LGP Pań we Frensztacie: Kriznar wygrywa finałowe zawody

• 2019-08-18 11:13

Nika Kriznar odniosła triumf w finałowych zawodach Letniego Grand Prix pań na skoczni we Frensztacie (HS106). Reprezentantka Słowenii zwyciężyła ze skokami na odległość 104 m i 100,5 m. Druga była Juliane Seyfarth, a trzecia Ursa Bogataj. Polki nie awansowały do finału. Wygraną w całym cyklu już wcześniej zapewniła sobie Sara Takanashi.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się Juliane Seyfarth. Niemka poszybowała na odległość 101,5 metra i wyprzedzała Słowenki - Nikę Kriznar (104 m) oraz Ursę Bogataj (101,5 m). Czwarta była Francuzka Josephine Pagnier (97,5 m), piąta Spela Rogelj (99,5 m), a szósta Maja Vtic (95 m).

Na kolejnych pozycjach plasowały się Jacqueline Seifriedsberger (95,5 m), Karolina Indrackova (99 m) oraz Lara Malsiner (94,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamykała Aleksandra Kustowa (95,5 m).

Reprezentantki Polski nie awansowały do serii finałowej. Na trzydziestej pierwszej pozycji rywalizację zakończyła Kinga Rajda (80 m). Trzydziesta piąta była Nicole Konderla (81,5 m), a trzydziesta ósma - Anna Twardosz (73,5 m).

Pierwszą serię konkursową przeprowadzono z 24., 23., 22., 21. oraz 20. belki.

W finale najwyższy stopień podium udanie zaatakowała Nika Kriznar. Słowenka uzyskała rezultat 100,5 metra i ostatecznie pokonała Juliane Seyfarth (94 m) różnicą 6,9 punktu. Trzecie miejsce zajęła Ursa Bogataj (96 m). Tuż za podium sklasyfikowane zostały Spela Rogelj (93,5 m), Maja Vtic (94,5 m) oraz Karolina Indrackova (96 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończyła Lara Malsiner (97 m), która okazała się lepsza od Josephine Pagnier (84,5 m), Aleksandry Kustowej (89 m) oraz - zamykającej czołową dziesiątkę - Misaki Shigeno (96,5 m).

Finał został rozegrany z 22., 21. oraz 19. platformy.

Konkurs we Frensztacie zakończył tegoroczny sezon Letniego Grand Prix pań. Triumfatorką cyklu została Sara Takanashi (200 pkt.). Identyczny dorobek punktowy uzyskała Nika Kriznar, ale to Japonka odniosła w ciągu sezonu więcej wygranych (dwie wobec jednego zwycięstwa Słowenki). Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła Juliane Seyfarth (172 pkt.). Łącznie sklasyfikowano 46 zawodniczek.

Rzutem na taśmę, reprezentacja Japonii została zdetronizowana w Letnim Pucharze Narodów. Klasyfikację wygrały Słowenki (715 pkt.), które wyprzedziły drugie Azjatki (563 pkt.) różnicą 152 punktów. Trzecie miejsce przypadło Niemkom (530 pkt.). Pucharowe punkty zdobyły zawodniczki z trzynastu państw.

Inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich pań 2019/2020 rozegrana zostanie w dniach 7-8 grudnia w Lillehammer.