Zakopane przejmuje organizację MŚJ 2021!

 • 2019-10-09 14:19

Nie w Beskidzie Śląskim, lecz w Małopolsce odbędą się mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym w 2021 roku. Taka informacja pojawiła się w tym tygodniu w prowizorycznym kalendarzu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej na sezon 2020/21. Impreza ma odbyć się na zmodernizowanych trasach biegowych w Zakopanem i kompleksie Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha.

Wizualizacja kompleksu skoczni w ZakopanemWizualizacja kompleksu skoczni w Zakopanem
fot. COS-OPO Zakopane

- Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki, umożliwiającemu modernizację takich obiektów, jak kompleks skoczni Średniej Krokwi czy narciarskie trasy biegowe, COS Zakopane naturalnie stał się najlepszym miejscem w Polsce do zorganizowania imprezy rangi MŚJ w narciarstwie klasycznym - mówi Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS OPO Zakopane. 

Nowoczesne trasy biegowe stanowią jeden z kluczowych obiektów całego kompleksu Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Służą one przede wszystkim na potrzeby sportu wyczynowego, a więc kadr narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem biegaczy narciarskich. Dzięki uzyskanej homologacji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) możliwe jest tu przeprowadzanie zawodów rangi mistrzowskiej - czytamy w komunikacie COS OPO Zakopane.

W tym roku u podnóża Tatr ruszyła długo wyczekiwana przebudowa wspomnianego kompleksu Średniej Krokwi, w ramach której powstaje aż pięć nowoczesnych skoczni narciarskich. Ich rozmiary to 16, 25, 40, 70 oraz 105 metrów. To na ostatniej - największej z nich - za niespełna dwa lata ma odbyć się rywalizacja najlepszych juniorów reprezentujących narciarstwo klasyczne. Punkt konstrukcyjny omawianego obiektu będzie usytuowany na 95. metrze, dzięki czemu Polska zyska drugą, obok Skalite w Szczyrku, skocznię normalną do całorocznego treningu.

- COS Zakopane bardzo się zmienił w ostatnich latach. Nie tylko chodzi o obiekty, które powstały i powstają. Zawsze było tutaj ciężko cokolwiek załatwić. To było zamknięte grono. W tym momencie, cokolwiek potrzebujemy zrobić, cokolwiek planujemy, to mamy wielkie wsparcie. Takiej współpracy chcieliśmy zawsze - mówił Adam Małysz w trakcie sierpniowego Letniego Grand Prix w Zakopanem.

Pierwotnie impreza miała odbyć się w Szczyrku i Wiśle, gdzie od lat gotowe są skocznie narciarskie, jednak gruntownej modernizacji wymagały trasy biegowe na Kubalonce, gdzie brakuje m.in. systemu sztucznego naśnieżania. Wobec ryzyka niezrealizowania inwestycji na czas, podjęto decyzję o przyznaniu organizacji tego typu wydarzenia Zakopanemu.

Do tej pory Polska organizowała tę imprezę tylko dwa razy. Po raz pierwszy w 2001 roku, kiedy to najlepsi juniorzy świata przybyli do Karpacza i Szklarskiej Poręby. Po raz drugi medale tego wydarzenia na polskiej ziemi rozdano w 2008 roku. Pierwotnie to właśnie Wisła i Szczyrk miały podjąć się organizacji mistrzostw, jednak wskutek braku śniegu, skoki narciarskie oraz kombinację norweską przeniesiono do Zakopanego, a biegi narciarskie rozegrano w Malles Venosta we Włoszech.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9070) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kamil G bywalec
  @bardzostarysceptyk

  Z tymi samolotami to chyba jednak bezpieczeństwo kraju jest ważniejsze

 • bardzostarysceptyk profesor

  Dolnoslazak stały bywalec

  Gdyby zależało od chęci i zapału to w każdym województwie byłby kompleks skoczkowo-biegowy a w województwach
  górskich po kilka, nie wspominając o 2 - 3 mamutach.
  Bo chęci i zapału nie brakuje, w niedoborze i to wielkim są środki finansowe i to w potrójnym znaczeniu. Bo po pierwsze
  na budowę, po drugie na utrzymanie i po trzecie na prowadzenie działalności sportowej.

  Ja w ostatnich paru latach pisałem nie raz dlaczego tak jest. Dlaczego jest na przykład na 500+, na beznadziejnych
  kopaczy, będzie na samoloty F-35 Lightning II, a na skocznie i szkolenie młodych skoczków nie ma. To nie ma nic
  wspólnego (albo bardzo niewiele) z zamożnością państwa. Natomiast ma bardzo dużo wspólnego, jak i dlaczego
  tak a nie inaczej, buduje się budżety, od budżetu państwa do budżetu gminy.

 • Bajlandopl doświadczony

  "Spomnianego", ludzie litości.

 • Dolnoslazak stały bywalec
  Orlinek

  Na Orlinku nic dobrego się już nie wydarzy, na pewno nie w najbliższych latach. Aby zrobić cokolwiek ze skocznią czy trasami biegowymi trzeba też, a może przede wszystkim, chęci i zapału ze strony władz lokalnych. A te narciarstwo klasyczne, niezmiennie od lat mają w głębokim poważaniu, liczą się hotel pana Gołębiewskiego i wyciąg pana Sobiesiaka.

 • Oczy Aignera profesor
  @Szymon44

  Ta skocznia nadaje się do czegoś takiego:
  [***]v=41gVMZsGYvk

 • Szymon44 stały bywalec

  Zgadzam się z innymi, którzy piszą, żeby ruszyli ze skocznią/skoczniami w Karpaczu. Kiedyś tam byłem, na widok skoczni aż się smutno robiło...

 • poludniowyLubuszanin początkujący

  Niech rusza z tym Karpaczem,bo to jednak inną część Polski i chętnych byłoby więcej.Jeszcze Podkarpacie i byłoby git.
  Zresztą na Orlinek mam całkiem blisko z południa lubuskiego 😆😆😆

 • ms_ stały bywalec
  Zakopane

  Może to będzie dobra impreza i szansa na pokazanie się z dobrej strony jako organizator w kontekście przyszłej walki o organizację mistrzostw świata seniorów, bo pewnie Zakopane będzie się w przyszłości o to ponownie starać, tym bardziej że chętnych już nawet nie do organizacji IO ale nawet MŚ w narciarstwie klasycznym coraz mniej, o czym świadczy fakt że już wiemy kto zorganizuje MŚ w 2025 roku, bo poza Trondheim nie ma innego kandydata a i ta kandydatura miała jakieś problemy, nie wszyscy byli zachwyceni w Norwegii organizowaniem takiej imprezy.

 • Nowyskoczek5 profesor
  @.....sieanieskoczy

  Właśnie przebudowa skoczni w Karpaczu by sie przydała i by był git .

 • Kolos profesor

  Szkoda jednak trochę , że jednak nie Wisła/Szczyrk zorganizuje MŚJ, przynajmniej w części skokowej.

 • .....sieanieskoczy stały bywalec

  Dobrze, że powstaną "nowe" skocznie, bo aż żal zadek ściska, że na chwilę obecną mamy tylko JEDNĄ NORMALNĄ skocznię w Polsce nadającą się do treningów.

  Zakopane, Wisła, Szczyrk... teraz tylko chciałbym usłyszeć informację o przebudowie i rozbudowie skoczni w Karpaczu i Zagórzu. Z taką bazą można byłoby już w całkowitym spokoju "hodować" przyszłych mistrzów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).