Lundby wznowiła treningi na skoczni

 • 2019-09-06 13:19

Droga Maren Lundby do kolejnej edycji Pucharu Świata nie jest usłana różami. Tylko tego lata Norweżka doznała dwóch groźnie wyglądających upadków, najpierw na dużej skoczni w Trondheim, a następnie na normalnym obiekcie w Lillehammer. Teraz, w przededniu 25. urodzin, utytułowana zawodniczka wróciła do treningów na pełnych obrotach.

Zdobywczyni Kryształowej Kuli za dwa ostatnie sezony, mistrzyni olimpijska z Pjongczangu i mistrzyni świata z Seefeld rozpoczęła sierpień od niebezpiecznego zdarzenia na kompleksie Granaasen. Lundby, podczas jednego ze zgrupowań na igelicie, wpadła w poważne tarapaty tuż po wyjściu z progu, po czym kontrolowanie upadła na zeskok obiektu, gdzie w marcu kończyła się premierowa edycja turnieju Raw Air pań, również zdominowana przez Skandynawkę. 

- Mogło być gorzej, ale miałam szczęście. Wypięła się narta i wszystko zagrało, jak powinno. Sądzę, że zdecydowanie gorzej jest oglądać ten upadek niż go doświadczyć. Trenerom na pewno podniosło się ciśnienie, ale są do tego przyzwyczajeni - komentowała Lundby w rozmowie z NRK.

Opisywana sytuacja miała miejsce pomiędzy zawodami rangi Letniego Grand Prix w Hinterzarten i Courchevel, gdzie Norweżka plasowała się na drugiej i piątej pozycji. Takie wyniki sprawiły, iż była jedyną skoczkinią, która mogła odebrać Sarze Takanashi triumf w tegorocznym cyklu. Warunkiem był występ i zwycięstwo Lundby we Frensztacie pod Radhoszczem, gdzie zabrakło Japonki - mającej dwie wygrane na koncie.

Tak się jednak nie stało. Powód? Dramat Norweżki podczas treningu na kompleksie olimpijskim w Lillehammer, tuż przed wylotem do Czech. Podopieczna trenera Christiana Meyera - szykując belkę startową do kolejnego skoku - straciła równowagę na rozbiegu obiektu HS98, a następnie zsunęła się po najeździe i spadła na betonowy fragment buli Lysgaardsbakken. Najlepsza zawodniczka ostatnich lat wskutek tego nietypowego zdarzenia doznała wstrząśnienia mózgu, a także mocno się poobijała, raniąc m.in. kolano.

- Przez wiele lat sporo przeżyłem na skoczniach, ale nie da się przewidzieć, że dojdzie do czegoś takiego. To zdarzenie nas zszokowało. Najważniejsze, że ten wypadek nie miał tak poważnych konsekwencji, jakie mógł mieć w najgorszym scenariuszu - mówił Claas Brede Braathen cytowany przez skiforbundet.no.

- Rezonans wykazał jedynie obrzęk tkanki mięśniowej od zewnętrznej i przedniej strony kolana. Było to bolesne, ale nie na tyle, aby zakończyło się złamaniem. Nie ma żadnych oznak uszkodzenia kości, chrząstek lub więzadeł. Jestem trochę w szoku, że uniknęłam kontuzji. Cieszę się, że miałam na sobie kask... - opisywała poszkodowana.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Blått kne, men heldigvis ingen alvorlig skade for Maren Lundby 😊 Foto: Geir Olsen/NTB

Post udostępniony przez Hopplandslaget (@hopplandslaget)

Po serii niefortunnych zdarzeń, 6 września - w mglisty i deszczowy dzień - Lundby ponownie przypięła narty skokowe, aby wykonać pierwszą próbę od czasu opisywanego wypadku. Dokonała tego w tym samym miejscu, gdzie w połowie sierpnia zdarzył jej się upadek przerywający przygotowania do sezonu 2019/20, a więc w Lillehammer. Skok możecie zobaczyć tutaj:


Dominik Formela, źródło: twitter.com/Norskijump
oglądalność: (1366) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  Nammo

  Pamiętacie problemy Kamila Stocha z emblematem 4F na kasku? FIS nakazał Kamilowi usunąć logo tego sponsora.
  Dlaczego więc Międzynarodowa Federacja Narciarska zezwala norweskim skoczkiniom reklamować producenta aminucji i rakiet?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).