni w USA. I pewnie dalej tak zostanie

 • tomek20 weteran
  @MK92

  Przypuszczam, że jeżeli nawet ją wyremontują to też powiększą i będzie miała podobny profil do pozostałych mamutów.

 • ms_ doświadczony
  @Fanskokowpolska

  Regularnie odbywają się tam zawody Pucharu Kontynentalnego w kombinacji norweskiej, widocznie nie mają chęci ani środków finansowych a najpewniej jedno i drugie aby powrócił tam pś w skokach.

 • MK92 doświadczony
  Ironwood 2021

  Ech, już tyle lat się czyta o ambitnych planach Amerykanów w sprawie przebudowy najmniejszego z mamutów na świecie, ale jak na razie kończyło się na słowach. Niemniej, wciąż czekam z nadzieją, że ten pomysł wreszcie zostanie zrealizowany. Byłoby fajnie mieć w Pucharze Świata i Letniej Grand Prix skocznię nietypową, zawieszoną między Willingen a Vikersund.

 • poludniowyLubuszanin bywalec

  No właśnie.Co z SLC

 • Fanskokowpolska bywalec
  Salt lake City

  A co dzieje się z olimpijskimi skoczniami w SLC ? Mogliby też tam rozegrać PŚ .

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).